• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nielegalne graffiti - problem nie do rozwiązania?

Michał Sielski
19 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Prawdziwe graffiti to sztuka. Niestety trójmiejską przestrzeń częściej zaśmiecają bazgroły, niż dzieła podobne temu powyżej. Prawdziwe graffiti to sztuka. Niestety trójmiejską przestrzeń częściej zaśmiecają bazgroły, niż dzieła podobne temu powyżej.

Gdyńska grupa policyjna, ścigająca grafficiarzy zdołała ograniczyć problem, ale Trójmiasto wciąż zmaga się z plagą bazgrzących po murach i elewacjach. Jest na nich sposób?



Jak walczyć z plagą nielegalnych bazgrołów?

W Gdyni działa specjalna grupa, zajmująca się walką z grafficiarzami. Policjantów jest siedmiu, pochodzą z różnych jednostek. Tropią wandali, którzy graffiti i tagami (malowanymi podpisami grafficiarzy) szpecą elewacje budynków, przystanki i pojazdy komunikacji miejskiej. Mają spore sukcesy, w ostatnich latach ilość graffiti w mieście zmniejszyła się znacznie.

- Cały czas zatrzymujemy jednak kolejnych sprawców. Wszyscy wiemy jak duża jest skala zjawiska - mówi Dorota Podhorecka-Kłos, rzecznik gdyńskiej policji.

Działalność grupy przynosi też niewymierny efekt psychologiczny. Czy ze sprawdzonego pomysłu skorzystają funkcjonariusze z Gdańska?

- W Trójmieście pseudo-grafficiarze są prawdziwą, plagą a straty jakie powodują trzeba liczyć w setkach tysięcy złotych. W Gdańsku większość wandali czuje się bezkarnie - denerwuje się nasz Czytelnik, pan Krzysztof.

Władze Gdańska już wdrażają program usuwania nielegalnego graffiti oraz pokrywania budynków specjalną powłoką, zabezpieczającą przed kolejnymi malunkami. Obejmie on dzielnice, które będą rewitalizowane.

Policja w Gdańsku nie zamierza jednak stworzyć specjalnej grupy. - Ściganiem tych przestępstw zajmują się policjanci kryminalni oraz dochodzeniowo-śledczy. Ważną rolę pełnią również funkcjonariusze prewencji, którzy mają okazję złapać te osoby na gorącym uczynku - podkreśla podkom. Magdalena Michalewska, rzecznik gdańskiej policji.

Sopot chce zwiększyć liczbę pieszych patroli, które skutecznie odstraszają bazgrzących po murach. Zwłaszcza w sezonie, na ulicach kurotu ma być więcej policjantów.

Czy te działania wystarczą, by problem zniknął?

Szymon Wróblewski z Plamy, który graffiti przekształcił w sztukę, tworząc m.in. projekt Miejskie Znaki Kultury czy Zaspa SKM "Świeżo malowane", nie ma wątpliwości. Najważniejsze jest skanalizowanie energii młodych ludzi w odpowiednim kierunku.

- Gdy realizowaliśmy Galerię Wrzeszcz czy projekt na Zaspie, to zastanawialiśmy się czy oprą się wandalizmowi. Okazuje się, że tak - mówi Szymon Wróblewski, który promuje również akcję Miejskie Znaki Kultury, która jest alternatywną propozycją na upiększanie miast, również za pomocą - w pełni przemyślanego i legalnego - graffiti. - Najważniejsze jest to, by o pozyskaną ścianę dbać, odnawiać malunki lub robić nowe. I muszą one być związane z miejscem, w którym występują. Wtedy mają szansę być częścią przestrzeni, nie ingerują w nią, a dopełniają - podkreśla.

Miejsca

Opinie (167) ponad 10 zablokowanych

  • fuck the system

    Street Art...i Hard Core.. te 2 słowa ..* które rozumie karzdy Writer.. a Style to już same Płyną.. pzdr dla wszystkich obecnych.. peace*

    • 0 1

  • Raice to wandale... co za filozofia nasmarować tag? I to jeszcze byle jak. To ma być sztuka? Mogliby równie dobrze sikać na mury i hydranty.

    • 0 0

  • Tępić robactwo!

    Z tym g...em walczę 15-lat...walka trwa:)

    • 0 0

  • jest różnica między wandalizmem a nielegalnym graffiti

    Pisanie po świeżo pomalowanych, dobrze wykończonych budynkach jest niszczeniem cudzej pracy i szpeceniem.

    Jednak osobiście wole graffiti niż odrapane stare rudery. Grafficiarze nie kierują przekazu do publiki poruszającej się po mieście tylko do innych grafficiarzy. Jeśli miasto nie zadbało o renowacje starych bloków nie ma co się dziwić że młodzi się nimi zajęli. Ostatecznie robią lepszą robotę niż ludzie zarządzający nieruchomością.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane