• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niemiecka elektrownia ma zasilić Trójmiasto

Krzysztof Katka
17 lutego 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 22:06 (17 lutego 2008)
Inwestorzy chcą budować na Pomorzu elektrownie, ponieważ nasz region cierpi na niedobór energii elektrycznej. Brakujące kilowatogodziny sprowadzamy z innych części kraju. Inwestorzy chcą budować na Pomorzu elektrownie, ponieważ nasz region cierpi na niedobór energii elektrycznej. Brakujące kilowatogodziny sprowadzamy z innych części kraju.

Niemiecki E.ON, potentat energetyczny na skalę europejską, planuje budowę elektrowni węglowej w Gdańsku.



Czy ma dla ciebie znaczenie, kto wytwarza dostarczaną ci energię elektryczną?

Rozmowy z rozpoczną się jutro. Delegacja E.ON Energie z Monachium przyjeżdża na spotkanie do Urzędu Marszałkowskiego.

- Interesuje ich uruchomienie elektrowni na naszym terenie - potwierdza informacje "Gazety" Mieczysław Struk (PO), wicemarszałek województwa. - Firma zasygnalizowała, że wskazane byłoby aby w rozmowach uczestniczyli przedstawiciele Gdańska i strefy ekonomicznej. W spotkaniu weźmie udział sześciu reprezentantów potencjalnego inwestora.

Zbigniew Lewandowski z polskiego przedstawicielstwa E.ON nie miał nam wczoraj nic do powiedzenia na temat tych planów. - Sprawami strategicznymi zajmuje się centrala w Niemczech - ucina.

E.ON to europejski gigant. Zatrudnia ok. 80 tysięcy osób głównie w Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii. Spółka nie tylko wytwarza prąd, ale po przejęciu firmy Ruhrgas zajmuje się też transportem gazu.

- Wszystkie wielkie koncerny są zainteresowane są taką inwestycją, ponieważ na Pomorzu występuje wyraźny deficyt produkcji energii - mówi Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Jeśli mamy rozwijać przemysł, to potrzebujemy elektrowni. Normy obowiązujące w Unii Europejskiej gwarantują, że zbudowano by ją według najnowszych technologii przyjaznych dla środowiska.

Elektrownię w Gdańsku chciałby postawić też koncern RWE, znany z przejęcia warszawskiego Stoenu. W lipcu opisaliśmy plany dwóch innych inwestorów: EDF - właściciela EC Wybrzeże i Electrabela - właściciela Elektrowni Połaniec, którzy planują budowę siłowni na terenie Zarządu Portu Morskiego Gdańsk. Inwestycja kosztowałaby około miliarda euro. Przyniosłaby korzyści z tańszej energii i podatków odprowadzanych do miasta, ale też doprowadziłaby do dalszego zanieczyszczenia środowiska.

Mimo rozwoju alternatywnych źródeł energii na Pomorzu, takich, jak elektrownie wiatrowe, czy spalarnie biomasy, w regionie brakuje elektrowni, która zapewniłaby dostawy prądu dla przemysłu bez względu na siłę wiatru. Obecnie energia sprowadzana jest głównie z zakładów położonych w głębi kraju: z Ostrołęki, czy Dolnej Odry. Przez straty powstałe podczas przesyłu, jej koszt jest jednak stosunkowo wysoki.

Pomysłów na zapewnienie samowystarczalności Pomorza w tej dziedzinie było już wiele: w latach 80. w Żarnowcu budowano elektrownię jądrową, w kolejnej dekadzie powstawała tam siłownia gazowa, zaś już w XXI wieku planowano uruchomić tam wielką farmę wiatrową. Inwestycje nie wypaliły i dotąd w Żarnowcu działa jedynie elektrownia szczytowo - pompowa.
Gazeta WyborczaKrzysztof Katka

Opinie (194) ponad 20 zablokowanych

  • ktoś wypuścił próbnego balonika.W dobie rygorystycznego

    przycinania emisji co2 dla istniejących juz elektrowni ,buduje się kolejne???

    • 0 0

  • Brak mądrej gospodarki energią

    Mamy wspaniałe położenie geograficzne. Przed wojna małe elektrownie rzeczne okalające Gdańsk jak te w Straszynie, itd. wystarczały na zasilanie Gdańska i sprzedaż. Dziś wiadomo zużycie jest nieporównywalne, ale i możliwości inne mamy, jak domy pasywne, inteligentne, odnawialne źródła energii(ja chodzę na siłownie, gdzie urządzenia maja własne generatory i podczas treningu aerobowego przekazują ja - to taka dygresja). Mamy tu Instytut Maszyn Przepływowych, który ma ogromne m.in.w tej dziedzinie doświadczenie, ale państwo woli 5 mld. dać kościołowi zamiast(już nie wspomne o samorządach)zamiast wykorzystać granty tak, aby zmienić całkowicie polska energetykę(i edukacje w spr.poszanowania jej), lepiej ją uzależnić z jednej strony od brata zachodniego z drugiej od wschodniego.
    Jednocześnie można odnieść wrażenie, że w kwestii polityki energetycznej nie tylko Polskę, ale i Europę charakteryzowało dotąd myślenie krótkoterminowe. Potrzebne były dopiero: przerwa w dostawie prądu w skali kontynentu oraz zamknięcie kurków z rosyjskim gazem i ropą na tle politycznym, aby UE zerwała się ze swego błogiego snu śpiącej królewny. Polska, która jeszcze ćwierć wieku temu eksportowała energie, dziś potrzebuje jej, jak i wspólnej europejskiej polityki energetycznej, której słowem kluczowym jest dywersyfikacja. Tym bardziej że rząd rosyjski coraz częściej traktuje eksport energii jako środek polityczny. Nawet piszący tu nie dostrzegają, że największym wrogiem UE jest sieć osobnych umów dwustronnych, które niektóre kraje członkowskie sobie zawierają w celu osiągnięcia krótkoterminowych celów.

    • 0 0

  • (1)

    ciekawe czy byś chciał mieć czasami dostęp do netu i światło w domu. Tak poza tym to energia z farm wiatrowych jest 2 razy droższa od tej z węgla

    • 0 0

    • elektryk

      Tak sie składa, ze oglądałem kilkanascie elektrowni w tym i w Rosji w Bracku, Wołgogradzie,..
      A mój ojciec przed wojna zbudował mała elektrownie na takim większym strumyku, która pozawalała zasilić całe trzy kondygnacyjny dom pomieszczenia dla służby i gospodarcze. Za komuny nią zniszczono, jeszcze z odpowiednimi epitetami i tłumaczeniami.
      Wiatrowe i owszem, ale np. na falochronach, tam gdzie już jest infrastruktura.

      • 0 0

  • (3)

    "ja chodzę na siłownie, gdzie urządzenia maja własne generatory i podczas treningu aerobowego przekazują ja - to taka dygresja"

    ty, idź lepiej do czytelni i poaerobuj swój zlasowany mózg

    • 0 0

    • Wybacz, ale z debilami zazwyczaj nie dyskutuje, (2)

      żyj sobie w błogiej nieświadomości oglądając reklamę,
      „bez wysiłku fizycznego i psychicznego, rygorystycznych diet, w miłej i relaksującej atmosferze możesz osiągnąć wymarzony cel: smukłe i jędrne ciało bez śladu cellulitu. Symulator modeluje sylwetkę, redukuje tkankę tłuszczową i wzmacnia mięśnie”

      gallux, żyjemy w rożnych światach, wiec proszę nie wysilaj sie:))

      • 0 0

      • (1)

        nie muszę
        z twoim intelektem zagnie cie dziecko z przedszkola:-)

        • 0 0

        • Czy ty wiesz, co to jest trening aerobowy??

          A miałem ci złożyć życzenia z okazji wczorajszego Dnia KOTA??
          Mieć za przyjaciela kota i prowadzić z nim dyskurs to trzeba wybitnego intelektu.
          Gratuluje!!!

          • 0 0

  • (1)

    Czy aby to jest prawda, że ta elektrownia ma stanąć w okolicy Siarkopolu koło Wisłoujścia? Jeśli tak to "gratulacje" dla ekipy Adamowicza i jego samego

    • 0 0

    • E.On

      czesc. zdaje mi sie juz predzej slyszalem o tej lokalizacji umieszczenia "chmurowych maszyn" =) na terenia bylego siarkopolu

      • 0 0

  • z jednej strony rosja a z drugej niemcy

    to tylko moze wymyslec nieodpowiedziali platwusy to jest chore co te glupcy wymyslaja gdzie oni do szkoly chodzili chyba w niemczech

    • 0 0

  • Dlaczego Niemcy?

    Pytaja niektorzy.
    Niemcy zaleja Gdansk!
    Krzycza inni.
    Czemu weglowa, a nie jadrowa, albo wiatrowa, lub wodna na Raduni?
    Po co w ogole energia?
    Przeciez mozna zwiekszyc ilosc siłowni, gdzie urządzenia maja własne generatory.
    Same plusy!
    Kapital i sila robocza krajowe i na dodatek jak ekologicznie!

    • 0 0

  • Węglowa ???? to nie przełom XIXw/XX wieku. Teraz śa inne technologie. A po II za 20lat wegiel w Pl bedzie na wyczerpaniu a to (1)

    = sie mega drogi Budowa el. węglowej to śmiech na sali mamy 2008r. Wszystkie projekty , plany a natępnie budowa zajmie troche czasu i upłynie 7lat , wegiel szybko drozeje to lepiej zainvestować raz ale na 30-50lat np w bardzo nowoczesną elektrownie atomową lub w energie odnawialna. Kolejna el. węglowaa pochłonie Plskie limity na Co2 a to = np droższa produkcja materiałów budowlanych. Z tego co mi wiadomo nie bawem Polska z nakazów UE ma uzyskiwać 10-12% z energi odnawialnej . Argumentów za NIE dla el. węglowej jest jeszcze sporo , tylko jeden jest za TAK że będzie dodatkowe zródło energi . I Bedzie w Gdansku jak na Śląsku . No i góóóórrryyyy odpadów .

    • 0 0

    • DO głupka który nazywa się Znawcą.

      >: JAKIŚ NIEWYKSZTAŁCONY GŁUPEK O KSYWIE "ZNAWCA" NAPISAŁ:

      >Węglowa ???? to nie przełom XIXw/XX wieku. Teraz śa inne technologie. A po II za 20lat wegiel w Pl bedzie na wyczerpaniu a to = sie mega drogi
      Budowa el. węglowej to śmiech na sali mamy 2008r. Wszystkie projekty , plany a natępnie budowa zajmie troche czasu i upłynie 7lat , wegiel szybko drozeje to lepiej zainvestować raz ale na 30-50lat np w bardzo nowoczesną elektrownie atomową lub w energie odnawialna. Kolejna el. węglowaa pochłonie Plskie limity na Co2 a to = np droższa produkcja materiałów budowlanych. Z tego co mi wiadomo nie bawem Polska z nakazów UE ma uzyskiwać 10-12% z energi odnawialnej . Argumentów za NIE dla el. węglowej jest jeszcze sporo , tylko jeden jest za TAK że będzie dodatkowe zródło energi . I Bedzie w Gdansku jak na Śląsku . No i góóóórrryyyy odpadów .

      PO PIERWSZE GŁUPKU, POLSKA MA ZAPASY WĘGLA NA KILKASET LAT A NIE NA 20 LAT
      PO DRUGIE- WŁASNE ZAPASY OZNACZAJĄ ŻE WĘGIEL JEST TAŃSZY I ZAPEWNIA BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE.
      PO TRZECIE MAMY XXI WIEK< I TECHNOLOGIA SPALANIA I GAZYFIKACJI WĘGLA POWODUJE MAKSYMALNE WYKORZYSTANIE ENERGII I PRAKTYCZNIE BEZEMISYJNOŚĆ ODPADÓW, a odpady stałe można wykorzystywać.

      POWINNO POWSTAWAĆ JAK NAJWIĘCEJ TAKICH ELEKTROWNI.
      ALE W RĘKACH POLAKÓW!!!!

      • 0 0

  • tani węgiel

    elektrownie węglowe są może i tańsze od wiatrowych, ale tylko myślenie na kilka najbliższych lat, syf jaki powstanie z całej tej śmiesznej archaicznej elektrowni przyniesie w przyszłości nieporównywalnie większe wydatki, zresztą mamy iść w kierunku EUROPA a tam taki syf eliminują jak tylko można, norwegia pozyskuje 98% energii z elektrowni wodnych a prąd u nich taki tani, że nie opłaca im się gasić światła, żeby żarówek nie zużywać

    • 0 0

  • pokazywali w mediach paru inwestorów od elektrowni wiatrowych tu na wybrzeżu nabitych w butelke albo raczej wystawionych do wiatru
    "Nie do uzasadnienia w warunkach polskich jest stosowany podatek VAT na urządzenia energetyki odnawialnej wynoszący 22 proc., podczas gdy na urządzenia energetyki konwencjonalnej ze spalania VAT wynosi 7 proc"
    sprawa przeszła bez echa, pewnie lobby "niemieckie" w niemieckich mediach ukręciło łeb sprawie, w każdym bądź razie krajowi inwestorzy zostali zdaje mie sie na lodzie
    pozostaje jeszcze most energetyczny z litwą skąd mamy otrzymywać około 1000MW oraz plany budowy nowej elektrowni atomowej na litwie z udziałem Polski

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane