• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy plan dla "Pekinu". Ma być osiedle

Patryk Szczerba
3 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (154)

Na najbliższej sesji radni Gdyni będą głosować nad rozpoczęciem procedury zmiany planu zagospodarowania terenu dla wzgórza Orlicz DreszeraMapka, czyli opustoszałego obecnie "Pekinu". Z wnioskiem o zmianę zwrócili się właściciele terenu. Możliwe, że w przyszłości powstanie tam osiedle nawet z 800 mieszkaniami.



Czy osiedle w miejscu "Pekinu" to dobry pomysł?

Uchwała to efekt wniosku, który wpłynął do rady miasta w Gdyni. Projekt będzie głosowany 8 lutego, na najbliższej sesji rady Gdyni.

- Właściciele przeważającej części terenu wystąpili z wnioskiem o zmianę obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w celu umożliwienia realizacji zespołu zabudowy mieszkaniowo-usługowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz drogową - przy założeniu utrzymania analogicznej intensywności zabudowy, jak ustalona w planie obowiązującym - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, który utrzymali radni.


Zmiana planu pomoże w uporządkowaniu terenu



Dzięki zmianie - według uzasadnienia przygotowanego dla radnych - teren ma być zagospodarowany.

- Objęcie planem obszaru wskazanego we wniosku, pozwoli na harmonijne i spójne zagospodarowanie dostosowane do trudnych uwarunkowań tej lokalizacji oraz ograniczy powierzchnię terenów przeznaczonych pod drogi publiczne - można przeczytać dalej.


Nawet 800 mieszkań na przyszłym osiedlu



Jeśli radni zagłosują za zmianami, to pracę zaczną planiści, którzy będą przygotowywać nowy plan miejscowy dla terenu "Pekinu". Jak można nieoficjalnie usłyszeć, będzie tam mogło zostać wybudowane osiedle, na którym zmieści się 800 mieszkań.

Ruchom miasta w tej sprawie przyglądają się m.in. społecznicy z Miasta Wspólnego.

- Właściciele terenu i przyszły deweloper muszą być bardzo zadowoleni ze współpracy z miastem, które na swoje czy też podatników barki wzięło koszty przymusowych wyprowadzek dotychczasowych mieszkańców w ramach gminnego programu rewitalizacji, a dziś podejmuje się zmiany planu miejscowego zgodnie z życzeniami inwestora. Z niecieprliwością oczekuję, co też właściciele i deweloper zaoferują naszej gdyńskiej wspólnocie w zamian. Bo grunt jest wyśmienicie połozony i na pewno przyniesie duże zyski, które w innych warunkach byłyby nie do zrealizowania - mówi Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego.
- To teren prywatny. Jako samorząd nie mogliśmy w niego inwestować. Wykup gruntu też nie wchodził w grę, bo wartość samej ziemi szacowana jest na kilkadziesiąt milionów złotych. Do tego należałoby doliczyć koszt uzbrojenia gruntu. Tym co mogliśmy zrobić, było zaoferowanie mieszkańcom Wzgórza sposobu rozwiązania ich problemów, drogi wyjścia. Chcieliśmy stworzyć im bezpieczną alternatywę zamieszkania w Gdyni - wskazywał dwa lata temu Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Quiz Gdynia wczoraj i dziś Średni wynik 59%

Gdynia wczoraj i dziś

Rozpocznij quiz


Historia osiedla "Pekin"



Przypomnijmy, jeszcze do niedawna "Pekin" był zamieszkany. W czasach międzywojennych, gdy na wzgórzu osiedlali się robotnicy budujący port, wynajmowali kawałek ziemi i mogli na niej budować swoje domy. Każdy więc stawiał co chciał, a raczej co potrafił i na co go było stać. Prowizoryczne osiedle miało istnieć tylko kilka lat, ale wybuchła II wojna światowa i każdy miał ważniejsze sprawy na głowie niż rozbiórka. A później władza ludowa nie wyobrażała sobie wyrzucenia robotników.



W 2006 roku spadkobiercy właścicieli zdecydowali się, że chcą sprzedać teren. Wprawdzie część lokatorów wciąż opłacała dzierżawę, ale dochód miał się nijak do potencjalnych zysków ze sprzedaży. Zaczęły się prośby, działania prawne, a potem zaczęły wybuchać pożary, wyburzano domy pod nieobecność ich właścicieli, coraz częściej na miejsce wzywano policję, nie obyło się też bez agresji, gdy przedstawicielowi właścicieli terenu grożono samurajskim mieczem.

Sprzedaż "Pekinu" prawdopodobna



Prawa do terenu mają spadkobiercy Walentego Nikielskiego, który był właścicielem działki przed wojną. To on pod koniec lat 30. XX wieku pozwalał na to, by robotnicy stawiali na jego działce prowizoryczne baraki w zamian za czynsz. Właściciele podzielili działkę na cztery części, ale teraz zapewne sprzedadzą teren w całości.

Gdynia: większość mieszkańców Pekinu już się wyprowadziła Gdynia: większość mieszkańców Pekinu już się wyprowadziła

Przesiedlenie mieszkańców "Pekinu" dzięki rewitalizacji



Po zmianie planu zagospodarowania będzie o to łatwiej. Wzgórze Orlicz-Dreszera na Leszczynkach od kilku miesięcy stoi w większości opuszczone. Stało się to dzięki programowi rewitalizacji społecznej, którym objęte zostało to miejsce.

Wartość terenu wycenia się na co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych.



Mieszkańcom zaproponowano wsparcie finansowe przy wynajmie mieszkań na wolnym rynku (przez minimum dwa lata), innym przyznawano mieszkania socjalne czy komunalne. Odbyły się też szkolenia, które miały pomóc znaleźć pracę tym, którzy jej nie mieli, a pracować mogą.





Opinie (154) ponad 20 zablokowanych

  • zaczęły wybuchać pożary, wyburzano domy pod nieobecność ich właścicieli,

    i tyle w temacie

    • 12 2

  • Fajny widoczek z samej góry, widać nawet statki wchodzące do portu, wchodzę czasem na górę wypic piwo i popatrzeć na miasto

    • 3 0

  • Mieszkam zaraz przy "Pekinie" (1)

    Cieszę się, że powstanie tam osiedle mieszkalne z usługami. Zawsze to poszerzenie oferty osiedla i jego ożywienie. Mam tylko nadzieję, że w plan zabudowy zostanie rozsądnie przeprowadzony. Dobrze aby osiedle nie miało jakiś horrendalnie wysokich budynków jak np. aktualnie budujący się Morska Park. Warto zadbać o odpowiednią liczbę miejsc parkingowych, oraz rozsądne wyjazdy z osiedla co by się później nie sprowadziło do tego, że wszystkie pobocza wokół będą zastawione. I przede wszystkim, proszę! Żadnego grodzenia bloków, tereny wokół dostępne są i otwarte do przejścia dla każdego i niech tak pozostanie.

    • 5 3

    • Tja, zadbają, jeszcze jak. Tak zadbają, że będziemy tęsknić za Pekinem.

      • 5 2

  • (1)

    Będzie taras widokowy dostępny dla mieszkańców

    • 10 0

    • Tak, mieszkańców osiedla.

      • 1 0

  • Adam Gdańsk

    Fajny teren na zagospodarowanie, ale jestem przeciwny wysokim blokom i postawił bym bardziej na zieleń i rekreację.
    A co do cen to chyba w Gdyni najtaniej w Trójmieście więc nie rozumiem dziwnych opini, żeby dla młodych więcej było, jak wokół sami starsi ludzie mieszkają co żyć wiecznie nie będą.

    • 2 4

  • Jeśli wsparcie finansowe przy wynajmie mieszkań dla mieszkających w Pekinie o którym pisze się w artykule nie było udzielone od właścicieli terenu to Gmina w pierwszej kolejności przed zmianą planu zagospodarowania powinna wystapic o zwrot poniesionych kosztów od tychże właścicieli bo później to dostanie figę. Piszę to jako mieszkanka Gdyni, której zależy na tym, żeby Gmina przestała gnębić mieszkańców wysokimi podatkami (za mieszkanie 80 m płacę 300 zł, a znajomi w Sopocie za 100 m niecałe 200 zł) i opłatami postojowymi nawet w niedzielę a zaczęła ściągaćpieniądze tam skąd jej się faktycznie należy.

    • 8 1

  • Miałem tam kiedyś fajna laske za małolata więc często tam bywałem tylko że nazywało się to wtedy Wzgórze Komuny Paryskiej, byłem kilka razy w Brazylii i raz w Kolumbii widziałem fawele, w sumie to lepiej wyglądały i teren był lepiej zagospodarowany niż było na Pekinie, nie wiem z jednej strony szkoda tej dzielnicy i jej mieszkancow bo to był kawał historii miasta

    • 4 1

  • hehe

    pekin meksyk tak niby szyderczo
    prawda jest taka ze oni juz sa 50 lat przed nami

    • 3 0

  • można było kupić teren za kilkadziesiat mln panie guć, to zawsze mniej niz lotnisko i bardziej przydatne. (2)

    nieprawdaż panie spec od kałuż na Madagaskarze?

    • 5 1

    • za co kupić? (1)

      Jeśli Gdynia przez PiS straciła tylko z PIT aż 538 mln zł!

      Dziura w finansach samorządów w sposób bezpośredni wynika z prowadzonych przez obecny rząd PiS nowych zasad rozliczania podatków PIT, co jeszcze bardziej zostało pogłębione przez szalejącą inflację do której doprowadzono, rosnące ceny paliw, energii, gazu i usług. Na zmniejszonych wpływach z PIT od 2019 roku miasto Gdynia straciło aż 538 mln zł. Jest to kwota równa całemu budżetowi na inwestycje w 2023 roku.

      • 0 4

      • nie Gdyna straciła

        Stracił urząd.
        Kasa została w kieszeniach mieszkańców, bo główne "straty" to PIT, który obniżono dla niektórych grup społecznych.
        Została w kieszeniach mieszkańców, a urząd nie ma na głupoty typu park(ing) centralny czy "automat" do sprawdzania biletów za pół miliona...

        • 0 0

  • inwestycje udane i GUĆ!!! hahah, dobre..facet poza lansem harcerzyka z ZHR nie ma o niczym pojęcia

    a tym bardziej o zarzadzaniu miastem, tak aby się rozwijało a nie zwijało. 25 tys gdynian wyjechało z Gdyni, na ulicach są pustki, szaro, buro i żadnego planu dla miasta od lat. Plan na nabicie sobie kieszenie od dewe, w pełni realizowany.

    • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane