• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obrońca Westerplatte przyjeżdża do Gdańska: na obchody i spotkanie w szkole

Katarzyna Moritz
28 sierpnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Jeden z czterech żyjących Westerplatczyków - kapitan Ignacy Skowron, przyjedzie do Gdańska w sobotę. Jeden z czterech żyjących Westerplatczyków - kapitan Ignacy Skowron, przyjedzie do Gdańska w sobotę.

Jeden z czterech żyjących obrońców Westerplatte - 94-letni Ignacy Skowron, przyjedzie w sobotę do Gdańska. Weźmie udział nie tylko w obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, ale też w ogólnopolskim zlocie szkół im. Bohaterów Westerplatte.



70 lat po bohaterskiej obronie Westerplatte żyje już tylko czterech żołnierzy z 205-osobowej załogi tej legendarnej placówki wojskowej. W najlepszej kondycji jest 94-letni Ignacy Skowron z Kielc.

- Chcę przyjechać, ale dziś rano [w piątek - przyp. red.] źle się poczułem. Boję się, że mnie stamtąd zdejmą, ale postaram się - mówi nam Ignacy Skowron.

W sobotę, o godz. 19, Westerplatczyk ma wziąć udział w ogólnopolskim spotkaniu szkół noszących imię Bohaterów Westerplatte, który odbędzie się Zespole Szkół Zawodowych przy ul. Dąbrowszczaków 35 na Przymorzu. Na zlot, który organizuje Zespół Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku Nowym Porcie przyjedzie ponad 300 uczniów z blisko 40 szkół z całej Polski. Ignacy Skowron będzie gościem honorowym. Podobnie jak podczas porannych uroczystości na Westerplatte, 1 września.

- Powiem jak to było, co widziałem. Że pierwszy pocisk trafił w bramę kolejową, o ataku pancernika i jak się broniliśmy. Nic specjalnego - mówi skromie Westerplatczyk.

Ignacy Skowron przybył na Westerplatte 31 marca 1939 r. W czasie obrony walczył w wartowni nr 2.

- Trafiłem potem do niewoli, ale mnie zwolnili 11 lutego 1940 roku, bo byłem chory na oczy. Potem wróciłem do siebie i do 1975 roku pracowałem na kolei. Od tamtej pory jestem na emeryturze - opisuje swoje losy.

Podczas siedmiodniowej obrony wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte poległo 15 żołnierzy. Podczas niemieckiej okupacji zginęło jeszcze kilkunastu obrońców Westerplatte.

Według informacji zebranych przez Stanisławę Górnikiewicz-Kurowską [budzącą kontrowersje w środowisku historyków - red.], od kilkudziesięciu lat dokumentującą losy żołnierzy z Westerplatte, po zakończeniu wojny dziesięciu obrońców Westerplatte zdecydowało się na emigrację do Australii, Kanady, USA i Wielkiej Brytanii.

Czterech Westerplatczyków zamieszkało w Republice Federalnej Niemiec. Jeden z nich - Stanisław Skwira, w 1949 r. ożenił się z Niemką, której ojciec zginął na froncie wschodnim. Co ciekawe, w niemieckim Neuberg, gdzie mieszkał Skwira, po drugiej stronie ulicy mieszkał członek załogi pancernika Schleswig-Holstein, który zaatakował we wrześniu 1939 r. Westerplatte. Dawni przeciwnicy żyli w zgodzie i przyjaźni.

Byli też Westerplatczycy, których los rzucił na wschód. Dwóch trafiło w czasie wojny do łagrów.

Wśród obrońców Westerplatte nie zabrakło też takich, którzy do końca nie złożyli broni walcząc z niemieckim okupantem w oddziałach partyzanckich AK.

17 byłych żołnierzy osiedliło się po wojnie w Gdańsku, a czterech z nich - Franciszek Bartoszak, Wiktor Ciereszko, Julian Dworakowski i Bernard Rygielski - po odrestaurowaniu w 1974 r. wartowni nr 1, pracowali na Westerplatte jako przewodnicy turystyczni.

Unikatowe fotografie z budowy kopca i pomnika na Westerplatte

Nowe, cenne dokumenty dotyczące budowy kopca i pomnika na Westerplatte trafiły w piątek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku. W pięciu teczkach znajdują się oryginalne i niewykluczone, że jedyne już egzemplarze kompletnej dokumentacji tej budowy. Oprócz szczegółowej dokumentacji technicznej (pisanej ręcznie na kalce) i historii budowy, w dokumentach znajduje się kilkanaście bardzo ciekawych zdjęć z budowy kopca i pomnika. Dokumenty przekazano w imieniu dra inż. Zdzisława Przewłóckiego z Politechniki Gdańskiej, projektanta technicznego kopca i pomnika.

Wydarzenia

Opinie (123) 6 zablokowanych

  • Pan Kapitam Ignacy Skowron

    Dziekuje Panu za bochaterski czyn, obrony naszej Ojczyzny,

    urodzilem sie po wojnie w Gdansku,i od 49 lat iestem poza krajem.

    Ale zawsze bede dumny z ludzi takich jak Pan Kapitan.

    Szczesc Boze..duzo zdrowia i radosci....z wielkim szacunkiem

    • 5 0

  • List otwarty do Pana Premiera Tuska:

    Szanowny Panie Premierze,

    uprzejmie prosze o wydanie zakazu wjazdu do Polskie KGB-owskiej swołoczy, niejakiemu Władimirowi Putinowi.

    Z góry dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

    Z poważaniem

    • 2 1

  • Hej ludki (1)

    Byłem wczoraj z wieczora na WST, spodziewałem się, że w końcu - po latach, coś tam sensownego zrobią - pomny dumnych zapowiedzi szukałem, szukałem i... kupa. Balustradka po wg mnie źle zabezpieczonej ruinie koszar (obejżyjcie sobie, na czym "wiszą" resztki sufitów w okilicy udostępnionej części - na ponaciąganych, gołych zbrojeniach podciągów/belek...), oczywiście jeszcze nie gotowa - zakaz wstępu, jakieś kloki betonowe w trzech miejscach - z wnękami na plansze. trochę prac ziemnych w ok fortu i magazynów amunicyjnych wzdłóż dawnego toru. Trochę muru i brama kolejowa, zafoliowana... wyrównane ruiny dworca, i powstające sceny, oświetlenie na okazję wizyty darmozjadów... a gdzie "spalpny" las, transzeje, gdzie wystawa sprzętu, odbudowane skrzydło koszar, kasyno, gdzie wreszcie udostępnione zabudowania stojące za płotem JW? Jak zwykle dali ciała nasi budyniowi...

    • 1 0

    • Odtworzenie Westerplatte z reliktami z 1939 roku mialo byc za "Kaczorow"

      ale przyszlu Tuski i zakazaly prac i teraz robia propagandowe szopki typu muzeum nieszczesc Niemcow i Polakow pt. "muz II WS". A Westerplatte niszcza nadal stawiajac betonowe kloce z pseudodokumentami na papierze fotograficznym...

      • 0 1

  • szczerze to dużo babća mi opowiadała o wojńe hitlerowcy kturzy napadli na polske to kwałah cwańąkuw ale babća nigdy na nih nienażekała wrecz przeciwńe to ruski najgorsze śćerwo było na moje to faszyści i ruski powiny odbudować wszystko co znisczyli podczas wijny a nie gadać kto napadł

    • 0 0

  • adamowicz powinien beknąć

    zakorkowany gdańsk. brak darmowych miejsc do parkowania w centrum. znaki zakazu postoju rocznica i politycy........oraz rozpoczęcie roku szkonego..... kooś pogieło? ma w d.... poliyków i ich pobyt.

    • 1 1

  • Czy ta pani "redaktor" jest partyjna propagandzistka? Tak sadze, skoro omija gladziutko wszystkie tematy o ktorych nie POzawlaja pisac aparatczycy Pawla Adamowicza i lokalnej ekipy Donalda Tuska. W calej jej "opowiesci" o wizycie kpt. Skowrona w Gdansku jest tyle dziur ile w rzeszocie.... Ale tylko "jedna jest prawda w/g PO ( Ein Fuhrer, Ein Volk, Ein Premier....)

    • 0 1

  • CZemu ta pani "dziennikarka"???? nie pisze ze Kpt Skowron przyjechal do Gdanska

    na zaproszenie Spolecznego Komitetu Budowy Spolecznego Muzeum Westerplatte? Czemu to muzeum jest wykreslamne przez cenzure gdanskiego PO ze wszystkich lokalnych publikacji? To jest chyba cenzura prewencyjna.... Tuski wracaja na ulice Mysia gdzie miescila sie Cenzura PRL?

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane