• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odblaskowe ludziki przy przejściach. Dobry pomysł czy nie?

Ewelina Oleksy
6 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (461)
Takie odblaskowe ludziki pojawiły się w Częstochowie. Takie odblaskowe ludziki pojawiły się w Częstochowie.

Pojawiły się ostatnio w Częstochowie, szturmem podbiły ogólnopolskie media i wywołały dyskusję w internecie. Mowa o odblaskowych ludzikach przy przejściach dla pieszych, które mają zmusić kierowców, by ściągnęli nogę z gazu, gdy się do nich zbliżają. Miejski radny chce, by to rozwiązanie przetestować w Gdańsku. Zdaniem pełnomocnika prezydent ds. pieszych "ubrany na ciemno pieszy będzie przy odblaskowym cudaku po prostu mniej widoczny".



Czy takie odblaskowe ludziki powinny pojawić się przy przejściach dla pieszych w Trójmieście?

Odblaskowe postacie, imitujące pieszych wchodzących na pasy, pojawiły się ostatnio w Częstochowie - w pięciu newralgicznych miejscach. Cel? Oczywisty. Zwrócenie uwagi kierowców i skłonienie ich do tego, by zwolnili, zbliżając się do przejścia dla pieszych.

Częstochowa jest pierwszym polskim miastem, w którym zastosowano takie rozwiązanie. Dlatego nic dziwnego, że informację o nim podała większość ogólnopolskich mediów, a w internecie rozpętała się w tym temacie burzliwa dyskusja.

Pomysł na przejścia 3D w Gdańsku Pomysł na przejścia 3D w Gdańsku

Wcześniej pojedyncze sztuki odblaskowych ludzików były testowane rotacyjnie na terenie miasta. Decyzja o ostatecznych lokalizacjach została poprzedzona analizami inżynierów ruchu drogowego. Stwierdzono też, że inwestycja jest "wysoce uzasadniona ze względów bezpieczeństwa w ruchu".

- Najważniejsza dla naszego bezpieczeństwa jest ostrożność i uwaga skierowana na innych uczestników ruchu drogowego - podkreśla prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Miejski radny: "Przetestujmy to w Gdańsku!"



Zdaniem Łukasza Bejma, miejskiego radnego KO, częstochowski pomysł warto sprawdzić też w Gdańsku.

- Uważam, że pomysł częstochowskiego magistratu jest świetny i warto go przetestować w Gdańsku. Jest w naszym mieście kilka newralgicznych przejść dla pieszych, np. przy skrzyżowaniu ul. Marynarki Polskiej i Narwickiej, gdzie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z udziałem pieszych. Nie wszyscy kierowcy respektują znaki ograniczające prędkość, ale jestem przekonany, że odblaskowe ludziki imitujące dziecko wchodzące na przejście dla pieszych skłonią ich do zdjęcia nogi z gazu - mówi nam Bejm.
Radny złożył już interpelację do władz miasta z prośbą o udzielenie informacji nt. możliwości instalacji odblaskowych ludzików przy przejściach dla pieszych w Gdańsku.

Takie odblaskowe ludziki pojawiły się w Częstochowie. Takie odblaskowe ludziki pojawiły się w Częstochowie.

Gdański pełnomocnik ds. pieszych ocenia pomysł negatywnie



Odpowiedzi władz Gdańska na interpelację radnego jeszcze nie ma. Ale gdyby decyzję podejmować miał sam pełnomocnik prezydent Gdańska ds. pieszych, to na odblaskowe ludziki przy przejściach nie ma szans.

- Tego typu działanie opiniuję zdecydowanie negatywnie, ponieważ stawianie odblaskowych ludzików przy przejściach może mieć skutek odwrotny od zamierzonego, poprzez odwracanie uwagi kierowcy - mówi nam Grzegorz Krajewski, pełnomocnik prezydent Gdańska ds. pieszych. - Dodatkowo ubrany na ciemno pieszy będzie przy odblaskowym cudaku po prostu mniej widoczny. W Gdańsku przejścia dla pieszych w newralgicznych miejscach są wyposażane w dodatkowe doświetlenie - komentuje.
O włos od uderzenia pieszego w odblaskach O włos od uderzenia pieszego w odblaskach

Krajewski przypomina, że zgodnie z obowiązującym prawem odblaski dla pieszych nie są obowiązkowe na obszarze zabudowanym.

- Większość pieszych odblasków nie posiada i nie będzie posiadać. Realne podniesienie poziomu bezpieczeństwa nastąpi przez edukację kierowców w zakresie przestrzegania przepisów Prawo o Ruchu Drogowym. Zbliżając się do przejścia dla pieszych, zwłaszcza przy ograniczonej widoczności, kierowca zawsze powinien szczególnie uważnie obserwować otoczenie i potencjalnie zmniejszyć prędkość. Akcję "odblaskowe ludziki" w tym kontekście odbieram jako podniesienie komfortu kierowców i zachęcenie ich do zmniejszenia uwagi obserwowania otoczenia, a nawet przeniesienia odpowiedzialności za ewentualne zdarzenie na pieszego - tłumaczy pełnomocnik prezydent ds. pieszych.

Opinie (461) ponad 20 zablokowanych

  • Odblaski dla własnego dobra

    obowiązkowo powinien mieć każdy pieszy, który jak święta krowa i włazi na pasy przed maskę samochodu. Dalej obowiązuje spójrz w lewo, w prawo. Niestety miałem kilka takich przypadków spotkania zommbi na drodze ubranych na ciemno. Pierwszeństwo to nie nieśmiertelność.

    • 2 0

  • Swiatlo

    Tylko inwestycja w doswietlanie przejsc, ubrani na ciemno przechodnie sa malo widoczni, dodatkowo mokra jezdnia, pojazdy z przeciwnego kierunku oslepiaja. Mysle ze tylko inwestycja w oswietlenie zwiekszy bezpieczenstwo reszta nalezy do rozsadku pieszych i kierowcow. Odblaskowy "cudak" to strata pieniedzy, chyba ze wspomuc zaprzyjaznionego importera/producenta.

    • 3 0

  • Takie ludziki (1)

    powinny stać przy każdym chodniku, aby rowerzyści wiedzieli, że chodnik jest - jak sama nazwa wskazuje - do chodzenia, a nie jeżdżenia po nim hulajnogami i rowerami.

    • 0 6

    • i powinny być kolczaste, pod prądem, z czarcią zapadką

      ofiary w pieszych są dopuszczalne
      byle był dochód

      • 0 0

  • z filmu

    Simon Templar alias "Święty" ....

    • 3 0

  • Zbyt łatwo

    Miasto wyrzuca w błoto nie swoje pieniądze to takie ławeczki patriotyczne. Chyba pani prezydent zapłaci za te bezmyślne wydatki przy wyborach

    • 2 0

  • Fajnie

    Jeszcze powinien mieć foto komórkę i karabin maszynowy

    • 1 0

  • Ja się cały czas zastanawiam, jak to jest, że tzw. kierowcy nie widza pieszego przechodzącego przez przejście ze światłami! a może trzeba sprawdzać obowiązkowo wzrok kierowcy np. co roku, albo nawet sprawdzać czy przypadkiem nie jest daltonista, przyjmując za pewnik, że kierowca jest trzeźwy.

    • 0 2

  • Krewni i znajomi królika zarobią

    Niechaj zgadnę koszt jednego ludzika to sześćdziesiąt tysięcy złotych?

    • 1 1

  • lepszym pomysłem byłoby przebudowa przejść dla pieszych tak aby jednocześnie stały się progiem zwalniającym, każdy kierowca będzie musiał zwolnić. Budują tak skrzyżowania na osiedlach czemu nie mogą przebudować newralgicznych przejść.

    • 0 0

  • Każdy pomysł zwiększający bezpieczeństwo jest dobry.

    Problem leży w braku perspektywy i braku wyobraźni zarówno u pieszych i kierowców. Jako jeden i drugi muszę stwierdzić, iż od razu wiadomo który pieszy jeździ po mieście autem i na odwrót. Niestety "nowe" przepisy częściej (przynajmniej z mojego doświadczenia) łamią piesi, którzy niejednokrotnie z telefonem przy uchu lub oczami wlepionymi w ekran wchodzą na przejście dla pieszych bez żadnego zastanowienia wychodząc z założenia ,że "ja mam pierwszeństwo" jednocześnie nie zdając sobie sprawy z perspektywy jaką ma kierowca, który go po prostu nie widzi. Oczywiście że ten drugi ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i przede wszystkim dostosować prędkość do warunków, nie mniej czasami nawet to nie wystarcza. Kierowca widzi tylko ograniczone spektrum, niejednokrotnie odbijające się światła od mokrych szyb (w szczególności bocznych), do tego ciemności egipskie (nie wszystkie przejścia są dobrze oświetlone) i pieszy ubrany w kolorze nocy bez żadnego elementu odblaskowego, który wchodzi bez żadnego zastanowienia na przejście. Nie raz mimo zachowania wszelakiej ostrożności w ostatniej chwili dostrzegałem pieszego wchodzącego na pasy, lub takiego koty idzie chodnikiem i kompletnie bez żadnego zasygnalizowania, przystanięcia wchodzi na pasy. Oczywiście z perspektywy pieszego miałem także odwrotne sytuacje, gdzie kierowcy mieli za nic to, że zbliżam się do przejścia (mimo iż wyraźnie było to widać). Trzeba włączyć myślenie i darzyć się wzajemnym szacunkiem na drodze. Cmentarze są pełne ludzi mających pierwszeństwo...

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane