• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Panorama z 10-tego piętra

(boj)
6 maja 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Gdynia w końcu doczekała się bezpiecznej wieży widokowej. Stanęła ona w najwyższym miejscu miasta czyli na najwyższej tutejszej górze Donas - przy żółtym szlaku turystycznym oplatającym Gdynię. To obecnie jedyny punkt widokowy w mieście.

Taras znajduje się 26,5 m nad ziemią, ale 231 m nad poziomem morza. Okolicę można obserwować z wysokości względnej 10-piętra.

- Widać samoloty lądujące na lotnisku w Gdańsku, morze za półwyspem helskim i całe tereny Chwarzna i Wiczlina. Jest też bardzo ładny widok na Dąbrowę i otaczające ją lasy. Praktycznie można stąd podglądać zarówno nasze miasto jak i wszystkie ościenne gminy - opisuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni (był tu wcześniej, a na otwarciu widoki przesłoniła mgła).

Co ważne - wejście na taras i sama platforma są bardzo porządnie zabezpieczone ze wszystkich stron. Nieco przypomina to gigantyczną klatkę, ale naprawdę nie ma możliwości by wypaść czy wyskoczyć. Paniom na wszelki wypadek nie polecamy wspinaczki w szpilkach, które z pewnością ugrzęzłyby w "oczkach" metalowych ażurowych schodów. Na noc wejście jest zamykane.

Budowa trwała dosyć długo (pomysł powstał w 2000 r.) i była skomplikowana technicznie. Miasto zezwoliło na powstanie tu wieży telekomunikacyjnej stawiając warunek - ma być też dostępny dla wszystkich taras widokowy. Trzeba było opracować koncepcję.

- Zasadniczym przeznaczeniem tej 70-metrowej metalowej konstrukcji nie jest turystyka tylko obsługa sieci komórkowej Idea - przyznaje Janusz Tomczak z PTK Centertel okręg gdański. - Mając na uwadze interes mieszkańców postanowiliśmy dołożyć taras, by turyści mogli podziwiać te piękne widoki.

Długo trwały też uzgodnienia z ekologami. Problemów nie brakowało też w trakcie budowy. Szczególnie trudne okazało się dostarczenie na górę Donas elementów konstrukcyjnych wieży o wadze 98 ton. Największą trudność sprawiło jednak przetransportowanie na miejsce budowy dwóch dźwigów o nośności 120 ton i 40 ton, tak by nie ucierpiało na tym środowisko naturalne. Wieża została zakotwiona w fundamentach betonowych o objętości 100 m sześć. Koszt konstrukcji i robót budowlanych to ok. 400 tys. zł

- Dzięki tej wieży poprawią się parametry telefonii w naszym mieście, ale przy okazji Gdynia zyskała fantastyczną atrakcję turystyczną - mówił przecinając wstęgę Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Mam nadzieję, że będzie to miejsce tętniące życiem często odwiedzane przez gdynian i turystów.

To obecnie jedyny punkt widokowy w Gdyni, bo z wieży przy ul. Kieleckiej została niebezpieczna ruina okryta złą sławą - miasto szuka chętnego, który by się nią zajął. W planach była wieża widokowa z kawiarnią na Kamiennej Górze (na końcu ul. Mickiewicza), ale wskutek protestów obrońców środowiska i zabytków pomysł upadł i nie może być wskrzeszony (zapis umożliwiający jej postanowienie został już wykreślony z planów zagospodarowania przestrzennego). Doczekamy się jednak drugiej wieży (również telekomunikacyjno - widokowej) - tym razem na Kolibkach przy ul. Spółdzielczej. Miasto wydzierżawiło ten teren Centertelowi na 25 lat. Prace są już mocno zaawansowane.
(boj)

Opinie (43)

  • Przecztaj "Nie czepiajcie się Gdyni".

    Jezeli Prezydent planuje tam take atrakcje to na pewno Cie wpuszcza - najwyzej skasuja za bilet.

    • 0 0

  • Góra "oDnas" - to trzeci punkt widokowy

    Góra "oDnas" znajduje się pomiędzy Wiczlinem, Pustkami Cisowskimi, Rumią i Koleczkowem - mapkę i szerszy opis znajdziecie na http://www.ekopark.webpark.pl/
    Łatwy dojazd autobusem z Karwin, Chylonii, i Rumii; Samochodem można dojechac bardzo blisko. Pieszo warto iść przez Rezerwat Przyrody "Cisowa" (z pustek Cisowskich ok. 1,5 km pod górę wzdłuż potoku "Cisówka")

    Góra "oDnas" jest tzw wododziałem mają na nim swoje źródła potoki Chylonka, Cisówka, Marszewski. Są na nim również rozlewiska wód powierzchniowych i bagienka mające bezpośrednie połączenie z ww potokami.

    Są tam siedlisk ptactwa wodno-bagiennego i żurawi, które o tej porze roku można spotkać na łąkach.

    Wrócić można szlakiem czewronym do Chwarzna lub czerwonym i ścieżką rowerową przez dolinę Zagórskiej Strugi do Rumii. Polecam - fajny spacer.

    • 0 0

  • A mnie żadna inwestycja nie ruszy

    ...póki nie zbudują autostrady ;-)

    • 0 0

  • Byłem...

    Właśnie 1,5h temu tam byłem - dojachałem tam od ul. Cynamonowej do ostatniej posesji z takim niebieskim domkiem. Dalej pieszo lasem - na czuja, bo dzies łatki na drzewach znikają. Niestety dotarłem tam o 18:15 i pan "Cieć" nie był łaskawy mnie tam wpuścić. Wieża robi wrażenie i napewno bede musiał tam sie jeszcze kiedyś przejehać i ją zdobyć. Aha godziny udostepnione turystom to 8-18. Jak dla mnie zupełnie poronione - jak widać za oknem ciągle jasno i fajie byłoby się tam wybrac w takich godzinach. Pozatym - nocna panorama musi wygladac jeszcze lepiej. W czasie sezony wieza powinna byc otwarta miedzy 8 a 21. Pozdrawiam.

    • 0 0

  • uwaga! attenzione! achtung! attention! wnimanie!

    wieże centertela lubią się przewracać he he

    • 0 0

  • Kolejne pranie mózgów!!!

    Dwie pieczenie na jednym kiju!!! Pospólstwo jest w katolandzie oswajane z promieniowaniem mikrofalowym. Nadajniki na blokach, szpitalach, kościołach tudzież wieże widokowe. Raporty o nieszkodliwości promieniowania piszą Centertel,Colkomtel, a potem rodzą się dzieci o dwóch głowach i bez rąk. Ale mamona się leje, burżuazja już przesiada się z jaguarów do helikopterów.

    PRECZ Z TECHNOKRATYZMEM!!!
    PRECZ Z KARPORACJONIZMEM!!!
    WON Z IMPRERIALIZMEM MADE IN USA!!!

    • 0 0

  • errata

    Polkomtel- było Colkomtel
    Korporacjonizmem- było byćKarporacjonizmem

    • 0 0

  • :)

    faktycznie ladny widok.... bylem dzisiaj i mimo nie za pieknej pogody Gdynia wygalala super. polecam i pozdrawiam

    • 0 0

  • Ty Aldwyn Danu Nightwind

    Nie panikuj. Promieniowanie elektromagnetyczne jest obecne w naszym życiu już od dawna i długości fal nie mają tu większego znaczenia, raczej ich "stężenie". Myślisz że siedząc przed kompem nie pochłaniasz sto tysięcy razy większej dawki tego promieniowania niż będąc w zasięgu anten? Nawet jak wyłączysz to nieszczęsne urządzenie to i tak nie uwolnisz się od niego. Będzie atakować z każdego miejsca, ścian z przewodami elektrycznymi, lodówki, żarówki, od sąsiadów. Raporty o o nieszkodliwości promieniowania nie piszą ani Centertel ani Polkomtel ani też Era. To jest akurat działka sanepidu. Przy oddawaniu stacji nadawczo odbiorczej są bardzo dokładnie sprawdzane wartości promieniowania, kierunki i natężenia. Przepisy są bardzo rygorystyczne w tej materii i jak pomiary wykazują promieniowanie tzw. tła czyli tego o czym wspomniałem wcześniej jest dużo wyższe niż emisja anten GSM. Jeżeli dojrzysz gdzieś na sąsiednim bloku niezgłoszoną nigdzie antenę prętową jakiegoś maniaka-radiowca wtedy masz prawdziwe powody do zmartwienia. Oczywiście są jakieś zagrożenia. Na przykład uszkodzenie elementu mocującego antenę, która wtedy będzie dawać skupioną wiązką gdzie popadnie. Ale takie awarie (teoretycznie rzecz ujmująć) momentalnie są wychwycone przez nadzór i natychmiast usuwane. To są urządzenia skonstruowane na miarę XXI wieku, obawiajmy się więc jakiś bardziej przetarzałych techologii obecnych w naszym otoczeniu i nie panikujmy na widok każdej nowinki.

    • 0 0

  • A co z wieżą koło Geanta?

    Niedaleko Geanta, nad urwiskiem jest zdewastowana wieża- widoki też są wspaniałe. Kiedy miasto znajdzie trochę kasy na powymienianie starych desek?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane