• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Panorama z 10-tego piętra

(boj)
6 maja 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Gdynia w końcu doczekała się bezpiecznej wieży widokowej. Stanęła ona w najwyższym miejscu miasta czyli na najwyższej tutejszej górze Donas - przy żółtym szlaku turystycznym oplatającym Gdynię. To obecnie jedyny punkt widokowy w mieście.

Taras znajduje się 26,5 m nad ziemią, ale 231 m nad poziomem morza. Okolicę można obserwować z wysokości względnej 10-piętra.

- Widać samoloty lądujące na lotnisku w Gdańsku, morze za półwyspem helskim i całe tereny Chwarzna i Wiczlina. Jest też bardzo ładny widok na Dąbrowę i otaczające ją lasy. Praktycznie można stąd podglądać zarówno nasze miasto jak i wszystkie ościenne gminy - opisuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni (był tu wcześniej, a na otwarciu widoki przesłoniła mgła).

Co ważne - wejście na taras i sama platforma są bardzo porządnie zabezpieczone ze wszystkich stron. Nieco przypomina to gigantyczną klatkę, ale naprawdę nie ma możliwości by wypaść czy wyskoczyć. Paniom na wszelki wypadek nie polecamy wspinaczki w szpilkach, które z pewnością ugrzęzłyby w "oczkach" metalowych ażurowych schodów. Na noc wejście jest zamykane.

Budowa trwała dosyć długo (pomysł powstał w 2000 r.) i była skomplikowana technicznie. Miasto zezwoliło na powstanie tu wieży telekomunikacyjnej stawiając warunek - ma być też dostępny dla wszystkich taras widokowy. Trzeba było opracować koncepcję.

- Zasadniczym przeznaczeniem tej 70-metrowej metalowej konstrukcji nie jest turystyka tylko obsługa sieci komórkowej Idea - przyznaje Janusz Tomczak z PTK Centertel okręg gdański. - Mając na uwadze interes mieszkańców postanowiliśmy dołożyć taras, by turyści mogli podziwiać te piękne widoki.

Długo trwały też uzgodnienia z ekologami. Problemów nie brakowało też w trakcie budowy. Szczególnie trudne okazało się dostarczenie na górę Donas elementów konstrukcyjnych wieży o wadze 98 ton. Największą trudność sprawiło jednak przetransportowanie na miejsce budowy dwóch dźwigów o nośności 120 ton i 40 ton, tak by nie ucierpiało na tym środowisko naturalne. Wieża została zakotwiona w fundamentach betonowych o objętości 100 m sześć. Koszt konstrukcji i robót budowlanych to ok. 400 tys. zł

- Dzięki tej wieży poprawią się parametry telefonii w naszym mieście, ale przy okazji Gdynia zyskała fantastyczną atrakcję turystyczną - mówił przecinając wstęgę Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Mam nadzieję, że będzie to miejsce tętniące życiem często odwiedzane przez gdynian i turystów.

To obecnie jedyny punkt widokowy w Gdyni, bo z wieży przy ul. Kieleckiej została niebezpieczna ruina okryta złą sławą - miasto szuka chętnego, który by się nią zajął. W planach była wieża widokowa z kawiarnią na Kamiennej Górze (na końcu ul. Mickiewicza), ale wskutek protestów obrońców środowiska i zabytków pomysł upadł i nie może być wskrzeszony (zapis umożliwiający jej postanowienie został już wykreślony z planów zagospodarowania przestrzennego). Doczekamy się jednak drugiej wieży (również telekomunikacyjno - widokowej) - tym razem na Kolibkach przy ul. Spółdzielczej. Miasto wydzierżawiło ten teren Centertelowi na 25 lat. Prace są już mocno zaawansowane.
(boj)

Opinie (43)

  • Slicznie - polecam

    Dojazd jest bardzo prosty. Ciezko bylo mi znalezc dokladne informacje o dokladnym polozeniu gory, bo na mapie Gdyni jest zaznaczona "bezimiennie", a w powyzszych komentarzach niektorzy blednie sytuowali ja gdzies miedzy cisowa a chwarznem. Nie wiem czemu.Ale wreszcie udalo sie trafic.

    Jedzie sie autobusem 172 az do petli na ulicy Mietowej (na Dabrowie). 172 jezdzi spod Gdyni Gl. i Maxymiliana SKM, tyle ze rzadko, wiec radze sprawdzic dobrze co i jak.
    Z petli na Mietowej bez problemu widac las i wieze telekomunikacyjna, wiec z trafieniem nie ma NAJMNIEJSZEGO problemu. Mozna sobie od razu prosto sciazka obok malowniczego stawu przejsc, albo kombinowac gdzies naokolo. Tak czy inaczej dystans od petli do wiezy jest mniejszy niz kilometr.

    A na wiezy widok wspanialy... Wrazenie robi zwlaszcza zakole polwyspu helskiego. Wieza zabezpieczona jest znakomicie i nie ma mozliwosci wypadniecia, nawet jak ktos by bardzo chcial, wiec spokojnie mozna tam wejsc z malymi dziecmi nawet (tyle ze na takiej wysokosci ZAWSZE wieje i chlodno :D). Jednym slowem: POLECAM :)

    • 0 0

  • wieża widokowa

    byłem tam wczoraj (4ego czerwca). Trafiłem tam jadąc od strony Chwarzna. Nie umiem jednak w czytelny dla innych sposób opisać trasy. Trochę błądziłem. Niestety byłem około 20ej więc na wieżę mnie nie wpuszczono. Czynna jest dla zwiedzających tylko do 18ej. Piszę tylko, bo w poźniejszych godzinach jest znacznie ciekawsze światło jeżeli ktoś chce zrobić zdjęcia. Bardzo wielka szkoda, że nie można.. Wróciłem, za radą strażnika, inną, lepszą drogą w kierunku na starą giełdę warzywną przy Chwaszczyńskiej.

    • 0 0

  • Gdynia Góra Donas wieża widokowa

    Góra Donas 205,7 m n.p.m.
    Wysokość tarasu widokowego:
    względna 26,5 m n.p.t.
    bezwzględna 231 m n.p.m.
    Całkowita wysokość wieży 72 m
    Lokalizacja: Gdynia Dąbrowa (na ternie tzw chwaszczyńskich koloni)
    Najlepiej dojść/dojechać od strony ulicy Miętowej (od małej pętli autobusowo/trolejbusowej na Dąbrowie) lub od srony Polifarbu i Kaczych Buków, a dokładniej od strony giełdy chwaszczyńskiej znajdującej się za Dąbrówką z ulicy Rdestowej. Większego problemu z trafieniem na Górę Donas nie ma problemu, ponieważ ze wszystkich tych miejsc wieża jest bardzo dobrze widoczna.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane