• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Papież zamiast Zjednoczenia

(boj)
30 września 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Aleja Jana Pawła II to nowa nazwa Alei Zjednoczenia w Gdyni (przy Skwerze Kościuszki). Taką decyzję podjęli gdyńscy radni na ostatniej sesji Rady Miasta. Problem w tym, że niemal 90 firm będzie musiało uporać się ze zmianą adresu w dokumentach. Nie wszystkim się to podoba.

Dlaczego padło właśnie na Aleję Zjednoczenia?

- To szczególne miejsce w naszym mieście - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - To właśnie tu przed laty Papież Jan Paweł II odprawił mszę św. dla gdynian.

Przy Alei Zjednoczenia mieści się jednak prawie 90 firm, m.in. Akwarium Gdyńskie i sporo klubów żeglarskich. Nowa nazwa oznacza konieczność zmiany pieczątek, papierów firmowych i zmianę nazwy we wszelkich dokumentach i instytucjach z którymi firma ma do czynienia, choćby w Urzędzie Skarbowym. Zdaniem Marka Łucyka, przewodniczącego komisji statutowej Rady Miasta Gdyni, nie powinno być większych problemów z nowym nazewnictwem:

- Ten temat konsultowaliśmy z przedsiębiorcami. Przyznaję, że z ich częścią, bo tam jest ok. 90 firm. Z rozmów wynikało, że będą dumni z tego, że siedziby ich firm będą się mieścić przy Alei Jana Pawła II.

Co na to przedsiębiorcy? Czy podoba im się taka perspektywa?
- Trochę mnie to przeraża. Nie dość, że poniosę koszty, to jeszcze stracę mnóstwo czasu, bo wszyscy wiedzą, że biurokracja jest czasochłonna - mówi jeden z nich - woli nie ujawniać z jakiej jest firmy. - Nie mam nic przeciwko naszemu Papieżowi, ale komu przeszkadzała poprzednia nazwa? Tym bardziej, że o ile pamiętam, nadano ją na pamiątkę zjednoczenia Polski z morzem.

Spacerujący Aleją mają zdania podzielone:
- To teraz nazywa się inaczej? - dziwi się Alicja Dominiak, rencistka. - Nie wiedziałam, ale przecież dotąd to był Skwer Kościuszki, a nie Aleja Zjednoczenia. Nieprawda? W każdym razie dobrze, że teraz nosi imię Papieża. Zasłużył na to całym swoim życiem. Polacy kochają swojego Papieża, to i chcą go uczcić jak tylko się da najlepiej.

- Szanuję i cenię Jana Pawła II, ale wystawiono mu już tyle pomników, tyle skwerów, placów, ulic nosi jego imię, że niedługo bardzo proste będzie adresowanie listów. Do jakiego miasta by nie miały dojść, to wszędzie będziemy pisać: ul. Jana Pawła II - prognozuje Piotr Martyński, uczeń. - Przecież niedaleko stąd, przy kościele na ul. Świętojańskiej, stoi jego pomnik! To był skromny człowiek. Nie jestem pewien, czy właśnie tego by sobie życzył. Może lepiej byłoby pieniądze wydawane na pomniki czy zmiany pieczątek przeznaczyć dla biednych dzieci, których w tym kraju jest coraz więcej? Dobry uczynek chyba lepiej uczciłby naszego Papieża.
(boj)

Opinie (227)

  • PSYCHOLE

    No bo na radnych idą największe przygłupy i cwaniaki co liczą że działkę sobie darmo wezmą, A towarzystwo mocherowych beretów jest im bliskie. TO CHORZY PSYCHOLE,UMYSŁOWE PRZYGŁUPY, ICH MIEJSCE JEST W KOCBOROWIE. NORMALNI LUDZIE PRACUJĄ i martwia się o byt rodziny. A P******* są w radzie. TO są świetsi od Papierza, Bluznią jego imie. Chanbią naród Polski.

    Cymbały, impotenci umysłowi.

    Sory ale jak mało klnę tak tym razem musiałem. K... wszystko nazwijcie imieniem Papierza to może wam ulży, mam nadzieję że ten naród was kiedyś za tempotę rozliczy.

    Miłych snów z krzyżykiem, bo na normalny sen nie zasługujecie tylko wku.... ludzi.

    • 0 0

  • Po co?

    Papiez Jan Pawel II to wielki Polak i wielki czlowiek. Ale po co wydawać pieniadze na zmiany? Czy nie ma wiekszych potrzeb w mieście?

    • 0 0

  • Uważam że to jest dobry pomysł, ale powinno się nazywać nowe obiekty a nie zmieniać nazwy starych.
    Tak jak to było na przykład z Węzłem F. Cegielskiej czy rondem M.Brzeskiego.
    Ktoś napisał że w Gdyni jest to pierwsza ulica w Gdyni, której zmienia się nazwę. Nieprawda, oto inne zmiany:
    - Boczna na ulicę Ks.S.Zawackiego (popieram bo to był kochany człowiek i na to zasłużył),
    - Czechosłowacka na Solidarności i inne. (nie wspominając na zmiany nazw komunistycznych np: 22 lipca, Czerwonych Kosynierów, Migały).
    Papież niewątpliwie zasłużył sobie na miejsce w Gdyni ale niech władze ruszą głową i wymyślą coś nowego np nowa hala widowiskowo-sportowa im. Jana Pawła II. Przecież Papież kochał sport. (o ile wogóle kiedyś ją zbudują). Albo niech zmienią nazwę drogi Różowej, która chyba jeszcze nie figuruje w papierach pod tą nazwą a jeśli nawet to tam nie ma jeszcze żadnych firm ani nikt przy niej nie mieszka.
    A wogóle co to za nazwa droga Różowa? Może być droga Jana Pawła II.
    A Al. Zjednoczenia powinna zostać. Symbolizuje takie ważne wydarzenie jak zjednoczenie z morzem. Czy władze o tym zapomniały?

    • 0 0

  • Ania77

    Bardzo fajna i na temat wypowiedź. Trudno się z nią nie zgodzić. Powtórzę zatem jedną kwestię: imieniem JP II nazwano miejsce szczególnie z nim związane. To jest przyczyna...
    A propos drogi Różowej - od ponad roku zwie się Drogą Gdyńską. Nie byłem fanem tegi pomysłu ale tak jest...

    • 0 0

  • Wieczne Miasto, nieboraki

    to - tradycyjnie - Rzym (Roma Aeterna).
    Eh, uczyć się trzeba było ...

    • 0 0

  • Aleja Zjednoczenia - kogo z kim?

    Drodzy Dyskutanci,

    Ze wzgledu na moj podeszly wiek, ale jeszcze dobra pamiec chcialbym przypomniec, jakiego to "zjednoczenia" bywaly ulice i place za czasow komuny. Na poczatek zacytuje tresc notatki z "Glosu Wybrzeza" z 13 grudnia 1948 roku:

    "Gdansk i Gdynia w czerwieni flag.

    Radosnie wita Wybrzeze dzien Zjednoczenia.

    Oczekiwany od przeszlo 50 lat moment zjednoczenia klasy robotniczej jest dla mas pracujacych Gdyni radosnym przezyciem. Takiego entuzjazmu, jaki panuje na akademiach przedkongresowych Gdynia dotychczas nie znala. (...) Wyrazem entuzjazmu jest odswietna szata, w jaka miasto i port zaczely przyoblekac sie juz w godzinach wieczornych 11 bm. (...) Z gmachu Komitetu Miejskiego PPR przeciagnieto olbrzymi transparent nad calym placem Kaszubskim. Caly dom pokryty bedzie czerwienia, a na jej tle widoczne beda portrety najwybitniejszych wodzow klasy robotniczej. (...)"

    Na podst. Malgorzata Sokolowska, "Gdynia w gazetach przez 75 lat"; Oficyna VC, Gdynia 2001.

    Dla przypomnienia - chodzi o tzw. zjazd zjednoczeniowy PPR i PPS z 14 - 15 grudnia 1948 r., kiedy to zlikwidowano system wielopartyjny w Polsce na rzecz monopartii PZPR.

    To jak, chcecie dalej tego "Zjednoczenia"?

    • 0 0

  • mówi się "Wieczne Chiny"

    "hałaśliwy Pekin, i posępna cisza Zakazanego Miasta"

    Skrotu i przyporządkowania myślowego nie można tu stosować, ponieważ faktycznie można pomylić Pekinem z Rzym

    • 0 0

  • A może nazwa pochodzić także od -

    "NIE ŻAŁUJMY WYSIŁKU NA RZECZ WIELKIEGO DZIEŁA ZJEDNOCZENIA
    Wrocław 31.05.1997. Modlitwa Ekumeniczna w Hali Ludowej"
    Jan Paweł II

    Schuman i inni politycy dążący do zjednoczenia Europy, nazywani są jej ojcami.
    Są to m. in.: Jean Monnet, Alcide de Gasperi, Konrad Adenauer

    • 0 0

  • Z:)

    Teraz tylko pozostalo ustalic, od kiedy ta nazwa w Gdyni wystepuje. I wszystko bedzie jasne.

    • 0 0

  • PiSior z wami!

    Proponuję nazwy ulic:
    ul. Arcykaplana Tadeusza Pracza
    ul. dona Arcyprałata
    ul. Kaczyńskich jednojajowych
    ul. marszałka- niedojdy-Płazyńskiego
    ul. prof. eurodeputowanego J. Lewandowskiego
    ul. J.K. Bieleckiego
    ul. J. Kurskiego
    ul. Strąka
    ul. pralni Stella Maris
    ul. Syndyka Stoczni Gdańskiej
    ul. Budowniczych A 1
    no i oczywiście
    ul. PiSiorów ziemi gdańskiej

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane