• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Paweł Adamowicz: o metropolię walczmy wspólnie

Paweł Adamowicz
8 czerwca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 

O potrzebie stworzenia silnej metropolii mówimy od 20 lat. Dlatego zaproponowałem powołanie stowarzyszenia metropolitalnego. Pierwszym samorządowcem, z którym o tym rozmawiałem, był prezydent Szczurek. Ale on nie chciał rozmawiać. Powiedział tylko: ten projekt jest słaby. Pozwolę sobie odnieść się do jego krytyki, którą opublikował na portalu Trojmiasto.pl.



Paweł Adamowicz nie zgadza się z argumentami Wojciecha Szczurka. Paweł Adamowicz nie zgadza się z argumentami Wojciecha Szczurka.

Co jest największym problemem przeszkadzającym w powstaniu metropolii?

Wojciech Szczurek odrzuca samą zasadę projektu. "Zamiast mówić o metropolii - poucza - dajmy przykład realnego podporządkowania interesu miasta interesowi zbiorowemu metropolii!" Jako dowód tego poświęcenia gotów jest do natychmiastowej integracji transportu miejskiego w ramach metropolii. Będzie to, jak pisze, test na wolę współpracy (sugerując tym samym, że Gdańsk takiej woli nie ma).

Gdy słyszę, że zanim sformalizujemy metropolię, powinniśmy dać przykład poświęcenia interesu własnego na rzecz metropolii, nie rozumiem, co mój kolega ma na myśli. Jak bowiem wygląda nasze współdziałanie?

Poświęcenie na rzecz metropolii według Wojciecha Szczurka

Za najważniejsze wyznaczniki metropolii uznaje się silny potencjał gospodarczy i uniwersytecki, jej powiązania transportowe z resztą kraju oraz między miastami wchodzącymi w jej skład. Wobec tego, czy istnieje dla rozwoju metropolii ważniejsza inwestycja niż rozbudowa metropolitalnego lotniska? Czy gdyby nie ono, zainwestowałyby u nas takie firmy jak Intel, IBM, Reuters czy Sony?

Nasz port lotniczy jest trzecim największym lotniskiem regionalnym w Polsce. Aby mógł obsłużyć jeszcze więcej pasażerów i rozszerzyć siatkę połączeń, zdecydowaliśmy się na jego rozbudowę. Koszt inwestycji to niemal 400 mln złotych!

Aby sfinansować rozbudowę lotniska, Gdańsk podwyższył ilość swoich udziałów w Porcie Lotniczym do ponad 42 mln złotych, marszałek województwa - do ponad 41 mln, Sopot - do ponad 5 milionów, a Gdynia do 2,8 milionów (2,18 proc. całości). Bo, jak twierdzili przedstawiciele Gdyni, miasto nie ma pieniędzy. Jednocześnie zadecydowali się wybudować własne lotnisko za 100 milionów złotych. Zaiste godny uznania przykład "poświęcenia interesu partykularnego" na rzecz metropolii...

Inny przykład - czy dla mieszkańców metropolii jest coś ważniejszego niż rozwój Szybkiej Kolei Miejskiej, łączącej Wejherowo z Pruszczem Gdańskim? Wspólnie z prezydentem Sopotu i burmistrzem Pruszcza Gdańskiego uznaliśmy to za jeden z naszych priorytetów i od kilku lat przejmujemy udziały w SKM od PKP. Chcemy przez to zwiększyć częstotliwość kursowania pociągów, remontować perony, rozszerzyć zasięg SKM na pozostałą część metropolii, także poprzez połączenie jej tras z Pomorską Koleją Metropolitalną. Jak wygląda dotychczasowe zaangażowanie miast?

Gdańsk w tym roku zwiększy swój udział w SKM do 17 mln złotych. Województwo Pomorskie do 16 mln. Sopot do 3,5 mln. Sześć razy większa od Sopotu Gdynia do 3,3 mln, a dziesięć razy mniejszy od niej Pruszcz Gdański do 2 mln. I znowu - tak ma wyglądać "poświęcenia interesu partykularnego" na rzecz metropolii?

Gdyby Wojciech Szczurek niepartykularnie włączył się w te projekty, nie byłoby wrażenia, że to Gdańsk ponosi tak wielkie i nieproporcjonalne koszty. Prezydent Szczurek proponuje natychmiastowe włączenie Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni do Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej (MZKZG). Jest gotów pomniejszyć budżet Gdyni o wpływy z biletów. Pod warunkiem, że to samo uczyni Gdańsk i Wejherowo. Będzie to dla niego test na wolę współpracy. Argument brzmi atrakcyjnie. Ale przypomnijmy fakty.

W 2003 roku namówiłem marszałka województwa Jana Kozłowskiego do zainicjowania Rady Metropolitalnej Zatoki Gdańskiej. To nieformalne ciało w 2007 roku powołało Metropolitalny Związek Komunikacyjny. Rok później MZKZG dokonać miał integracji transportu publicznego w 13 gminach. Ale prezydent Szczurek nie był do takiej integracji gotowy.

Od tamtej chwili wiele się zmieniło, pojawiły się pieniądze z Unii Europejskiej. Gdańsk zaangażował się w największy proces inwestycyjny w swojej historii, wart 5 miliardów złotych. Żeby go sfinansować, musieliśmy zaciągnąć kredyty.

Co to ma wspólnego z integracją transportu? To, że wpływy z biletów autobusowych i tramwajowych stanowią znaczną część wpływów do naszych budżetów. W Gdańsku jest to 109 mln złotych. W Gdyni ok. 60 mln. Dla Gdańska wyjęcie tych pieniędzy z budżetu oznaczać mogłoby utratę inwestycji wartych nawet 400 mln!

Gdynia mogłaby sobie pozwolić na oddanie wpływów z biletów, bo nie planuje dużych inwestycji. W 2013 roku ma na ten cel zaplanowane 130 mln złotych, a Gdańsk - 871 mln. Pieniądze te zostaną wydane m.in. na zakończenie budowy Trasy Słowackiego i Trasy Sucharskiego. Te inwestycje wpłyną na codzienne życie mieszkańców, nie tylko Gdańska!

Ile można czekać?

"Dla pogłębionej integracji metropolitalnej konieczne jest przyjęcie przez Sejm ustawy metropolitalnej" - pisze prezydent Gdyni. W 1992 roku, jako młody radny, prowadziłem dyskusję z prezydentami Trójmiasta o potrzebie powołania metropolii. Wszyscy byli zgodni, że istnieje taka potrzeba. Zdecydowali się jednak poczekać na reformę samorządu terytorialnego. Reforma się dokonała, ale kwestii metropolii nie rozwiązała. Do dziś rząd nie jest w stanie przeforsować odpowiednich zapisów.
Nie zamierzam czekać na cud. Wraz z chętnymi gminami musimy stworzyć fakty dokonane.

Czytał Pan projekt statutu?

Prezydent Szczurek pisze, że projekt stowarzyszenia jest niekonkretny, że "jedynym konkretnym zadaniem stowarzyszenia ma być doprowadzenie do zmian w przepisach prawa". W statucie wymienionych jest dwanaście dziedzin, w których członkowie stowarzyszenia mogliby współpracować. Jeśli któraś z nich wydawała mu się zbyt ogólna, czemu nie zaproponował sposobu na jej konkretyzację? Na każdej stronie materiałów, które przygotowałem, jest wyraźnie napisane "projekt". Mówimy o dokumencie, który mamy kształtować wspólnie! Jeśli z mojej winy wysłaliśmy Wojciechowi Szczurkowi inny egzemplarz statutu niż do pozostałych, to przepraszam i naprawię swój błąd.

Kolejny argument Wojciecha Szczurka to brak dyskusji z samorządowcami. Dyskutowałem na temat projektu z ponad 80 liderami samorządowymi. W przeciwieństwie do prezydenta Szczurka, wszystkie miasta i gminy wraz z marszałkiem województwa są zgodne co do potrzeby integracji w ramach metropolii. Co znamienne, wszyscy proszą, bym dołożył starań, aby do stowarzyszenia przystąpiła też Gdynia.

Ostatni chyba powód, dla którego prezydent Szczurek sprzeciwia się stowarzyszeniu, to istnienie Rady Metropolitalnej. "Oczekujemy od pana Marszałka zdynamizowania prac tego reprezentatywnego ciała" - nawołuje. Chciałbym prosić go: nie obciążajmy odpowiedzialnością za integrację metropolii pana marszałka! Metropolie budują współpracujące ze sobą miasta i gminy. Podkreślam - współpracujące!
Marszałek województwa jest dla nas bardzo ważnym partnerem. Nie możemy się nim jednak wyręczać.

Metropolia bez Gdyni ?

Prezydent Szczurek napisał też coś, z czym zgadzam się - że już jesteśmy "metropolią o wielkim dorobku i jeszcze większym potencjale."

I jako metropolia jesteśmy postrzegani w świecie. Przykładem jest tegoroczny raport globalnej firmy doradczej McKinsey, według którego za 15 lat ponad 60 proc. produktu krajowego brutto wytwarzanego będzie w 600 miastach na świecie.

Konsultanci z Nowego Jorku uwzględniają pięć takich "miast przyszłości" w Polsce. Wśród nich i nas. I choć piszą "Gdańsk", mają na myśli dziesiątki miast i gmin sąsiadujących z Trójmiastem. Sam Gdańsk się w takich analizach nie liczy. Metropolia jest w interesie nas wszystkich. Jako prezydent Gdańska cieszę się z każdej nowej firmy w regionie. Ważny jest dobrobyt mieszkańców metropolii. A oni coraz częściej związani są nie tylko z jednym miastem.

Zaproponowana przeze mnie forma stowarzyszenia jest dobrowolna i demokratyczna. Każdy z jej członków będzie miał jeden głos. Nikt nie będzie do niczego zmuszany. A jeśli prezydent Szczurek nie przystąpi? Powstanie stowarzyszenie obejmujące jedynie część metropolii. Dalej będziemy przyciągać inwestorów, także do Gdyni, jak w przypadku Sony czy Thomson Reutes. Dalej będziemy prezentować nasz potencjał na światowych targach międzynarodowych. Choć bez Gdyni, będziemy pracować na jej rzecz...

Nazwa jest drugorzędna. Chociaż widać nie dla wszystkich. Podczas mojej rozmowy z prezydentem Szczurkiem to właśnie ona była dla niego głównym problemem. Jeśli ktoś nie chce uznać że tysiącletni Gdańsk - miejsce rozpoczęcia II Wojny Światowej, miasto, w którym rozpoczął się upadek komunizmu w Polsce i Europie - nie jest dobrą wizytówką aglomeracji, ma do tego prawo. Jeśli ktoś woli nazwę "Trójmiasto", możemy się zastanowić. Nazwę wybierzemy wspólnie.

W XXI wieku liczyć się będą najsilniejsi. Metropolie będą motorami napędowymi państw i regionów. Stawka jest wysoka. Wierzę, że odpowiedzialność każdego z liderów samorządowych uchroni ich przed podejmowaniem lekkomyślnych decyzji.
Paweł Adamowicz

Opinie (560) ponad 50 zablokowanych

  • Budyn nie zadluzaj wiecej miasta, wiecej gospodarnosci

    Budyn wiecej gospodarnosci, zajmij sie spolkami miejskimi, a nie o glupotach myslisz!!!

    • 8 2

  • Prezydent Adamowicz jest OK. (1)

    Gdynia ze Szczurkiem okopanym i zadufanym w sobie daleko nie ujedzie. Frazesami można karmić ciemny lud Gdyni, ale niedługo okaże się: Ile w Gdyni jest Szkół wyższych, szkół i przedszkoli dla niepełnosprawnych, klinik i szpitali specjalistycznych. To kosztuje, ale tylko Gdańsk, zaś Gdynia z tego również korzysta. Szczurk zrobił sobie u mediów fory i na tym jedzie. Kto podkupił koszykarzy z Sopotu? Zostawić Gdynię w dołkach startowych i niech czekają na startera. Metropolia bez Gdyni ale z Lechią i pięknym stadionem PGE Arena, to jest to!

    • 11 29

    • duby smalone

      Rozumiem z tego, że piękny stadion PGE Arena to zasługa Lechii i Adamowicza. No no no!

      • 6 5

  • To w końcu rozmawiał czy nie rozmawiał

    cyt. "Pierwszym samorządowcem, z którym o tym rozmawiałem, był prezydent Szczurek. Ale on nie chciał rozmawiać".

    • 13 2

  • odpowiedź Gdyni brzmi: NIE!

    Gdynia stawia na współpracę z Wejherowem, Rumią, Gminą Kosakowo itd.
    Tu są nasze wspólne interesy. Na współpracy z Gdańskiem można tylko stracić. W sumie Gdynia + GWE to tyle samo mieszkańców co Gdańsk i Sopot. Liczba mieszkańców Małego Trójmiasta Kaszubskiego stale rośnie, rozwija się też gmina Kosakowo. Dziękujemy, poradzimy sobie sami.

    • 20 9

  • Nie ma takiego miasta jak trojmiasto, to jakis żart chyba... (4)

    Komunistyczny wynalazek by nie wspominać nazwy Gdańsk ma sie jak widzę dobrze...

    • 10 11

    • Nie ma takiego miasta gdańsk, (3)

      to polski wynalazek by nie wspominać nazwy Danzig

      • 5 7

      • to chłopcze masz pecha bo nazwa Danzig wypadła z obiegu conajmniej od 1945

        • 4 2

      • od łacińskiego: Dantiscum, Dantis, Gedanum, wiec i Gdańsk i Danzig to tłumaczenia (1)

        a trojmiasto z d... wziete.. tego nawet nie da sie wytłumaczyc ;-)

        • 4 4

        • Gdańsk od "gdanisko"

          a "Trójmiasto" stworzyli gdańszczanie, żeby się podpinać pod sukcesy Gdyni

          • 4 5

  • adamowicz

    włodarzu Gdanska wez sie za kosteckiego swojego kolesa który gdanski hokej zatopił w długi tą sprawę załatw bo tylko piłka wam została a nie metropolie chcesz rozwijac morzesz na Oruni dolnej to robić

    • 15 4

  • ty sprzedawczyku adamowicz

    zamilcz juz

    • 15 3

  • STADION_LOTNISKO (2)

    Gdańsk ma stadion? A co...Gdynia też musi, to nic że dla III ligowej za chwilę Arki...Gdańsk ma lotnisko? Gdynia też musi... to nic że za chwilę Gdynia i Kosakowo będą dopłacały rocznie po kilka milionów...vide Bydgoszcz...Gdańsk ma port głębokowodny? A co... Gdynia też musi...to nic, że MAERSK się przeniósł do Gdańska, bo widocznie tam było mu lepiej... Gdańsk ma ECS i Muzeum II WŚ to Gdynia musi mieć swoje o emigrantach...proponuję nazwać odpowiednio lotnisko Kosakowo np. "Im. niezaleczonych kompleksów J.W. Wojciecha"

    • 13 20

    • cień ty lepiej zostań w cieniu. Gdynia stworzyła więcej przez 10 lat niz gdańsk przez 40 lat, mieszkałem to wiem. (1)

      • 9 4

      • niestety

        sama prawda...Gdańsk za ADAMOWICZA podupadł bardzo,dziury w jezdniach,psie kupy na ulicach ,smród na głównych ulicach,ruiny w CENTRUM MIASTA jeszcze z czasow wojny...

        • 7 3

  • JAK ODWOŁAĆ ADAMOWICZA

    To jest problem, nad którym powinni skupić się mieszkańcy Gdańska. Ten pan zupełnie nie nadaje się na stanowisko Prezydenta Gdańska. Swoją nieudolnością, brakiem kompetencji i patologicznym wręcz parciem na władzę, każdego dnia swego urzędowania kompromituje siebie i nas mieszkańców. Efekty widać wszędzie wokół. Temu panu trzeba powiedzieć - dość!

    • 22 4

  • tak czytam te opinie

    i jedno mogę stwierdzić poruszając się po GDAŃSKU...panie PAWLE niech pan najpierw usunie dziury z jezdni na głównych ulicach,potem niech pan zadba o zabytki miasta,potem wybuduje wystarczająca liczbę publicznych szaletów bo nawet w okolicy pańskiego urzedu śmierdzi uryną w bramach...zajmie to panu kilka lat ...a potem pogadamy ...a jeśli chodzi o pana SZCZURKA to mógłby mu pan i tu bez obrazy buty czyscić...gdyby platforma przestała udzielać panu wsparcia...zniknął by pan w ciągu miesiąca...a pan SZCZUREK jest ogólnie znany w całym kraju i nie tylko...a o panu mało kto słyszał...niestety ...taka prawda...

    • 17 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane