• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Plazmowa czy rusztowa - jaka będzie spalarnia w Gdańsku?

Katarzyna Moritz
21 listopada 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rozruch spalarni. Palą odpady nie do recyklingu
Spalarnia w Szadółkach, poglądowa wizualizacja.

Spalarnia w Szadółkach, poglądowa wizualizacja.

W Zakładzie Utylizacyjnym w Szadółkach zobacz na mapie Gdańska spotkali się naukowcy i eksperci, którzy udowadniali, że rusztowa, a nie plazmowa metoda spalania odpadów jest lepsza, zarówno z technologicznego, jak i finansowego punktu widzenia.



Czy obawiasz się powstania spalarni w Szadółkach?

Przygotowania do budowy spalarni odpadów w Gdańsku, która obsługiwałaby też blisko 60 gmin z naszego województwa, trwają już szósty rok. Mimo, że 1 stycznia 2016 roku, w związku z dyrektywą unijną czekają nas kary za składowanie frakcji odpadów wysokoenergetycznych, nasza spalarnia powstanie nie wcześniej niż za sześć lat, czyli w 2020 roku.

Wokół planów jej budowy od lat narastają kontrowersje. Chodzi nie tylko o gigantyczne koszty inwestycji, czyli ok. 400-500 mln zł (co najmniej połowę tej kwoty miasto chce uzyskać z unijnego dofinansowania) i lokalizację, ale także o metodę spalania.

Podczas kampanii przed wyborami samorządowymi niektórzy kandydaci (m.in. Andrzej Jaworski) ostrzegali, że spalarnia będzie wykorzystywać przestarzałą i trująca metodę rusztowego spalania. Zachwalali natomiast zalety innych metod: plazmowej i gazowej.

- Na temat metody plazmowej nie ma żadnych wiarygodnych informacji. Istnieją dwie plazmowe spalarnie odpadów w Japonii, ale dane na temat ich eksploatacji nie są publikowane. Piece plazmowe są dobre i są stosowane m.in. w USA do niszczenia amunicji, azbestu czy odpadów medycznych. Jednak w Europie 95 proc. spalarni stosuje metodę rusztową - argumentował Marcin Zembrzuski, świadczący usługi doradcze dla projektu ZTPO w Gdańsku.

Z kolei dr Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zwrócił uwagę, że fińska spalarnia gazowa w Lahti przetwarza jedynie ok. 100 tys. ton odpadów rocznie.

Jednak gdańska spalarnia ma być znacznie większa. Zakłada się, że rocznie przetworzy on do 250 tys. ton odpadów.

W Polsce powstaje w tym momencie sześć spalarni odpadów: w Koninie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy i Białymstoku. W tych dwóch ostatnich miastach stoją już mury i kominy. Największą wydajność - 220 tys. ton na rok - ma mieć spalarnia w Krakowie.

We wszystkich tych miastach będzie stosowana także metoda rusztowa.

- Spalanie rusztowe jest standardem na świecie, dlatego, że jest to proces dokładnie poznany, szczególnie pod względem emisji zanieczyszczeń. W latach 90. obawialiśmy się, że takie instalacje będą generowały szkodliwe substancje, m.in. dioksyny. Jednak 10 lat później udało się opanować emisję, choć do niedawna było to bardzo kosztowne. Okazało się, że usunięcie tlenku azotu powoduje ponad 95-krotne obniżenie zawartości dioksyn - tłumaczył dr Adam Grochowalski z Politechniki Krakowskiej, jeden z największych polskich autorytetów w kwestii badania szkodliwych związków chemicznych.

- Inwestycja w Gdańsku, przez to, że chce spalać jedynie frakcję wysokoenergetyczną, jest pionierska w Polsce. Dzięki temu ma szanse na dofinansowanie z Unii Europejskiej, ale musi zastosować wiarygodną technologię. A wybrana technologia rusztowa jest sprawdzona - argumentował dr Pająk.

W spotkaniu wzięli udział także mieszkańcy osiedli, które otaczają wysypisko w Szadółkach. Z ich punktu widzenia to nie wybór technologii spalania odpadów jest najistotniejszy.

- Większym problemem jest lokalizacja spalarni i wyselekcjonowanie frakcji wysokoenergetycznej z odpadów. System segregacji na mokre i suche kompletnie się nie sprawdza, nie działa też jak należy kompostownia, w której przetwarzane są zmieszane odpady resztkowe - argumentował Jarosław Paczos ze stowarzyszenia sąsiadów ZUT Szadółki, które monitoruje funkcjonowanie ZUT.

- Nasza kompostownia jest świetna, ale za mała. Proces dojrzewania w zamkniętym pomieszczeniu na pewno rozbudujemy [to m.in. z powodu składowania kompostu na otwartym placu okoliczni mieszkańcy co jakiś czas odczuwają brzydki zapach - red.] - zapowiedział Wojciech Głuszczak, prezes ZUT. - Problemy z segregacją na mokre i suche faktycznie istnieją, ale gdańszczanie stosują tę metodę dopiero od roku i muszą się jeszcze jej nauczyć.

W spotkaniu miał też uczestniczyć poseł Andrzej Jaworski ze swoimi ekspertami, którzy mieli przedstawić zalety alternatywnych metod spalania. Jednak zgromadzeni ich nie poznali, bo poseł i jego eksperci nie przyjechali.

Już po publikacji tego artykułu, poseł Jaworski wyjaśnił nam, że swoje uczestnictwo w spotkaniu uzależnił od obecności na nim także prezydenta Pawła Adamowicza. Wiedząc, że go nie będzie, a jedynie jego wiceprezydenci Andrzej BojanowskiMaciej Lisicki, zrezygnował z udziału w tej debacie, o czym był poinformowany zarząd ZUT.

Podczas spotkania nie padła informacja, że w Bydgoszczy ma powstać warta 600 mln zł pierwsza w Polsce spalarnia plazmowa. Nie będzie jednak ona spalać odpadów komunalnych, lecz wyłącznie odpady chemiczne. Obiekt w Bydgoszczy ma powstać w ciągu 2,5 roku i będzie przerabiał ok. 43 tys. ton odpadów rocznie.

Tymczasem w Szadółkach trwa postępowanie, które do końca przyszłego roku ma wyłonić jednocześnie projektanta, wykonawcę i operatora gdańskiej spalarni. Inwestycją jest zainteresowanych 13 firm, głównie spośród międzynarodowych koncernów. Ale nie brakuje też reprezentantów z Gdańska czy Poznania.

Z tego grona już w grudniu tego roku zostanie wybranych pięciu wykonawców, z którymi będzie prowadzony dialog konkurencyjny.

Opinie (319) 3 zablokowane

  • jedzmy śmieci (2)

    Jedyne wyjście

    • 3 0

    • Przecież jemy

      Przeczytaj spis śmieci w przetworzonych produktach.

      • 3 0

    • wystarczyloby segregowac

      RECYCLING! to jest odpowiedz

      • 1 2

  • Skala razenia dla takiej spalarni to ok 10km

    najwieksza toksycznosc jest w promieniu 4km. Dla porownania skara razenia tradycyjniej EC to 5km, najbardziej daje po garach mieszkancom do 3km.

    Budyn wiedzial gdzie kupowac / dostawac mieszkania.

    • 8 2

  • Dla fachowców (3)

    Mamy 110 tyś ton odpadu energetycznego o odpowiedniej kaloryczności.
    Dyrektywa UE o pogłębionym recyclingu do 60% (musimy się dostosować) zdecydowanie pogorszy kaloryczność odpadów może poniżej 10 MJ (dodatek tlenu do strefy spalania?)
    Bydgoszcz już jest przewymiarowana
    Do 2020 odpadu będzie poniżej 100 tyś ton/rok.
    Decyzja środowiskowa i tak musi być przedłużona, bo półtora roku to za mało na uzyskanie pozwolenia na budowę)
    Więc dlaczego podtrzymywana jest astronomia z 250 tyś ton?
    Nawet jeżeli zrealizowany będzie tylko pierwszy etap, to przewymiarowanie będzie o 40%
    What's the hell is going on?
    Uwalić całą inwestycję?
    Dwa ciągi technologiczne po 40 tyś ton wystarczy. Spaliny czyszczone metodą mokrą. Trochę innowacji z odpadem niebezpiecznym i kwasami ze skruberów.
    Wystarczy. Szadółki mają kwaterę na odpad niebezpieczny. Żadnej plazmy, pirolizy, zgazowania !!! Wybudować spalarnię na miarę, oszczędnie a nowocześnie. Oszczędności wykorzystać na przetworzenie odpadu organicznego.
    Zaorać kompostownię i wybudować na organikę nowoczesną biogazownię i oczyszczaniem biogazu do parametrów GZ 50. Są nowoczesne metody kondycjonowania sanitarnego osadu ze zbiorników fermentacyjnych. To dobry i bezpieczny nawóz (bez zapachu)
    Panowie do szkoły !!!
    Dyletantom precz

    • 14 3

    • Ważna jest temperatura podczas spalania (1)

      W niższej przy obecności wszechobecnej soli (chlorku sodu) tworzą się niebezpieczne dioksyny. To one są powodem wielu zachorowań na nowotwory. Wiele z nich dostaje się do żywności.

      • 5 0

      • i to jest przewaga plazmowej

        ze wzgledu na bliskosc duzej polulacji ludnosci, w takduzym miescie powinna byc jednak plazmowa wlasnie z wzgledu na dioksyny.

        • 4 0

    • Czyli 300mln wydane na Szadółki POszło w błoto jednak?

      Adamowiczowi i jego dworakom dziękuję. Niech idą precz. Każdy kto nie ruszy tyłka by odsunąć od władzy tę ekipę jest sam sobie winien. Palcem nie kiwnę by was z tego bagna wyciągać.
      Wiceprezydenci z własną wizją, prezesi z własną wizją zysku, nieudacznik co nigdy nie pracował w przemyśle może tylko żyć z coraz wyższych podatków. Wszystko wokół tanieje a podatki w Gdańsku rosną.

      • 6 0

  • Tylko plazmowa (2)

    Spalarnia śmieci to inwestycja komercyjna, która w przyszłości ma przynosić zyski, śmieci będą zwożone z całego regionu. Jak powstanie tzw. rusztowa to w interesie zarządcy będzie jak największy zysk (minimalizacja kosztów). Będzie jak zwykle - oszczędność na terminowej wymianie filtrów (bo one będą generować największy koszt), powietrze "wzbogacone tablicą Mendelejewa", a mieszkańcy - wzrost chorób nowotworowych (już pomorskie ma najwyższy wskaźnik zachorowań w skali kraju). Tylko spalarnia plazmowa gwarantuje wydalanie do atmosfery pary wodnej. Nie dajmy się ogłupić !!!

    • 11 4

    • O - eksperci jaworskiego się obudzili (1)

      Ile kosztuje budowa a potem utrzymanie plazmowej? Tak konkretnie. Np. Wymiana palnika plazmowego, który zużywa się co... no właśnie: wiecie chociaż co ile?

      • 1 3

      • nie odpiszą ci

        przecież nie o to chodzi, żeby rzeczywiście była plazmowa, tylko żeby namieszać w głowach. jaworski chyba wie, że na plazmową ani nie dostaniemy dotacji z unii, ani jej nie zbudujemy sami, bo to wymaga prócz kasy całej nowej procedury...

        • 0 2

  • Wy tu o spalarni a za miedzą nam wybudują atomówkę :)

    ciekawe jak pierdnie spalarnia to będzie takie samo larum jak w przypadku atomówki ??

    • 5 1

  • chałupkę się taniej brało bez świadomości,ze za miedzą szadółki ????

    • 3 6

  • już planuje laserową... jeden błysk wskaźnika i śmieci ni ma

    a samoloty i tak będą z gdyni latały - ze skweru

    • 1 0

  • spalarnia musi powstac blisko wysypiska (1)

    Szadółki to najlepsze miejsce by ta spalarnia powstala z racji bliskosci odpadow nie ma racjonalnych przeslanek by te smieci wozic przez cale miasto by spalic je gdzie indziej.To dla miasta dodatkowe koszty i gdzie niby by to mieli robic jak wszedzie w gdansku mieszkaja ludzie. Szadolkowcy mysla byle nie u mnie ale wysypisko w gdaskich szadolkach istnieje jeszcze zamin tam zaczeto budowac osiedla ci ludzie kupujac tam domy mieli swiadomosc obecnosci wysypiska i co nagle teraz bee..

    • 5 7

    • obys wdychal te opary w przszlosci...ja sie wyprowadze ale ty zostan i wdychaj....

      • 2 0

  • ojej

    Kominy?spalatnie? Tylko czekać na strajki oburzonych Zydow

    • 2 3

  • A GDZIE SORTOWANIE I ODZYSK SUROWCÓW tylko spalić i olać ! (1)

    • 6 0

    • Jak zwyke nie opłaca się!

      Cebulaki bogate so.Patrz butelki szklane.
      Patrz "reforma",miało nie być śmieci w lasach.
      Mamy za to ch*j, d*pa i kamieni kupa.

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane