• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Plazmowa czy rusztowa - jaka będzie spalarnia w Gdańsku?

Katarzyna Moritz
21 listopada 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rozruch spalarni. Palą odpady nie do recyklingu
Spalarnia w Szadółkach, poglądowa wizualizacja.

Spalarnia w Szadółkach, poglądowa wizualizacja.

W Zakładzie Utylizacyjnym w Szadółkach zobacz na mapie Gdańska spotkali się naukowcy i eksperci, którzy udowadniali, że rusztowa, a nie plazmowa metoda spalania odpadów jest lepsza, zarówno z technologicznego, jak i finansowego punktu widzenia.



Czy obawiasz się powstania spalarni w Szadółkach?

Przygotowania do budowy spalarni odpadów w Gdańsku, która obsługiwałaby też blisko 60 gmin z naszego województwa, trwają już szósty rok. Mimo, że 1 stycznia 2016 roku, w związku z dyrektywą unijną czekają nas kary za składowanie frakcji odpadów wysokoenergetycznych, nasza spalarnia powstanie nie wcześniej niż za sześć lat, czyli w 2020 roku.

Wokół planów jej budowy od lat narastają kontrowersje. Chodzi nie tylko o gigantyczne koszty inwestycji, czyli ok. 400-500 mln zł (co najmniej połowę tej kwoty miasto chce uzyskać z unijnego dofinansowania) i lokalizację, ale także o metodę spalania.

Podczas kampanii przed wyborami samorządowymi niektórzy kandydaci (m.in. Andrzej Jaworski) ostrzegali, że spalarnia będzie wykorzystywać przestarzałą i trująca metodę rusztowego spalania. Zachwalali natomiast zalety innych metod: plazmowej i gazowej.

- Na temat metody plazmowej nie ma żadnych wiarygodnych informacji. Istnieją dwie plazmowe spalarnie odpadów w Japonii, ale dane na temat ich eksploatacji nie są publikowane. Piece plazmowe są dobre i są stosowane m.in. w USA do niszczenia amunicji, azbestu czy odpadów medycznych. Jednak w Europie 95 proc. spalarni stosuje metodę rusztową - argumentował Marcin Zembrzuski, świadczący usługi doradcze dla projektu ZTPO w Gdańsku.

Z kolei dr Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zwrócił uwagę, że fińska spalarnia gazowa w Lahti przetwarza jedynie ok. 100 tys. ton odpadów rocznie.

Jednak gdańska spalarnia ma być znacznie większa. Zakłada się, że rocznie przetworzy on do 250 tys. ton odpadów.

W Polsce powstaje w tym momencie sześć spalarni odpadów: w Koninie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy i Białymstoku. W tych dwóch ostatnich miastach stoją już mury i kominy. Największą wydajność - 220 tys. ton na rok - ma mieć spalarnia w Krakowie.

We wszystkich tych miastach będzie stosowana także metoda rusztowa.

- Spalanie rusztowe jest standardem na świecie, dlatego, że jest to proces dokładnie poznany, szczególnie pod względem emisji zanieczyszczeń. W latach 90. obawialiśmy się, że takie instalacje będą generowały szkodliwe substancje, m.in. dioksyny. Jednak 10 lat później udało się opanować emisję, choć do niedawna było to bardzo kosztowne. Okazało się, że usunięcie tlenku azotu powoduje ponad 95-krotne obniżenie zawartości dioksyn - tłumaczył dr Adam Grochowalski z Politechniki Krakowskiej, jeden z największych polskich autorytetów w kwestii badania szkodliwych związków chemicznych.

- Inwestycja w Gdańsku, przez to, że chce spalać jedynie frakcję wysokoenergetyczną, jest pionierska w Polsce. Dzięki temu ma szanse na dofinansowanie z Unii Europejskiej, ale musi zastosować wiarygodną technologię. A wybrana technologia rusztowa jest sprawdzona - argumentował dr Pająk.

W spotkaniu wzięli udział także mieszkańcy osiedli, które otaczają wysypisko w Szadółkach. Z ich punktu widzenia to nie wybór technologii spalania odpadów jest najistotniejszy.

- Większym problemem jest lokalizacja spalarni i wyselekcjonowanie frakcji wysokoenergetycznej z odpadów. System segregacji na mokre i suche kompletnie się nie sprawdza, nie działa też jak należy kompostownia, w której przetwarzane są zmieszane odpady resztkowe - argumentował Jarosław Paczos ze stowarzyszenia sąsiadów ZUT Szadółki, które monitoruje funkcjonowanie ZUT.

- Nasza kompostownia jest świetna, ale za mała. Proces dojrzewania w zamkniętym pomieszczeniu na pewno rozbudujemy [to m.in. z powodu składowania kompostu na otwartym placu okoliczni mieszkańcy co jakiś czas odczuwają brzydki zapach - red.] - zapowiedział Wojciech Głuszczak, prezes ZUT. - Problemy z segregacją na mokre i suche faktycznie istnieją, ale gdańszczanie stosują tę metodę dopiero od roku i muszą się jeszcze jej nauczyć.

W spotkaniu miał też uczestniczyć poseł Andrzej Jaworski ze swoimi ekspertami, którzy mieli przedstawić zalety alternatywnych metod spalania. Jednak zgromadzeni ich nie poznali, bo poseł i jego eksperci nie przyjechali.

Już po publikacji tego artykułu, poseł Jaworski wyjaśnił nam, że swoje uczestnictwo w spotkaniu uzależnił od obecności na nim także prezydenta Pawła Adamowicza. Wiedząc, że go nie będzie, a jedynie jego wiceprezydenci Andrzej BojanowskiMaciej Lisicki, zrezygnował z udziału w tej debacie, o czym był poinformowany zarząd ZUT.

Podczas spotkania nie padła informacja, że w Bydgoszczy ma powstać warta 600 mln zł pierwsza w Polsce spalarnia plazmowa. Nie będzie jednak ona spalać odpadów komunalnych, lecz wyłącznie odpady chemiczne. Obiekt w Bydgoszczy ma powstać w ciągu 2,5 roku i będzie przerabiał ok. 43 tys. ton odpadów rocznie.

Tymczasem w Szadółkach trwa postępowanie, które do końca przyszłego roku ma wyłonić jednocześnie projektanta, wykonawcę i operatora gdańskiej spalarni. Inwestycją jest zainteresowanych 13 firm, głównie spośród międzynarodowych koncernów. Ale nie brakuje też reprezentantów z Gdańska czy Poznania.

Z tego grona już w grudniu tego roku zostanie wybranych pięciu wykonawców, z którymi będzie prowadzony dialog konkurencyjny.

Opinie (319) 3 zablokowane

  • (1)

    No to zróbmy raban ! Manifestujmy i głośno mówmy NIE dla spalarni Chodzi przecież o Nasze Życie i życie Naszych dzieci! Nie badzmy bierni gdzie siła walki czy Ci mądrzy i potrafiący walczyć o siebie już wyjechali a zostały tu same matołki ktore wierza tym co pchają tylko we własne kieszenie

    • 11 3

    • No, zostaly takie elementy jak ty. Juz widze ten protest, ha ha. Btw o twoje dzieci nikt nie zadba. Nie ludz sie. Nikogo one nie obchodza. Beda mialy jedno zadanie, niezmienne. SPLACAC

      • 0 0

  • a co tam w sprawie -

    ze spalarnią na Westerplatte PORT SERVICE - są już jakieś wyroki , czy znowu pod dywan !!!

    • 14 0

  • Bedziemy mieli drugi Port Service-Szadulki...bo jakas pazerna gnida chce zarobic kosztem naszego zdrowia.

    • 10 0

  • ...

    Co za buc z tego Jaworskiego. Wszyscy na świecie stosują tą samą metodę, ale on zawsze musi być na NIE. Zawsze, dla zasady, że wszystko co nie on to już jest złe i musi być na nie.
    Już on pokazał na przykładzie Stoczni Gdańskiej, czego można spoedziewać się po jego pomysłach

    • 4 8

  • Proponuje Pusza na dyrektora tej spalarni.

    On wie jak mozna na tym zarobic.Tacy fachofcy sa nam bardzo potrzebni ...Powstala przeciez niezawodna sortownia za 400 baniek to niech powstanie teraz spalarnia.. za pincet melonow ..a co niech chlopaki z miasta w koncu zarobia skoro juz nie mozna spalac HSBC I SKAZONEJ ZIEMII....w Porcie.

    • 10 0

  • Na temat spalarni i raka jest juz pokazna literatura bo to temat znany (1)

    wiekszosc publikacji w j. angielskim ale udowodniono bezsprzecznie zwiazek z zamieszkiwaniem w poblizu spalarni a rakiem. Glowne czynniki to furany, metale ciezkie, dioksyny i WWA. Dla przykladu polecam poczytanie 'Study of the incidence of cancers close to solid waste incinerators'. - to jest np badanie z 7 takich spalarni we Francji.
    Czy te lapowy ktore zgarna przedstawiciele naszej wladzy sa warte zycia i zdrowia tylu ludzi.???
    Na leczenie raka tez nie bedzie kasy, juz teraz nie ma a co dopiero jak przypadkow bedzie 10-12 razy wiecej (tyle zanotowano we Francji).

    • 12 0

    • Podobny problem w Szkocji

      dioksyny przekroczone 3 krotnie, co oznacza nie tylko raka ale przede wszystkim liczne mutacje płodów i bezpłodność. Będą rodzić sie potworki. W Szkocji nie wydano zgody na budowe kolejnej spalarni.

      "Cancer fears threaten incinerator plan" Rob Edwards, 2012

      • 5 0

  • Jak zwykle powstanie jakies muzeum lub stadion, a na najwazniejsze inwestycje nie starczy kasy. Wazne zeby budyn otwieral nowe muzeum najlepiej jego imienia

    • 3 2

  • Smodliwe Szadółki (1)

    Kiedy przygotowywano budowę kompostowni w Szadółkach zapewniano, że jest bardzo nowoczesna, a technologia tam zastosowana ograniczy do minimum "odorowość"
    Teraz i Pan Adamowicz i Pan Głuszczak fakt smrodu uznają za normalny, bo tak być musi.
    A to, ze nie przestrzega się norm technologii kompostowania, a przyjmuje się więcej odpadów niż kompostownia może przerobić w cyklu zamkniętym, to nic.

    Teraz ma być spalarnia, która będzie też obsługiwać inne województwa. Proszę sobie wyobrazić ten smród, z odpadów czekających na spalenie, na otwartym terenie.

    A w założeniach projektu jak wół napisano, że w okolicy projektowanej spalarni są nieużytki rolne, lasy, infrastruktura przemysłowa. Brak zaś zabudowy mieszkalnej!!!
    Właśnie brak zabudowy mieszkalnej uznano, za najważniejszy walor lokalizacji spalarni w Szadółkach!!!

    W związku z tym, może jednak najpierw odpowiedzialni urzędnicy i autorzy założeń projektowych policzą sobie ile jest zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej w promieniu 4 km od Zakładu Utylizacyjnego.

    A co do smrodu z Szadółek.
    Niech odpowiedzialni za te decyzje urzędnicy oraz projektanci obowiązkowo pomieszkają w rejonie Zakładu przez 6 m-cy wraz z rodzinami.
    A potem rozpoczniemy rzeczową dyskusję.

    I proszę bez głupich komentarzy, ze ludzie kupowali mieszkania wiedząc co ich czeka.
    Jestem mieszkanką Otomina od 1999 r. I nigdy nie czuliśmy to smrodu.

    • 14 2

    • Rzeczowa i prawdziwa opinia!

      Nikt nie mówi głośno o tym że kiedyś śmierdziało na wysokości obwodnicy, a teraz odór czuć nawet na morenie czy chełmie (kilka kilometrów od 'epicentrum'). Kolejna sprawa to składowanie dodatkowej kupy śmieci z całego województwa - jak zrealizują plan budowy spalarni to dopiero będzie smród...

      • 3 0

  • A jak kupowaliście mieszkania w atrakcyjnej cenie na Szadółkach (1)

    to nie wiedzieliście, że jest wysypisko?
    Smród jest i będzie, bo śmieci gdzieś trzeba wywozić.
    Protesty to do o Pana B.

    • 5 13

    • co ty piszesz (...), spalarnia bedzie truła caly Gdansk

      to juz jest sprawa nas wszystkich.

      • 9 0

  • Czytam te opinie i mam wrażenie (4)

    Że spalarnia tak samo będzie truć jak fabryka pieluch w kokoszkach miała śmierdzieć.

    Też najpierw był lament, sodoma i gomora a teraz fabryka działa, smrodu nie ma a okoliczni mieszkańcy zadowoleni...

    • 6 11

    • Polska - kraj fachowców

      Każdy wie najlepiej

      • 2 2

    • To co śmierdzi po 17? Szczególnie przy mglistej pogodzie? (1)

      Zalatuje z szadółek?

      • 2 0

      • O proszę

        Zawsze jest mgła i spisek! ;)

        • 2 0

    • porownanie jablek do gruszek

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane