• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Plazmowa czy rusztowa - jaka będzie spalarnia w Gdańsku?

Katarzyna Moritz
21 listopada 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Spalarnia w Szadółkach, poglądowa wizualizacja.

Spalarnia w Szadółkach, poglądowa wizualizacja.

W Zakładzie Utylizacyjnym w Szadółkach zobacz na mapie Gdańska spotkali się naukowcy i eksperci, którzy udowadniali, że rusztowa, a nie plazmowa metoda spalania odpadów jest lepsza, zarówno z technologicznego, jak i finansowego punktu widzenia.



Czy obawiasz się powstania spalarni w Szadółkach?

Przygotowania do budowy spalarni odpadów w Gdańsku, która obsługiwałaby też blisko 60 gmin z naszego województwa, trwają już szósty rok. Mimo, że 1 stycznia 2016 roku, w związku z dyrektywą unijną czekają nas kary za składowanie frakcji odpadów wysokoenergetycznych, nasza spalarnia powstanie nie wcześniej niż za sześć lat, czyli w 2020 roku.

Wokół planów jej budowy od lat narastają kontrowersje. Chodzi nie tylko o gigantyczne koszty inwestycji, czyli ok. 400-500 mln zł (co najmniej połowę tej kwoty miasto chce uzyskać z unijnego dofinansowania) i lokalizację, ale także o metodę spalania.

Podczas kampanii przed wyborami samorządowymi niektórzy kandydaci (m.in. Andrzej Jaworski) ostrzegali, że spalarnia będzie wykorzystywać przestarzałą i trująca metodę rusztowego spalania. Zachwalali natomiast zalety innych metod: plazmowej i gazowej.

- Na temat metody plazmowej nie ma żadnych wiarygodnych informacji. Istnieją dwie plazmowe spalarnie odpadów w Japonii, ale dane na temat ich eksploatacji nie są publikowane. Piece plazmowe są dobre i są stosowane m.in. w USA do niszczenia amunicji, azbestu czy odpadów medycznych. Jednak w Europie 95 proc. spalarni stosuje metodę rusztową - argumentował Marcin Zembrzuski, świadczący usługi doradcze dla projektu ZTPO w Gdańsku.

Z kolei dr Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zwrócił uwagę, że fińska spalarnia gazowa w Lahti przetwarza jedynie ok. 100 tys. ton odpadów rocznie.

Jednak gdańska spalarnia ma być znacznie większa. Zakłada się, że rocznie przetworzy on do 250 tys. ton odpadów.

W Polsce powstaje w tym momencie sześć spalarni odpadów: w Koninie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy i Białymstoku. W tych dwóch ostatnich miastach stoją już mury i kominy. Największą wydajność - 220 tys. ton na rok - ma mieć spalarnia w Krakowie.

We wszystkich tych miastach będzie stosowana także metoda rusztowa.

- Spalanie rusztowe jest standardem na świecie, dlatego, że jest to proces dokładnie poznany, szczególnie pod względem emisji zanieczyszczeń. W latach 90. obawialiśmy się, że takie instalacje będą generowały szkodliwe substancje, m.in. dioksyny. Jednak 10 lat później udało się opanować emisję, choć do niedawna było to bardzo kosztowne. Okazało się, że usunięcie tlenku azotu powoduje ponad 95-krotne obniżenie zawartości dioksyn - tłumaczył dr Adam Grochowalski z Politechniki Krakowskiej, jeden z największych polskich autorytetów w kwestii badania szkodliwych związków chemicznych.

- Inwestycja w Gdańsku, przez to, że chce spalać jedynie frakcję wysokoenergetyczną, jest pionierska w Polsce. Dzięki temu ma szanse na dofinansowanie z Unii Europejskiej, ale musi zastosować wiarygodną technologię. A wybrana technologia rusztowa jest sprawdzona - argumentował dr Pająk.

W spotkaniu wzięli udział także mieszkańcy osiedli, które otaczają wysypisko w Szadółkach. Z ich punktu widzenia to nie wybór technologii spalania odpadów jest najistotniejszy.

- Większym problemem jest lokalizacja spalarni i wyselekcjonowanie frakcji wysokoenergetycznej z odpadów. System segregacji na mokre i suche kompletnie się nie sprawdza, nie działa też jak należy kompostownia, w której przetwarzane są zmieszane odpady resztkowe - argumentował Jarosław Paczos ze stowarzyszenia sąsiadów ZUT Szadółki, które monitoruje funkcjonowanie ZUT.

- Nasza kompostownia jest świetna, ale za mała. Proces dojrzewania w zamkniętym pomieszczeniu na pewno rozbudujemy [to m.in. z powodu składowania kompostu na otwartym placu okoliczni mieszkańcy co jakiś czas odczuwają brzydki zapach - red.] - zapowiedział Wojciech Głuszczak, prezes ZUT. - Problemy z segregacją na mokre i suche faktycznie istnieją, ale gdańszczanie stosują tę metodę dopiero od roku i muszą się jeszcze jej nauczyć.

W spotkaniu miał też uczestniczyć poseł Andrzej Jaworski ze swoimi ekspertami, którzy mieli przedstawić zalety alternatywnych metod spalania. Jednak zgromadzeni ich nie poznali, bo poseł i jego eksperci nie przyjechali.

Już po publikacji tego artykułu, poseł Jaworski wyjaśnił nam, że swoje uczestnictwo w spotkaniu uzależnił od obecności na nim także prezydenta Pawła Adamowicza. Wiedząc, że go nie będzie, a jedynie jego wiceprezydenci Andrzej BojanowskiMaciej Lisicki, zrezygnował z udziału w tej debacie, o czym był poinformowany zarząd ZUT.

Podczas spotkania nie padła informacja, że w Bydgoszczy ma powstać warta 600 mln zł pierwsza w Polsce spalarnia plazmowa. Nie będzie jednak ona spalać odpadów komunalnych, lecz wyłącznie odpady chemiczne. Obiekt w Bydgoszczy ma powstać w ciągu 2,5 roku i będzie przerabiał ok. 43 tys. ton odpadów rocznie.

Tymczasem w Szadółkach trwa postępowanie, które do końca przyszłego roku ma wyłonić jednocześnie projektanta, wykonawcę i operatora gdańskiej spalarni. Inwestycją jest zainteresowanych 13 firm, głównie spośród międzynarodowych koncernów. Ale nie brakuje też reprezentantów z Gdańska czy Poznania.

Z tego grona już w grudniu tego roku zostanie wybranych pięciu wykonawców, z którymi będzie prowadzony dialog konkurencyjny.

Opinie (319) 3 zablokowane

  • Skoto w Gdansku jest najwiecej nowotworow w Polsce to taka inwestycja powinna powstac poza tym miastem (5)

    dlaczego uparli sie na ten Gdansk.

    • 11 1

    • (4)

      Po pierwsze nie w gdańsku tylko w województwie pomorskim.

      • 1 5

      • (3)

        Po drugie - w europie jest mnóstwo spalarni rusztowych. Wskaż więc (jeśli są - ale przecież powinny być jeśli to prawda) wyniki badań pokazujące że spalarnia podnosi ryzyko raka.

        • 2 3

        • wg Ciebie spalarnia to ryzyko obniza? (2)

          • 4 2

          • Według ekspertów (1)

            Nie ma żadnego wpływu

            • 1 3

            • ekspertow chyba na zamowienie

              zapytaj kazdego chemika co to sa dioksyny, WWA, furany. Mysl, myslenie nie boli.

              • 3 0

  • Spalarnia jest szkodliwa - powiedzcie ludziom prawde.

    Unieszkodliwianie gazów spalinowych wymaga zastosowania odsiarczania i odchlorowania, co wiąże się z wytwarzaniem znacznych ilości siarczanu wapnia i chlorku wapnia, oceniam, że może to być około 5000 ton, który to odpad należy składować w osadnikach.
    Unieszkodliwianie pyłów niebezpiecznych w ilości 4-5 tys. ton wymaga ich specjalnego składowania, np. Niemcy składają, związane cementem, w nieczynnych kopalniach soli. Związków chemii organicznej, w ilości trudnej do oszacowania nie da się unieszkodliwić, wobec czego będą emitowane do atmosfery.
    W jednostce czasu będą to stężenia niewielkie, ale w długim okresie czasu działania ich na ludzi jest niezaprzeczalnie szkodliwe. Dowodzą tego badania państw zachodnich po 20 latach eksploatacji spalarni.

    • 8 0

  • Polska filozofia...

    Polskie myślenie- mamy za dużo śmieci- spalmy! I po problemie.

    A może tak zacząć nieco inaczej. Może zacznijmy w końcu segregować odpady i wykorzystywać w ramach recyklingu. W krajach zachodniej Europy wskaźniki wykorzystania to 55-62%, a w Polsce ledwo 25%!.

    No,ale o czym my mówimy - butelki przyjmują tylko za okazaniem paragonu,brak kaucji za plastiki (co jest normą na zachodzie), w każdym sklepie reklamówki za grosze lub za darmo.

    Reforma śmieciowa, która miała poprawić sytuację - pozostawię bez komentarza.

    Ale nie- pobudujmy lepiej spalarnie za 500mln ( a pewnie skończy się na 1mld), kto ma zarobić to zarobi (patrz ECS), a że ludzie będą chorować...to nie problem władzy.

    Z każdym dniem jestem bliżej spakowania się i wyjazdu z tego absurdu...

    • 9 0

  • wiadomo, tylko telewizor rusztowy!

    • 1 0

  • Dla osob nie bedacych chemikami - mieszanka z komina wyglada tak: (5)

    Zanieczyszczenia powstające
    podczas procesu spalania:
    - Tlenek i dwutlenek węgla (CO i CO2)
    - Pył (z zawartością metali ciężkich szczególnie Hg, Cd, Tl, As, Cu, Cr, Mn, Ni, Pb, Sb, Zn,)
    - Związki siarki (SO2, SO3, H2S)
    - Tlenki azotu (NO, NO2, N2O, N2O3)
    - Chlorowodór i fluorowodór (HCL i HF)
    - Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA),
    - Polichlorowane dibenzo-p-dioksyny i polichlorowane dibenzofurany (PCDD/Fs),
    - Związki organiczne będące produktami częściowego rozkładu termicznego substancji

    Wnioski pozostawiam mieszkancom (calego) Gdanska i okolic.

    • 16 0

    • Tak,tak,filtry...

      W nocy po ciemaku będą owe filtry oszczędzać bo za drogo.

      • 9 2

    • no wlasnie

      NIE dla spalarni W MIESCIE

      • 7 0

    • Czemu spalarnia jest zlokalizowana w mieście i obok zbozowych Żuław?

      Odpowiedź - bo jest tam wielu polskich mieszkańców, oraz produkowane są tam znaczne zasoby polskiego zboża.

      • 5 1

    • Dziś na debacie było kilkoro chemików z PG (1)

      I nikt o tym nie wspominał.

      Może dlatego że takie rzeczy to owszem - lecą, ale z kominów ludzi co mają piece w domach i palą w nich czym popadnie. To jest prawdziwa plaga, a nie spalarnie

      • 4 3

      • z kominow w domach takze ulatniaja sie te zwiazki

        i z kazdej spalarni takze. Skala jest oczywiscie kompletnie rozna. W spalarni spala sie znacznie wiecej i to przez caly rok a wiec jest sumaryczny udzial w stezeniu dioksyn w atmosferze bedzie duzo wyzszy niz z domow w skali roku.

        Co do chemikow z PG (mysle ze kazdy z nich tak naprawde wie, tylko ci zaproszeni mieli byc pro spalarni, przeciez nikt nie zapraszalby tych przeciwnych).
        Spalarnia generalnie tak - ale z daleka od aglomeracji. Moim zdaniem min 20km to byloby bezpiecznie.

        • 4 0

  • Jaworski uciekł bo się bał niewygodnych pytań.. (1)

    na niczym się ten GAMOŃ nie zna.

    • 8 8

    • Adamowicz nawet kompostowni nie umiałeś zbudować

      a teraz spalarnię nieszkodliwą zbudujesz za nasze pieniądze???

      • 3 0

  • Mam pytanie jaki zysk z tej spalarni beda mieszkancy? (3)

    -DARMOWA CIEPLA WODE ? ,-MNIEJSZE ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA RAKOTWORCZYMI TOKSYNAMI? - DARMOWY METAN DO OGRZEWANIA? -OBNIZKE CZYNSZU ZA WYWOZONE SMIECI? -SZEROKO ROZUMIANY WSPOLUDZIAL W ZYSKACH ? (W KONCU TO Z NASZYCH PUBLICZNYCH PIENIEDZY). -SMROD,RAKA I OBNIZENIE WARTOSCI OKOLICZNYCH MIESZKAN doplate do dzierzawy dla specjalnie zwolnionego z podatkow przedsiebiorcy zarzadzajacego wysypiskiem na kilka lat?

    • 18 1

    • Prędzej niż raka od spalarni

      Dostaniesz czyraka od siedzenia przed kompem...

      • 4 8

    • precz z Budyniem i Kiślem (1)

      spalarnia ma być po to, żeby smrodu nie było! smród powstaje ze śmieci niespalonych i kompostowanych!
      to ma być spalarnia śmieci a nie źródło ciepłej wody (za darmo? serio?)
      darmowy metan? po co Ci metan? założysz sobie własny rurociąg metanu do domu? nie, miasto za darmo da...
      najpierw zacznij segregować śmieci
      zyski ze spalarni ha ha ha

      • 1 0

      • A slyszala pala o miejskich autobusach na bio-metan?

        Energia powstajaca z SZYBKIEGO UTLENIANIA w nowoczesnej spalrni smieci to konkretne korzysci..Nie wiem z czego sie smiejesz ale raczej ze swojej bidy intelektualnej.

        • 0 0

  • REFERENDUM!!! (3)

    Spalarnie śmieci na świecie to Dioksyny i zwrosta zachorowań na choroby nowotworowe.
    ps. Przykład z francji. W mieście gdzie powstała spalarnia śmieci zachrowalność na nowotwory wzrosła z 6% do 23%. Po 15 latach spalarnia została zamknięta...
    Ludzie zainteresujcie się tym tematem bo tu już nie chodzi tylko o smród!!!

    • 15 2

    • W którym mieście konkretnie (2)

      Gdzie znajdę te statystyki dokładnie?

      • 2 0

      • Widzicie? Adamow siedzi przed kompem, paznokcie obgryza i się odszczekuje.

        Do ludzi wyjść to się boi. Chyba że 50% gości to urzędnicy i strażnicy.

        • 2 0

      • Proszę poszukać na youtube materiału Bomba ekologiczna w Gdańsku Szadółkach 1/2

        • 2 0

  • czy Budyń przetestuje ją(spalarnię) na własnym ciele? (3)

    • 17 1

    • do MB (2)

      jaki znasz alternatywny i skuteczny sposób utylizacji śmieci (przypominam, że są to odpady naszego bytowania, nie jakieś "cudze" śmieci).

      • 2 3

      • nie naszego tylko z dalekich okolic, naszych bedzie w nich moze 10% (1)

        trzymajmy sie faktow

        • 4 2

        • Naszych będzie ok 55 proc.

          Skoro już trzymamy się faktów

          • 3 0

  • spalarnia

    Wykonawcy kierują oferty, a oni udają że rozmawiają z mieszkańcami.

    • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane