• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Po co progi zwalniające, które są omijane?

Sebastian
13 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
- Progami zwalniającymi na Chwarznieńskiej kierowcy rzadko się przejmują - twierdzi pan Sebastian. - Progami zwalniającymi na Chwarznieńskiej kierowcy rzadko się przejmują - twierdzi pan Sebastian.

- Po co zostały zamontowane progi zwalniające na ul. Chwarznieńskiej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni, skoro i tak są notorycznie omijane? - pyta pan Sebastian, dodając, że przez zachowania kierowców, jest tam niebezpieczniej niż do tej pory.



Co sądzisz o progach zwalniających?

Nieco ponad rok temu opublikowaliśmy artykuł, w którym czytelnik skrytykował zamontowane progi zwalniające na ul. Wielkokackiej na Witominie. Nie chodziło o zasadność inwestycji, ale jej wykonanie.

Czytaj: Progi zwalniające czy ich atrapa?

Progi były tak zamontowane, że większość kierowców przez kilka miesięcy je omijała. Proceder ukrócił montaż dodatkowych elementów na jezdni uniemożliwiających objeżdżanie.

O podobnym problemie napisał do nas pan Sebastian. Tym razem chodzi o progi zwalniające zamontowane w sierpniu na ul. Chwarznieńskiej przy skrzyżowaniu z ul. Amona. Podobnie jak na Witominie, tak i tu wielu kierowców nie chce zwalniać, omija przeszkody i powoduje zagrożenie.

Oto jego spostrzeżenia:

W okolicy skrzyżowania ulicy Chwarznieńskiej z ulicą Amona w dzielnicy Chwarzno zamontowano przed rozpoczęciem roku szkolnego 2017/18 wyspowe progi zwalniające. W tym miejscu jest przejście dla pieszych, a przez jezdnię przechodzi ścieżka rowerowa. Progi zostały zamontowane oczywiście po to, aby poprawić bezpieczeństwo. Ze względu na bardzo duże natężenie ruchu i znajdujący się w okolicy Zespół Szkół nr 15 jest to droga dzieci do i ze szkoły.

Przed montażem progów przejście na drugą stronę ulicy czy przejechanie rowerem nie należało do rzeczy prostych, a już zwłaszcza dla dzieci. Niejednokrotnie oczekiwanie na możliwość przekroczenia jezdni trwało kilka minut. Kierowcy w tym miejscu znacznie przekraczali prędkość i tylko ci - w pewnym sensie - bardziej kulturalni ustępowali.

  • Na zdjęciach przykłady omijania progów przez kierowców zarejestrowane przez naszego czytelnika.
  • Na zdjęciach przykłady omijania progów przez kierowców zarejestrowane przez naszego czytelnika.
  • Na zdjęciach przykłady omijania progów przez kierowców zarejestrowane przez naszego czytelnika.
Najgorsza sytuacja była na pasie od Witomina, gdzie poza pasem na wprost jest także prawoskręt. Tu niestety - jak to często bywa - kierowca na prawoskręcie się zatrzymywał, ustępując pieszym czy rowerzystom, ale ten jadący na wprost nie. Na szczęście nikt nie zginął, ale wielokrotnie niewiele brakowało do tragedii.

Pora dnia? Bez znaczenia

W sumie zamontowano cztery progi na pasach na wprost oraz na prawo- i lewoskręcie w ulicę Amona. Niestety w kwestii bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów niewiele się zmieniło. Jedynie część kierowców przed progami zwalnia. Ci w większych samochodach mogą spokojnie przejechać, nie zmniejszając nawet prędkości. Największym problemem jest to, że znaczna liczba kierowców przejeżdża pomiędzy progami, stwarzając w ten sposób bardzo duże zagrożenie dla innych kierowców - głównie tych skręcających w ulicę Amona.

Nie ma tu znaczenia pora dnia czy natężenie ruchu. W godzinach szczytu, kiedy w tym miejscu jest korek, samochody poruszają się z prędkością max 10 km/h czy w ciągu dnia lub w nocy, kiedy natężenie ruchu jest mniejsze, zawsze taka sama sytuacja - środkiem pomiędzy progami.

Sam często skręcam w ulicę Amona i co najmniej kilka razy w tygodniu taki delikwent stwierdza, że przejedzie środkiem wjeżdżając przed samą maskę. W większości jakakolwiek reakcja jadącego prawidłowo kończy się agresją ze strony kierowcy, który przecież łamie przepisy ruchu drogowego. Tyle, że jest przekonany, że nic złego nie robi.

Wcześniej było bezpieczniej

Miało być bezpieczniej, ale czy faktycznie tak jest? W mojej ocenie niestety jest gorzej, gdyż poza dalszym nieustępowaniem pieszym i rowerzystom kierowcy stwarzają dodatkowo jeszcze więcej niebezpiecznych sytuacji sobie nawzajem.

Wystarczyłoby wykonać takie progi tak, aby nie było możliwości przejechania pomiędzy nimi. Może w tym miejscu powinny być światła, a może powinna dyżurować tu osoba pomagająca przejść dzieciom przez ulicę. W ostateczności co jakiś czas powinien tu stanąć patrol drogówki, aby zdyscyplinować kierowców.

Idealnie byłoby, gdyby kierowcy zaczęli stosować się do przepisów ruchu drogowego i zachowywać się na drodze kulturalnie, patrząc, co się wokół dzieje. Obecnie dominuje zasada, w której górę bierze egoizm. Tyle tylko, że może on doprowadzić do tragedii, chyba że wcześniej zareaguje ktoś z zewnątrz.

Jeszcze kilka miesięcy temu kierowcy mogli wymijać także progi zamontowane na Witominie

Sebastian

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie (276) 10 zablokowanych

  • Progi to głupota..

    Wszystkim niszczy zawieszenie, a osoby które jeżdżą z nadmierną prędkością i tak, przelatują nad nimi z jeszcze większą prędkością, bo nie dbają ani o przepisy ani o swoje auta.

    • 12 0

  • Do autora (1)

    Czytam różne artykuły z serii "Co cię gryzie" i wciąż nie przestaje mnie zadziwiać co jeszcze można wymyślić, żeby ponarzekać na innych... Taki nasz sport narodowy.

    Ale do rzeczy, jeżdżę tamtędy codziennie, więc mam pojęcie jak się jeździło przed zamontowaniem progów a jak teraz.
    Progi uspokoiły ruch więc cel został osiągnięty. Nie zmieni tego pojedynczy delikwent, który ma na tyle duży rozstaw osi lub wysokie zawieszenie, że nie zwalnia tak jak inni. Ale on nie bierze wysepek środkiem tylko jedzie swoim pasem bo właśnie wtedy może je łatwo ominąć nie zwalniając.

    Na wysokości progów, pomiędzy jezdnią na wprost a lewoskrętem jest linia przerywana. Jeżeli byłby jakikolwiek przepis zabraniający jazdy w tym miejscu pomiędzy progami (z zachowaniem ograniczenia prędkości), to zapewniam cię, że policjanci z drogówki jadący za mną wczoraj w tym miejscu skorzystaliby z okazji, żeby podbić sobie statystyki moim kosztem.
    Co zrobili zamiast? Czyżby to samo co ja...? Dlaczego?
    Bo progi są tak źle zaprojektowane, że musisz się prawie zatrzymać, żeby nie wybiły cię do góry, a nie o to chodzi. Masz zwolnić, nie tamować ruch.

    Autor natomiast należy do osób, którym nie dogodzisz obojętnie co byś zrobił. Przykład:
    Autor pisze "(...)Przed montażem progów przejście na drugą stronę ulicy czy przejechanie rowerem nie należało do rzeczy prostych, a już zwłaszcza dla dzieci.(...)"
    a już za chwilę "(...)Przedtem było bezpieczniej(...)". Tak źle i tak niedobrze...

    A tak przy okazji:
    "(...)Sam często skręcam w ulicę Amona i co najmniej kilka razy w tygodniu taki delikwent stwierdza, że przejedzie środkiem wjeżdżając przed samą maskę.(...)"
    No jak siedzisz komuś na kufrze, a potem "rura" na lewoskręcie to faktycznie tak może być... Jakbyś sam zwalniał zbliżajac się do progu, to nie byłoby problemu.

    Życzę wszystkim więcej uwagi, spokoju i życzliwości na drodze. Pozdrawiam.

    • 8 1

    • Nie chodzi tu tylko o zwalnianie ale o zajeżdżanie drogi na prawo i lewoskręcie przez kierowców mijających progi, też tamtędy jeżdżę i mam podobne doświadczenia jak autor. Jeżeli pas na wprost stoi to normalne że na pasie do skrętu jadę szybciej jest tam ograniczenie do 30km/h, i z taką prędkością mogę swoim autem bez problemu przez próg przejechać więc dlaczego delikwent jadący w korku 10km/h, mija progi środkiem, nie spojrzy w lusterko że na pasie do skrętu też znajduje się samochód. I jest na to paragraf kodeksu ruchu drogowego, a dokładnie nieustąpienie pierwszeństwa, do tego zjazd ze swojego pasa ruchu bez sygnalizacji na co też jest paragraf.

      • 0 0

  • Stary a glupi (2)

    Nie wiesz po co sa progi zwalniajace? To stara zabawa polegajaca na rozpi**rzaniu cudzej kasy na lewo i prawo. Jeszcze sie nie polapales w tym?

    • 11 1

    • Ich skutecznosc to juz drugorzedna sprawa. Pogodz sie ztym

      • 0 0

    • dokladnie!

      to samo z lawkami , doniczkami muzeami , dotowanymi teatrami wielkich artystow etc...

      Nasza praca

      • 1 0

  • Najlepsze są progi blaszane, zniszczone po ostatniej zimnie przez pługi. Rogi ostre, powyginane i opony przebijają.

    • 5 0

  • Niepołomicka

    Na Ul. Niepołomickiej w Gdańsku jest taki próg, co non stop się rozpada na kawałki, co naprawią to znowu się rozłazi przez części progu pałetające się po jezdni można sobie nieźle auto uszkodzić...

    • 7 0

  • 4x4 + lift a nie gleba i negatyw , taki mamy 'klimat' (1)

    sami sobie wladze wybieracie patalachy...

    • 2 1

    • Najlepsze sa dzipy Patrole to jezdzi po tych progach

      • 0 0

  • Niestety

    Wielu polskich kierowców to cwaniacy, którzy zawsze (albo bardzo bardzo często ) mają zapędy by omijać przepisy ruchu drogowego
    Uważają, że takie cwaniactwo to zaradność a tak naprawdę to szczyt chamstwa, buractwa
    I proszę nie pisać, że policja coś robi w tym względzie - g..... robi
    Dlaczego polski kierowca potrafi jeździć zgodnie z przepisami poza granicami Polski?
    A na polskich ulicach to tzw. Król Szos (w wielu przypadkach - niestety )

    • 3 2

  • Progi sa omijane poniewaz sa tak

    wykonane ze mozna je omijac. Progi powinny byc na cala szerokosc ulicy a nie dwie plamki na srodku pasa.

    • 3 2

  • tak to wygląda przy prędkości 10km/h (1)

    https://trojmiasto.tv/omijanie-progu-na-Chwarznienskiej-24660.html

    • 3 0

    • niebezpiecznie lepeiej kupic se 4x4 dzipa jakiegos Patrola

      • 1 0

  • W Gdyni jakiś arcymistrz zajmuje się typowaniem miejsc na progi. zamiast przed przejściem dla pieszych to w cały swiat.

    Drugi mądry to zatwierdza.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane