• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Podtruli się tlenkiem węgla. Teraz chcą odszkodowania od Gdańska

Marzena Klimowicz-Sikorska
4 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Stanisław Kąpielski wraz z żoną i 15-letnią córką podtruli się w marcu czadem. Teraz będą starać się od miasta o odszkodowanie. Stanisław Kąpielski wraz z żoną i 15-letnią córką podtruli się w marcu czadem. Teraz będą starać się od miasta o odszkodowanie.

Na początku marca rodzina z Nowego Portu podtruła się tlenkiem węgla z nieszczelnej instalacji gazowej w mieszkaniu komunalnym, które wynajmują od gminy od blisko 15 lat. Gdy po tym incydencie poprosili administrację o naprawę instalacji, usłyszeli, że mają to zrobić na własny koszt. Teraz będą starać się o odszkodowanie za narażenie ich na utratę zdrowia, a nawet życia.



Czy sprawdzasz stan instalacji (gazowej, elektrycznej i innych) w swoim domu/mieszkaniu?

6 marca przy Placu Gustkowicza 3 zobacz na mapie Gdańska w Nowym Porcie omal nie doszło do tragedii - trzyosobowa rodzina państwa Kąpielskich podtruła się tlenkiem węgla, który ulatniał się z nieszczelnej instalacji kominowa. Dzięki przytomności jednego z rodziców szybko trafili do komory hiperbarycznej i z całego zajścia wyszli cało.

- To był czwartek, późne popołudnie. Pamiętam, że przysnęłam na chwilę, bo byłam chora, miałam anginę. Kiedy obudziłam się ok. godz. 20:30 miałam już zawroty głowy i kołatanie serca. W tym czasie mąż powiedział, że on i córka mają identyczne objawy - mówi pani Sylwia Kąpielska. - Kiedy mąż zaczął mdleć zdałam sobie sprawę, że to może być czad. Otworzyliśmy okna i wezwaliśmy karetkę. Pogotowie przyjechało po kilku minutach, najpierw po męża i córkę, potem kolejna karetka po mnie. W międzyczasie strażacy zmierzyli nam poziom dwutlenku węgla, który był podwyższony.

Stężenie trującego gazu w krwi męża i córki pani Sylwii było tak wysokie, że od razu trafili do komory hiperbarycznej w Szpitalu Medycyny Tropikalnej w Gdyni, z kolei kobietę przewieziono do szpitala na Zaspie. Tam jednak okazało się, że i ona wymaga specjalistycznej opieki.

W protokole sporządzonym po całym zajściu przez strażaków widniała wyraźna adnotacja, by niezwłocznie sprawdzić instalację gazową i zaprzestać korzystania z junkersa, z okolicy którego wydobywał się czad.

- Dzień po tym incydencie mąż wybrał się do administracji i poprosił o interwencję, pokazując protokół straży pożarnej - dodaje pani Sylwia. - Na pytanie męża, jak ma być rozwiązany problem, pani z działu technicznego oznajmiła, że mamy wadliwy junkers i musimy go usunąć oraz że odłączą nam gaz i mamy kilka dni czekać na pracowników gazowni i kominiarzy.

Jeszcze tego samego dnia zjawił się technik instalacji gazowej, który nie mógł wykonać pomiaru przez słabą baterię w urządzeniu i zapowiedział się na kolejny tydzień. Z kolei kominiarze, którzy przyszli sprawdzić stan komina, stwierdzili jego rozszczelnienie.

- Okazało się, że to właśnie rozszczelnienie komina, a nie junkers, jak sugerowała urzędniczka z BOM, było przyczyną zatrucia - dodaje pani Sylwia. - 15 lat temu, kiedy się tu wprowadzaliśmy, przy demontażu starego i montowaniu nowego junkersa nie było wymogu montowania wkładu kwasoodpornego do komina. Teraz okazuje się, że mamy to zrobić z własnej kieszeni, a to jest koszt blisko 2,5 tys. zł. Jesteśmy najemcami tego mieszkania, właścicielem jest miasto i to ono powinno robić tak poważne naprawy.

Tego samego zdania jest prawnik, którego państwo Kąpielscy poprosili o pomoc.

- Gmina, która jest właścicielem nieruchomości komunalnej, w której mieszkają p. Kąpielscy naraziła ich na utratę życia - mówi mec. Marek Syryca. - Od strony prawnej wygląda to tak, że to właściciel nieruchomości, czyli w tym wypadku Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, jest zobowiązany do utrzymania w należytym stanie wszystkich przewodów, w tym kominowych. Natomiast informacja o tym, by najemca miał przeprowadzić jakikolwiek remont musiałaby być zawarta w umowie, albo w korespondencji z właścicielem, w której to on informuje o konieczności przeprowadzenia takiego remontu. W tym wypadku niczego takiego nie było - podkreśla.

Dlatego prawnik będzie teraz starał się o odszkodowanie od GZNK dla rodziny z Nowego Portu - za narażenie ich życia i zdrowia. Jak na razie państwo Kąpielscy od blisko miesiąca żyją bez ciepłej wody, bo o włączeniu felernego piecyka nie ma mowy.

Jak całą sprawę widzi GZNK?

- Instalacja piecyka gazowego nastąpiła samowolnie, bez zgody wynajmującego - mówi Agnieszka Kukiełczak, rzecznik GZNK. - To na najemcy spoczywa obowiązek dostosowania przewodów kominowych oraz instalacji nawiewnej w lokalu. Do czasu wykonania powyższego, najemca otrzymał zakaz eksploatacji piecyka gazowego do podgrzania zimnej wody. Ponadto budynek ten jest wyposażony wyłącznie w instalację zimnej wody - dodaje. - Wszelkie działania najemców, które są realizowane bez uzgodnień z wynajmującym, bez merytorycznego nadzoru przy realizacji tych działań, skutkują przypadkami, które zaistniały w przedmiotowej sprawie - podkreśla.

Opinie (290) 7 zablokowanych

  • szkoda mu bylo wydac 20-40 zl na wykrywacz dymu, i na wykrywacz

    oparow gazu, bo o co wydawac pieniadze, jak mzona wystapic do sadu o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. gdyby mial takie urzadzenia w mieszkaniu do pomiaru stezenia oparow gazu to moglby reagowac wczesniej . ja mam wrazenie,ze ludzie w Polsce maja w d*pie instalowanie jakis alarmow ppoz, czy wykrywania czadu. do tego czy nei lepiejjest zainstalowac kucheni na prad, bojleru elektryczne, czy nawet klimatyzatory grzewcze, ktore zuzywaja znikoa ilosc pradu. a nie w Polsce wszedzie musi byc gaz a potem masz upeczonych mieszkancow domow, mieszkan, bo anstapil wybuch.

    • 4 3

  • tlenek węgla czy gaz? (1)

    ..."rodzina...podtruła się tlenkiem węgla z nieszczelnej instalacji gazowej"...

    Właściwie, to czym podtruli się, hę?
    Czy pismaki jakąś szkołę kończyły?
    HĘ?

    • 2 1

    • Produktem spalania czegokolwiek, jest tlenek węgla.
      Nic dziwnego że matoły głosują na Adamowicza i Tuska, mając wyższe wykształcenie robienia polakierowanego paznokcia.

      • 1 0

  • Kolejni się znaleźli, którzy nie mają wstydu i honoru (1)

    Smutne że są ludzie, którzy całe życie pasożytują na innych (np. dostają zasiłki i mają mieszania komunalne) i ciągle im źle. Ale do pracy to nie chcą iść.

    • 4 9

    • Bardzo bezczelne jest co pan napisał albo pani,,,Widać ja wyrachowane jest pańskie podejscie do życia,,Samolubne i skrajnie niepowazne,,Moze trzeba pomysleć o tym że na swiecie też są ludzie którzy mają trudne warunki mieszkaniowe ,,bo ktoś zmarł ,bo tylko jedno pracuje,,bo mają dzieci i z przyczym losowych znalezli się w takiej sytuacji,,Od tego jest panstwo aby pomagać,,np z moich pieniędzy i ja tym ludziom nie bronię korzystac własnie z moich pieniędzy,,Widać jak wyrachowane ma pan podejscie,,jak musi być oszczędny i wyliczony,,,Tamci ludzie nie mieszkają za darmo tylko płacą za mieszkanie,,proszę się ocknąć i znalezc nutkę wspólczucia dla innych ,bo z tego co widzę ma pan problem z adaptacją,,jak zmieni pan nastawienie do ludzi ,od razu znajdzie pan więcej znajomych,,,Polecam,,

      • 0 1

  • camp

    nnie dosc ze za pol darmo mieszka na komunalnym to jeszcze ma czelnosc-bezczelnosc niech se kupi jak mu nie odpowiada

    • 7 6

  • Jak to powiedział pewien ekonomista

    Po co ludzie mają pracować, jak płacicie im za to, że nie pracują?

    • 5 0

  • Poprawcie w tekscie

    "który ulatniał się z nieszczelnej instalacji kominowa." Z instalacji kominowej, brzmi lepiej :)

    • 0 0

  • Bida,mieszkanie komunalne, a ...

    lodówka na pół pokoju.

    • 4 3

  • ludzie wynajmujacy mieszkania od miasta opłacają czynsz 2 krotnie wyższy (2)

    od innych , a obowiazkiem miasta jako własciciela budynku , jest przeglad corocznywszelkich insatatkacji , za to płacą lokatorzy w czynszu , za fundusz remontowy, taka jest ustawa , mozna to w dzienniku ustaw znależć, a ADM nadzorujący miał to w głębokim powazaniu przez 15 lat więc takie są skutki , nawet jeżeli ktoś samowolnie zamontuje sobie jakies urzadzenie to adm albo zaakceptuje albo nie. Większość mieszkańców ma piecyki tzw.junkersy . bo miasto nie doprowadziło wody cIepłej w 21 wieku do mieszkań ale wiedziało o tym i przez 15 lat nikt nie wyrazal sprzeciwu . Nie było dobrej woli żeby sprawdzać przewody kominowe , mimo ze były kuchenki gazowe do gotowania i przewody kominowe musiały być sprawne. Gdz ie sie podziały pieniądze z funduszu remontowego? Co roku gmina zobowiazana jest do przegladów instalacji elektrycznych , gazowych i przegladów kominiarskic.h . Czy uważaCIE ŻE LUDZIE MIESZKAJĄCY W MIESZKANICH 2 KATEGORII SĄ GORSI OD wAS NOTABLE??????????????? Przecież płacą więcej niż inni !!!!!!!!!!!

    • 3 6

    • Po co przepłacają ?

      Niech wynajmą sobie na wolnym rynku apartament.

      • 3 2

    • czasami czynsz jest taki sam w wykupionych mieszkaniach i w kmunalnych

      tylko patole w socjalnych płacą 1/3 czynszu

      • 1 0

  • dla tych ktorzy jadą sarkazmem , gmina od lokatorów wyciąga czynsz

    2 krotnie wyższy niż ci co mają lokale własnościowe. To sa cz\ynsze porownywalne do mieszkan wynajmowanych prywatnie. Ale jako właściciel ma obowiązek zapewnic w nich komfort i bezpieczeństwo poprzez coroczne sprawdzanie wszelakich instalacji . Fundusz remontowy opłacany co miesiąc obliguje do tego administratora zgodnie z Ustawą. !!!!!!A JEŚLI PRZEZ 15 LAT MIAŁ TO GDZIEŚ TO PRZE NASTEPNE BĘDZIE MUSIAŁ SIĘ TŁUMACZYC !!!!!!!!

    • 2 5

  • A wystarczyło założyć podgrzewacz elektryczny.

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane