• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pół roku programu antysmrodowego. Powstaje aplikacja do... zgłaszania smrodu

Ewelina Oleksy
27 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Władze Zakładu Utylizacyjnego zapewniają, że intensywnie pracują nad tym, by zmniejszyć uciążliwości zapachowe. Władze Zakładu Utylizacyjnego zapewniają, że intensywnie pracują nad tym, by zmniejszyć uciążliwości zapachowe.

Pół roku temu władze Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku ogłosiły, że mają receptę na rozwiązanie problemu z fetorem. W międzyczasie pracę stracił prezes składowiska odpadów, a teraz jego następca podsumowuje, co w ramach działań antysmrodowych udało się już zrobić. Mieszkańcy natomiast wciąż się skarżą, że poprawy nie czują. Właśnie trwają prace nad aplikacją, za pomocą której będą mogli zgłaszać, gdzie śmierdzi.



Czy w ostatnim półroczu odczuwasz poprawę ws. zapachów z gdańskiego wysypiska?

Pod koniec marca tego roku Zakład Utylizacyjny ogłosił, że startuje z programem REDU. Jego efektem miało być ograniczenie uciążliwości zapachowych, które niezmiennie od lat uprzykrzają życie mieszkańcom Gdańska i okolicznych gmin.

Na działania w ramach programu do końca tego roku przeznaczono ok. 2 mln zł. Miesiąc po rozpoczęciu programu REDU pracę stracił Michał Dzioba, prezes ZU.

Nowy prezes, Grzegorz Orzeszko, program jednak kontynuuje i postanowił podsumować jego pierwsze pół roku.

Jak zapewnia, zakład zrealizował zapowiadane czynności:
  • naprawiono system odgazowania,
  • zmodernizowano gospodarkę wodno-ściekową,
  • wymieniono złoże biofiltra,
  • zatrudniono technologa czuwającego nad procesem kompostowania oraz specjalistę odpowiedzialnego za monitoring zapachowy.

- Najważniejszą kwestią dla naszego zakładu jest realizacja programu redukcji emisji zapachów. Trzymamy się założonego planu i konsekwentnie realizujemy jego poszczególne punkty. Z założenia program składa się z czynności wykonywanych w sposób ciągły, dlatego nie wskazujemy konkretnego terminu zakończenia akcji. Cały czas angażujemy się, by te uciążliwości minimalizować - mówi prezes Grzegorz Orzeszko.
W ramach programu REDU zakończono już prace przy modernizacji systemu odgazowania. W ramach programu REDU zakończono już prace przy modernizacji systemu odgazowania.
Władze ZU wyliczają, że w ramach modernizacji systemu odgazowania wyremontowano łącznie ponad 50 studni i położono ponad 7 km nowych rur.

- W ramach programu REDU wdrożyliśmy też kompleksową usługę serwisowania systemu. Daje nam to możliwość na bieżąco reagować na wszelkie zmiany w nim zachodzące. Prowadzone przez nas działania redukują emisję gazu do atmosfery. Odzyskany gaz jest również dla nas tanim źródłem energii. Co jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji energetycznej - mówi Orzeszko.
Naukowcy zbadali odory z wysypiska w Szadółkach Naukowcy zbadali odory z wysypiska w Szadółkach

Po zatrudnieniu specjalisty ds. monitoringu zapachowego na terenie wysypiska prowadzone są regularne pomiary "odorowości operacji technologicznych" tam prowadzonych.

- Taki monitoring pozwala przede wszystkim na określenie konkretnych miejsc oraz operacji w zakładzie, które generują zapachy, przez co możliwe jest szybkie podejmowanie działań naprawczych. W ciągu kilku miesięcy prowadzenia pomiarów na podstawie uzyskiwanych wyników dokonano zmiany miejsca oraz godzin wykonywania poszczególnych prac generujących najwięcej substancji zapachowych. Takie działania, podejmowane na bieżąco, pozwalają na zredukowanie odczuwalności zakładu w naszym sąsiedztwie poprzez ograniczenie rozprzestrzeniania się zapachów - mówi Olimpia Schneider, rzeczniczka ZU.
Zatrudniono specjalistę odpowiedzialnego za monitoring zapachowy. Zatrudniono specjalistę odpowiedzialnego za monitoring zapachowy.

Władze ZU czują zmianę, mieszkańcy nie bardzo



Przedstawiciele ZU zapewniają, że czują zmianę na lepsze. I informują, że w ramach programu zmienił się również system zbierania danych dotyczący zgłoszeń o uciążliwościach zapachowych.

- Został on uszczelniony, a dane są jeszcze bardziej restrykcyjnie zbierane i analizowane. Duży nacisk kładziony jest na gromadzenie zgłoszeń od pracowników zakładu tzw. "czujek", co daje szerszy obraz sytuacji zapachowej w mieście. Co ważne, zgłoszenia pozyskiwane są z kilku źródeł. Jednym są głosy mieszkańców, którzy bezpośrednio kontaktują się z zakładem. Inne źródła zgłoszeń to: raporty z portalu Trojmiasto.pl, zgłoszenia do Gdańskiego Centrum Kontaktu oraz te uzyskane z social mediów. Pomimo zaostrzenia systemu zbierania zgłoszeń w bieżącym roku otrzymano mniej skarg dotyczących uciążliwości zapachowych niż w poprzednim. Dla porównania we wrześniu ubiegłego roku takich zgłoszeń mieliśmy 62, a we wrześniu tego roku 36 - mówi Schneider.
Gdyby jednak patrzeć tylko na wspomniane raporty z Trójmiasta, to trudno dojść do wniosku, że problem ze smrodem zmalał. Praktycznie nie ma dnia, byśmy nie dostawali od naszych czytelników zgłoszeń w tej sprawie.

08:17 25 PAźDZIERNIKA 22

Znowu śmierdzi (8 opinii)

Znowu śmierdzi na Ujeścisku, nie wiem czy wiatr, ale ostatnio było już przez jakiś czas dobrze
Znowu śmierdzi na Ujeścisku, nie wiem czy wiatr, ale ostatnio było już przez jakiś czas dobrze


19:49 16 PAźDZIERNIKA 22

Powróciły smrody z Zakładu Utylizacyjnego (14 opinii)

Kilkanaście tygodni spokoju, a teraz rankami i wieczorami smrody z wysypiska w Szadółkach nawiedzają mieszkańców Jabłoniowej i Leszczynowej. Niech miasto w końcu przyzna, że sobie z tym nie radzi i odda władzę komuś kto stanie na wysokości zadania...
Kilkanaście tygodni spokoju, a teraz rankami i wieczorami smrody z wysypiska w Szadółkach nawiedzają mieszkańców Jabłoniowej i Leszczynowej. Niech miasto w końcu przyzna, że sobie z tym nie radzi i odda władzę komuś kto stanie na wysokości zadania...


W planach aplikacja do zgłaszania uciążliwości



ZU informuje, że właśnie trwają intensywne prace nad aplikacją, która umożliwi mieszkańcom zgłaszanie uciążliwości zapachowych.

- Zbierane za jej pośrednictwem dane będą przez zakład wykorzystane do analizy - wskazuje Schneider.
W planach jest także długotrwały proces zamykania kwatery.

- Rozpocznie się on jeszcze w tym roku i także przyczyni się do zmniejszenia uciążliwości zapachowych, ponieważ składowane odpady zostaną docelowo przykryte szczelną membraną, warstwą ziemi i obsiane trawą oraz obsadzone krzewami - zapowiada Schneider.

Miejsca

Opinie (196) ponad 10 zablokowanych

  • (2)

    Kupiłem za grube tysiące mieszkanie przy wysypisku śmieci i śmierdzi. jestem zszokowany, zaskoczony i zniesmaczony. Żądam, by natychmiast przestało.

    • 4 15

    • Zapomniałes tylko o jednym dlaczego miasto sprzedało teren pod deweloperke przy wysypisku smieci!I jeszce władze gdańska

      ze smierdziec nie bedzie! Wiec niech oddaja kase ludziom co tam kupowali ale nie z naszej kasy tylko ze swoich lapówek!

      • 10 1

    • Ja też jestem w szoku.

      Mam mieszkanie w centrum Wrzeszcza i też śmierdzi.

      • 9 4

  • Właśnie dzisiaj śmierdzi bardzo!

    Tyle pieniędzy już zmarnowali a jak śmierdziało tak śmierdzi! Czy oni są tak nieudolni czy nie przygotowani merytorycznie?

    • 5 0

  • Kolejne pozorowane działanie (1)

    Ileż to, na przestrzeni 10 lat, było podejmowanych tych super działań mających na celu już, już rozwiązać problem. Ileż to opowieść dziwnych treści! Narracji od nic nie śmierdzi, jest super, przez to wina wiatrów, wilgoci, temperatury, złej segregacji (czyli mieszkańców), a nie wysypiska, ale na wszelki wypadek zwolnimy prezesa, to pokaże jak jesteśmy skuteczni. Pani Olimpio, pani prezydent z przykrością stwierdzam wali z Szadółek tak, że aż wstyd. Wali na pół miasta łącznie z jego teprezentacyjną częścią, czyli Śródmieściem i jeśli panie jednak nie czują smrodu i problemu, to zalecam większy kontakt z rzeczywistością!

    • 13 0

    • A ile kasy zarobili na tym smrodzie!

      • 0 0

  • Ankieta: w 2017-2019 było ok, nie śmierdziało prawie wcale na Łostowicach, problemy zaczęły się jakoś w 2020. I teraz jest minimalna poprawa, ale to dalej nie jest to co kiedyś

    • 2 2

  • Smród (20)

    Pytam się co było pierwsze Szadółki , czy nowo powstające osiedla , deweloperzy zakupili działki pewnie za 20 , procent wartości ,nikt z pistoletem przy głowie niestał żebyście zakupili mieszkania po atrakcyjnych cenach w porównaniu do innych części miasta,a teraz walczycie . Jeszcze nie spotkałem żeby koło zakładów utulazacyjnych nie było odoru, sami jesteście sobie wini.Pozdrawia.

    • 51 44

    • ok szadułki (2)

      co z "moreną"? co z siedlcami? przy galerii morena nieraz nie idzie oddychać, tam działki nie były tanie

      • 33 3

      • Dlaczego władze Gdańska dały deweloperom zgodę na budowę tysięcy bloków? (1)

        Nie wiedzieli, że mieszkańcy będą narzekać na smród??

        • 13 3

        • Problem

          Co wy macie z tymi osiedlami ! Zrozumcie , że to nie jest już problem osiedli sąsiadujących z wysypiskiem tylko całego Gdańska. Mieszkam na Przymorzu i zdarzyło się ,że wieczorem wychodząc z psem zawiało z wysypiska.
          Morena też cuchnie, ale też i czasem zaleci na śródmieście . Trzeba coś z tym zrobić - nie mieszkamy w Indiach czy w Pakistanie - z całym szacunkiem.
          Problem dotyczy nas wszystkich .

          • 19 2

    • W swoim plytkim rozumowaniu jesteś płaski jak bałtycka flądra (4)

      Miastko wydając zgodę na zabudowę mieszkaniową doskonale zdawało i zdaje sobie sprawę że powstaną tam mieszkania, nie hale magazynowe.
      To po pierwsze.

      Po drugie, ciągną od tych ludzi takie same podatki jak od innych mieszkających w centrum(gdzie smród również już dociera).
      To po drugie.

      Po trzecie i ostatnie, to nigdzie nie spotkałem sie z taką ignorancją i udawaniem władz miasta że wszystko jest OK jak w Gdańsku.
      Prezydentka z łapanki, która poza działaniami na rzecz promocji swojego własnego ego nie widzi problemu mieszkańców, to ewenement. Ona jedynie dba o swoich ziomków, lajki i lansik w mediach ogólnopolskich.

      Mam tylko nadzieję, że nowy prezydent w końcu się tym tematem zajmie raz a dobrze

      • 31 7

      • Co Ty wymagasz?...

        • 6 0

      • Pomijając powyższe słuszne argumenty, smród jest i w dalszych osiedlach i dzielnicach.

        • 12 1

      • Nieprawda

        Prezydentka zleciła sondaż według którego w Gdańsku żyją najszczęśliwsi ludzie w Polsce. :-) Czyli coś tam jednak zrobiła dla mieszkańców.

        • 10 2

      • nie oczekuj od flemingów rozumowania to najwiernieszi wyborcy prezydentki i całych władz miasta

        • 6 5

    • (1)

      W zeszlym roku przez trzy dni w Pszczolkach bylo czuc !

      • 3 2

      • pewnie sąsiad gnój wywoził na pole

        • 3 5

    • Co było pierwsze... (2)

      Idąc tym tokiem rozumowania mam pytanie: co było pierwsze? Szadółki czy dzielnica Wrzeszcz? Coraz częściej czuć smród we Wrzeszczu jak i Gdańsku Głównym. Przy każdym większym mieście znajduje się wysypisko śmieci ale przy niekorzystnych wiatrach miasta nie są zasnute smrodem tak jak ma to miejsce w Gdańsku. Wstyd!

      • 26 2

      • Wrzeszcz - nie śmierdzi (1)

        Nie wiem, gdzie mieszkasz, ale na pewno nie we Wrzeszczu. Tu smród nie dolatuje.
        O innych miastach opowiadasz baśnie, poczytaj ich fora, to się dowiesz.

        • 1 13

        • Jak nie?

          Koło polibudy wali całkiem często.

          • 6 0

    • śmierdzi na pół Gdańska (2)

      a i tak zawsze znajdzie się ignorant, który będzie twierdził, że śmierdzi tylko w okolicy wysypiska i to na tych "tanich" lokalizacjach. Otóż oświecę cię, że śmierdzi w starej części Chełmu, gdzie 10 lat temu nigdy nie śmierdziało. Śmierdzi na tzw. Morenie, starej części Jasienia, a również na Siedlcach, w Śródmieściu i przy dobrych wiatrach na Przymorzu przy parku Regana. Czasem warto wyjść ze swojej bańki, a przede wszystkim nie powtarzać oklepanych bzdur, które maja poprawić humor gołodupcom! Jest problem ignorowany przez władze i nawet gdyby dotyczył jednej osoby to bardzo, bardzo źle o tej władzy świadczy, a nie o zgłaszającym lub lokalizacji.

      • 34 3

      • Ola rozda mieszkańcom choinki zapachowe i stwierdzi że problem zniknie (1)

        Tak właśnie działa nasza panna prezydent....

        • 8 2

        • Wiadomo, naddźwiękowy tramwaj i parking dla Warszawiaków pod oknami mieszkańców rozwiąże problem miasta :D

          • 3 0

    • Jak wiatr zawieje to smierdzi nawet przy ulicy Mysliwskiej a to gorny taras i kawal drogi od wysypiska...

      • 10 1

    • Co za durna wypowiedź!

      Typowy warchoł, który uważa, że może więcej z prawa zasiedzenia. No i mógłby nauczyć się pisać po polsku.

      • 4 1

    • Z dwóch jedno

      Bolo albo pracujesz w Zakładzie Utylizacyjnym albo UM.

      • 1 0

    • Kupując mieszkanie na Jasieniu, wiedziałam, że czasem śmierdzi - tak jak w innej południowej dzielnicy, w której mieszkałam wcześniej. Ryzyko miałam wkalkulowane, znałam dobrze okolicę, wiedziałam, gdzie śmierdzi często, a gdzie sporadycznie. Miasto zapewniało, że po otwarciu kompostowni problem smrodu zniknie. Przez rok nie było źle - potwierdziły się moje diagnozy. A potem otwarto nową kompostownię... Lato było takie, że nie dawało się korzystać z balkonu, zwłaszcza wieczorami. Czyli (a) nie tylko nie dotrzymano obietnic, ale wręcz pogorszono sytuację, (b) ja wiedziałam, co robię, ale osoby spoza Gdańska? Nie każdy jest miejscowy (u mnie w bloku może połowa osób jest z Gdańska), nie każdy musi wiedzieć, na co się pisze... Od tego jest miasto, by albo problem zlikwidować, albo zablokować budowy. Komu by tu szkodził piękny wielki miejski park?

      • 3 1

  • Tak czujemy tylko zwiekszoną propagande medialną władz Gdańska ze niby jest lepiej!!

    Prezesa zastapił wice prezes :) to najbardziej sie usmiałem.

    • 7 0

  • Niech przygotują aplikację do likwidowania smrodu i będzie ok

    • 7 0

  • dupochron

    Specjalista ds. monitoringu zapachowego to dupochron który będzie wszystkiemu winien i którego się zwolni.

    • 10 0

  • a będzie można zgłosić smród w tramwaju od kloszarda?

    • 4 1

  • Ja zgłaszam smród w Urzędzie Miasta Gdańska

    • 11 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane