• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Powraca pomysł budowy elektrowni atomowej

23 grudnia 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Budowę elektrowni jądrowej w Żarnowcu przerwano jeszcze w latach 80... Budowę elektrowni jądrowej w Żarnowcu przerwano jeszcze w latach 80...
...m.in. ze względu na protesty społeczne. ...m.in. ze względu na protesty społeczne.

Część specjalistów szacuje, że za 40 lat Polsce skończą się pokłady węgla i gazu. Ich zdaniem jedynym rozwiązaniem jest przystąpienie Polski do programu energii atomowej.



Czy tak się jednak stanie? Chociaż decyzji w sprawie budowy elektrowni atomowej jeszcze nie ma, to rozpatrywane są jej dwie lokalizacje. Jedną z nich jest pomorski Żarnowiec, gdzie znajduje się już odpowiednia infrastruktura. Zdaniem prezesa Pomorskiego Stowarzyszenia Gmin Wiejskich, Błażeja Konkola - Polska nie ucieknie od energetyki atomowej, a Żarnowiec jest idealnym miejscem na budowę elektrowni.

- Co roku procent "czystej", odnawialnej energii musi rosnąć. Będziemy musieli spełniać te normy. Skoro już tam jest pewna dosyć zaawansowana infrastruktura, to chyba nie należy szukać innego miejsca, tylko polepszać i rozwijać to, co już jest - mówi Konkol.

W Żarnowcu na przełomie lat 80. i 90. elektrownia jądrowa była już budowana, prace nad nią przerwano ze względu na protesty miejscowej ludności. Czy od tego czasu coś zmieniło się w podejściu mieszkańców Pomorza do energii atomowej? Wyniki naszej sondy wskazują, że zdania w tej sprawie są podzielone: - Na wielu kontynentach, nawet w Afryce powstają przecież takie elektrownie. Nic tam nie wybucha, wszystko działa sprawnie. Jestem za., - Pewnie będzie to miało negatywny wpływ na nasze zdrowie, - Jestem za, ale boje się ewentualnych awarii - takie słowa usłyszeliśmy z ust gdańszczan pytanych o pomysł budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu.

Elektrownie atomowe są obecnie jedną z najpopularniejszych metod pozyskiwania energii. Warto przypomnieć, że w odległości 300 km od polskiej granicy znajdują się aż 22 takie elektrownie.
Hit FM

Opinie (123) 2 zablokowane

  • ja jestem Cool, Coldboyu.
    Nie skoczysz mi

    • 0 0

  • Elektrownia jądrowa w Polsce

    Mgliście z lat szczenięcych pamiętam, jak Żarnowca bano się wtedy (ja rocznik 1982). Pamiętam hasło 'Żarnobyl' tu i tam, ale jako knypek żem nie wiedział, o co biega. Teraz jestem starszy, trochę poważniejszy, lektury mam mądrzejsze, i rzeczywiście drżę na myśl, że mógł powstać u nas reaktor na radzieckiej technologii... pomijając wszystko to jednak zaufanie mam ograniczone (chociaż zegarek mam także ichni - prawdziwego Wostoka).
    Jeżeli jednak jest szansa, że powstałaby u nas elektrownia wyprodukowana wg zachodnich, nowoczesnych technologii, NORMALNIE (tj. nie tak jak się u nas buduje wszystko - że nadzór sobie a ludzie sobie, lekceważenie bezpieczeństwa, machlojki finansowe, zresztą wiadomo w czym rzecz), to proszę bardzo. Aby jeszcze jakoś udało się rozwiązać kwestię odpadów (w Niemczech np. teraz o tym od wielu lat toczy się zażarta walka, gdzie je składować), to już będzie nieźle.
    Poprzednik argumentował, że uran też się skończy... owszem. Ale będzie przynajmniej parę lat, aby podumać nad jeszcze jakimiś innymi opcjami zdobywania energii... plany jakieś są... może nie będzie tak źle.
    Pozdrawiam wszystkich świątecznie.

    • 0 0

  • Żarnowiec = Czarnobyl

    Lepiej niech nie eksperymentują z jądrówką, chyba, że w Warszawce myślę że np. w jednej z dzielnic, odpady niech magazynują na magazynach w marketach.

    • 0 0

  • Zarnowiec + cos tam jeszcze

    Z Zarnowcem problm byl taki, ze mial tam byc zamontowany ten sam reaktor, ktory pierdyknal w Czarnobylu, to jest glowny powod strachu w tamtych czasach. A dzisiaj, coz, ja bede za budowa atomowek kiedy:
    1. Zabezpieczenia beda takie, zeby Czarnobyl nie mial prawa sie powtorzyc w ZADNYCH, podkreslam ZADNYCH okolicznosciach.
    2. Ktos wymysli i urealni skuteczne pozbywanie sie odpadow radioaktywnych, a nie bedzie tak jak dzisiaj, gdy wypalone paliwo wrzuca sie gdzies pod ziemie, do starych kopaln, itd. itp. Moze mniejsze koszty dlugoterminowe zapewniloby wstrzeliwanie ladunkow z zuzytym paliwem w Slonce?
    3. Nie bedzie ZADNEGO zagrozenia ekologicznego, a np. o zapewnieniu nieprzenikania promieniowania do systemow chlodzacych, dzisiaj mowi sie, ze jest to zapewnione przez systemy wymiany ciepla, odizolowanie rurociagow, itd., itp., ale nie wspomina sie zbyt czesto, co sie dzieje przy nawet niewielkiej korozji tychze rur, nie musi tu byc korozja wystarczy jakas wzerka niewielka, cos co przegapia systemy zabezpieczajace i skazenie gotowe.

    Tak wiec, poczekamy, zobaczymy.

    WESOLYCH SWIAT

    • 0 0

  • RS

    To jest właśnie to! Trzeźwe spojrzenie na problem, a nie hurraoptymistyczne brednie! Tak trzymać!

    P.S. Przed laty, gdy walczyłem z Żarnowcem, fizycy jądrowi niezwiązani z ówczesnym lobby atomowym twierdzili, że zapasów uranu starczy na jakieś 20 lat. Ciekaw jestem jak dzisiaj wygląda ta sprawa...

    • 0 0

  • RS

    1. Nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie możliwości wystąpienia jakiejkolwiek awarii, jednakże wypadku podobnego do tego z Czernobyla raczej nie można się spodziewać z uwagi na to, że typ elektrowni byłby inny, tj. bez grafitu jako środka kontrolującego reakcję itd.
    2. Obecnie nierealne z uwagi na koszt wystrzelenia jednej rakiety, nośność rakiet wobec ich zasięgu (od kilku do kilkudziesięciu ton naraz poza atmosferę ziemską), i istniejącą mimo wszystko ewentualną możliwość wybuchu tejże w atmosferze - perspektywa wybuchu kilkudziesięciu ton radioaktywnych odpadów wysoko ponad ziemią też nie jest niczym szczególnie podniecającym. Nadal dość bezpieczną (chyba najbezpieczniejszą znaną, a przy tym relatywnie tanią) metodą na to jest zagrzebywanie odpadów w betonowych sarkofagach głęboko pod ziemią, choć mieszkańcy okolicznych wiosek i miast zawsze mają coś do powiedzenia naprzeciw (patrz przypadek Gorleben, Niemcy).
    3. Praktycznie zrealizowane, ale zawsze może wystąpić korozja, zmęczenie materiału, itd.

    • 0 0

  • atomuwka zostawia odady ktore nieda sie zneutralizowac chyba ze benda je w kosmos wystrzeliwac w kieunku słonca.

    niktóre kraje zamykaja atomówki a skupiaja sie na energi idnawialnej

    wiatrowa,wodna,sloneczna oaz wiele innych..

    • 0 0

  • Jak tak słucham tych wszystkich pseudospecjalistów to mi się świąt odechciewa w kraju pełnym tępaków ... Jeśli chociażby część z nich zadała sobie trud poczytania czegokolwiek o tego typu elektrowni to bybył powód do dyskusji. Kwestia paliwa - mamy w polsce w sudetach złoża uranu kiedyś eksploatowane w celach naukowych, wiec jeden problem znika, składowanie odpadów - było kiedyś głośno nt składowania odpadów zza granicy w sztolniach i tunelach MRU - wspaniałe miejsce, jednak nie wiadomo czy szczelne. Ktoś tu się wyżalał że woda do chłodzenia reaktora jest napromieniowana - a czy widziałeś chłopie świecących marynarzy na łodziach podwodnych ?? Otóż obieg jest zamknięty i taka woda może sobie tam być wieki... A co do ciepła odpadowego które jest wytwarzane w nadmiarze - można je wykorzystać w ciepłownictwie - tak jak w EC, lub też odprowadzać do Żarnowcowego jeziorka jako wielkiego wymiennika ciepła - przecież we wielu elektrowniach ciepło odprowadza sie do rzek. Fakt EJ ma małą sprawność, ale jest to chyba naklepsze rozwiązanie na przyszłość ...
    Pozdrawiam

    • 0 0

  • Elektrownia atomowa?!

    Pomimo tego że technika poszła znacząco do przodu to nigdy nie bedzie 100% pewności że nie dojdzie kiedyś do skarzenia. Awarie sie zdarzają i będą zdarzać, to nie uniknione. Czysta energia? Taka czysta to ona do końca nie jest! A co powiecie na elektrownie wiatrowe? Są tysiąckroć bezpiecznijsze i to jest czysta energia!

    • 0 0

  • taa, postaw se pod oknem 150metrowe wiatraki idioto.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane