• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Prezydent Komorowski apeluje w sprawie stoczni

Marzena Klimowicz-Sikorska
27 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Hałas stoczniowych imprezowni nieco zelżał
Na apel mieszkańców w sprawie wyburzeń na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej odpowiedział prezydent RP Bronisław Komorowski. Na apel mieszkańców w sprawie wyburzeń na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej odpowiedział prezydent RP Bronisław Komorowski.

Prezydent Bronisław Komorowski odpowiada na apel o nadanie dawnym terenom Stoczni Gdańskiej statusu Pomnika Historii, pod którym podpisało się ponad 2,5 tys. osób. I sam interweniuje u prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Właściciel terenów, deweloper - twierdzi jednak, że dyskusja nie jest merytoryczna, a emocjonalna.



Czy władze miasta powinny za wszelką cenę walczyć o zachowanie jak największej liczby budynków na terenie dawnej Stoczni Gdańsk?

Po tym, jak w grudniu z terenów dawnej Stoczni Gdańskiej zniknęły kolejne budynki: budynek 60B, w którym mieściła się kompresorownia, 59 A - magazyn farb, budynek 88A, w którym mieściły się warsztaty spawalnicze oraz wyburzona 13 grudnia, a więc w rocznicę stanu wojennego, hala 27B, mieszkańcy Gdańska zwrócili się do prezydenta RP z petycją o zachowanie tego miejsca i przekształcenia go w Pomnik Historii. Apel podpisało już ponad 2,5 tys. osób.

Zobacz pełną treść petycji do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Na odpowiedź prezydenta Bronisława Komorowskiego nie trzeba było długo czekać. Na oficjalnej stronie kancelarii zwrócił się on w mocnych słowach do prezydenta Gdańska o zajęcie się tematem ochrony terenów dawnej Stoczni Gdańskiej.

Czytamy tam m.in. "(...) Tereny Stoczni Gdańskiej pozostają jednym z najbardziej wymownych symboli polskiej drogi do wolności. Są rozpoznawalne na całym świecie, nazywane "bijącym sercem wolnej Polski". W ubiegłym tygodniu otrzymałem petycję w sprawie uznania ich za Pomnik Historii. Zwracam się z apelem o niezwłoczne podjęcie działań, które to umożliwią.(...) Rozebranie jednej z hal stoczniowych w dniu 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, uważam za dotkliwy przejaw braku szacunku dla historycznego dziedzictwa nowoczesnej Polski. Ubolewam, że doszło do tego w jubileuszowym roku 25-lecia Wolności. To rok nie tylko wspólnego świętowania wolności, ale też wspólnej refleksji  nad jej mądrym zagospodarowaniem. Inwestycje służące kolejnym pokoleniom muszą uszanować historyczny dorobek "Solidarności".

Jak na razie władze miasta zdawkowo komentują list Bronisława Komorowskiego.

- Bardzo cieszymy się ze wsparcia Prezydenta Rzeczypospolitej w tej sprawie. Tym bardziej, że już blisko rok temu prezydent Gdańska (m.in. na swoim blogu) postulował utworzenie na tym terenie Pomnika Historii - mówi Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta miasta ds. polityki przestrzennej.

Nie wiadomo jednak czy uda się ochronić kolejne hale, niedawno bowiem do UM w Gdańsku wpłynęły od dewelopera Drewnica Development, wnioski o wyburzenia na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej.

- W grudniu wpłynęły do nas dwa wnioski o wyburzenie dwóch przybudówek hal o numerach 64B i 132B [przybudówki sąsiadują z klubem B90 - przyp. red] - mówi Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miasta Gdańska. - Nie znajdują się one w ewidencji zabytków i nie są obiektami chronionymi - dodaje.

Na decyzję urzędu trzeba będzie jednak poczekać do nowego roku. O komentarz poprosiliśmy więc Krzysztofa Sobolewskiego, prezesa zarządu firmy Drewnica Development, do której należą te tereny.

- Trudno mi się odnieść do listu prezydenta Komorowskiego, ponieważ jeszcze go nie czytałem - mówi Krzysztof Sobolewski. - Problem jest bardzo złożony, a niestety dyskusja na ten temat odbywa się na poziomie emocjonalnym, co z jednej strony rozumiem, ale też niemerytorycznym z całkowitym pominięciem faktów - podkreśla deweloper i dodaje: - Odniosę się to tej sprawy w połowie stycznia. Mam nadzieję, że wówczas otworzę trochę oczy opinii publicznej i skłonię osoby, które wypowiadają się w tej kwestii do odniesienia się do faktów, które dotyczą całej historii związanej z Młodym Miastem i tego co na przestrzeni ostatnich 15 lat się działo. Nawiążę do kwestii wyburzeń, zwłaszcza że na terenie Stoczni zostało wyburzonych już kilkadziesiąt budynków, a nie tylko tych kilka, o których się ostatnio dyskutuje - zapowiada.

Protest przeciwko wyburzeniu kolejnej hali na terenach postoczniowych

Miejsca

Opinie (348) ponad 20 zablokowanych

  • Panie prezydencie Komorowski - koniec na Wybrzeżu pomników historii

    Wystarczy już ECS, pomników, nazwy placów, ulic, szkół itd. Na terenach byłej stoczni powinny być miejsca pracy dla tych, którzy ją stracili, a nie mieszkania, na które 80 proc. Polaków nie stać. Jeśli chcecie dalszych pomników historii, to niech utrzymują je tak zwani styropianowi kombatanci, którzy się na robotnikach dorobili, jak np. Borusewicz, Rulewski, Wałęsa, Śniadek i im podobni, a nie utrzymywać z budżetu miasta, to znaczy z naszych podatków.

    • 6 2

  • Jestem ciekawy, czy do końca kadencji sejmu wejdzie ustawa o styropianowych kombatantach

    Już od wielu lat - najprawdopodopbniej - leży u prezydenta projekt ustawy, żeby wszystkich styropianowców, którym się nie powiodło w nowej Polsce nadać status kombatanta, a więc finansowe przywileje w emeryturach. Ten projekt usilnie popiera Borusewicz, Rulewski i po cichu również prez. Komorowski. W tej chwili nie mają odwagi tego zrobić, czekają widocznie na lepszy klimat, kiedy społeczeństwo będzie zajęte innymi ważnymi sprawami.

    • 2 1

  • zniszczyli cały przemysł stoczniowy, a teraz żada pomnik!!! szczyt hipokryzji

    • 6 2

  • dajcie spokój

    atrakcyjny teren, na którym można by coś sensownego wybudować a Wy tu dziadostwo chceta zostawić. Melina i pokrzywy, rzeczywiście łezka w oku się kręci.

    • 5 2

  • stocznia

    i co z tego zeKomprowski apeluje do adamowicza ktory ma to w d*pie i tak rozpierdziel kolejne budynki stoczniowe a potem dzwigi odda na zlom . al coz gdanszcznie sami sobie wybrali takiego prezydenta miasta a teraz im zle trzeba bylo na glosowaniu ruszyc mozgownica a nie teraz lamentowac adamowicznie slucha co mieszkany maja do powiezenia dla niego liczy sie kasa a ten developer terenu stoczni to zapewne ktos z odzinki adamowicza wiec tu petycje raczej nc nie dadza

    • 4 2

  • komorowski kto to jest ?

    marionetka czerwonych - kiedy wy w pracy w szkole w domu oglądaliście tvn i super newsy ten ktoś podpisał sie pod dokumentem który otwiera drzwi GMO w Polsce - kto głosował przeciw PIS , kiedy w spaliście PO próbowało zmienić konstytucje kto głosował przeciw PIS i zabrakło im 5 głosów - czas wyjac głowy z du... i zacząć myśleć

    • 4 2

  • Stocznia Gdańska (1)

    13 grudnia 1981 roku miałem 19 lat maturzysta. Tego dnia generał Jaruzelski OGŁOSIŁ STAN WOJENNY. Brałem udział w walkach ulicznych sprowokowanych przez ZOMO. Nawet podpaliłem transporter opancerzony milicyjny SCOT za pomocą kolegi, który przyłożył zapałkę do butelki z benzyną ,niestety milicjanci ugasili pożar! I dlatego ja bezimienny bojownik o wolną Polskę - MÓWIĘ WAM: EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI jest super... A co ma stać na terenie stoczni, pozostawmy architektom..

    • 2 2

    • A ja, bezimienny bohater spod Grunwaldu, co osobiście dojechał Zygfryda von Szajshausena, powiadam: NIE O TAKE POLSKE WALCZYŁEM!

      • 2 1

  • A tow. Bolek gdzie jest???

    Pije wódkę z Bronkiem do bulu

    • 3 2

  • Problem z obiektami postoczniowymi jest taki, że one w żaden sposób nie chcą być ładne. Z której strony by na nie nie patrzeć, nie są ładne i koniec. Owszem, bywają piękne obiekty przemysłowe - dawna elektrociepłownia/obecna filharmonia, przepompownia na Ołowiance, laboratoria Politechniki, nawet to co zostało z Zakładów Mięsnych, jednak próżno szukać takich obiektów na terenie stoczni. Gdyby stoczniowe budynki pokryć szarym tynkiem, niczym by się nie różniły od byle PRL-owskiej kotłowni osiedlowej z lat 60/70.

    Trzeba być artystą/pasjonatem, żeby widzieć w nich coś wyjątkowego. Rzecz w tym, że większość ludzi nie jest...

    • 3 3

  • Adopcja budowlana

    Do redaktor: budynek można zaadaptować, to i owszem, ale o adopcji jeszcze nie słyszałem. Naprawdę wstyd.

    Odpowiedź redakcji:

    Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane