• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Prezydent Komorowski apeluje w sprawie stoczni

Marzena Klimowicz-Sikorska
27 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Hałas stoczniowych imprezowni nieco zelżał
Na apel mieszkańców w sprawie wyburzeń na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej odpowiedział prezydent RP Bronisław Komorowski. Na apel mieszkańców w sprawie wyburzeń na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej odpowiedział prezydent RP Bronisław Komorowski.

Prezydent Bronisław Komorowski odpowiada na apel o nadanie dawnym terenom Stoczni Gdańskiej statusu Pomnika Historii, pod którym podpisało się ponad 2,5 tys. osób. I sam interweniuje u prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Właściciel terenów, deweloper - twierdzi jednak, że dyskusja nie jest merytoryczna, a emocjonalna.



Czy władze miasta powinny za wszelką cenę walczyć o zachowanie jak największej liczby budynków na terenie dawnej Stoczni Gdańsk?

Po tym, jak w grudniu z terenów dawnej Stoczni Gdańskiej zniknęły kolejne budynki: budynek 60B, w którym mieściła się kompresorownia, 59 A - magazyn farb, budynek 88A, w którym mieściły się warsztaty spawalnicze oraz wyburzona 13 grudnia, a więc w rocznicę stanu wojennego, hala 27B, mieszkańcy Gdańska zwrócili się do prezydenta RP z petycją o zachowanie tego miejsca i przekształcenia go w Pomnik Historii. Apel podpisało już ponad 2,5 tys. osób.

Zobacz pełną treść petycji do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Na odpowiedź prezydenta Bronisława Komorowskiego nie trzeba było długo czekać. Na oficjalnej stronie kancelarii zwrócił się on w mocnych słowach do prezydenta Gdańska o zajęcie się tematem ochrony terenów dawnej Stoczni Gdańskiej.

Czytamy tam m.in. "(...) Tereny Stoczni Gdańskiej pozostają jednym z najbardziej wymownych symboli polskiej drogi do wolności. Są rozpoznawalne na całym świecie, nazywane "bijącym sercem wolnej Polski". W ubiegłym tygodniu otrzymałem petycję w sprawie uznania ich za Pomnik Historii. Zwracam się z apelem o niezwłoczne podjęcie działań, które to umożliwią.(...) Rozebranie jednej z hal stoczniowych w dniu 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, uważam za dotkliwy przejaw braku szacunku dla historycznego dziedzictwa nowoczesnej Polski. Ubolewam, że doszło do tego w jubileuszowym roku 25-lecia Wolności. To rok nie tylko wspólnego świętowania wolności, ale też wspólnej refleksji  nad jej mądrym zagospodarowaniem. Inwestycje służące kolejnym pokoleniom muszą uszanować historyczny dorobek "Solidarności".

Jak na razie władze miasta zdawkowo komentują list Bronisława Komorowskiego.

- Bardzo cieszymy się ze wsparcia Prezydenta Rzeczypospolitej w tej sprawie. Tym bardziej, że już blisko rok temu prezydent Gdańska (m.in. na swoim blogu) postulował utworzenie na tym terenie Pomnika Historii - mówi Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta miasta ds. polityki przestrzennej.

Nie wiadomo jednak czy uda się ochronić kolejne hale, niedawno bowiem do UM w Gdańsku wpłynęły od dewelopera Drewnica Development, wnioski o wyburzenia na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej.

- W grudniu wpłynęły do nas dwa wnioski o wyburzenie dwóch przybudówek hal o numerach 64B i 132B [przybudówki sąsiadują z klubem B90 - przyp. red] - mówi Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miasta Gdańska. - Nie znajdują się one w ewidencji zabytków i nie są obiektami chronionymi - dodaje.

Na decyzję urzędu trzeba będzie jednak poczekać do nowego roku. O komentarz poprosiliśmy więc Krzysztofa Sobolewskiego, prezesa zarządu firmy Drewnica Development, do której należą te tereny.

- Trudno mi się odnieść do listu prezydenta Komorowskiego, ponieważ jeszcze go nie czytałem - mówi Krzysztof Sobolewski. - Problem jest bardzo złożony, a niestety dyskusja na ten temat odbywa się na poziomie emocjonalnym, co z jednej strony rozumiem, ale też niemerytorycznym z całkowitym pominięciem faktów - podkreśla deweloper i dodaje: - Odniosę się to tej sprawy w połowie stycznia. Mam nadzieję, że wówczas otworzę trochę oczy opinii publicznej i skłonię osoby, które wypowiadają się w tej kwestii do odniesienia się do faktów, które dotyczą całej historii związanej z Młodym Miastem i tego co na przestrzeni ostatnich 15 lat się działo. Nawiążę do kwestii wyburzeń, zwłaszcza że na terenie Stoczni zostało wyburzonych już kilkadziesiąt budynków, a nie tylko tych kilka, o których się ostatnio dyskutuje - zapowiada.

Protest przeciwko wyburzeniu kolejnej hali na terenach postoczniowych

Miejsca

Opinie (348) ponad 20 zablokowanych

  • stocznia

    Wiekli poklon w strone stoczniowcow za historie.Nie robmy sobie jaj w 21 wieku.Stocznia w srodku miasta to jakas paranoja.Piekne miejsce nie na budowe statkow a na rekreacje,lodki, kajaki, restauracje,biurowce z prawdziwego zdarzenia, fontanny, drozki rowerowe,tereny zabaw dla milusinskich I miejsce dla wypoczynku.Budynki postoczniowe strasza z malymi spolkami nie majacymi juz nic wspolnego z wielka stocznia.Miejsce tanich produkcji dla Norwegow I innych.Halas,smrod I przy nie sprzyjajacych wiatrach zasmiecanie pieknej starowki.Petycje podpisalo 2500 osob a Gdansk I Trojmiasto to million.dajmy sobie spokoj.Zostawmy jakis element podkreslajacy historie I wystarczy.

    • 6 4

  • (2)

    Z ta sprzedaza tych stoczniowych terenow "deweloperowi" to byl wielki przewal, za ktory Adamowicz powinnien beknac i siedziec w kryminale (tak jak za swoje mieszkania, ktorych nie moze sie doliczyc). tak byloby w normalnym, praworzadnym kraju. No ale niestety PRLbis to wariatkowo.

    • 8 3

    • Adamowicz ? Pomyliłeś z Jaworskim !! Adamowicz nie miał nic wspólnego ze stocznią, a Jaworski był jej prezesem ! (1)

      • 1 2

      • Jak będziesz miał swoją firmę to zrozumisz że od dobrego prezesa (aczkolwiek Jaworski takim nie był) ważniejsza jest przychylność władz.

        • 1 1

  • HAŃBA

    jak mona zachować ruiny które są symbolem głupoty solidarności i pisowcow ludzie przejrzyjcie wreszcie na oczy tajmy możliwość rozwoju ku lepszemu zobaczcie jak stocznia remontowa północna czy nauta czy crist w gdyni jak prężnie funkcjonują więc przestańcie pieprzyć jak władza wszystko rujnuje stocznia gdanska dzieki władzy takim jak pan ktory kandydował na prezydenta gdańska jawo..... została doprowadzona do ruiny

    • 7 1

  • Europejskie centum solidarności nie jest odpowiednim pomnikiem histori? To w jakim celu bylo budowane. ..

    • 6 0

  • Przecież tam już nic nie ma

    zostało kilka dźwigów, a cały olbrzymi teren jest zaorany, gdzie się walają tylko gruzy po rozbiórkach budynków

    • 4 1

  • ankieta

    ankieta jak zwykle do bani

    • 1 1

  • No to prezydent RP, jak widać nie rozumie co to jest kapitalizm, a w szczególności co to jest własność prywatna !

    Ten co sprzedał (państwo polskie) dokonał już wyboru co jest warta pozostałość po Stoczni i jeśli zmienił zdanie, to może grzecznie prosić o powtórne odsprzedanie. A właściciel może odsprzedać za sumę, która zrekompensuje jego potencjalne straty, albo za sumę 100 razy większą, bo taką będzie miał fantazję, albo nie odsprzedać wcale - bo taką też może mieć fantazję. A apel jakiegoś prezydenta jakiegoś tam państwa, które kiedyś było właścicielem JEGO terenu może OLAĆ RÓWNIUTKO, albo nawet publicznie ośmieszyć......

    • 5 2

  • Dżwigi zostawić

    Żeby było można tę bandę PO wieszać na nich z częścią tych co tę petycję podpisali.

    • 2 4

  • Musztarda po obiedzie.

    • 3 0

  • Z jednej strony utracone miejsca pracy...Z drugiej...Pyl po piaskowaniu i metale ciezkie nad Gdanskiem. (2)

    • 4 3

    • (1)

      przeciez mozna piaskowac w komorach , nie koniecznie na otwartej przestrzeni a nawet to mozna jak sie chce zabezpieczyc rejony piaskowania

      • 1 2

      • Zabezpieczyc rejony piaskowania?

        Sorry ale to fikcja....widziałem te oslony...wiatr i tak robi swoje.a co do komor -jak pisales...TO MOZNA TAM PIASKOWAC chyba jedynie sekcje no albo .Jak sobie wyobrazasz piaskowanie całego 320 metrowego tankowca?Kto miał by wybudować taka hale i za jaka kase\?Statek był by wciągany do srodka przez jakac line holownicza?Czy hala miała by suchy dok?Wiesz jakie to sa koszty..wlasnie dlatego taka hala nigdy nie powstanie bo latwiej firmie postawić rusztowanie i siatke ochronna w suchym doku niż budowac taka hale od podstaw.Zostanie tak jak jest a pyl dalej będzie pokonywal wiele kilometrow...osiadając na naszych oknach i pucach

        • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane