• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Promenada pod Długim Targiem

Agnieszka Mańka
19 lutego 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
Jak ożywić - martwe dzisiaj - historyczne centrum Gdańska? Pomysł architekta Andrzeja Błażko i konserwatora Mirosława Zeidlera zakłada wybudowanie promenady pod Długim Targiem. Aby zrealizować tę ideę trzeba by pod nim wykopać dziurę. Deptak, czyli plac Zjednoczonej Europy o powierzchni 6 tys. m kw. kosztowałby 90 mln zł.

Koncepcje rozbudowy Gdańska są różne. Jedni chcą zrobić to zachowując jego historyczne kształty, drudzy stawiają na nowoczesność. Budowa placu pod Długim Targiem jest próbą znalezienia konsensusu dla polemizujących stron.

- Chcemy żyć w mieście europejskim, a nie prowincji pruskiej - zaznaczył Artur Kostarczyk, dyrektor Regionalnego Ośrodka Studiów i Ochrony Środowiska. - Inwestycja zwróci uwagę również na Wyspę Spichrzów i Targ Węglowy. Mam nadzieję na odkrycie średniowiecznego Gdańska.

Pomysłodawcy liczą na wsparcie finansowe z Unii Europejskiej. Pieniądze, co podkreślił Jarosław Pietras, wiceminister z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, można otrzymać jeśli przedsięwzięcie będzie ważne dla rozwoju miasta.

- Na razie idea odwołuje się do symboliki, a projekt musi być zintegrowany z miastem. Unia Europejska nie sfinansuje pustej przestrzeni.

Na razie bowiem pierwsze prospekty pokazują pusty plac pod Długim Targiem. Zgodnie z założeniami każde z państw należących do UE otrzymałoby część placu do zagospodarowania. Archeolodzy twierdzą, że dzięki temu mogliby się dowiedzieć jak wyglądała osada pochodząca z IX wieku, zlokalizowana w okolicy Ratusza Głównomiejskiego i Długiego Targu. Z kolei dzięki badaniom hydrologicznym ustaliliby źródło wody, która co pewien czas podtapia Zieloną Bramę i pobliskie domy.

Marszałek Senatu Longin Pastusiak ideę budowy podziemnego deptaka uznał za śmiałą i choć w skali światowej nie jest to żadna nowość, na gruncie polskim jest to propozycja pionierska.

- W Azji i Ameryce Północnej wiele miast schodzi do podziemi. Nawet dla naszej wiedzy warto poznać co kryje się pod Długim Targiem. Pozostaje pytanie czy uda się to zrealizować bez narażenia na straty tego co znajduje się na powierzchni.

Każde prace wykonywane na Długiej wymagają szczególnych ekspertyz. Nawet wykopanie studzienki może bowiem naruszyć konstrukcję kamienic. Zdaniem pomysłodawców, budowa podziemnego deptaka jest technicznie możliwa.

- Przed wykopaniem ziemi trzeba postawić ściany metodą szczelinową, stosowaną przy budowie metra - wyjaśnił architekt Andrzej Błażko. - Potem wykonuje się zastrzyki podziemne, czyli iniekcję. W głąb ziemi wprowadzane są rury i tworzy się membranę z betonu.

Jego zdaniem, gorzej jeśli nie zajrzy się pod ziemię, bo wówczas gdańskiej Starówce grozi katastrofa budowlana. Nie ukrywa, że osunąć mógłby się Dwór Artusa. Pomysł ma więc uratować także to co stoi, bo fachowcy zajęliby się liczącymi po kilka wieków fundamentami kamieniczek. Według Bogdana Oleszka, szefa gdańskich rajców to, co podniesie prestiż miasta, jest interesujące dla radnych. Również Aleksander Żubrys, przewodniczący radnych opozycji, przystaje na ten pomysł, szczególnie, że dostrzega też użyteczność projektu w sensie odnowy wodociągów, a nawet rewitalizacji Wyspy Spichrzów. Dla jego partyjnej koleżanki Grażyny Husarz cała idea to utopia.

Dopóki nie zostanie polepszona sytuacja hydrologiczna na Łąkowej, nie widzi szansy na powodzenie tej inwestycji. Realizacja placu, na który wchodziłoby się przez przedproża albo piwnice kamienic, zajęłaby pięć-sześć lat. Wprawdzie ekonomiści zastanawiają się czy stać nas na to, aby w ten sposób czcić zjednoczoną Europę, ale jak stwierdził marszałek Pastusiak, jeśli się uda, miasto zyska i prestiż, i poprawi sytuację gospodarczą. Na razie inicjatorzy idei uzależniają realizację planu od stanowiska mieszkańców Gdańska i czekają na ich opinie.
Głos WybrzeżaAgnieszka Mańka

Opinie (73)

  • A może by tak gdańszczanie...

    ... których miłość nieskończona do ich miasta przebija z tych opinii, zaczęli wreszcie rozróżniać Stare Miasto od Głównego Miasta ?
    Wszyscy w tym kraju znają się na wszystkim, same autorytatywne opinie, a podstawowa wiedza o własnym mieście to pies?

    • 0 0

  • ja z Gdyni

    Z perespektywy Gdynianina to raczej bzdura tak jak wszyscy moi przedmówcy stwierdzili lepiej te pieniądze wydać na utrzymanie Gdańska w porządku. Bo naprawde Sopot i Gdynia jakoś wyglądają ale Gdańsk i to Stare Miasto są zapuszczone

    • 0 0

  • bzdura

    Gdańsk mógłby konkurować z każdym miastem europejskim, nie jest mu potrzebna taka bzdurna podziemna promenada, wystarczy uporządkować Stare i Główne Miasto, a europejscy unici niech się zajmą czymś naprawdę pożytecznym, nam potrzeba nowej nawierzchni na ulicy przed Dworcem Głównym, żeby znajomi przyjeżdżający z zagranicy nie musieli naprawiać samochodów po jednokrotnym po niej przejeździe

    • 0 0

  • Inwestować ale gdzie indziej

    Racje mają Ci, którzy twierdzą że Gdańsk potrzebuje inwestycji w infrastrukturę turystyczną ale rację mają też Ci, którzy twierdzą, że jest wiele lepszych sposobów na zachęcanie turystów do odwiedzenia naszego pięknego miasta niz budowanie podziemnej promenady pod Długim Targiem. Po co ulepszać coś co i tak jest super fajne. W Głównym Mieście turyści i tak są. Za tą kasę można by odbudować Twierdzę Wisłoujście, Forty Napoleońskie, bastiony na Dolnym Mieście - nie dość, że tego potrzebują to jeszcze byłyby świetna atrakcją turystyczną.
    Podziemna promenada! Głąby nie mogą przeprowadzić renowacji Zielonej Bramy zeby się nie zawaliła a chcą kopać dziurę pod Długim Targiem!! !Pomysł Placu Zjednoczonej Europy jest bardzo fajjny ale w Gdańsku jest sporo miejsc żeby go zrealizować - choćby na zapuszczonej i rozkopanej Wyspie Spichrzów.

    • 0 0

  • ..... a w sumie jest ........

    Zamiast budować nowej promenady, może by tak udostępnić pomieszczenia znajdujące się pod ziemią w okolicy Neptuna. 2 lata temu uczestniczyłam w rozmowach w sprawie adaptacji obiektu, który był niegdyś we władaniu przez Orbis. Dużo miejsca i przy niewielkich nakładach do wyremontowania. Nie wiem tylko czy miasto nie zaakceptowało jednak propozycji Duńczyków (bo to właśnie z nimi były przeprowadzane rozmowy). Niestety nie byłam przy zakończeniu rozmów, jednak do dziś jestem pod wrażeniem tego co zobaczyłam. Wejście znajduje się od Dworu Artusa (m.in drzwi obok schodów)

    • 0 0

  • chyba komuś się nudzi

    Wydaje mi się, że zostało jeszcze sporo do zrobienia na powierzchni ziemi.
    Ciekawe co na tą propozycję mieszkańcy Gdańska, którzy w trakcie ostatniej lipcowej powodzi stracili sowje domy i nie mogą się doprosić pomocy od miasta???

    • 0 0

  • Poprzednie odpowiedzi

    Sz.-w miejscu które opisujesz jest teraz restauracja "Piwnica Rajców".
    Zoppoter-nie traktuj tego co napiszę jako atak na Twoją osobę bo nie chcę Ciebie w żaden sposób obrazić ani atakować.Chciałbym tylko zwrócić Twoją uwagę na pewne sprawy w Twoich wypowiedziach,które nie za bardzo mi się podobają.Często się tu wypowiadasz na różne tematy,masz dużą wiedzę,interesujesz się wieloma sprawami i masz pogląd na różne tematy.Czasami jednak odbieram Twoje wypowiedzi jako wywyższanie się i przechwalanie się swoją wiedzą.Tak właśnie zabrzmiała Twoja wypowiedź w temacie promenady pod Długą.Dla mnie zabrzmiała jak przechwalanie się,że wiesz więcej o Gdańsku niż inni,którzy się tutaj wypowiadają.Jeśli tak jest to ok,Twoja sprawa ale nie przechwalaj się tym.Myślę,że masz tą wiedzę dla siebie a nie dla przechwalania się.Chcesz się wypowiedzieć to powiedz czy popierasz ten pomysł czy nie i dlaczego a nie pouczaj ludzi,że potrafią odróżnić Starego Miasta od Dolnego czy też Głównego.To czy ktoś je zna nie rzutuje na to czy ma prawo do wypowiadania się na temat tej promenady.Ja przyznam się że mimo iż całe życie mieszkam w Gdańsku to nigdy nie odróżniałem tych pojęć.Dla mnie wszystko co jest w okolicach Neptuna jest Starówką i już.Nie rozróżniam też większości ulic na Starówce.Ale jak mi ktoś powie że np. ul. X to jest ta gdzie jest obiekt X to będę wiedział o co chodzi i już.
    Jak jednak mówiłem wcześniej wcześniej nie chciałbym żebyś traktował to personalnie.
    Pozdrawiam

    • 0 0

  • idioci.....!

    Może porozmawiajmy o czymś bardziej realnym np. wyspa spichrzów. Jak m,ożna publikować takie brednie. Nie ma pieniedzy na wybudowanie tunelu pod martwa wisła o długości kilkunastu metrów a wy gadacie o podziemne promenadzie pod Długim targiem :-))))hahahahhahah uhhahahah debile

    • 0 0

  • Michał,

    Czy Ty nie przywiązujesz zbyt wielkiej wagi to wypowiedzi Zoppotera? Kazdy ma tu prawo powiedzieć to na co ma ochotę, a wypowiedzi Zoppotera czasem może drażnią, czasem wręcz przeciwnie, ale na pewno są w jakiś tam sposób logiczne i spójne i co może nawet najważniejsze, całkowicie jest im obca agresja i chamstwo, jakby coraz bardziej widoczne na tym portalu. Ja osobiście nie widzę w nich żadnego wywyższania się.
    A wpływanie na niego by pisał to czego akurat Ty bys oczekiwał.... chyba nie o to tutaj chodzi...

    • 0 0

  • Michał,

    tu nie chodzi o moje wywyższanie się a wręcz przeciwnie: o przekonanie wiekszości dyskutantów, że wiedzą wszystko o wszystkim. Wszyscy wiedzą wszystko, wydają autorytatywne sądy, a podstawowe rzeczy okazują sie byc im obce...
    Ja nie wiem wszystkiego o tym projekcie, zwłaszcza o jego stronie finansowo-formalno-prawnej. W dodatku nie znam sie na problemach geologicznych, budowlanych, hydrotechnicznych. To i nie ogłaszam swojej opinii...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane