• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ranking: przejazdy, które dają w kość kierowcom (i ich samochodom)

Maciej Naskręt
16 sierpnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najgorszy przejazd przez tory w Trójmieście na Węźle Groddecka. Najgorszy przejazd przez tory w Trójmieście na Węźle Groddecka.

Sprawdziliśmy, jaki rodzaj przejazdów kolejowych i tramwajowych w Trójmieście najbardziej daje w kość kierowcom. Okazuje się, że często zmorą są te... najnowsze.



O tym, że przejazdy kolejowe i tramwajowe komplikują życie kierowcom, nie trzeba nikogo przekonywać. W Trójmieście na drogach stosuje się tylko trzy rodzaje przejazdów przez torowisko. Sprawdziliśmy, które są dla kierowców najgorsze.

Ulubiony przez kierowców Trójmiasta przejazd przez tory z płytą żelbetową. Ulubiony przez kierowców Trójmiasta przejazd przez tory z płytą żelbetową.
Miejsce trzecie
Nasz ranking otwierają przejazdy kolejowe, których projekt zakłada ułożenie między szynami płyty żelbetowej. Wjazd na torowisko jest zwykle wykonany do wysokości szyny z nawierzchni asfaltowej. Takie skrzyżowanie toru z drogą zapewnia świetną przyczepność. Do tego jest trwałe, a naprawa uszkodzonych elementów nie trwa długo.

Ten rodzaj przejazdów ma jednak negatywny wpływ na tory. - Zalegający na płycie żelbetowej piach wpada w szczelinę miedzy szynę a właśnie płytę żelbetową. Po pewnym czasie tłuczeń pod torem staje się mało stabilny i cała konstrukcja torowiska ulega uszkodzeniu. By usunąć defekt, trzeba remontować duży odcinek torowiska - wyjaśnia Leszek Lewiński z Zakładu Linii Kolejowych w Gdyni.

Najbardziej zdewastowane przejazdy z płytą żelbetową znajdują się w Gdyni na ul. Puckiej i w Gdańsku przy Bramie Żuławskiej zobacz na mapie Gdańska, ul. Telewizyjnej zobacz na mapie Gdańska, skrzyżowaniu ul. Czarny Dwór i al. Hallera zobacz na mapie Gdańska, a także na ul. Łanowej zobacz na mapie Gdańska.

Przejazd tramwajowy, którego nawierzchnia drogowa jest wykonana z masy bitumicznej. Przejazd tramwajowy, którego nawierzchnia drogowa jest wykonana z masy bitumicznej.
Miejsce drugie
Gorzej kierowcy oceniają przejazdy tramwajowe i kolejowe pokryte nawierzchnią asfaltową. Owszem, zapewniają one dobrą przyczepność i długą żywotność, ale ułożona masa między szynami ma tendencje do koleinowania i pękania. Remont wymaga ogromnych nakładów pieniędzy, a także wywołuje spore utrudnienia w czasie naprawy.

Choć przejazdów wykonanych przy zastosowaniu nawierzchni bitumicznej jest wiele w Trójmieście, nie mają one dużego uznania wśród torowców. - Drobna usterka kończy się zazwyczaj ogromnym remontem. Czasem, by naprawić uszkodzenie, trzeba zamknąć przejazd przez tory w całości- mówi Lewiński.

Najgorsze przejazdy z nawierzchnią bitumiczną znajdują się na ul. Siennickiej zobacz na mapie Gdańska i na Moście Siennickim zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.

Nielubiane przez kierowców przejazdy tramwajowe i kolejowe typu "Strail". Nielubiane przez kierowców przejazdy tramwajowe i kolejowe typu "Strail".
Miejsce pierwsze
Najmniej lubianymi przez trójmiejskich kierowców są przejazdy kolejowe i tramwajowe, których nawierzchnia wykonana jest z gumy, czyli przejazdy typu "Strail". Są mało wytrzymałe na duże siły nacisku. Łatwo ulegają uszkodzeniu. Ponadto w czasie opadów deszczu nietrudno wpaść na nich w poślizg.

Przejazdy typu "Strail" są popularne wśród gdańskich torowców od infrastruktury tramwajowej. - Koszt utrzymania tego rodzaju przejazdu jest zdecydowanie niższy od innych rozwiązań, które stosujemy w Gdańsku. Po za tym ich charakterystyczna - bieżnikowana - powierzchnia daje informacje osobom niewidomym, że znajdują się właśnie na przejeździe tramwajowym - mówi Vasileios Prombonas z Działu Utrzymania Infrastruktury Tramwajowej i Autobusowej w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

Na przejazdach o nawierzchni gumowej zęby można stracić głównie w Gdańsku. W najgorszym stanie jest przejazd na Węźle Groddecka zobacz na mapie Gdańska, ul. Wosia Budzysza zobacz na mapie Gdańska, a także na skrzyżowaniu przed Zieleniakiem zobacz na mapie Gdańska.

Przejazd kolejowy typu "Mirosław". Przejazd kolejowy typu "Mirosław".
W poczekalni do oceny kierowców w Trójmieście pozostają jeszcze dwa rodzaje przejazdów kolejowych. Nie doczekały się one jeszcze montażu.

Pierwszy z nich jest powszechnie stosowany w Holandii. Pociąg porusza się po wmontowanych w płytę monolityczną szynach. Natomiast płyta stanowi nawierzchnię dla samochodów. Tego rodzaju rozwiązanie zastosowano na torach SKM w Gdyni, które nie są ogólnodostępne.

Drugie rozwiązanie to coraz częściej stosowany przejazd przez tory typu "Mirosław". Tam drgania, które są główną przyczyną uszkodzeń przejazdów są przenoszone na płytę pod torowiskiem. Nawierzchnia drogowa jest z betonu, czyli jak przy przejeździe, który zajął trzecie - najlepsze miejsce. Ma on jedną, ale istotną wadę - jest bardzo drogi.

Opinie (87)

  • Czy Portal zamienia sie w malkontentów?Kiedys to nic niebyło i ludzie nienarzekali (1)

    teraz jest 100 razy lepiej i co niezrobią to narzekaja.autor sobie robi kolejny raz własną strone do narzekania p[od wlasne dyktando co musie nipodoba bo ma taki kaprys.Ale jak pokazuja jakie drogi rowerowe sa wstanie fatalnym to juz jest ok jak kobiety na przejsciach dla pieszych z wózkami muszą szturmowac wysokie krawezniki to tez jest ok jak inwalida na wózku niemoze nigdzie wjechac bo wszedzie schody i pólmetrowe krawezniki nawet dzisiaj buduje miasto to tez jest ok!!

    • 5 2

    • Artykuł sponsorowany ??

      Tylko w czyim imieniu autor tego artykułu wypowiada się ?Malkontenctwo w najczystszej postaci, artykuł na zamówienie tych, którzy chcą robić pieniądze na dziadowsko wykonanych przejazdach !Raczej zamiast wydawać obrazoburcze poglądy, może tak ankieta wcześniej ?Według innych przejazdy typu Strail są najlepsze, ale nie gdy są mokre i przy prędkościach powyżej 100km/h.

      • 2 0

  • W Gdańsku to przejazd na Oruni,ta linia jest najruchliwsza w całym Trojmiescie to i przejazd jest bardzo czesto zamykany a w

    Gdyni ten na Chyloni chociaz tam pociagi jezdza rzadziej to jest lepiej

    • 0 2

  • straszne

    że przed przejazdem trzeba zwolnić a jeszcze przy tym zwalnianiu byście się rozejrzeli to może byście nie wjeżdżali pod tramwaje

    • 3 2

  • Miszeskiego

    ul. Miszewskiego, Gdańsk

    • 1 3

  • Przejazd kolejowy typu "Mirosław"

    a to dobre jest

    • 4 0

  • "Po za tym ich charakterystyczna - bieżnikowana - powierzchnia daje informacje osobom niewidomym, że znajdują się właśnie na

    przejeździe tramwajowym " SIe usmailem z tego tekstu :) lol od kiedy osoby niewidome prowadza auto :)

    • 3 0

  • Zaprojektujcie lepsze !.

    Powód do płaczu.. ten przejazd jest zły bo masa bitumiczna tamten zły bo przejazdy tramwajowe typu ''straill'' .. To ruszyć mózgami i zaprojektować przejazd, którym by wszystkim odpowiadał chociaż w naszym społeczeństwie to niewykonalne bo każdy znajdzie jakieś ''ale''. Zaprojektujcie

    • 2 1

  • o niczym

    tekst o niczym

    • 4 1

  • Wynika z tego, że nie ma dobrego przejazdu..A może by tak jeździć uważniej, ostrożniej, z oczami 'dookoła głowy',nie na pamięć, i wolniej, szczególnie na przejadach, o których traktuje artykuł.Może i przejazdy wykonane w opraciu o podkłady produkowane przez Niemców typu "Strial", nie są dobre, ale idealnie tam, gdzie przejście dla pieszych, przecina się prostopadle z torowskiem.Bo jak się patrzy na matki z wózkami na zwykłych przejściach i to co wyprawiają z nimi, to podkałdy "Strail" są idealne !

    • 2 0

  • Nie rozumiem tych narzekań. (1)

    Przecież Gdańsk jest naj, mieszkają w Nim sami Wielkomiejszczanie co nie lubią obcych, a kto nie z Gdańska ten wieśniak. Pytam więc- o co chodzi, co się stało się?!

    • 1 6

    • A może by tak bardziej do rzeczy?

      • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane