• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rewitalizacja Dolnego Miasta. Wykonawca zamyka ulice

Maciej Naskręt
2 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Ulica Wróbla na Dolnym Mieście, która również została objęta pracami rewitalizacyjnymi. Ulica Wróbla na Dolnym Mieście, która również została objęta pracami rewitalizacyjnymi.

3 marca nastąpi całkowite zamknięcie jezdni zlokalizowanych w ulicach: Dolnej zobacz na mapie Gdańska i Śluza zobacz na mapie Gdańska. To początek prac przy rewitalizacji Dolnego Miasta. W sobotę zmienił się rozkład kursowania autobusów miejskich w tej części miasta.



Ulice Dolnego Miasta, które przejdą metamorfozę. Ulice Dolnego Miasta, które przejdą metamorfozę.
Kierowców i mieszkańców Dolnego Miasta czeka trudne półtora roku. Rusza rewitalizacja ulic w tej dzielnicy, która potrwa do połowy 2015 r. Inwestorem przedsięwzięcia jest Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, a wykonawcą - firma budowlana Skanska, która za prace zainkasuje 23,9 mln zł.

- Planujemy w pierwszych dniach marca spotkanie z wykonawcą na budowie - organizujemy tzw. radę budowy, na której m.in. omówimy przygotowanie do robót - mówi Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor DRMG.

Zamknięcie dróg zlokalizowanych przy ulicach: Dolnej i Śluza, z wyłączeniem skrzyżowań, potrwa około trzech miesięcy. Czasowe utrudnienia związane są z rozbiórką istniejącej nawierzchni oraz wykonaniem nowej. W tym czasie wykonawca równolegle rozpocznie prace izolacyjne murów fundamentów budynków, na których realizację przeznaczono pięć miesięcy. Roboty izolacyjne obejmą kolejno następujące budynki: od 4 marca, Dolna 3 i Dolna 4, następnie od Łąkowej 12 do Łąkowej 34, Dolna 10A i Łąkowa 10.

Prace drogowe na Dolnym Mieście poprzedziła wycinka drzew. Film czytelnika.

Na czas zamknięcia ulic zlokalizowane na nich przystanki autobusowe zostaną przeniesione na ulicę Kamienna Grobla.

Kolejne etapy

Projekt został podzielony na kilka etapów. Po zakończeniu pierwszego z nich pracownicy Skanska rozpoczną prace przy ulicach Łąkowej i Wróblej. Ta część realizacji związana będzie z zamknięciem prawej nitki ul. Łąkowej oraz ul. Wróblej. Następne działania związane będą kolejno z zamknięciem ul. Toruńskiej, Kurzej, Kieturakisa, Radnej oraz lewej nitki ul. Łąkowej.

Zobacz panoramę Dolnego Miasta. Film archiwalny.

- Wprowadzenie czasowych zamknięć na poszczególnych odcinkach dróg jest konieczne ze względu na specyfikę prowadzonych w tym miejscu prac. O wszelkich utrudnieniach będziemy z wyprzedzeniem informować mieszkańców - mówi Anna Bystry, menadżer projektu z firmy Skanska.

Zakres prac

Zadanie związane z rewitalizacją Dolnego Miasta polega przede wszystkim na wykonaniu nowej nawierzchni ulic oraz ciągów pieszo-jezdnych wraz z miejscami postojowymi. Prace obejmą wykonanie alejek pieszych w ciągu ul. Łąkowej, Wróblej oraz Dolnej. Przebudowane (do wysokości cokołów) zostaną również elementy 31 budynków mieszkalnych przylegających bezpośrednio do pasów drogowych.

Wizualizacja rewitalizacji Dolnego Miasta.

Dzięki rewitalizacji w przestrzeni miejskiej pojawią się ławki oraz dodatkowe oświetlenie uliczne. Mieszkańcy zyskają więcej zieleni oraz alejki z nowo nasadzonymi drzewami. Przebudowane zostaną także sieci podziemne: wodociągowa, sanitarna, wodna oraz kanalizacji deszczowej.

Utrudnienia w ruchu komunikacji miejskiej
Od 1 marca 2014 r. zostaną zamknięte dla ruchu ulice: Śluza od ul. Łąkowej do ul. Kamienna Grobla oraz Dolna od ul. Jaskółczej do ul. Kamienna Grobla. Zmiany te związane są z realizowaną na tym terenie inwestycją budowlaną.

Od 1 marca 2014 r., począwszy od pierwszych kursów linii dziennych 111 i 120, zostaną wprowadzone następujące zmiany: linie 111 i N11 w kierunku Dworca Głównego pomiędzy przystankami "Szafarnia" [1041] i "Kamienna Grobla" [1664] zostaną skierowane ulicami: Szopy - Kamienna Grobla (pominięte zostają ulice: Dolna, Łąkowa, Śluza). Linia 111 nie obsłuży przystanków: "Przesmyk" [1892] oraz "Śluza" [1890], a linia N11 - "Dolne Miasto (n/ż)" [136], w zamian obowiązuje przystanek "Dolna" [1192]. W kierunku przeciwnym trasy pozostają bez zmian.

Linia 120 w kierunku Dworca Głównego zostanie skierowana ulicami: Dolna- Łąkowa - Wróbla - Toruńska (tj. z pominięciem ulic: Śluza, Kamienna Grobla). Zmieniona zostaje lokalizacja przystanku [1890] "Śluza", który tymczasowo zostaje przeniesiony na ulicę Wróbla, na wysokość budynku 1/10A.

Przewidywany termin obowiązywania tego etapu robót został określony przez wykonawcę na 3-4 miesiące.

Zmiany w rozkładach jazdy linii autobusowych 112, 166, 186 i N9.

Linia 112: opóźniony zostanie w dni powszednie kurs z Dworca Głównego, z godz. 5:11 na 5:15. W dni powszednie zmianie ulegną także godziny odjazdów w porze wieczornej, w godz. 19:30-23.

Linia 166: od poniedziałku 3 marca 2014 roku uruchomione zostaną w dni powszednie dodatkowe kursy w godzinach porannych z Dworca Głównego o godz. 4:24 i 4:39 do przystanku "Sztutowska" [158] i o godz. 7:59 z przystanku "Rafineria - brama 8" [187] w kierunku Dworca Głównego. Ponadto przyspieszone zostaną kursy w kierunku Dworca Głównego z przystanku "Sztutowska" [158] z godz. 4:43 na 4:39 oraz z przystanku "Rafineria - brama 8" [187] z godz. 14:04 na 13:55.

Linia 186: opóźniony został kurs z Górek Wschodnich w dni powszednie z godziny 13:31 na 13:45. Zmianie uległ rozkład jazdy obowiązujący w dni powszednie w godz. 19:30-23. Dodatkowo uruchomiony został nowy kurs z Dworca Głównego do Górek Wschodnich o godz. 22:30. To oznacza, że od poniedziałku 3 marca 2014 roku kursy linii 112 i 186 w dni powszednie z Dworca Głównego w kierunku Wyspy Sobieszewskiej będą wykonywane ze wspólną częstotliwością co 30 minut (linia 112 - odjazd o godz. 20, 21, 22; linia 186 - odjazd o godz. 19:30, 20:30, 21:30, 22:30).

1 marca 2014 r. zmieniły się także statusy wybranych przystanków. Przystanki "Mostek"(n/ż) [1601] i "Tarcice" (n/ż) [1107] w kierunku Wyspy Sobieszewskiej dla linii 112, 166 i 186 zmieniły statusy z warunkowych ("na żądanie") na stałe.

Przystanki "Płońska - Skrzyżowanie" [1164], [1165] i "Zagroble" [1166], [1167] dla linii 186 zmieniły statusy ze stałych na warunkowe ("na żądanie"). Ponadto dla linii 112 i N9 uruchomiona została nowa para przystanków warunkowych "Forsycji (n/ż)" [1827],[1828] w ciągu ul. Turystycznej, między przystankami "Turystyczna (n/ż)" i "Pole Namiotowe (n/ż)".

Miejsca

Opinie (80) 3 zablokowane

  • A co (2)

    z pozostałościami "Blaszanki"? Teren ma bardzo duży potencjał, jest tak naprawdę multum możliwości zagospodarowania tego pustego pola, bo przecie nie może wiecznie tak stać, straszyć i być wylęgarnią coraz to bardziej chorych akcji.

    • 8 3

    • problem tego miejsca (1)

      l w ogole Dolnego Miasta - to jego peryferyjnosc w aglomeracji. To jest przyslowiowy "koniec swiata". A niestety/stety :) juz tak jest ze centrum jest w centrum...

      • 0 6

      • Czy ty się słyszysz?

        • 2 0

  • Chyba w końcu naprawdę dojdzie do rewitalizacji Dolnego Miasta !!! Szkoda,że nic się nie planuje w okolicach ul. Długie Ogrody ,Seredyńskiego i Angielskiej Grobli .

    • 4 1

  • lakowa (2)

    szkoda tan kase ladowac przeciez tam sama patologia mieszka cyganie i brudasy/ ///////////////------======

    • 10 12

    • Nic gorsza od oruniaków .

      • 2 0

    • badz

      badz taki madry jak na łakowa wejdziesz i im to w oczy powiesz :)

      • 0 0

  • Dolne Miasto - duma mieszkancow (1)

    Dolne Miasto,tytulem przypomnienia,to dzielnica SRODMIESCIA Gdanska pomiedzy Nowa Motlawa a fosa fortyfikacji.Po rewitalizacji stanie sie wizytowkom miasta.Za 1,5 roku mieszkancy zaprosza na glowny Trakt - ul.Lakowa i beda z tego miejsca dumni.Zobaczyc bedzie mozna PRAWDZIWA zabudowe mieszkalna i przemyslowa Gdanska z przelomu stuleci.

    • 14 4

    • chcesz dostać w mordę ? idź na Łąkową i okolice .

      • 2 6

  • pic na wode fotomontarz

    co z tego ze wyremontuja ulice i poustawiaja laweczki , KIEDY miasto wyremontuje komunalne kamienice (zapuszczane przez miasto od wielu wielu lat ) ????
    to mi wyglada jak remont samochodu przed oddanie do autohandlu , rdze zaszpachlowac i lakierem ,i lakierem zeby nie bylo widac ........

    • 4 5

  • BEZEDURA

    Dalej nie rozumiem , dlaczego w projekcie ul. Łąkowa kończy się na Podwalu Przedmiejskim ? Czy planiści dążą do dalszego odcięcia Dolnego Miasta od reszty miasta ? Już raz odcięto Dolne Miasto po wybudowaniu Podwala Przedmiejskiego . Ta rewitalizacją tylko to się potwierdza .
    P.S. Biorąc pod uwagę , ile prawdziwych zabytków - wartych remontu - jest na Dolnym Mieście to uważam , że jedyna rewitalizacja to : 200 kg trotylu i miotacz płomieni . Łąkowa to syf , dziadostwo i nic więcej . Z całym szacunkiem dla normalnych mieszkańców . Na żadnym filmiku - patrz wyżej - nie widziałem stojących meneli przy sklepach i wymuszających kasę od starszych ludzi . A tacy się pojawiają . Właśnie przy sklepie na ul. Dolnej . I po rewitalizacji oni sami nie znikną .

    • 7 6

  • Chyba już jesienią planowano zamknięcie ul. Dolnej bo od kilku miesięcy nie sprzątano tej ulicy z liści i błota . Liście pamiętają ubiegłoroczne lato . Czy tak samo będzie po rewitalizacji ?

    • 6 1

  • Spalić i zaorać te śmierdzące tereny patologiczne!

    • 2 10

  • pomyłka

    przebudowane zostaną sieci wodociągowa i wodna. Panie Naskręt to jedno i to samo.

    • 6 0

  • Wróbla (1)

    WRÓBLA WRÓBLA WRÓBLA panie Redaktorze od nazwiska Pana Wróbla. Radzę trochę poczytać, a nie pisać brednie.

    • 4 0

    • Ulica nazywa się Wróbla . Nie od p.Wrobla tylko od ptaka . Niemiecka nazwa Sperlingsgasse .

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane