• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Skrzyżowania równorzędne na Lawendowym Wzgórzu. Kto ma rację?

as
27 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Deweloper mówi o jednym, a policja o pięciu. Ile jest skrzyżowań równorzędnych na os. Lawendowe Wzgórza? Deweloper mówi o jednym, a policja o pięciu. Ile jest skrzyżowań równorzędnych na os. Lawendowe Wzgórza?

Ile jest skrzyżowań równorzędnych na Lawendowym Wzgórzu? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi w artykule, który ukazał się w zeszłym tygodniu. Według dewelopera Robyg, odpowiedzialnego za oznakowanie, na ww. osiedlu jest jedno takie skrzyżowanie. Policja natomiast twierdzi, że jest ich pięć. Przedstawiamy argumenty obu stron.



Jak często masz problem z weryfikacją skrzyżowania równorzędnego?

Powiemy szczerze: nie spodziewaliśmy się, że tak banalny temat, jak wewnętrzne skrzyżowania na jednym z licznych osiedli w Trójmieście, zamieni się w taki tasiemiec. Tymczasem publikujemy już trzeci artykuł na temat krzyżówek na Lawendowych WzgórzachMapka . Mamy nadzieję, że więcej nie będziemy już wracać do sprawy.

Ale to się jeszcze okaże.

Zacznijmy od początku: do osiedla Lawendowe Wzgórza można dojechać drogą publiczną z dwóch stron. Patrząc z góry na mapę, jedna wiedzie od północy (to ul. JabłoniowaMapka), a druga od wschodu (to ul. Lawendowe WzgórzeMapka).

Przy obu wjazdach na osiedle ustawione są po dwa znaki. Pierwszy - "wjeżdżasz w strefę skrzyżowań równorzędnych". Drugi: "strefa zamieszkania".

Zarówno "strefa skrzyżowań równorzędnych", jak i "strefa zamieszkania", mówią o tym, że poruszając się po tej drodze, powinniśmy wpuścić kierowców nadjeżdżających z prawej strony.

Jak jednak wskazują policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, nie zawsze ta zasada obowiązuje.

- Zgodnie z przepisami ruchu drogowego skrzyżowanie to przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączeń lub rozwidleń. Określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną - tłumaczy mł. asp. Monika Falkowska z WRD policji w Gdańsku.
Przypomnijmy, że deweloper osiedla, firma Robyg, stoi na stanowisku, że na terenie osiedla jest tylko jedno skrzyżowanie równorzędne, które znajduje się przy sklepie mięsnymMapka.

Według dewelopera tylko w tym miejscu obowiązuje zasada prawej ręki.

- Odnosząc się do pojawiających rozbieżności w interpretacji rodzaju skrzyżowań, należy wyjaśnić podstawę prawną. Jest nią Uchwała Rady Miasta Gdańska nr XLV/1321/17 z dnia 30 listopada 2017 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Jasienia - rejon ulicy Lawendowe Wzgórze w mieście Gdańsk. Określiła ona, że ulica Lawendowe Wzgórze jest drogą publiczną, natomiast pozostałe drogi są drogami wewnętrznymi włączającymi się w tę drogę na zasadzie zjazdów - mówi Arkadiusz Borowiecki z firmy Robyg. - Właśnie dlatego jedynym skrzyżowaniem jest według tej uchwały to przy sklepie mięsnym.
Czytaj także: Szybka jazda po osiedlowych ulicach

Deweloper swoje, a policja swoje



Sęk z tym, że z tą argumentacją nie zgadzają się gdańscy policjanci.

- Na osiedlu Lawendowe Wzgórza większość dróg to drogi dojazdowe, drogi wewnętrzne. Naszym zdaniem oznakowanie sugeruje, że kierowca wjeżdża w strefę skrzyżowań równorzędnych, co może w znacznym stopniu dezorientować kierujących, gdyż większość z tych dróg to drogi dojazdowe. Niemniej jednak na podstawie wizji lokalnej można stwierdzić, że w omawianym rejonie występuje więcej niż jedno przecięcie dróg odpowiadających definicji skrzyżowania - przekonuje Monika Falkowska.
Policja wskazała pięć skrzyżowań, na których obowiązuje zasada prawej ręki. Policja wskazała pięć skrzyżowań, na których obowiązuje zasada prawej ręki.


- Skrzyżowania, które wskazaliśmy, to krzyżówki ul. Lawendowe Wzgórze z drogami przelotowymi. Nie stanowią one dojazdu do posesji. W związku z tym, spełniają warunki definicji skrzyżowania określonego w art. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym - uważa Monika Falkowska.

Zachowajmy szczególną ostrożność



Niezależnie od sytuacji każdy kierowca powinien pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Dlatego nawet, gdy mamy pierwszeństwo, to przed wjechaniem na skrzyżowanie należy upewnić się, czy kierujący pozostałymi pojazdami faktycznie nam ustępują.

- Należy również dodać, że zapis ustawy Prawo o Ruchu Drogowym może nastręczać trudności w prawidłowej ocenie danego przecięcia/połączenia się dróg, zatem w tym przypadku należy odwołać się do art. 25 PRD, mówiącego o zachowaniu szczególnej ostrożności - również przy dojeżdżaniu do skrzyżowania. Takie działanie z pewnością zwiększy bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego - kończy Monika Falkowska.

Deweloper: zamontujemy progi zwalniające, oznakowanie pionowe i poziome



W związku z dużą niepewnością kierowców co do tego, jak poruszać się po osiedlu Lawendowe Wzgórza, deweloper obiecał zamontować progi zwalniające oraz dodatkowe oznakowanie poziome i pionowe.

- Zgodnie z awizowanymi wcześniej zamierzeniami przygotowaliśmy nowy projekt organizacji ruchu dla osiedla i złożyliśmy go do GZDiZ w celu uzgodnienia. Po uzyskaniu akceptacji przeprowadzimy wdrożenie projektu. Przewiduje on wykonanie progów zwalniających, jak również wykonanie oznakowania pionowego i poziomego mającego na celu poprawienie czytelności obowiązującej organizacji ruchu i tym samym podniesienie bezpieczeństwa ruchu w rejonie osiedla - kończy Arkadiusz Borowiecki.
Problem w tym, że deweloper takie samo rozwiązanie obiecywał w październiku 2020 r. Do tej pory mieszkańcy nie doczekali się jednak dodatkowego oznakowania czy progów zwalniających, które podniosłyby bezpieczeństwo w poruszaniu się po osiedlu.
as

Opinie (150) 4 zablokowane

  • Podczas spotkania dwóch kierowców przy skrzyżowaniu na LW,

    Proponuję żeby zagrali w papier, nożyce, kamień. Zwycięzce jedzie przodem...

    • 16 1

  • Wracać do szkoły (11)

    Z założenia każde skrzyżowanie dwóch dróg to skrzyżowanie równorzędne oczywiście jeśli znaki nie stanowią inaczej, dojazdy do posesji i innego typu drogi gruntowe bez min 15m twardej nawierzchni to drogi gruntowe i nie kwalifikują sie do miana skrzyżowań.

    • 34 25

    • (9)

      tsk wygląda sytuacja na wsi, w mieście masz strefy zamieszkania, drogi wewnętrzne, czy strefy ruchu.

      • 22 3

      • No i ? (8)

        Ciągle obowiązuje zasada prawej wolnej. Jest wolna - jedziesz. Zajęta - puszczasz.
        Proste i działa.

        • 8 17

        • Nie (7)

          To tak nie działa. Droga wewnętrzna z zasady nie ma pierwszeństwa nawet jak jest po prawej stronie. I tu cały problem.... Trzeba znać status dróg, żeby poruszać się po mieście, to chore. Rozmawiałem kiedyś z dwoma policjantami drogówki, którzy między sobą nie mogli dojść do porozumienia co do jednego skrzyżowania. Głupie to nasze prawo, dlatego najprostsza zasada, nie jedź jak kozak biorąc pierwszeństwo, bo trafisz na podobnego i będzie dzwon.

          • 41 1

          • (1)

            Nikt nie siedzi w mapach i uchwałach, żeby wiedzieć jaki jest status drogi.
            Dlatego napisałem, że prawa wolna = jedziesz. Proste. Po co robić z igły widły.

            • 2 22

            • A po to, że potem będziesz płakał jak ktoś Ci bolid wyśle na złom uderzeniem z lewej po wymuszeniu przez Ciebie pierwszeństwa...

              • 20 0

          • Nie znasz statusu, to stosujesz zasady ogolne, w kazdym razie w teorii. (4)

            A wystarczy spojrzec na Kosciuszki, wzdluz ktorej nie ma znakow informujacych o pierwszenstwie, za to kazda boczna ma znak nakazujacy ustapic peirwszenstwa. Zgodnie z przepisami kazdy poruszajacy sie ulica kosciuszki powinien zatrzymywac sie i wpuszczac pojazd z kazdej bocznej, prawej uliczki, a te pojazdy w kazdej bocznej uliczce powinny zatrzymywac sie i przepuszczac wszystkie pojazdy jadace ulica Kosciuszki. Ciekaw jestem jak wiele roznych interpretacji stosowalyby sady w takiej sytuacji. Nie zdziwilbym sie, gdyby musieli siegnac do priorytetow odsniezania ulic, zeby ustalic ich hierarchie wzgledem siebie, bo oznakowanie sie wzajemnie znosi :)

            • 4 2

            • GZDiZ (3)

              Jeśli chodzi o ulice względem Kościuszki, to masz dwa rodzaje skrzyżowań:
              1. Ulice boczne mają znak ustąp pierwszeństwa - wtedy jadąc Kościuszki widać ten znak 'od tyłu', co raczej jest jasne jaką drogą się poruszamy.
              2. Ulice boczne mają znak strefa zamieszkania, co nakazuje ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego - a jadąc Kościuszki widać wjazd do strefy, także również wiadomo kto ma pierwszeństwo.
              Ale fakt w tym kraju znaków jest na...ne, a dalej nic nie jest jasne. Ale to już inny temat.

              • 6 2

              • NIby tak ale oznakowanie powinieneś mieć na swojej drodze a nie analizować oznakowanie na drodze bocznej. Fakt, kształt znaku "ustąp pierwszeństwa" właśnie temu służby ale jako plan B.

                • 6 1

              • Oczywiście że widać znak od tyłu ale

                znaki nie są usytuowane przy samym skrzyżowaniu a poza tym jadąc Kościuszki te znaki są równolegle do drogi którą jadę i dopiero gdy będę na wysokości skrzyżowania widać jaki kształt ma znak, poza tym nie jestem zobowiązany wyszukiwać znaków ma ulicach sąsiednich i jeszcze rozszyfrowywać co to za znak.

                • 6 1

              • Znaki widziane od tylu powinny g. Cie obchodzic.

                Tak samo znaki prostopadle ustawione do Twojego kierunku jazdy. No i na koniec badzmy realistami, wieksozsc kierowcow nie widzi znakow ustawionych do nich frontem. Jada tak, jak jada, bo maja ulice szersza, o pierwszenstwie nie majac pojecia.

                • 4 4

    • Sam wracaj do szkoły

      Skąd wziąłeś te 15m? Definicje Ci się pomyliły

      • 1 0

  • Południe Gdańska

    Ja tylko chciałbym zaznaczyć, że to nie jest Gdańsk Południe i proszę tak nie nazywać artykułów związanych z obszarem Szadółek/Jasienia. Wprowadzą to zamęt i stratę czasu.

    • 11 5

  • Oznakować

    • 2 1

  • I tak najgorsze skrzyżowanie z takim znakiem to jest przy Smoluchowskiego/Cygańska Góra.. tam to dopiero głupieją a dochodzą jeszcze przegubowe autobusy skrecajace w lewo.

    • 5 0

  • RONDO !

    Walnąć ronda wszędzie i po problemie . Nie będzie zapierdzielania po osiedlu i kłótni kto gdzie ma pierwszeństwo.

    • 5 1

  • Co za bzdura. Co kogo obchodzi jakiś plan. Jeśli jest jakiś plan to ma on mieć swoje odzwierciedlenie w oznakowaniu (lub jego braku). To oznakowanie powinno decydować kto ma pierwszeństwo a nie jakiś plan.

    • 3 0

  • Tak to widzę .

    Należy nic nie zmieniać w oznakowaniu tego osiedla , a wystawiane mandaty policja powinna wysyłać na adres dewelopera .

    • 2 0

  • (2)

    A co z zasadą prawej ręki jak ktoś jest leworęczny?

    • 5 1

    • Zapamiętaj : prawa ręka to jest ta, gdzie duży palec w stopie jest po lewej stronie .

      • 3 1

    • Spokojnie, w takim przypadku prawa ręka dalej znajduje się po prawej stronie ciała, patrząc od strony właściciela ręki.

      • 0 0

  • Sprawa... (1)

    ...prosta i banalna.Wszystkie nieoznakowane skrzyżowania powinny być równorzędne bez względu na to czy to droga wew. powiatowa itd i itp. Poruszamy kwestię ulic(osiedla)które większość zna,ale co w przypadku gdy pojedziemy w inne miejsce (miasto)? Wygląda na to , że trzeba poznać historię osiedli,ulic (jakie są) danego miasta bo inaczej zasada "prawej ręki" może okazać się błędna.Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

    • 5 1

    • Żeby nie było zbyt łatwo trzeba było skomplikować sytuację!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane