• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Śmieci powinniśmy wrzucać bez worków. Dlaczego?

Ewelina Oleksy
18 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (508)
Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne. Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne.

Dlaczego śmieci powinniśmy wrzucać bez worków? Do pojemników na szkło, papier i odpady bio nie wyrzucaj śmieci w workach, bo im mniej worków w obiegu, tym lepiej dla środowiska - Gdańsk właśnie rozpoczął akcję, w której namawia do zmiany naszych przyzwyczajeń w tej kwestii. Czy dzięki niej uda się zmienić nawyki mieszkańców? Trudno to sobie wyobrazić



Akcja "Wrzucaj bez worka"



Jak wyrzucasz papier, szkło i odpady bio?

W ramach akcji "Wrzucaj bez worka", która rozpoczęła się w poniedziałek, 17 kwietnia, Gdańsk będzie namawiał mieszkańców, by zrezygnowali z wyrzucania papieru, szkła i odpadów bio w plastikowych workach.

Problem z nimi jest coraz większy. Gdy worki trafiają do innego pojemnika niż ten na plastiki, zanieczyszczają posegregowane odpady.

Worki na śmieci utrudniają recykling



- Nasze decyzje mają wpływ na stan środowiska. Jednym z problemów są foliowe worki na odpady, które często traktowane są jako uniwersalne i wrzucane są razem z zebranymi odpadami do takich frakcji jak papier, szkło. Wrzucanie plastikowych worków do pojemnika na papier, szkło czy odpady bio powoduje, że cała frakcja staje się trudna do przetworzenia i komplikuje proces recyklingu - wskazuje Jędrzej SieliwończykUrzędu Miejskiego w Gdańsku.


Wynosisz w worku? Wyrzuć bez



Jeśli więc wynosimy do śmietnika papier czy szkło w foliówce, najlepiej byłoby wysypać z niej śmieci do odpowiedniego pojemnika. I tego nawyku ma mieszkańców nauczyć nowa kampania "Wrzucaj bez worka".

Śmieci bio pełne foliowych worków. Jak to zmienić? Śmieci bio pełne foliowych worków. Jak to zmienić?

Co zrobić z pustym workiem? Jeśli się do tego nadaje, zabrać ze sobą i wykorzystać ponownie na śmieci.

Jeśli chcemy się go pozbyć, bo np. przecięliśmy go w wiacie śmietnikowej - wyrzucamy do żółtego pojemnika na plastiki lub czarnego na odpady resztkowe, gdy worek jest mocno zabrudzony (np. po odpadach bio).



- W ramach akcji będziemy namawiali mieszkańców, aby przy wyrzucaniu odpadów bio, papieru czy szkła, worki wyrzucali osobno - albo do pojemnika żółtego, albo przy dużym zabrudzeniu worka, do pojemnika na odpady resztkowe - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Będziemy mówić o właściwej segregacji, podkreślając, że plastikowe worki, które znajdą się w pojemnikach niebieskim, zielonym oraz brązowym powodują zanieczyszczenie frakcji i utrudniają recykling - dodaje.
Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne. Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne.
Zmienić nawyki mieszkańców będzie jednak bardzo ciężko - wyrzucanie śmieci w workach, niezależnie od ich rodzaju, to zjawisko powszechne - wystarczy zajrzeć do którejkolwiek wiaty śmietnikowej, by się o tym przekonać.

Worek w papierze szkle czy bio też podpada pod nieprawidłową segregację



Jak wskazują urzędnicy, mieszkańcy często nawet nie zdają sobie sprawy, że wyrzucając butelki, słoiki czy stare gazety w plastikowych workach, postępują niezgodnie z zasadami prawidłowej segregacji.



- Plastikowe worki, które trafiają do nieodpowiedniego pojemnika stają się zanieczyszczeniem strumienia tych odpadów. O ile dla frakcji tworzyw sztucznych i metali, worek stanowi surowiec wtórny, to już dla szkła, papieru czy odpadów bio jest to wtrącenie niepożądane - wyjaśnia Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Problem dotyczy zarówno systemu zbiórki, jak i późniejszego procesu technologicznego. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jakie trzeba ponieść w związku z koniecznością doczyszczenia konkretnego rodzaju odpadów do stanu umożliwiającego ich recykling - podkreśla.
Testują aplikację do zgłaszania fetoru z wysypiska. Nazywa się Testują aplikację do zgłaszania fetoru z wysypiska. Nazywa się "olfactor"

W 2022 r. w Gdańsku zebrano łącznie 13,7 tys. ton papieru i tektury. W przeliczeniu na mieszkańca to ponad 28 kg rocznie. To druga frakcja po tworzywach sztucznych (prawie 32 kg) ale przed szkłem (25 kg). Dla porównania odpadów bio zbieranych jest 75 kg, a resztkowych wciąż za dużo, bo aż 230 kg na mieszkańca.

Miejsca

Opinie (508) ponad 20 zablokowanych

  • Tylko w Polsce wysypiska mają problem....

    Wszędzie na świecie segregownie odseparowują bezproblemowo worki od bio i innych odpadów... Tylko u nas cena wywozu śmieci to kosmos, a i trzeba za nich wszystko zrobić. Wrzucajmy bio bez worków - po paru dniach smród z tych pojemników będzie dostępny na każdym miejscu, niezależnie od wiatru od szadułek....

    • 17 0

  • W Pepco sprzedają odzież oznaczoną, że pochodzi ona z recyklingu. (1)

    Nie wiem w jaki sposób tego dokonano, jednak kupiłem i nosi się nie gorzej niż inne ciuchy, które z recyklingu nie pochodzą.
    Dobrze by było, gdyby wywierano większy wpływ na mniejszą awaryjność produkowanych sprzętów elektronicznych, tak by były one naprawialne, a koszty naprawy nie przekraczały wartości urządzenia.
    Ograniczono by w ten sposób masową produkcję elektrośmieci, natomiast metale ziem rzadkich, których pozyskiwanie wyniszcza środowisko naturalne, mogłyby być używane bez ograniczeń.

    • 5 1

    • Z recyklingu produktów ropopochodnych :)

      Z których powstaje bawełna. To tak jakby ktoś się zastanawiał, dlaczego na niektórych bawełnianych ubrankach producenci zaznaczają, ze to bawełna organiczna. Tak, nieorganiczna tez może być :)

      • 0 0

  • Przy blokach są śmietniki na wszystkie rodzaje odpadów, natomiast domki w Gdyni mają tylko bio i zmieszane, dlatego papier, szkło, plastik i odpady zielone wystawia się w workach. Przykładowo wystawisz dwa żółte worki plastiku, to ci dwa żółte worki pracownicy firmy komunalnej zostawiają przy śmietniku.

    • 3 0

  • W związku z cenami za wywóz śmieci nie mam najmniejszego zamiaru by zbytnio zawracać sobie tym głowę.

    Walę wszystko w worki i wyrzucam tam gdzie trzeba. Wysmarkanych chusteczek też nie suszę na kaloryferze do powtórnego użycia. Chcecie gruntowną segregację to zróbcie odbiór śmieci za darmo oraz dostarczcie bio-worki pod drzwi też za darmo. Dopiero wtedy będzie to działanie wspólne.

    • 22 0

  • Kpiny jakieś

    Może jeszcze gotowy kompost przekazywać?

    • 17 0

  • Nic nie segreguje, place tyle za wywóz że nie będę pomagał w dorabianiu firmom!!! (3)

    • 23 0

    • Racja bo tylko oto chodzi!!

      • 3 0

    • Segregacjs (1)

      Racja
      Ja tez nie

      • 1 0

      • Ostatnio liczyłam place 50 zł miesięcznie a wyrzucam 3 worki w tym czasie tylko!

        • 0 0

  • Jak wprowadzali segregowanie

    To mówili, ze mają maszyny, które bez problemu rozerwą worek. Papier wyrzucam w papierowych torbach, szkło mozna luzem, ale nie wyobrażam sobie, zeby nad smietnikiem rozrywać worek z obierkami czy skorupkami. Niech daja biodegradowalne worki to nie będzie problemu

    • 12 0

  • Worki biodegradowalne

    Istnieją worki biodegradowalne. Czy one nadają się przynajmniej do śmieci BIO?
    Czy to kolejna ściema?

    • 6 0

  • Wyrzucajcie bez worków. Zapamiętajcie te słowa, bo za kilka lat albo i wcześniej nakażą wrzucać do worków - zobaczycie sami.

    Bez worków, to będzie fetor psującej się biomasy w śmietniku, który przy okazji zwabi więcej szczurów, ptactwa, dzików, a także plagi much, które będą składowały jaja w gnijącej biomasie, na tym będą żerowały dzikuny - larwy much, które będą przeobrażać się w kolejny muchy, naprzemiennie i bez końca. Będziecie narzekali i skargi składali a w ślad za tym znowu nakażą wrzucać wszystko do worków. Przekonacie się o tym niebawem.

    • 9 0

  • Segregować

    ...kiedyś wrzucało się wszystko w jeden pojemnik, oczywiście poza makulaturą i butelkami,bo były skupy.Wywóz śmieci był niedrogi, za śmiecie płaciło się grosze.Segregacja była na szacunkach,praca była ciężka i cuchnąca, ale potem wypłata pachniała świerzą sałatą,bo było godziwie płacone. I dostać się tam nie było łatwo
    Tetra, niea tam tyłu ludzi płacą mało,są automaty,a za wywóz śmieci płacimi ogromne pieniądze, dodatkowo to my musimy segregować ,mieć w domu 6 koszy na śmieci i nie wiadomo co jeszcze.
    Po prostu biznes na śmieciach robi miasto,a ty płać.

    • 10 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane