• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Śmieci powinniśmy wrzucać bez worków. Dlaczego?

Ewelina Oleksy
18 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (508)
Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne. Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne.

Dlaczego śmieci powinniśmy wrzucać bez worków? Do pojemników na szkło, papier i odpady bio nie wyrzucaj śmieci w workach, bo im mniej worków w obiegu, tym lepiej dla środowiska - Gdańsk właśnie rozpoczął akcję, w której namawia do zmiany naszych przyzwyczajeń w tej kwestii. Czy dzięki niej uda się zmienić nawyki mieszkańców? Trudno to sobie wyobrazić



Akcja "Wrzucaj bez worka"



Jak wyrzucasz papier, szkło i odpady bio?

W ramach akcji "Wrzucaj bez worka", która rozpoczęła się w poniedziałek, 17 kwietnia, Gdańsk będzie namawiał mieszkańców, by zrezygnowali z wyrzucania papieru, szkła i odpadów bio w plastikowych workach.

Problem z nimi jest coraz większy. Gdy worki trafiają do innego pojemnika niż ten na plastiki, zanieczyszczają posegregowane odpady.

Worki na śmieci utrudniają recykling



- Nasze decyzje mają wpływ na stan środowiska. Jednym z problemów są foliowe worki na odpady, które często traktowane są jako uniwersalne i wrzucane są razem z zebranymi odpadami do takich frakcji jak papier, szkło. Wrzucanie plastikowych worków do pojemnika na papier, szkło czy odpady bio powoduje, że cała frakcja staje się trudna do przetworzenia i komplikuje proces recyklingu - wskazuje Jędrzej SieliwończykUrzędu Miejskiego w Gdańsku.


Wynosisz w worku? Wyrzuć bez



Jeśli więc wynosimy do śmietnika papier czy szkło w foliówce, najlepiej byłoby wysypać z niej śmieci do odpowiedniego pojemnika. I tego nawyku ma mieszkańców nauczyć nowa kampania "Wrzucaj bez worka".

Śmieci bio pełne foliowych worków. Jak to zmienić? Śmieci bio pełne foliowych worków. Jak to zmienić?

Co zrobić z pustym workiem? Jeśli się do tego nadaje, zabrać ze sobą i wykorzystać ponownie na śmieci.

Jeśli chcemy się go pozbyć, bo np. przecięliśmy go w wiacie śmietnikowej - wyrzucamy do żółtego pojemnika na plastiki lub czarnego na odpady resztkowe, gdy worek jest mocno zabrudzony (np. po odpadach bio).



- W ramach akcji będziemy namawiali mieszkańców, aby przy wyrzucaniu odpadów bio, papieru czy szkła, worki wyrzucali osobno - albo do pojemnika żółtego, albo przy dużym zabrudzeniu worka, do pojemnika na odpady resztkowe - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Będziemy mówić o właściwej segregacji, podkreślając, że plastikowe worki, które znajdą się w pojemnikach niebieskim, zielonym oraz brązowym powodują zanieczyszczenie frakcji i utrudniają recykling - dodaje.
Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne. Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne.
Zmienić nawyki mieszkańców będzie jednak bardzo ciężko - wyrzucanie śmieci w workach, niezależnie od ich rodzaju, to zjawisko powszechne - wystarczy zajrzeć do którejkolwiek wiaty śmietnikowej, by się o tym przekonać.

Worek w papierze szkle czy bio też podpada pod nieprawidłową segregację



Jak wskazują urzędnicy, mieszkańcy często nawet nie zdają sobie sprawy, że wyrzucając butelki, słoiki czy stare gazety w plastikowych workach, postępują niezgodnie z zasadami prawidłowej segregacji.



- Plastikowe worki, które trafiają do nieodpowiedniego pojemnika stają się zanieczyszczeniem strumienia tych odpadów. O ile dla frakcji tworzyw sztucznych i metali, worek stanowi surowiec wtórny, to już dla szkła, papieru czy odpadów bio jest to wtrącenie niepożądane - wyjaśnia Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Problem dotyczy zarówno systemu zbiórki, jak i późniejszego procesu technologicznego. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jakie trzeba ponieść w związku z koniecznością doczyszczenia konkretnego rodzaju odpadów do stanu umożliwiającego ich recykling - podkreśla.
Testują aplikację do zgłaszania fetoru z wysypiska. Nazywa się Testują aplikację do zgłaszania fetoru z wysypiska. Nazywa się "olfactor"

W 2022 r. w Gdańsku zebrano łącznie 13,7 tys. ton papieru i tektury. W przeliczeniu na mieszkańca to ponad 28 kg rocznie. To druga frakcja po tworzywach sztucznych (prawie 32 kg) ale przed szkłem (25 kg). Dla porównania odpadów bio zbieranych jest 75 kg, a resztkowych wciąż za dużo, bo aż 230 kg na mieszkańca.

Miejsca

Opinie (508) ponad 20 zablokowanych

  • Nie zabierajmy pracy ludziom z sortowni. Ekonazim w natarciu, a my za to płacimy. Dość tego

    • 6 0

  • Gwarantuje ze POKolitycy radni miasta władze miasta sami wywalają wszystko w workach i dalej bedą tak robic.

    Chodziło tylko o wysłanie przekazu dla bezrozumnych a sami bedą robic jak im wygodnie

    • 3 0

  • Papier

    Dlaczego Panowie którzy zabierają śmieci, nie zabierają kartonu pełnego papieru, tylko mówią że ma być w worku?

    • 6 0

  • Ja segreguję śmieci w następujący sposób:

    Kubeł z workiem a do niego: śmieć, śmieć, śmieć, śmieć itd, aż do zapełnienia. Następnie wyjmuję worek z kubelka i idę do altanki śmietnikowej, gdzie wrzucam go do pustego kontenera (jeśli chcę i wypatrzę napis "zmieszane", to wrzucam tam, to chyba czarne, u nas z prawej strony). Ta-dam! Dziękuję za uwagę.
    Nie ma siły, która mnie zmusi do grzebania się w odpadkach.

    • 9 4

  • Worki

    Byłby to dobry pomysł gdyby nie fakt że Gdańsk nie dba o czystość pojemników. Zapach który się z nich wydobywa i wygląd mówią same za siebie. A teraz wyrzucać bez worków to latem nie da się minąć takiego śmietnika jak w workach zapach jest okrutny. Wychodząc z pomysłami niech miasto zacznie od podstaw

    • 5 0

  • Dziwne...

    Całkiem niedawno, przy okazji jakiegoś artykułu o segregacji odpadów, wypowiadał się szef tego całego interesu (tak to przynajmniej wyglądało), znaczy wysypiska, i twierdził, że wyrzucanie bioodpadów w workach nie stanowi problemu. To jak to z tym w końcu jest? Wygląda na to, że wracamy do przeszłości. Pamiętam, że kiedyś, za dzieciaka, kiedy jeszcze o workach na śmieci nikt nie myślał (bo każda posiadana plastikowa reklamówka była zwykle otrzymaną z tzw. zachodu i była czczona niczym bóstwo, by wystarczyła na lata) to się faktycznie kosz, wiaderko, czy co kto tam miał wykładało się gazetą i wywalało luzem do kubłów. ale nie powiem żeby odpowiadał mi powrót do tamtych czasów. a swoją drogą, czy worki, w których wyrzucamy odpady zmieszane, resztkowe, czy jak je tam nazwiemy, nie stanowią "zanieczyszczenia strumienia odpadów"? Może je też należy rozrywać? To po kiego są sprzedawane worki na śmieci? Może nie przeginajmy pały w drugą stronę?

    • 8 0

  • Ja tak jak w PRL mam wiadro na obierki które będę mył za każdym razem i z tym wiadrem

    będę schodził i wrzucał do śmietnika, który następnie będzie śmierdział bo bio będą bez worków i zalęgną się karaluchy . Czego nie robi się dla planety i dzięki temu opłaty spad.... a nie wzrosnąo 200%.

    • 7 0

  • Odnośnie segregacji śmieci - przypominam o stawce 88 groszy za m2. Przypominam także o podwyżce cen biletów, gdzie w tej chwili Gdańsk jest najdroższym miastem. Szadółki zarabiają też miliony na posegregowanych dzięki waszej pracy śmieciach. Co wy z tego macie oprócz tego, że płacicie więcej?

    • 11 0

  • Gdynia

    W Gdyni tylko odbiór w workach, także nie da się inaczej :(

    • 2 0

  • Ciagle nas straszą a to kary a to mandaty itd żyj pod presją mam to no właśnie tam

    • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane