• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Śmieci powinniśmy wrzucać bez worków. Dlaczego?

Ewelina Oleksy
18 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (508)
Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne. Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne.

Dlaczego śmieci powinniśmy wrzucać bez worków? Do pojemników na szkło, papier i odpady bio nie wyrzucaj śmieci w workach, bo im mniej worków w obiegu, tym lepiej dla środowiska - Gdańsk właśnie rozpoczął akcję, w której namawia do zmiany naszych przyzwyczajeń w tej kwestii. Czy dzięki niej uda się zmienić nawyki mieszkańców? Trudno to sobie wyobrazić



Akcja "Wrzucaj bez worka"



Jak wyrzucasz papier, szkło i odpady bio?

W ramach akcji "Wrzucaj bez worka", która rozpoczęła się w poniedziałek, 17 kwietnia, Gdańsk będzie namawiał mieszkańców, by zrezygnowali z wyrzucania papieru, szkła i odpadów bio w plastikowych workach.

Problem z nimi jest coraz większy. Gdy worki trafiają do innego pojemnika niż ten na plastiki, zanieczyszczają posegregowane odpady.

Worki na śmieci utrudniają recykling



- Nasze decyzje mają wpływ na stan środowiska. Jednym z problemów są foliowe worki na odpady, które często traktowane są jako uniwersalne i wrzucane są razem z zebranymi odpadami do takich frakcji jak papier, szkło. Wrzucanie plastikowych worków do pojemnika na papier, szkło czy odpady bio powoduje, że cała frakcja staje się trudna do przetworzenia i komplikuje proces recyklingu - wskazuje Jędrzej SieliwończykUrzędu Miejskiego w Gdańsku.


Wynosisz w worku? Wyrzuć bez



Jeśli więc wynosimy do śmietnika papier czy szkło w foliówce, najlepiej byłoby wysypać z niej śmieci do odpowiedniego pojemnika. I tego nawyku ma mieszkańców nauczyć nowa kampania "Wrzucaj bez worka".

Śmieci bio pełne foliowych worków. Jak to zmienić? Śmieci bio pełne foliowych worków. Jak to zmienić?

Co zrobić z pustym workiem? Jeśli się do tego nadaje, zabrać ze sobą i wykorzystać ponownie na śmieci.

Jeśli chcemy się go pozbyć, bo np. przecięliśmy go w wiacie śmietnikowej - wyrzucamy do żółtego pojemnika na plastiki lub czarnego na odpady resztkowe, gdy worek jest mocno zabrudzony (np. po odpadach bio).



- W ramach akcji będziemy namawiali mieszkańców, aby przy wyrzucaniu odpadów bio, papieru czy szkła, worki wyrzucali osobno - albo do pojemnika żółtego, albo przy dużym zabrudzeniu worka, do pojemnika na odpady resztkowe - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Będziemy mówić o właściwej segregacji, podkreślając, że plastikowe worki, które znajdą się w pojemnikach niebieskim, zielonym oraz brązowym powodują zanieczyszczenie frakcji i utrudniają recykling - dodaje.
Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne. Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne.
Zmienić nawyki mieszkańców będzie jednak bardzo ciężko - wyrzucanie śmieci w workach, niezależnie od ich rodzaju, to zjawisko powszechne - wystarczy zajrzeć do którejkolwiek wiaty śmietnikowej, by się o tym przekonać.

Worek w papierze szkle czy bio też podpada pod nieprawidłową segregację



Jak wskazują urzędnicy, mieszkańcy często nawet nie zdają sobie sprawy, że wyrzucając butelki, słoiki czy stare gazety w plastikowych workach, postępują niezgodnie z zasadami prawidłowej segregacji.



- Plastikowe worki, które trafiają do nieodpowiedniego pojemnika stają się zanieczyszczeniem strumienia tych odpadów. O ile dla frakcji tworzyw sztucznych i metali, worek stanowi surowiec wtórny, to już dla szkła, papieru czy odpadów bio jest to wtrącenie niepożądane - wyjaśnia Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Problem dotyczy zarówno systemu zbiórki, jak i późniejszego procesu technologicznego. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jakie trzeba ponieść w związku z koniecznością doczyszczenia konkretnego rodzaju odpadów do stanu umożliwiającego ich recykling - podkreśla.
Testują aplikację do zgłaszania fetoru z wysypiska. Nazywa się Testują aplikację do zgłaszania fetoru z wysypiska. Nazywa się "olfactor"

W 2022 r. w Gdańsku zebrano łącznie 13,7 tys. ton papieru i tektury. W przeliczeniu na mieszkańca to ponad 28 kg rocznie. To druga frakcja po tworzywach sztucznych (prawie 32 kg) ale przed szkłem (25 kg). Dla porównania odpadów bio zbieranych jest 75 kg, a resztkowych wciąż za dużo, bo aż 230 kg na mieszkańca.

Miejsca

Opinie (508) ponad 20 zablokowanych

  • Taaaa... obierki do kieszeni, a po drodze do śmietnika.
    A może każdy obywatel zbuduje sobie w chacie linię do przetwarzania, żeby nie narażać miasta (państwa) na koszty ?
    "Śmieciowe" rozwiązanie to ograniczenie opakowań w handlu (przemyśle), w tym zmiany w mentalności sprzedawców.
    Kupując dwa jabłka na rynku muszę wykłócać się, żeby nie pakowali im tego w woreczek lub zrywkę.

    • 11 0

  • Worki

    Hej, gdańscy włodarze. Nie zabiorą mi śmieci jak nie będą w workach !!! Wyjątkową głupotą jest zalecenie aby szkło i makulatura były wkładane do plastikowych worków. Plastik w worku nie przeszkadza ale po co produkować kolejny plastikowy śmieć? Jedyna zaleta takiego systemu jest taka, że panowie mogą szybko i sprawnie zabrać smieci. Wyciąganie pojemników i ich wysypywanie do śmieciarki trwałoby znacznie dłużej.

    • 2 0

  • Bio worki do bio odpadów to świetna opcja.

    Po wysypaniu śmieci, zjadasz worek i masz zero waste.

    • 5 0

  • masz wyrzucać bez worków bo tak łatwiej skontrolować śmietnik i nałożyć karę

    niż otwierać worki i sprawdzać co w każdym jest

    • 7 0

  • no to teraz sie dopiero zacznie

    u mnie raz na pół roku w bloku, ktoś coś wleje do bio, jakieś dudy stare śmierdzące. Sprzątaczka boi się to ogarnąć i wali w wiacie potem przez dwa miesiące. Teraz to zacznie się masowe wylewanie wszystkiego. Naród generalnie nie ogarnia i ma wywalone na to sortowanie niestety (szczególnie stare dziadziska, które udaja nieporadne) i takie pomysły - chwalebne nie przecze - jeszcze pogorszą sprawę. Niestety Polacy lubia robić syf, szczególnie gdy nikt nie złapie za rękę, np w blokach czyli gdzie wszystko niczyje

    • 0 10

  • Odpady bio bez worka? (2)

    Temu kto to wymyślił należy się medal. Szkło, czy plastik oki. Ale odpady bio bez worka to poroniony pomysł. Rozumiem, że autor tego zacnego pomysłu zagwarantuje, że firma odbierająca odpady bio będzie robić to codziennie, a latem nawet nawet dwa razy dziennie? Odpady bio ulegają rozkładowi i smród jaki przy tym powstaje nie jest zbyt przyjemny. Worek hamuje rozkład i ogranicza jednocześnie wydobywający się fetor. Czy to takie trudne jest?

    • 8 0

    • Może ma to zagłuszyć smród z Szadółek.

      • 1 0

    • plastyki, worek też jest plastykowy

      • 0 0

  • Segreguję

    Szkło wyrzucam bez żadnych opakowań, prostu do pojemnika, jest przy tym trochę hałasu ale trudno. Papier zbieram od razu w domu do papierowych toreb, które mam po zakupach w sklepie, więc w takiej torbie ląduje to w pojemniku. Ale nie wyobrażam sobie, wysypywania luzem śmieci bio. Dlatego kupuje się jslne brązowe biodegradowalne worki na te śmieci.

    • 1 1

  • kasuja posty niepochlebne dla władz gdańska na potege

    • 10 0

  • nie bede segregować i nie bedą nosił be worków zapamietajcie to sobie oszołomy POkemony

    • 9 0

  • Ciekawe

    W zeszłym roku na tym portalu był natłok tematów o Ilonie Wieczorek a teraz chyba atakują tematy śmieciowe.

    Podstawowa sprawa, o segregowaniu powinny uczyć się dzieci w szkole, podobnie jak o przepisach ruchu drogowego, niestety te tematy traktowane po macoszemu bo najważniejsza jest religia i jej pokrewna historia.

    Jeśli chodzi o wyrzucanie szkła to zawsze gdy to robię zastanawiam się jaki jest sens mieszania szkła w różnych kolorach a wrzucane bez worka butelki często się tłuką, więc może ktoś z tych mądrych od śmieci powiedziałby mi co potem dzieje się z tym potłuczonym zmieszanym różnokolorowym szkłem.

    Czyli śmieciarze życzą sobie żeby:
    1. szkoło, makulatura, bio były bez worków (Bio bez worków oznacza, że wiata śmietnikowa zamieni się w basen z brudną śmierdzącą breją która zabrudzi też kostkę po której pojemnik będzie pchany do śmieciarki. Mało tego pamiętam jak za dawnych czasów gdy odpadów bio było o wiele mniej niż teraz, z jadącej śmieciarki lał się płyn więc teraz też tak będzie)
    2. makulatura była płaska czyli wszystkie pudełka muszą być rozłożone ( o tym pewnie będzie następny artykuł)

    Ciekawe, że nie ma nic na temat zgniatania butelek z tworzywa. ( temat na jeszcze jeden artykuł ) Przyznam, że mnie irytuje najbardziej jak ludzie o małych rozumkach wyrzucają zakręcone butelki bo lubią płacić z wywóz powietrza. 2l zakręcona butelka zajmuje tyle samo miejsca co 6 zgniecionych.

    Proponowałbym nie przeginać i przyjąć do wiadomości że mieszkańcy segregują wstępnie a "wysypisko" robi to drugi raz profesjonalnie

    • 1 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane