• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spór o Wyspę Spichrzów: budować, ale jak?

Krzysztof Koprowski
4 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów
Co kilka lat pojawiają się kolejne pomysły na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów. Tym razem do swoich racji przekonują członkowie lokalnych stowarzyszeń. Co kilka lat pojawiają się kolejne pomysły na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów. Tym razem do swoich racji przekonują członkowie lokalnych stowarzyszeń.

Do rozstrzygnięcia konkursu urbanistycznego na zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów zobacz na mapie Gdańska został miesiąc, a już dwa stowarzyszenia opublikowały w tej sprawie skrajnie przeciwne oświadczenia.



Jaka powinna być zabudowa Wyspy Spichrzów?

Z postulatem odtworzenia przedwojennego wyglądu północnego cypla wystąpili w połowie lutego członkowie stowarzyszenia Nasz Gdańsk, na czele którego stoi prof. Andrzej Januszajtis, badacz historii miasta.

Krytykują oni władze Gdańska oraz dewelopera Polnord, który ogłosił konkurs urbanistyczny na zagospodarowanie tego fragmentu miasta, za brak przejrzystości w organizacji konkursu i dobór pracowni architektonicznych, które - ich zdaniem - lubują się w nowoczesnej architekturze. Przedstawiciele stowarzyszenia uważają, że jedyną możliwą formą zabudowy północnego cypla jest kompleksowa odbudowa na wzór budynków, które tu stały przez rozpoczęciem II Wojny Światowej.

Zobacz pełną treść oświadczenia stowarzyszenia Nasz Gdańsk.

Już kilka dni później z całkowicie odmienną inicjatywą wystąpili członkowie stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. Sprzeciwiają się oni zabudowie północnego cypla Wyspy Spichrzów jedynie budynkami stanowiącymi kopie stojących tutaj do 1945 roku spichlerzy. Zwracają oni uwagę, że w historii miasta każda pokolenie pozostawia po sobie swój ślad w postaci budynków wykonanych zgodnie z obowiązującymi w danym momencie kanonami architektonicznymi, zaś odtworzenie dawnych budynków nie jest krokiem naprzód, lecz wstrzymaniem rozwoju miasta.

Członkowie FRAG-u nie negują sensu rekonstrukcji budynków, jednak uważają, że takiemu procesowi powinny zostać poddane jedynie obiekty wyjątkowo cenne i ważne dla utrzymania historycznego kontekstu Wyspy Spichrzów.

Zobacz oświadczenie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Pochodząca z połowy lat. 70 wizja zabudowy Wyspy Spichrzów na północ od Podwala Przedmiejskiego. Można na niej dostrzec trzy kilkunastopiętrowe wieżowce. Pochodząca z połowy lat. 70 wizja zabudowy Wyspy Spichrzów na północ od Podwala Przedmiejskiego. Można na niej dostrzec trzy kilkunastopiętrowe wieżowce.
O odbudowie Wyspy Spichrzów dyskutuje się od lat powojennych. Przez ten czas powstały liczne koncepcje, zakładające m.in. budowę osiedli wielkopłytowych, późnomodernistycznych obiektów czy nawet małego Manhattanu. Dokonano także rekonstrukcji kilku obiektów, chociaż nie wszystkie udało się zakończyć sukcesem, jak np. te pomiędzy Mostem Krowim a Podwalem Przedmiejskim zobacz na mapie Gdańska. Stworzono także pseudokamienice przy ulicy Stągiewnej zobacz na mapie Gdańska, które choć udają pojedyncze budynki są jednym długim obiektem z wewnętrznym dziedzińcem.

Realne szanse na zagospodarowanie północnego cypla wyspy pojawiły się wraz z podpisaniem umowy w grudniu 2009 roku pomiędzy miastem a firmą deweloperską Polnord. Zgodnie z jej ustaleniami, zostanie powołana spółka celowa, która na wyspie wybuduje hotel, biurowiec i budynki mieszkalne i budynek Muzeum Bursztynu.

Opinie (335) ponad 10 zablokowanych

  • Przywróćmy historyczną Wyspę Spichrzów (4)

    Cytat: "Są dokładne materiały ikonograficzne, które umożliwiają rekonstrukcję spichlerzy, szczególnie na tzw. północnym cyplu Wyspy Spichrzów, który rozciąga się od Zielonej Bramy w stronę Żurawia. Ten obszar jest szczególnie newralgiczny. Mamy tu do czynienia z jednym z najpiękniejszych widoków portowych w Europie. Ze względu na bardzo intensywne przygotowania inwestycji budowlanych w tym obszarze oczekujemy jako Towarzystwo Opieki nad Zabytkami podjęcia prac nad przywróceniem tego historycznego widoku i obrazu dawnego portu nad Motławą."

    • 34 10

    • (3)

      A jak dawnego? czemu sprzed wojny, a nie z XVI wieku? Bo są zdjecia z tego okresu? A z XVI w. są ryciny, które pokazują znacznie ładniejszą zabudowę niż przemysłowe spichlerze. Skoro spichlerze są takie super, to czemu nie budowano kiedyś domów w ich kształcie? MOze dlatego, że dziś nikt nie buduje domów, które wyglądają jak magazyny? ;-)

      • 4 2

      • Przed XX wiekiem, idea starówki nie miała racji bytu (1)

        A wewnątrz replik spichrzy możesz mieć co tylko chcesz. Wszystkie galerianki Pomorza.

        • 4 0

        • Całe szczęście, że po II wojnie światowej nie było wśród towarzyszy "swojego Adamowicza"

          mgr Tomasz Korzeniowski: Łatwo zorientować się, że władze miasta Gdańska popierają w tej chwili nowoczesną architekturę w bezpośrednim sąsiedztwie najcenniejszych zabytków. Trudno się zgodzić z taką koncepcją i dlatego będziemy na pewno próbować przekonać zarówno pana wiceprezydenta miasta, jak i pana prezydenta do poszanowania tych najcenniejszych wartości historycznych, najcenniejszej gdańskiej dzielnicy. Chodzi bowiem o wizerunek Głównego Miasta i jedynego średniowiecznego portu zachowanego w Polsce, który nadal wyposażony jest w podstawowe elementy infrastruktury historycznej, tj. średniowieczne bramy, dźwig, spichlerze. To jest unikat na Bałtyku, który właściwie nie ma konkurencji.

          • 10 1

      • mgr. Tomasz Korzeniowski, dyrektor zbiorów i główny konserwator zabytków bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz prezes gdańskiego

        oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Staramy się o odzyskanie przynajmniej krajobrazu kulturowego dawnego portu nad Starą Motławą. Jeżeli chodzi o przeznaczenie budynków, to nie możemy ingerować w plany miasta i inwestorów, bo jest to już kwestia ekonomii i podejścia bardziej praktycznego. Natomiast na pewno forma historycznego spichlerza dla funkcji np. hotelarskich na pewno może jedynie zwiększyć atrakcyjność takiego budynku, szczególnie w kontekście całej historycznej dzielnicy Starego Miasta Gdańska. Przecież turyści, którzy przybywają tutaj, nie przyjeżdżają dla nowoczesnych budowli, tylko podziwiają dawną architekturę Gdańska, częściowo zachowaną w oryginale, w dużej zaś części zrekonstruowaną. I na pewno rozczarowalibyśmy niejednego gościa, który zostałby np. zakwaterowany w supernowoczesnym gmachu na Wyspie Spichrzów, w sercu zabytkowego Gdańska. Trzeba podkreślić, że władze miasta na podstawie wytycznych wojewódzkiego konserwatora zabytków do rekonstrukcji przewidziały jedynie tylko trzy lub cztery spichlerze. Przygotowujemy więc wniosek o rozszerzenie zakresu rekonstrukcji wyspy. Rekonstrukcja zaledwie czterech spichlerzy w naszym mniemaniu to za mało, ponieważ taka koncepcja nie daje żadnych szans na przywrócenie historycznego wizerunku Wyspy Spichrzów. Jeżeli tak duży obszar nosi nazwę Wyspa Spichrzów, to logika wręcz nakazuje zachowanie przykładów tych dawnych spichlerzy przez szacunek dla tradycji i kulturowego krajobrazu zabytkowego miasta. Podobny zespół spichlerzy znajdował się do drugiej wojny światowej w Królewcu, lecz tam, o ile mi wiadomo, nikt nie zamierza ani rekonstruować, ani odbudowywać któregokolwiek z nich. Tutaj, w Gdańsku, mamy więc jedyną szansę, aby przynajmniej częściowo odbudować tę wyjątkowo cenną, historyczną dzielnicę historycznego portu będącego unikatem w skali europejskiej.

        • 12 1

  • Głośne NIE prof. Januszajtisowi i jego zwolennikom!!!!!!! (37)

    Proszę!!!!! Nie! Nie róbmy z tego miasta skansenu. Był sobie Gdańsk jaki był. Jest jaki jest. Czy terażniejszość nie przejdzie w historię, czy nie ma ona prawa zapisać się na architektonicznych kartach historii tego miasta? Uważam że ma!!!!!! Odtworzenie zabudowy z okresu międzywojnia jest dla mnie krokiem wstecz. Jeśli chodzi o prof.Januszajtisa - niech swoją pasję związaną z historią miasta realizauje w pracy naukowej, przekazuje studentom, przelewa na kolejne strony książek poswięcone temu zagadnieniu, ale na miłość boską, niech nikt nie daje mu szansy na ingerencję tkankę miasta. Jaką po sobie spóściznę pozostawimy godząc się na odbudowę historycznych budynków? Żadną. Gdzie zapisze się historia współczesnego Gdańska? Na przedmieściach? W nowych osiedlach mieszkaniowych?

    • 35 58

    • (2)

      "Gdzie zapisze się historia współczesnego Gdańska"

      najlepiej zburzyć to co juz zbudowane i na tym miejscu postawic "nowoczesna" zabudowe z aluminium i szkła.
      i

      • 6 7

      • halo!? (1)

        tak nie napisałem! Proszę czytać uważnie!!!!

        • 2 6

        • Okig lubisz blokowiska ????

          Idąc twoim tokiem myślenia powinniśmy wyburzyć to co zostało i uznawane jest uznawane za stare
          Taki Hotel Gdański i Hotel Królewski powinno się wyburzyć ???
          a w ich miejsce postawić coś ze szkła i stali pokrywając dach żelbetonem ???

          Mamy okazje odbudować coś co nam zabrał Stalin i jego armia nie zaprzepaśćmy tego i odbudujmy dawny Gdańsk którego tak nam zazdroszczono.

          • 1 0

    • A gdyby po II wojnie (17)

      Tak samo postąpiliby architekci. Zamiast Długiej szeregowe domy. Budynek Lotu i Teatru Wybrzeże to świadectwa współczesnej odbudowy. To jest najbardziej historyczna część miasta. Dawne jej serce. Tam musi być rekonstrukcja!!! Tak jak dzieje się we Francji, Katalonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Nie bądźmy zacofani. Dość tego pseudo modernizmu, to oznaka zacofania umysłowego, to już dawno bardzo passe.

      • 20 1

      • passe (1)

        Teraz passe jest coś, za dekadę passe będzie cos innego, może przeciwnego? Chodzi o trwałe znaki, symbole, jak zwał tak zwał. Trzeba je po sobie pozostawiać.
        Poza tym nie jesteśmy juz po wojnie. Bardziej blizej nam następnej. Wtedy wizja i realizacja odbudowy tego co było wczesniej było czymś kluczowym dla tożsamości Polaka, nowego Gdańszczanina. Chwała za to że tak się stało. Teraz wymóg współczesności, potrzeb ludzi jest inny. Nie podnosimy miasta z gruzów. Stare sposoby nie zawsze są remediów na nowe bolączki.Tyle.

        • 1 16

        • debil

          • 4 2

      • (14)

        To chyba nie byłeś we Francji, Katalonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii! Tam nowoczesna architektura sąsiaduje z zabytkami.
        Ich historia potraktowała łagodniej, a mimo to potrafią docenić nowoczesność.
        Rola władz miasta to wybór NAPRAWDĘ dobrego projektu (nie takiego jak CityForum) odważnego i nowatorskiego.
        Ale do tego trzeba odwagi, bo wiadomo, że nie każdemu się to spodoba.

        • 4 11

        • Tak, wiemy, że tak jest we Francji, Katalonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii! (12)

          Dlatego budzą we mnie odrazę.

          • 6 5

          • haha akurat te miejsca mają się czym pochwalić zarówno jeśli chodzi o historię jak i teraźniejszość w architekturze. (10)

            twoja wypowiedź niech będzie manifestem twojego gustu i oczekiwań.

            • 1 4

            • Mam ogród z orchideami. Wszystkie obleję gnojówką (9)

              Tym samym jest budowanie modernizmu przy gustownej architekturze.

              • 6 3

              • (8)

                Przecież Gdańsk i tak nie jest autentyczny. To makieta zbudowana po 45. roku
                A w tropikach orchidee rosną w rynsztokach. Ale żeby to wiedzieć, trzeba wychylić nos poza własną szklarnię.

                • 2 10

              • Porównaj zdjęcia Królewca i Kaliningradu (6)

                Przedtem jednak przygotuj tabletki na uspokojenie. Grozi zawałem. Oni chcą zrobić z Gdańskiem to co z Królewcem.

                • 10 2

              • Królewiec to nie Kaliningrad... (5)

                ... a Gdańsk to nie Danzig i trzeb się w końcu otrząsnąć z powrotu do przeszłości.

                • 3 12

              • Ah, tak. Gdyby Amerykanie zdobywając Włochy, zrobiliby (3)

                w Wenecji rozwałkę, postawiłbyś na jej miejscu Żabiankę.

                • 6 2

              • Ale Wenecja jest na liście UNESCO (2)

                a Gdańsk nie, bo to makieta.

                • 2 10

              • Byłby, gdyby tylko się postarać

                A domorosłych architektów i ich profesorów wysłać na Madagaskar.

                • 6 1

              • ja

                nie ma, bo nikt nie pochwalił się tym, co ocalało i jest "prawdziwe"! Trochę tego jednak jest, trzeba tylko wyjść z Długiej i Długiego Targu....

                • 3 0

              • Własnie ze Danzig to Gdańsk.....Przekonasz sie jak np w Hiszpanii powiesz ze jestes z Gdanska to nikt nie bedzie widział ale Danzig znaja tak samo jak AusTRYJACY I wŁOSI.

                • 2 1

              • a czyja wina jest to, ze musiano wszystko odbudowac?

                pewnie PO, wzglednie PiSu. zenada...

                • 1 1

          • Ludzie opamietajcie sie

            w Gdańsku odbudowano zaledwie 28% zabytków po wojnie.
            Wszystko zostało zniszczone przez Rosjan i ich bombardowania a to co nie rozwaliły naloty zostało spalone przez "wyzwolicieli"
            Stalin chciał zrównać z ziemia to miasto a na zgliszczach wybudować nowe "lepsze" miasto (coś na wzór dzisiejszej Zaspy)
            Wiec jesli mamy okazje odbudować coś z dawnego Gdańska zróbmy to by nasze dzieci miały namiastkę czegoś co zostało utracone.
            Przestańmy w tym miejscu budować nowocześnie jak Stalin zadbajmy o dawny blask Miasta.

            • 10 1

        • Powiedz mi jakie miasto w Katalonii czy Francji było tak zniszczone jak Gdańsk.

          • 6 0

    • Średniowieczne miasto bez starówki to jak ogród bez kwiatów. (6)

      Kiedy człowiek przyjeżdża do miasta, które ma minimum kilkaset lat, starówka jest pierwszą rzeczą, którą chce zobaczyć. To jest specyficzne miejsce, w którym każdy chce się poczuć jak w czasach, kiedy wszystko było prostsze. Na modernistyczną architekturę jest miejsce wszędzie, tylko nie na starówce. Starówka to święta ziemia.

      Największą tragedią Malborka i Elbląga jest brak starówki. Szok nieopisany.

      Gdyby to spotkało Wenecję, zrobiłbyś z niej Nowy Jork?

      "Jaką po sobie spóściznę pozostawimy godząc się na odbudowę historycznych budynków? " - Właśnie zamordowałeś mnie tym zdaniem. Wyspa Spichrzów nie zawierała chatek z bambusa.

      • 13 1

      • starówka to jest w Warszawie (3)

        gdańszczaninem to ty jesteś za dychę, a nie od 300 lat

        • 4 5

        • Używam tego terminu, bo mi tak wygodnie

          Po co mam poszczególne elementy Śródmieścia oraz Biskupią Górkę i Stare Przedmieście wymieniać? Używam słowa, który każdy rozumie.

          • 4 3

        • Starówka w Warszawie?!

          Taka sama jak w Gdańsku; odbudowana od zera po wojnie!!!

          • 2 2

        • W Warszawie jest Starówka (nazwa własna), natomiast starówka jako nazwa pospolita dla starego miasta jest jak najbardziej normalna i intuicyjna. A jak taki hiperpoprawny jesteś, to nie zapominaj o tym, że zdanie zaczynamy wielką literą i kończymy kropką.

          • 1 1

      • Nie Nowy Jork, nie Wenecja (1)

        Gdańsk to nie Wenecja, nie Nowy Jork. Nigdy nie bedzie jednym, ani drugim. Dlatego porównania te uważam za nietrafne.

        • 1 3

        • To co proponujesz? W końcu mówimy o fragmencie miasta.

          • 2 0

    • Dlatego opcja 3 ankiety.

      Tak by wyglądało w miarę klasycznie, nie kiczowato, ale nowocześnie, z uwzględnieniem potrzeb ruchu ulicznego itd. Bo te oryginalne uliczki przy zabudowie użytkowej to przejezdne na pewno nie będą.

      Spuścizna historyczna? Niech wybiorą jeden dwa budynki i je zrobią klasycznie, dla reszty starczy nawiązanie stylem architektonicznym, ładnym wpadających w oko.

      • 4 2

    • Wiesz za co cały świat kocha Wenecję? Za to, że ludzie jak prof. Januszajtis

      są tam czczeni jak bogowie. A każdego, kto ośmiela się zaproponować zniszczenie Wenecji, skazuje się na kąpiel w smole i pierzu. Ale tu jest Polska...

      Gdyby cię słuchali, Wenecja przestałaby być Mekką turystyki.

      • 10 2

    • skansen

      to jest teraz

      • 1 2

    • Twoje myslenie to skansen PRL-u

      • 1 0

    • Nowoczesna architektura w stylu LOT

      Odbudować dawny blask Gdańska !!!!!!!!!!!

      • 6 0

    • Stalin tez budowal nowe na gruzach starego (1)

      w Gdańsku odbudowano zaledwie 28% zabytków po wojnie.
      Wszystko zostało zniszczone przez Rosjan i ich bombardowania a to co nie rozwaliły naloty zostało spalone przez "wyzwolicieli"
      Stalin chciał zrównać z ziemia to miasto a na zgliszczach wybudować nowe "lepsze" miasto (coś na wzór dzisiejszej Zaspy)
      Wiec jesli mamy okazje odbudować coś z dawnego Gdańska zróbmy to by nasze dzieci miały namiastkę czegoś co zostało utracone.
      Przestańmy w tym miejscu budować nowocześnie jak Stalin zadbajmy o dawny blask Miasta.

      • 5 0

      • Kocham takich jak Ty.

        Na Boga, nie oglądaj zdjęć Królewca i nie porównuj ich z Kaliningradem. Gdańsk mógł skończyć tak samo. Na Boga, nie oglądaj. Grozi myślami samobójczymi.

        • 3 1

    • Lepiej wg Ciebie zrobic z Gdańska drugi Kaliningrad....

      • 2 0

    • Prof. Januszajtisow? Jak to miło, że choć mała ilość intelektualistów

      jest po stronie słusznej sprawy.

      • 1 0

  • Nic nie zmieniać

    zrobić ewentualnie park

    • 1 8

  • Architektoniczne wysypisko (4)

    Gdańsk jest architektonicznym śmietnikiem, a nawet wysypiskiem. I każdy deweloper robi tu co zechce. A są kraje w Europie, gdzie zabudowa miast jest harmonijna i uporządkowana. Aż miło tam być.

    • 33 3

    • nie krajów trzeba szukać, wystarczy spojrzeć na do niedawna Sopot gdzie nie stawiano współczesnych koszmarków ;)

      • 2 1

    • gdański kolaż architektoniczny- wysypisko

      Zgadza się! Gdańsk powinien nawiązywać architektonicznie do swej dawnej świetności. Piękne gmachy, budynki zabytkowe stanowiły o uroku i wyjątkowości tego portowego miasta. Wizje, które rodzą się dzisiejszym architektom mają niewiele wspólnego ani z poczuciem smaku, ani harmonii. To samo dotyczy Wyspy Spichrzów. Powinna zostać odbudowana jak najwierniej, przy użyciu najwyższej jakości materiałów. Z zewnątrz budynki powinny stanowić kopie dawnych spichlerzy, a wewnątrz nawet szkło i aluminium mogą królować.

      • 7 2

    • Kajko, był taki system, nazywał się komunizm - mówi ci to coś? (1)

      w niektórych krajach go nie było

      • 0 0

      • czyli - skoro byl, to nalezy kontynuowac jego 'dzieło' i budowac Kaliningrad?

        • 0 0

  • Proponuję odtworzenie przedpotopowego wyglądu północnego cypla

    • 14 4

  • Ta. Stara zabudowa. Cóż za rewolucja:-( (1)

    Przypomina mi to odkopanie zmarłej dawno temu babci, zmumifikowanie jej i postawienie w najbardziej centralnej części salonu naszego mieszkania Gdańska.

    • 8 26

    • Ales ty niemądra, dziewczynko.

      • 4 0

  • Wojenka wsrod POpaprancow o kase?

    Gdy nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi:)

    • 7 7

  • Ani jedna ani druga opcja! (5)

    "Grupa Januszaitsa" chciała by pełnej rekonstrukcji i racje mają krytcy, że coś takeigo zrobiło by nam skansen. Ale po drugiej stronie mamy FRAG, który chciał by wszystko zabudować tzw. "nowoczesną architekturą" (a jak ona wygląda w gdańskim wydaniu to wystarczy spojrzeć na "osiągnięcia" architektów z paru ostatnich lat). Nie dajcie sie zwieść petycji FRAG, mówiącej, że chcą odbudowy cennych elementów - wystarczy poczytać nieco dyskusji na forum skyscrapercity.com z której jasno wynika, że większosc popierających FRAG widzi na Wyspie tylko i wyłącznie obiekty nowoczesne. Obie strony najchętniej by sie zagryzły, a niestety mało kto proponuje jakiś kompromis. Np. od strony Starej Motławy - rekonstrukcja, a od Strony Stągiewnej i na środku Wyspy bardziej nowocześnie (może nawet coś awangardowego?).

    • 23 7

    • Brawo !

      100 % poparcia !

      • 4 0

    • Tak by chyba było najrozsądniej. Jeżeli ma to być atrakcja dla mieszkańców czy turystów nieco awangardy nie zaszkodzi.

      Mam nadzieję, że powstanie tam "coś" godnego ...

      • 3 1

    • ZUPEŁNA ZGODA

      Po co mieszać stare z nowoczesnym?! Niech nowoczesna architektura powstaje np. na terenach postoczniowych. Niech będzie tak futurystyczna jak tylko się da, bo tam nie będzie sie z niczym mieszać i kontrastować!
      Spójrzcie na Paryż z La Defense, czy Londyn z Docklands. Są w pewnej odległości od centrum, też są swego rodzaju atrakcją, ale przede wszystkim niczego nie psują w "tkance miejskiej"!!
      Niech tylko ktoś spróbuje tam zrobic taki misz-masz jak w Warszawie!!!

      • 2 1

    • FRAG (1)

      Nie sugeruj się proszę rozmowami na SSC, odzwierciedlają one zdanie niektórych członków ale nie wszystkich. Sam reprezentując to stowarzyszenie i po części nasza petycję za jakimś konsensusem (nie kompromisem) jestem jak najbardziej. Nie chcę tam wcale kosmicznej architektury i ultra-nowoczesnych projektów. Architektura powinna być dostosowana do tego miejsca, eksponować to co tam jeszcze stoi i utrzymać "klimat", który był tam wcześniej. Rekonstrukcja jakiejś tam części przeprowadzona w należyty sposób (bez styropianu a'la Michel) jest jak najbardziej na miejscu. Chodzi po prostu o to aby nie kopiować wszystkiego ze zdjęć i cieszyć się "zabytkami".

      • 3 2

      • Nie kręć! Świadomym ludziom oczu nie zamydlisz!

        Bardzo dobrze znam Wasze intencje i chore wizje nowoczesnego, szklanego miasta, w tym Wyspy Spichrzów!

        • 0 0

  • a

    Pozbawiając gdanska tak atrakcyjnego Wartefrontu jak pierzeja wyspy spichrzow na przeciwko dolugiego nabrzeza straca wsztscy: miloscnicy gdanska, restauratorzy, wlasciciele i zarzadcy, mariny, hotelarze a takze gdansk wizerunkowo,

    • 14 0

  • (3)

    uwaga !

    frakcja FRAG bardzo aktywna na forum. zauwazcie prosze, neguje wszystkie opinie przeciwne jej wizji.

    • 16 10

    • Nic nowego... (1)

      Obserwuję ich sposób działania od dawna. Mała grupa dzieci, którzy uważają, że znają się na wszystkim! Mają może ze 20 lat, a uważają że znają się na urbanistyce i architekturze! Ten FRAG to jakaś piaskownica!

      • 2 2

      • może ze 20 lat, może ze 30, może ze 40...

        niezależnie od ich poglądów są to młodzi ludzie z ambicjami żeby pchnąć 3city do przodu. a to boli leśnych dziadków z mentalnością i poczuciem estetyki rodem z PGRu takich jak ty:) oj boli:)

        • 0 1

    • nie tylko fraglesi negują, ja też neguję wizję styropianu michela:]

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane