• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Studenci wracają na uczelnie

Elżbieta Michalak
30 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Zobacz kiedy trójmiejskie uczelnie obchodzą uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego. Zobacz kiedy trójmiejskie uczelnie obchodzą uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego.

Wielkimi krokami zbliża się 1 października - kolejny rok akademicki. Dla jednych to początek studenckiego życia, dla drugich czas mobilizacji, a jeszcze inni cieszą się na powrót do bujnego życia towarzyskiego.



Jak wspominasz inaugurację swoich studiów?

Choć niektóre uczelnie przeprowadzają swoją własną, wewnątrzwydziałową inaugurację już pod koniec września, to oficjalne rozpoczęcie roku akademickiego na ogół kojarzy się z datą 1 października.

Tego dnia uroczystą inaugurację obchodzi, jako pierwszy, Uniwersytet Gdański. Uroczystość zostanie połączona z otwarciem nowego budynku Wydziału Biologii i odbędzie się 1 października o godz. 9:30 w Kampusie Bałtyckim Gdańsk Oliwa przy ul. Wita Stwosza 59.

Nowy budynek Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego znajdujący się przy ul. Wita Stwosza 59 w Oliwie. Nowy budynek Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego znajdujący się przy ul. Wita Stwosza 59 w Oliwie.
W planach m.in. przemówienie inauguracyjne Rektora UG, Immatrykulacja studentów i doktorantów, wykład inauguracyjny, a także koncert Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego. Dla chętnych zaplanowano też Mszę Święta w intencji studentów i pracowników uczelni wyższych Trójmiasta, która odprawiona zostanie w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku Oliwie tego samego dnia o godz. 8. Co z nowości? Od października na UG będzie można studiować niemcoznawstwo ze specjalizacją biznesowo-turystyczną lub integracja europejska. UG kształci ok. 29 tys. studentów. Choć na kierunkach niestacjonarnych tego roku liczba chętnych spadła o połowę, głównie wśród kierunków ekonomicznych i filologicznych, to na pierwszy rok studiów przyjęto do tej pory ponad 10 tys. nowych studentów.

W tym dniu inauguracja roku akademickiego będzie miała miejsce w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Korzystając z okazji, o godz. 11:30 zaplanowano otwarcie nowego Gmachu Biblioteki, wybudowanego m.in. z funduszy Unii Europejskiej. Sama uroczystość inauguracyjna rozpocznie się o godz. 12. Uruchomiono też kilka ciekawych specjalności, m.in. historię wojskowości, animację historii i turystykę historyczną.

- To będzie dla nas historyczna inauguracja, ponieważ odbędzie się w nowym Gmachu Biblioteki, w audytorium mieszczącym nawet do 500 słuchaczy. Poza tym 1 października br. uczelnia obchodzi swoje dziewięćdziesięciolecie - mówi Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej. Zainteresowanie uczelnią jest duże, a rozpocznie w niej naukę 1600 nowych studentów, a ich łączna liczba to ok. 5 tys.

Dzień później, we wtorek 2 października, o godzinie 11:15 uroczyste Gaudeamus Igitur zabrzmi w Auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej. Immatrykulacja dokona prof. Henryk Krawczyk, rektor PG. W tym roku akademickim naukę na PG rozpocznie niemal 7 tys młodych ludzi. Łączna liczba studiujących tam osób to ponad 25 tys.

PG od października uruchomi dwa nowe kierunki: nanotechnologię oraz gospodarkę przestrzenną. Dodatkowo, na początku grudnia zostanie oddane do użytku Centrum Nanotechnologii z 25 specjalistycznymi laboratoriami wyposażonymi w unikatową aparaturę do eksperymentów na poziomie atomu.

3 października 2012 r. o godz. 12, w Auli Wielkiej Zbrojowni (wejście od ul. Tkackiej) inaugurację ma ASP w Gdańsku. Wykład inauguracyjny pt. "Leonardo da Vinci i Pieter Bruegel a współczesność" wygłosi reżyser Lech Majewski.

ASP tego roku obfituje w nowości. Od tego roku akademickiego można tu studiować m.in. projektowanie statków wodnych na kierunku wzornictwo czy krytykę artystyczną na kierunku edukacja artystyczna.

Inauguracja Akademii Morskiej odbędzie się 6 października na Skwerze Kościuszki w miejscu cumowania żaglowca szkolnego "Dar Młodzieży". Rozpoczęcie uroczystości nastąpi o godz. 11. W programie m.in. przemówienie inauguracyjne rektora, ślubowanie i immatrykulacja oraz Gaudeamus Igitur w wykonaniu chóru Akademii Morskiej w Gdyni. Przed uroczystością, o godz. 9. w kościele oo. Redemptorystów w Gdyni, odbędzie się msza święta w intencji pracowników, studentów i absolwentów Akademii Morskiej w Gdyni.

Najpóźniej, bo 8 października, uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego odbędzie się w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Jest to wyjątkowa data dla uczelni ponieważ właśnie 8 października 1945 r. na mocy dekretu Krajowej Rady Narodowej została powołana Akademia Lekarska w Gdańsku, która stała się ośrodkiem akademickim szkolącym przyszłych adeptów medycyny.

Centralna Inauguracja roku akademickiego rozpocznie się o godz. 10:00 w Operze Bałtyckiej. Również w operze 29 września br. odbędzie się Koncert Inauguracyjny Roku Akademickiego dla uczelni zrzeszonych w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego.

GUMed nie otworzy w tym roku żadnych nowych kierunków.

Inauguracje trójmiejskich uczelni publicznych:

1 października - UG, godz. 9:30, Kampus Bałtycki Gdańsk Oliwa, przy ul. Wita Stwosza 59

1 października - Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, godz. 12:00, Nowy Gmach Biblioteki

2 października - PG, 11:15, Aula Gmachu Głównego

3 października - ASP w Gdańsku, godz. 12:00, Aula Wielkiej Zbrojowni

5 października - AWFiS, godz. 11:00, Hala Widowiskowo-Sportowa AWFiS w Gdańsku

6 października - Akademia Morska, godz. 11:00, na Skwerze Kościuszki w miejscu cumowania żaglowca szkolnego "Dar Młodzieży"

8 października - GUMed, godz. 10:00, Opera Bałtycka

8 października - Akademia Muzyczna, godz. 13:30, Sala Koncertowa


Zobacz co już wybudowały i co wciąż budują trójmiejskie uczelnie
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (283) 10 zablokowanych

  • NOL'e wracają

    średnia wieku aut na drogach wzrośnie 2krotnie;)

    • 13 1

  • Obudźcie się. Zacznijcie decydować sami o sobie.

    Tacy czy siacy, zdolni i niezdolni. Płacicie podatki? To macie prawo mieć równe szanse! To nie znaczy, że wszyscy macie studiować. Powinniście mieć prawo do godnej egzystencji. Szewc Kiliński nie należał do żadnej partii, a dziś mamy ulice jego imienia.

    • 4 1

  • Przykre

    Polacy to tylko narzekać potrafią, nic więcej. Jak wcześniej - pracę podczas studiowania mogą podjąć tylko Ci "zaoczni", oczywiście pełen etat. Osoby uczące się na uczelniach można ogólnie podzielić na dwie grupy: studenci i studenciki. Pierwszej z nich zależy na dokształcaniu się i wykorzystywaniu tego w przyszłości, natomiast druga grupa, to ludzie, którzy nie mają perspektyw na przyszłość, nie chce im się pracować, liczą na gotówkę rodziców i wieczne imprezy. Reasumując: nie wkładajcie człowieka do jednego wora, skoro go nie znacie, ani też jego zamiarów. Zresztą...co Wy macie z tego, że po obrażacie innych ludzi?

    • 4 2

  • (1)

    Według mnie studia są dla osób kórych rodzice mają odpowiednie znajomości i po zakonczeniu nauki wkręca ich do rodzinnej firmy ( np. kancelarie prawne),osób które maja powołanie ( np. chcą zostać lekarzem)i ambitnych co chcą zostać dobrymi informatykami, inżynierami lub badaczami. Jak nie masz znajomosci, powołania i ambicji to lepiej nie studiuj bo to strata czasu ponieważ bardzo ciężko będzie ci przebić pozostałych kandydatow w walce o miejsce pracy.

    • 8 3

    • Z badaczami to bym nie przesadzał. Wszystkie badawcze ośrodki uniwersyteckie rządzą się swoimi "prawami".

      No chyba, że wyjazd.

      • 1 0

  • Biblioteka AMW (2)

    Zbudowano nową bibliotekę w AMW, powstało wiele nowych miejsc pracy, ale na żadnym z portali, ani nawet na stronie internetowej uczelni nie pojawiły się ogłoszenia dotyczące pracy w tym obiekcie.Dlaczego?Czyżby znowu wszystkie stanowiska rozdzielono po znajomości?

    • 20 1

    • tak

      • 5 0

    • pewnie tak

      co za pytanie ? pewnie tak

      • 3 1

  • wykształceni

    Kształcą się i kształcą a potem taki burak wciśnięty po znajomości na kierownika pastwi się nad słabszym, kupi sobie mieszkanie w gettcie ogrodzonym nic tylko gwiazdę dawida mu przyczepić

    • 13 0

  • 666

    Nieroby i pijaki właśnie zgraja takich wyrostków pije piwo pod moim oknem.Trenują bo po studiach pracy nie będzie tylko tyranie na zmywaku w U.K.

    • 11 2

  • Ja poszedłem na studia pracując w zawodzie, aby zdobyć w temacie wiecej wiedzy niz tylko praktyka, teoria tez sie przydaje jeżeli wiesz jak ja wykorzystać. Do tego studenckiego życia tez warto zasmakowac, nie olewajac przy tym obowiązków uczelnianych, nie mogę sie doczekać jak jutro z kolegami z roku otworze inauguracyjne piwko!

    P.S. na studiach utrzymuje sie za Swoje, to nie podarunek od rodziców.

    • 3 1

  • studenci apel! (1)

    zobaczcie co sie dzieje z cenami wynajmu, ludzie nie dajmy sie zwariować, utrzymujemy to przez rok, a nie odróżniają nas od turystów!!

    • 4 1

    • Będę złośliwy.

      Bo to podatek od pochodzenia :D Jesteś z wsiochy to płać. I tak w Trójmieście nie ma pracy, bo jest za dużo ludzi, cała Warmia i Mazury tu siedzą + połowa zachodniopomorskiego i Kujawy.

      W pracy u mnie wszyscy prawie kursują do domu do jakichś Słupsków, Włocławków i innych, a dla ludzi, którzy od zawsze tutaj podatki płacą (i ich rodzice) pracy nie ma.

      • 4 1

  • Pani Elzbieto, bardzo denerwuje mnie (1)

    ta dziwaczna nazwa Gdański Uniwersytet Medyczny. Dlaczego? Bo co? bo w Ameryce sie takie nazewnictwo zainicjowało? W USA wiekszosc Uniwersytetow uczy lekarzy to prawda razem z najbardziej znanymi jak Harvard, Yale, Stanford czy Johns Hopkins w Baltimore, MD. Gdanska uczelnia nie stanowi zadnego polaczenia administracyjnego z Uniwersytetem Gdanskim. Wiec po co to? Przeciez nazwa Akademia Medyczna pochodzi z pieknej łaciny a to Unwersytet Medyczny to pasuje jak wół do karety. Co za osioł zadecydował o zmianie nazwy?

    • 4 5

    • Za Wikipedią przytaczającą ustawę z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym:
      "(...)
      uniwersytet uzupełniony przymiotnikiem w celu określenia profilu - co najmniej 6 uprawnień do nadawania stopnia naukowego, w tym co najmniej 4 uprawnienia w dziedzinach objętych profilem uczelni

      akademia - co najmniej 2 uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora (...)".

      • 6 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane