• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Święto Niepodległości

PMedia
11 listopada 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli mieliśmy coś do powiedzenia. Odzyskaliśmy niepodległość. Dziś oddajemy hołd tak wielkiej "dacie" w naszym kalendarzu. Wywieszamy flagi, by wyeksponować naszą niepodległość i narodowość.

"Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy" - tymi słowami rozpoczyna się polski hymn - Mazurek Dąbrowskiego - uroczysta pieśń, która jest symbolem naszego kraju. Bo Polska to my - pamiętajmy o tym!

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy... 11 listopada - święto niepodległości, dzień w którym wracamy do naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, co poświęcili dla nas życie.

To tego dnia w 1918 roku, po latach zaborów Polska odzyskała wolność. Świętowano odzyskanie przez Polskę niepodległości. W niektórych teatrach grane są sztuki naszych reżyserów z tamtych czasów. Prezydenci przemawiają, a my ich słuchamy. Słuchamy o tym, co nas wzrusza i przeraża, a nawet przerasta. W konsekwencji tych emocji i uczuć pojawia się na naszych twarzach uśmiech, że Polska ma to za sobą.

Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu. W godnym i uroczystym przeżyciu tego święta pomaga udział w liturgii Eucharystycznej. Centralne obchody jak zwykle w Warszawie. Oglądamy wówczas transmitowane przez telewizję defilady wojskowe i oblegany Grób Nieznanego Żołnierza. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii, mającej na celu obudzić w nas prawdziwych Polaków.

W okresie 20-lecia międzywojennego gdynianie z dumą i radością świętowali 11 listopada kolejne rocznice odzyskania niepodległości Polski. Organizatorzy uroczystości chcą wrócić do przedwojennej tradycji i twórczo ją rozwinąć. Będą świętować w listopadowe południe w sposób uroczysty ale i radosny. Aby rocznica odzyskania niepodległości odbyła się w nastroju należnym temu wielkiemu wydarzeniu.

11 listopada ulicami Gdyni przejdzie Gdyńska Parada Niepodległości, w której weźmie udział Marynarka Wojenna, Akademia Morska, Orkiestra stoczniowa, Straż Miejska na koniach, harcerze, młodzieżowe grupy rekonstrukcji historycznej, stare automobile i motocykle. Później nastąpi uroczystość złożenia kwiatów na Płycie Marynarza, a następnie na Placu Grunwaldzkim odbędzie się kilkugodzinny festyn "z myszką".

Festyn na Placu Grunwaldzkim, przygotowany przez Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w scenografii, z rekwizytami, postaciami z tamtej epoki, będzie okazją zarówno do nostalgicznych refleksji jak i po prostu - dobrej zabawy. Będą piosenki i tańce w stylu lat 20 i 30 XX w., będą lody Mewa, portrety, połykacz ognia i liczne niespodzianki.

W Gdańsku główne uroczystości odbędą się pod tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, przy al. Wojska Polskiego oraz pod pomnikiem Jana III Sobieskiego. Na uroczystościach pojawią się władze miasta, przedstawiliece Wojska Polskiego, kombatanci oraz harcerze.

Pospolite ruszenie - ta nazwa najlepiej określa gdańską Paradę Niepodległości. Impreza tego typu odbędzie się w Gdańsku po raz pierwszy. Dlatego szykuje się dużo niewiadomych. Dla uatrakcyjnienia Parady Niepodległości, ZKM umożliwi gdańszczanom przejazd zabytkowym tramwajem elektrycznym. Komenda Państwowa Straży Pożarnej w Gdańsku wystawi konny wóz strażacki. W paradzie nie zabraknie innych pojazdów starych i nowych, zwyczajnych i niezwyczajnych. Furorę z pewnością wzbudzi cadiilac fletwood z 1959 roku, podobnym jeździł Elvis Presley.

PMedia

Opinie (51)

  • ***

    Tak Baju, w pełni zgadzam się z Tobą... Wszystko zależy od tego, w czyich rękach jest resort oświaty. Np. z podręcznika Roszkowskiego vel Alberta jasno wynika, że Piłsudski był liberałem i konserwatystą, zaś całkowitym milczeniem pominięto okoliczność, że w młodości był zaangażowanym działaczem socjalistycznym, więzionym przez władze carskie jako rewolucjonista, a z czerwonego tramwaju wysiadł dopiero na przystanku niepodległość... Nadto zaś - czy wysiadł to też pytanie, bo przecież czerwonej idei pozostał wierny do końca swych dni, a jego wizja Polski była nacechowana wrażliwością społeczną rasowego socjaldemokraty.

    • 0 0

  • Jak i to sie pomija

    ze Pilsudski bral udzial w napadzie na bank i kase kolejowa.
    Jak widac pieniadz rzadzil swiatem He He

    • 0 0

  • Wielkie brawa dla BUSIA i Grubego 64!

    Jestem z Wami, chłopaki (jeśli wolno mi się do Was, Panowie, tak zwrócić -).

    • 0 0

  • dzisiaj mozemy krytykowac socjalizm i "czerwone" idee, bo wiemy jak to sie sprawdzilo w zetknieciu z rzeczywistoscia, ale w czasie miedzywojennym, kiedy ksztaltowalo sie panstwo polskie, wsrod nedzy i masowego bezrobocia (oraz, co tu kryc, zydowskiej dominacji na rynku), byly to mysli postepowe

    • 0 0

  • Kto zgadnie kto to napisal:

    "wesolo w czubie i w pietach a najweselej na skretach"
    No coz posrod patetyzmy, pomnikow, famfar, defilad, dostojnikow, nalezy znalezc czas na ... zycie!
    By sie nim po prostu cieszyc!
    By poznac ladna dziewczyne... i przejsc sie brzegiem morza:
    tacy zamysleni...

    • 0 0

  • szkoda gadać...

    Święto, świętem a molo w/na Brzeźnie rdzewieje, kto się tym opiekuje? Za dwa lata będa płakać, że potrzebny remont kapitalny...

    • 0 0

  • Cechą charakterystyczną okresów schyłkowych danych formacji kulturalnych jest występowanie tendencji dekadenckich, czyli postaw zniechęcenia, rozluźnienia obyczajowości, przekonania o słabości chylącej się ku upadkowi cywilizacji.Zweryfikowanie programów pozytywistycznych, upadek wiary w postęp, przeświadczenie o upadku wszelkich wartości, wreszcie niepewność wobec zbliżającego się przełomu wieków zaowocowały poczuciem rozczarowania, przesytu, marazmu i nieuchronności bliżej niesprecyzowanej klęski. To w przypadku Polaków wpisało sie chyba juz na trwałe w nasz genom! Czas sie zmutowac!

    • 0 0

  • F29 Retaliator

    Całuski, buziaczki, ciasteczka, cukierki :-))))))))
    A ja mam urodzinki 14 listopada :-P

    • 0 0

  • jurek, ja sobie nie dam przykleic amerykanskiego usmiechu od ucha do ucha...

    • 0 0

  • schylek

    W zasadzie ciezko jest w naszej sytuacji mowic o schylkowym okresie naszej formacji kulturalnej, dlaczego ? bo tak na dobra sprawe nie ma zadnej formacji, jest tylko totalny chaos pozostawiony nam przez lata komunizmu. Ale nie to jest najgorsze, gorsze jest jednak sukcesywne wyniszczanie pokladow nadziei przez wszystkie te male i duze afery krecone przez dzisiejszych i wczorajszych NASZYCH ludzi majacych byc wzorem a bedacymi jedynie smieciem polskiej ewolucji, chodzi mi tutaj o caly przekroj spoleczenstwa.
    O schylku nie mozna tez mowic jezeli przecietny widz oglada chetnie programy typu "wielki brat". To nie schylek, to jest upadek, to raczej dowod odmozdzenia spoleczenstwa, ktore nie jest juz w stanie konsumowac normalnych dobr kulturalnych. Upadajac nie osiagnelismy jednak jeszcze dna, bo czesc fanow tychze programow wstydzi sie przyznac do swoich upodoban ...
    Nastepnym objawem choroby jest niejakie przekonanie ze nam sie po prostu cos nalezy, bo my jestesmy mesjaszem i tym ktory cierpial za miliony.
    Cierpielismy ale czy inne nacje nigdy nie cierpialy ?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane