• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Święto Niepodległości

PMedia
11 listopada 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli mieliśmy coś do powiedzenia. Odzyskaliśmy niepodległość. Dziś oddajemy hołd tak wielkiej "dacie" w naszym kalendarzu. Wywieszamy flagi, by wyeksponować naszą niepodległość i narodowość.

"Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy" - tymi słowami rozpoczyna się polski hymn - Mazurek Dąbrowskiego - uroczysta pieśń, która jest symbolem naszego kraju. Bo Polska to my - pamiętajmy o tym!

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy... 11 listopada - święto niepodległości, dzień w którym wracamy do naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, co poświęcili dla nas życie.

To tego dnia w 1918 roku, po latach zaborów Polska odzyskała wolność. Świętowano odzyskanie przez Polskę niepodległości. W niektórych teatrach grane są sztuki naszych reżyserów z tamtych czasów. Prezydenci przemawiają, a my ich słuchamy. Słuchamy o tym, co nas wzrusza i przeraża, a nawet przerasta. W konsekwencji tych emocji i uczuć pojawia się na naszych twarzach uśmiech, że Polska ma to za sobą.

Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu. W godnym i uroczystym przeżyciu tego święta pomaga udział w liturgii Eucharystycznej. Centralne obchody jak zwykle w Warszawie. Oglądamy wówczas transmitowane przez telewizję defilady wojskowe i oblegany Grób Nieznanego Żołnierza. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii, mającej na celu obudzić w nas prawdziwych Polaków.

W okresie 20-lecia międzywojennego gdynianie z dumą i radością świętowali 11 listopada kolejne rocznice odzyskania niepodległości Polski. Organizatorzy uroczystości chcą wrócić do przedwojennej tradycji i twórczo ją rozwinąć. Będą świętować w listopadowe południe w sposób uroczysty ale i radosny. Aby rocznica odzyskania niepodległości odbyła się w nastroju należnym temu wielkiemu wydarzeniu.

11 listopada ulicami Gdyni przejdzie Gdyńska Parada Niepodległości, w której weźmie udział Marynarka Wojenna, Akademia Morska, Orkiestra stoczniowa, Straż Miejska na koniach, harcerze, młodzieżowe grupy rekonstrukcji historycznej, stare automobile i motocykle. Później nastąpi uroczystość złożenia kwiatów na Płycie Marynarza, a następnie na Placu Grunwaldzkim odbędzie się kilkugodzinny festyn "z myszką".

Festyn na Placu Grunwaldzkim, przygotowany przez Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w scenografii, z rekwizytami, postaciami z tamtej epoki, będzie okazją zarówno do nostalgicznych refleksji jak i po prostu - dobrej zabawy. Będą piosenki i tańce w stylu lat 20 i 30 XX w., będą lody Mewa, portrety, połykacz ognia i liczne niespodzianki.

W Gdańsku główne uroczystości odbędą się pod tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, przy al. Wojska Polskiego oraz pod pomnikiem Jana III Sobieskiego. Na uroczystościach pojawią się władze miasta, przedstawiliece Wojska Polskiego, kombatanci oraz harcerze.

Pospolite ruszenie - ta nazwa najlepiej określa gdańską Paradę Niepodległości. Impreza tego typu odbędzie się w Gdańsku po raz pierwszy. Dlatego szykuje się dużo niewiadomych. Dla uatrakcyjnienia Parady Niepodległości, ZKM umożliwi gdańszczanom przejazd zabytkowym tramwajem elektrycznym. Komenda Państwowa Straży Pożarnej w Gdańsku wystawi konny wóz strażacki. W paradzie nie zabraknie innych pojazdów starych i nowych, zwyczajnych i niezwyczajnych. Furorę z pewnością wzbudzi cadiilac fletwood z 1959 roku, podobnym jeździł Elvis Presley.

PMedia

Opinie (51)

  • To prawda spojrzmy chocoazby na ....:
    Zydow!!, Irlandczykow, Ukraincow, czy wreszcie Ruskich...
    Czyli czas reaktywowac!!! I byc chocby jak Poznaniacy, przedwojenni.
    Robmy swoje i to najlepiej jak mozna!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane