• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Targ Węglowy dziś, jutro

Katarzyna Korczak
4 marca 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Taki NIE będzie nowy LOT. Wizja z Sewilli
Trasa zwiedzania Gdańska rozpoczyna się najczęściej na Targu Węglowym. I jest to początek kompromitujący miasto. Makieta Targu Węglowego powstała w Zespole Autorskich Pracowni Architektonicznych przy ul. Grodzkiej w Gdańsku. Autorem koncepcji zabudowy i wykonawcą makiety jest inż. arch. Stanisław Michel, pionier odbudowy Gdańska, projektant ponad stu kamienic gdańskich. Do dziś brak jest opracowania koncepcji zagospodarowania Targu Węglowego. Makiety nikt nie zamawiał. Zrodziła się z potrzeby samego miasta.

Współpracował w tworzeniu koncepcji i makiety asystent arch. Tomasz Miątkowski. Koncepcja zabudowy i makieta Targu Węglowego powstały w konsultacji z twórcami nie zatwierdzonego jeszcze przez Radę Miasta Gdańska planu miejscowego oraz w porozumieniu z pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków, Grzegorzem Budnikiem.

- Tyle lat stoi niezorganizowany plac w chaosie! - mówi arch. Stanisław Michel. - Targ Węglowy nie ma zachodniej strony. Jest pusty. Pawilon LOT-u skazany jest na rozbiórkę. Połowy obudowy placu nie ma. Rozstrzygnięcia wymagają problemy komunikacyjne.

Zachodnia pierzeja Targu Węglowego składa się z trzech części. Jedna należy do LOT-u i spółki Neder - Pol. Zamierzają one wybudować hotel na miejscu dawnego Danziger Hoff, który był najelegantszym hotelem Gdańska. Hotel ten, zdaniem S. Michela, powinien wiązać się z przylotami pasażerów do Gdańska. Jeżeli ktoś przybył do miasta, powinien nocować na początku Drogi Królewskiej. Arch. S. Michel sugeruje odbudowę archiektury Danziger Hoff. Obiekt jednak powinien być dwukrotnie powiększony. Dodana połowa byłaby rozwiązaniem współczesnym.

- Jestem gotów przyznać słuszność każdemu, kto stworzyłby budynek piękniejszy niż Danziger Hoff - mówi S. Michel. - Ale, jak na razie, nikt taki się nie znalazł.

Na Targu Węglowym działa dobrze zorganizowany zespół ludzi skupionych w "Pasażu Królewskim". Oni powinni ten tymczasowy budynek zrealizować jako nowy dom handlowy "Pasażu Królewskiego". Przez pasaż ten przechodziłoby się na z Wałów Jagiellońskich na Targ Węglowy. Za pasażem w kierunku siedziby banku i PZU, naprzeciw Zbrojowni, powinien powstać następny dom handlowy.

- Dopiero te dwa domy handlowe i hotel stanowiłyby oprawę placu od strony zachodniej - mówi S. Michel. - Nie jest sztuką zaangażowanie inwestorów zagranicznych. Dla prestiżu Gdańska powinno się umieć zorganizować gdańskich inwestorów, handlowców. Tak, jak było z "Pasażem Królewskim" czy "Gildią".

Gdańscy inwestorzy wybudowali budynki jeszcze tymczasowe, ale już okazałe. A zaczynali od stołów i łóżek rozkładanych po upadku poprzedniego ustroju. Najlepszym przykładem możliwości rodzimych inwestorów jest "Stągiewna".
Zastanawia się również, czy można wzbogacić fasadę teatru oraz jaki sposób tekturową architekturę Akademii Sztuk Pięknych zamienić na ładną formę rzeźbiarską. Tak powstanie kameralny plac, który niektórzy będą nazywali placem teatralnym.

Zdaniem S. Michela nie powinny na nim stawać samochody. Zgodnie z wytycznymi planu miejscowego arch. Stanisław Michel lokalizuje na Targu Węglowym wielki podziemny parking, który powinien powstawać razem z budową obiektów zachodniej pierzei Targu Węglowego. Pozostaje kwestia ukrycia wjazdu i wyjazdu do podziemnego parkingu, wyjść pieszych.

Przypomnijmy, że poprzedni, ogłoszony przez miasto konkurs na koncepcję zabudowy Targu Węglowego został odrzucony przez marszałka Sejmu. Wątpliwe jest jednak czy miasto będzie stać na drugi wydatek 200 tysięcy złotych, którą to sumę wydano na poprzedni konkurs. Konkurs ów polecono wtedy rozstrzygać członkom Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Głos WybrzeżaKatarzyna Korczak

Opinie (119) 1 zablokowana

  • sopociak bredzisz jak pan bruno,..... a może....?

    co mnie intere ile było koncepcji??
    JA MÓWIĘ O SKUTKACH UŻYCIA BRUNA DO PROJEKTU
    z braku ochoty nie napisze ci o 500 000 które miasto juz już by wydało ZEBY OWE MISY ZLIKWIDOWAĆ
    ja bym to zrobił ale na KOSZT BRUNA
    tak ZESZPECIĆ MÓJ SOPOT:))
    niech nauci powiedza tutaj (o ile chcą) czy i jak te MISY Z LASTRIKA ULUBIONEGO TWORZYWA KOMUNY pasują do OTOCZENIA??
    i tyle:)))
    po co sie silisz na coś czego nie uradzisz??

    • 0 0

  • Mono

    Tu jest obszar starego miasta i niech wygląda jak stare miasto. Tuż obok jest ul.Rajska gdzie już zaginął duch naszego miasta i niech tam sobie tworzą swoje nowoczesne wizje architekci amatorzy. Na zachodzie już wszyscy odeszli od gmerania w architekturze starówek. Wszelkie nowoczesne budynki stają się szybko "obciachowe", popatrz na zieleniak. Poza tym wszystkim żeby budynek ze szkła, marmuru i aluminium jakoś wyglądał musi być bez przerwy CZYSZCZONY a jak znam życie na to zabraknie pieniędzy.

    • 0 0

  • O co ten szum ?

    Ludzie , macie problemy z byle erchitekcina rodem z PRL-u , Michel dobiega 70-tki i to wyjaśnia całą sprawę - zamiast mózgu wiadro wapna!
    Ja mam problem , chyba nie tylko ja. Z GW dowiedziałem się że seks oralny może powodować nowotwory jamy ustnej - i to jest problem. Konia z rzędem temu oczywiscie normalnemu facetowi , który nie smakował świeżej i młodej cipki. O odczuciach płci przeciwnej nie wypowiadam się.
    Zamiast podyskutować o faktycznie istotnych problemach zajmujemy sie tematami zastępczymi.
    Kogo tak naprawdę interesują wizje Michela ? Nagle znależli się puryści architektury Gdańska. Oczywiście z galluxem na czele.

    • 0 0

  • o cholera to juz 4ty moj nalog, ktory powoduje raka.

    Zeby tylko ministerstwo nie wpadlo na pomysl tatuazy pod pępkiem z odpowiednią informacją-ostrzeżeniem.

    • 0 0

  • Durna Pało

    ale żeś przysunął z tym zieleniakiem, w tym sęk, żeby zostawić po sobie jakiś ślad naszej epoki a nie w kółko produkować gnioty typu stągiewna.
    Nawet taki zieleniak powinien zostac wpisany do rejestru zabytków jako ślad po minionej epoce. NIestety prymitywna myśl konserwatorka, jaką preferuje Budnik: chronić stare likwidować wszystko co powojenne, doprowadzi do tego, ze nie pozostanie po nas żaden ślad w historii.
    A jeżeli znasz tylko szkło, stal i marmur to architekt z Ciebie nędzniutki.

    • 0 0

  • Jak można się podpisywać Durna Pała?
    Phi!
    A ty zaitsev co masz do Galluxa?

    • 0 0

  • Galux mądralo

    a widziałeś projekt zabudowy monciaka od Bryzy do BWA i do Algi?
    To do czego ty chcesz żeby pasowała ta fontanna?
    Znasz sie na tworzeniu przestrzeni jak byk na gwiazdach, a krzyczysz jak byś wszystkie rozumy pozjadał.
    Pomysł z rybakiem jest wg. mnie bardzo fajny a to na czym on stoi to kwestia gustu.
    Zobacz ilu turystów robi sobie zdjęcia na tle tej fontanny i to jest wyznacznik sukcesu, a nie twoje zdanie, z którym nikt normalny sie nie liczy.
    Gdańsk ma Neptuna a Sopot rybaka i tak powinno być.

    • 0 0

  • Sopociak
    Nie lubię cie

    • 0 0

  • Zaitsev

    Co takiego?
    Sex oralny i nowotwory?
    To chyba jawna prowokacja, tylko ze strony jakiego ugrupowania?
    Cholera co ja w domu babie powiem?
    Tylko po bożemu?
    Składam protest. GW nawiązało współpracę z "Naszym dziennikem" - to pewne!!!

    • 0 0

  • BGZP jako pracownik pewnego regionalnego portalu internetowego ostatnio nie udzielam sie za bardzo na forum, a jak sie udzielam to zawsze, ale to zawsze sie podpisuje z hostem i adresem pewnej strony - nie wpadajcie w paranoje przez te anonimy blagam.

    a projekt....ehhh... lepsze to niz lot, ale mnie sie jednak marzy odbudowanie tego co bylo - wystarczy sama fasada

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane