• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tłumy na gdańskim lotnisku

Roman Daszczyński
11 sierpnia 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Ciężkie czasy dla podróżnych w porcie lotniczym Rębiechowo. Na samolot do Wielkiej Brytanii czeka się nawet kilka godzin - i nie ma w tym żadnej winy pracowników gdańskiego lotniska.

Przed południem na gdańskim lotnisku Rębiechowo miały wylądować dwa samoloty z Londynu. Żaden nie dotarł na czas. Jeden - z lotniska Luton - miał półtorej godziny opóźnienia, drugi - z lotniska Stansted - cztery i pół godziny. To skutek wzmożonych kontroli bagażu na brytyjskich lotniskach po wykryciu szajki terrorystów, którzy chcieli przeprowadzić serię zamachów na samoloty pasażerskie.

Po południu Szwedzi odwołali lot Sztokholm - Gdańsk - Sztokholm, nie podając powodów - nie musi mieć to jednak związków z sytuacją na brytyjskich lotniskach. Wieczorny samolot do Liverpoolu miał dwie godziny spóźnienia.

- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wielkości opóźnień - ubolewa Włodzimierz Machczyński, prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w gdańskim Rębiechowie. - Dostajemy sygnał dopiero wówczas, gdy samolot stoi na pasie startowym w Wielkiej Brytanii, więc doliczamy długość lotu i dzięki temu mniej więcej wiemy, kiedy powinien wylądować. To, niestety, uniemożliwia powiedzenie oczekującym pasażerom, czy samolot będzie opóźniony o dwie czy cztery godziny.

Maszyny wożą pasażerów wahadłowo. Przylatują z Wielkiej Brytanii, w ciągu trzydziestominutowego postoju w Gdańsku przyjmują ludzi na pokład i ruszają w drogę powrotną.

Na odlot samolotów do Londynu z terminalu gdańskiego lotniska czekało wczoraj kilkaset osób - około 300 pasażerów i ich rodziny. Obyło się bez większych spięć. - Szkoda czasu, ale co robić? - mówili. - Rozumiemy, że chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Według Machczyńskiego nie było żadnego komunikatu, który by oficjalnie potwierdzał, że spóźnienia samolotów z Londynu są spowodowane zaostrzeniem kontroli pasażerów na brytyjskich lotniskach. Port Lotniczy Rębiechowo wzmocnił jednak środki ostrożności. Patrole Straży Granicznej i policji są liczniejsze niż zwykle.

- Rębiechowo od wielu miesięcy działa według zaostrzonych procedur, bo już kilkakrotnie odlatywały stąd do krajów arabskich samoloty z naszym wojskiem - mówi pracownik ochrony. - Terroryści mogliby sobie uroić, że atak na gdańskie lotnisko ma jakiś sens. Dlatego też zwyczajowo sprawdzamy ręcznie wyjątkowo dużo bagaży, nawet do siedmiu na każde dziesięć sztuk. Teraz, oczywiście - wszystkie.

Zdaniem naszego rozmówcy, brytyjskie opóźnienia spowodowane są właśnie przejściem na ręczną kontrolę bagażu. Brytyjczycy sprawdzali dotychczas manualnie jeden na dziesięć bagaży, reszta była prześwietlana. Teraz sprawdzają ręcznie wszystkie - dziesięć zamiast jednego. Łatwo policzyć, że odprawa może się wydłużyć z pół godziny do nawet pięciu godzin.

- Ruch na tamtych lotniskach jest potężny, spóźnień nie daje się skoordynować, więc sypie się siatka połączeń - dodaje nasz rozmówca. - Obawiam się, że w najbliższym czasie spóźnienia będą normą, bo to żywioł trudny do opanowania.
Włodzimierz Machczyński, prezes Portu Lotniczego w Rębiechowie

Przepraszam podróżnych za utrudnienia, choć to sytuacja niezależna od nas. I apeluję o ułatwianie pracy służbom lotniskowym. Właśnie dla bezpieczeństwa pasażerów sprawdzane są wszystkie bagaże i osoby wchodzące na pokład samolotu. Przypominam więc, że lista przedmiotów niebezpiecznych została poszerzona. Nie wnosimy na pokład przedmiotów, które mogą posłużyć do ataku, takich nawet jak pilnik do paznokci, cążki czy parasol. Nie wnosimy też płynów w otwartych butelkach. Wiem, że przeszukanie pasażerów jest uciążliwe i nieprzyjemne, ale to konieczność. Także kamer, aparatów fotograficznych, laptopów i całej elektroniki nie można brać ze sobą na pokład samolotu.
Roman Daszczyński

Opinie (126) ponad 50 zablokowanych

  • Nowy Port przy tym

    to oaza spokoju. Uwierz mi.

    • 0 0

  • obywatel VII RP

    Kiedy ty ostatni raz byłeś w Nowym Porcie? Jak się to czyta to odnoszę wrażenie że piszą ludzie którzy po pracy nie wychodzą z domu, może dlatego wieczorami takie pustki na naszych ulicach.

    • 0 0

  • bida + reklama

    Nacja i religia nie mają znaczenia w sprawach bezpieczeństwa. To są tylko czułe punkty wmontowane biedakom, którym co krok się macha przed oczami reklamą lepszego świata.

    Jedna z istotnych różnic między nimi a nami jest taka, że np. w Polsce, żeby zarabiać 2000 zł/mies. trzeba się uczyć 18 lat. Biedak z jakiejś pustyni, który ma liczną rodzinę i znajdzie sie nagle w warunkach życia na "Zachodzie" nie przeskoczy tych 18 lat. To może zdołować. Tym czasem jakiś szejk żyje sobie jak w raju, a wypasieni europejczycy drwią z "brudasów". A żeby zasmakować klimatu zagrożenia w dzielnicy nie trzeba jechać za granicę. Polecam wieczorki w Orunii Dolnej, Letniewie, Zielonym Trójkącie, Chylonii czy Grabówku.

    • 0 0

  • Mikuś

    Wiele takich ciekawych miejsc lub dzielnic jest zwyczajnie przereklamonych. Znacznie ciekawiej bywa w okolicach sklepów całodobowych i różnistych miejsc uciech i zabaw. Są oczywiście wyjątki jak np Dolne Miasto.

    • 0 0

  • baja

    Oni mają teorię, że za zamachami 11 września stoją Żydzi. Poważnie, kiedyś takie sensacyjne niusy, wzmacniane chyba lekturą jakichś antysemickich pisemek, przekazywała mi jedna nieciekawa pani z którą miałam (nie)przyjemność spędzić kilka godzin w podróży, a ktorej syn mieszkał w tym czasie w NY i "ona wie" ;) Potem sobie o tym poczytałam, i faktycznie: jest grupa ludzi, którzy w to wierzą i są przekonani że to spisek z agentami Mossadu w roli głównej. Tylko co ma Mossad do Hiszpanii? Tego jakoś nie wyjaśniają, ale jakoś drobne luki w ich teorii nie przeszkadzają im wierzyć, że jest ona prawdziwa.
    Teraz to też pewnie żydowski spisek w celu przejęcia władzy nad światem ;)

    • 0 0

  • Najstraszniejsze jest to

    że w całej sprawie brali też udział rodowici Brytyjczycy, którzy przeszli na islam. To jest dla mnie niepojęte. Jakie pranie mózgu trzeba przejść, żeby iść z bombami na swoich? Motywacja, że to z biedy i z powodu dyskryminacji rasowej jest tu śmieszna.

    • 0 0

  • Locoski

    Jeśli chodzi o Nowy Port, to jego sława faktycznie dotyczy raczej przeszłości. Jeśli pojawił się spokój w innych dzielnicach, to zaczy, że młodzież wybyła na zarobek do Unii. Tylko patrzeć, jak emeryci zaczną sobie dorabiać do emerytury ;) W tej sytuacji, po klimat zagrożenia chyba faktycznie trzeba będzie wyemigrować. Czy ten dziwny spokój w miescie to aby nie jest cisza przed burzą? Ktoś kiedys w końcu przyjedzie tu mieszkać.

    • 0 0

  • Żmijko

    Może i rodowici ale to potomkowie kolonialnych arabusów, a pranie mózgu to w końcu nic nowego na tym świecie.

    • 0 0

  • Czarna Żmija

    Co to za brytyjczycy? Może pochodzili z kolonii spacyfikowanej 100 lat temu przez Wielką Brytanię?

    • 0 0

  • Locoski

    Nic już więcej nie piszę, bo Ty piszesz to samo ;)

    BIPP!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane