• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trzy ofiary przemocy wobec kobiet dziennie

Marzena Klimowicz-Sikorska
4 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najprostsze skojarzenie z przemocą to przemoc fizyczna. Ale tak naprawdę ma ona wiele twarzy. Najprostsze skojarzenie z przemocą to przemoc fizyczna. Ale tak naprawdę ma ona wiele twarzy.

Blisko 900 kobiet, które doświadczają przemocy, zgłasza się rocznie do Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku. Trwa kampania edukacyjna na ten temat, bo przemoc to nie tylko bicie czy wykorzystywanie seksualne.



Kobiety, które zgłaszają się z prośbą o pomoc, to tylko ułamek tych wszystkich, które są bite i upokarzane w zaciszu swoich domów. By głośniej mówić o tym problemie i edukować ofiary w zakresie pomocy, jaką mogą uzyskać i która im się należy, namawia kampania edukacyjna "Przemoc ma płeć. Skutecznie przeciw przemocy - tylko razem!", która potrwa do 10 grudnia.

Bo choć ofiarami przemocy padają też mężczyźni, z problemem tym zmagają się przede wszystkim kobiety.

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś(łaś) przemocy domowej psychicznej bądź fizycznej?

- Kobietom jest znacznie trudniej obronić się przed przemocą, nawet w zamożnej Europie - mówi Krzysztof Sarzała, przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdańsku i kierownik Centrum Interwencji Kryzysowej. - Kobietom często się nie wierzy, a gdy trafiają na policję czy do ośrodków pomocy społecznej, nie są traktowane poważnie. Dlatego w tej kampanii chcemy mówić o tym, że kobiety są w trudniejszej sytuacji niż mężczyźni. Chcemy też powiedzieć, że nie wszyscy mężczyźni się na to zgadzają i że można kobietom doświadczającym przemocy pomóc.

Przemoc to bardzo szerokie i nie dające się zamknąć w prostej definicji zjawisko. Dlatego specjaliści mówiąc o niej używają trzech kryteriów, które muszą zajść łącznie, żeby móc ją stwierdzić. Pierwsza z nich to intencjonalność zamiaru. Druga to nierównowaga sił.

- Sprawca musi mieć jakiś rodzaj przewagi nad krzywdzoną osobą, być jedynym żywicielem rodziny, jako jedyny mieć dostęp do konta, przez co uzależnia od siebie ofiarę - tłumaczy Sarzała. - Bo nie zawsze musi chodzić tylko o przewagę fizyczną.

Przewaga oprawcy nad ofiarą może wynikać np. z pozycji społecznej, kiedy ofierze nikt nie chce wierzyć ze względu na status oprawcy.

- Z trzecią przesłanką mamy do czynienia, kiedy zachodzi jakiś rodzaj krzywdy. Krzywda jest tu rozumiana bardzo szeroko: i jako fizyczna, i w sensie np. deprecjonowania tej osoby - dodaje Sarzała.

Kampania ma pokazać, że problem dotyczy ludzi z różnych warstw społecznych, o różnym poziomie materialnym, a nie jest jedynie domeną osób z tzw. marginesu społecznego. Bywa, że dochodzi do niej w tzw. dobrych, zamożnych domach.

Jak można pomóc ofierze?

- Pomijając sytuacje skrajne, gdzie poza ucieczką nie ma innej możliwości, zwykle zaczyna się od subtelniejszej pomocy, np. od przygotowania kobiety na sytuację awaryjną. Powinna ona wiedzieć, że dokumenty warto trzymać w jednym miejscu, powinna zaplanować kogo i w jaki sposób powiadomić w sytuacji zagrożenia - dodaje specjalista. - Uczymy też asertywności wobec oprawcy.

Dopiero potem ofiara przemocy kierowana jest do specjalistów i to nie tylko psychologów, ale też policjantów, personelu medycznego, nauczycieli, pracowników socjalnych czyli tych, do których najpierw zwykle zgłasza się ofiara przemocy.

- W pierwszej kolejności to oni mają obowiązek pomagania w takiej sytuacji - przypomina Sarzała.

Kampania "Przemoc ma płeć. Skutecznie przeciw przemocy - tylko razem!" potrwa do 10 grudnia. Więcej szczegółów na stronie FB kampanii.

Miejsca

Opinie (120) 5 zablokowanych

  • Kolejny obrzydliwy fotomontaż

    Kolejny obrzydliwy fotomontaż i tekst mający wzbudzać nienawiść do mężczyzn. Niedawno widziałem inny obrzydliwy fotomontaż na którym mężczyzna kopie leżące dziecko. Robienie kampanii społecznych według wzorów nazistowskich typu Zyd-tyfus i komunistycznych typu zapluty karzeł reakcji to skandal. W krajach anglosaskich kampanie społeczne robi się tak aby integrować społeczeństwo dla wspólnego rozwiązania problemu społecznego. W Polsce kampanie społeczne robi się tak aby skłócić naród i społeczeństwo. Kto o tym decyduje i tym steruje?

    • 5 0

  • Jak mozna wprowadzac w życie antagonizmy pod hasłem "Przemoc ma płeć". Jest to powrót psychologii do jej okresu okresu prenatalnego.
    Wiadomo, że kobiety stosują przemoc psychiczną, bo trudno wyobrazić sobie słąbszą fizycznie kobietę, która bije fizycznie silniejszego partnera :-)
    A co z przemocą kobiet wobec dzieci? "Nie będziesz grzeczny to mamusia nie będzie cię kochać". Dlaczego problem przemocy nie jest poruszany wielopłaszczyznowo?
    W mojej opinii autor takiego hasła wykazuje ten sam rodzaj prymitywizmu, jak osoby dopuszczające się przemocy.

    • 4 0

  • Marzena Klimowicz do psychologa

    przemoc jest zarówno ze strony mężczyzn jak i ze strony kobiet. ta ze strony kobiet jest bardziej wyrafinowana - są to bezpodstawne pomówienia o przemoc fizyczną psychiczną a nawet o molestowanie wspólnych dzieci - przeżyłem to więc wiem co piszę. Taka baba wie o stereotypach i z tego korzysta pełnymi garściami. a rzeczywistość jest całkiem inna. jest już normą przy rozwodach robić z faceta bandytę i zboczeńca. co dziwne sądy dają sie na to dalej nabierać - albo udają po prostu idiotę aby zrobić babie dobrze. powinno być w polsce tak: jeżeli pomówienie o molestowanie okaże się rzeczywiscie pomówieniem - wtedy z urzędu wkracza prokurator i baba ma ze 3 lata odsiadki bez zawiasów. po 100 takich wyrokach i odpowiednim nagłośnieniu od razu spadła by ilość podobnych spraw.

    • 4 0

  • Przemoc na cele sprawy rozwodowej. Bezpodstawne oskarżanie mężczyzn.

    Dlaczego nie napisze Pani prawdy w swoim artykule. Przecież zdecydowana większość kobiet oskarża mężczyzn o stosowanie przemocy psychicznej w celu uzyskania przewagi procesowej w sprawie rozwodowej.
    Przemoc ma płeć? Jeżeli tak, to sprawcami przemocy najczęściej są kobiety, które ograniczają ojcom kontakty z dziećmi, wyrządzając im wielką i nieodwracalną krzywdę.

    • 3 0

  • A dlaczego nie wzięto pod uwagę raportu NIK.Tam pisze ,ze kobiety zazwyczaj składają fałszywe doniesienia w sprawie rozwodowej ,żeby bez problemu uzyskać rozwód i alimenty,Zobaczcie jaki krzyk obok jest o alimenty!Zabierają dzieci i zaraz maja przez sąd przyznane dziecko przy niej.Alimenty wstecz 3 miesiące! Wszystko jako zabezpieczenie! Zrobili kampanię przeciw rozbijaniu rodzin.Wstyd dla redakcji za brak obiektywizmu

    • 3 0

  • Większego absurdu i dyskryminacji nie czytałem (1)

    "Przemoc ma płeć. Skutecznie przeciw przemocy - tylko razem!" - większego absurdu i dyskryminacji nie czytałem! Prowadzi to do patologi, w której krzywdzony mężczyzna, nie zgłasza tego bo to wstyd, bo nikt mu nie uwierzy, itp. Nawet jeśli już zdesperowany postanowi sprawę zgłosić, to najczęściej zostaje wyśmiany. Taka sytuacja i tego typu kampanie dyskryminacyjne prowadzą co najwyżej do bezkarności "domniemanych" ofiar, do mnóstwa pomówień w tym o molestowanie seksualne dzieci, itp. Przemoc ma płeć? Jaką ja pytam?!?

    • 2 0

    • Masz 100 % racji. Tego typu kampanie to patologia. Osoby pomawiające o stosowanie przemocy, molestowanie seksualne - szczególnie dzieci - powinny być bezwzględnie karane. Matka która pomawia mężczyznę o molestowanie seksualne dzieci dowodzi tym kompletnego braku jakichkolwiek predyspozycji uprawniających ją do opiekowania się i wychowywania dziecka.

      • 1 0

  • najpierw do kosciolka zeby sasiedzi widzieli

    a potem znecanie sie bezkarne. typowy wyborca pisu.

    • 0 1

  • Co za idiotyzm ! Przemoc nie ma płci !

    Widać od razy że facet bierze kasę z ue ale tylko za zwalczanie przemocy wobec kobiet a nie przemocy w ogóle czy przemocy w rodzinie. Kto uwierzy facetowi, że jest bity przez kobietę ? Kto potraktuje go poważnie ? Mówienie że kobieta ma gorzej w tej sytuacji do dowód intencyjnego skretynienia. Należy skończyć raz na zawsze z walką z płcią kosztem walki z przemocą. Przemoc nie ma płci. Ofiara to ofiara bez względu na płeć wiek status !!!

    • 0 0

  • Facet jest jak kafelki

    Facet jest jak kafelki w łazience.Jak go dobrze ułożysz to możesz po nim do śmierci deptać.

    • 1 0

  • Dyskryminacja meżczyzn w polskich sądach i instytucjach

    Przypadków jest wiele.
    1. Ojciec kilkorga dzieci dowiedział się ze od lat jest bezpłodny. Sad uznał ten fakt , jego żona dostawała alimenty z funduszu.Po jakims czasie fundusz załozył w/w ojcu sprawę o zwrot wypłaconych alimentów, gdyż , skoro przez wiele lat je płacił a teraz juz nie, oznacza to ze uporczywie się od nich uchyla
    2.Mężczyzna udowodnił przed sądem fakt ze nie jest ojcem dziecka-sąd zasadził mu alimenty gdyż dziecko musi jeść.
    3.Ojciec dowiedział się po latach że dzieci są nie jego, co udowodnił przed sądem za pomocą testu DNA.Zażądał zwrotu płaconych przez wiele lat alimentów.Sąd oddalił powództwo, gdyż "dziecko nie może zwrócić alimentów." Istnienie ojca biologicznego czy odpowiedzialność matki nie miała dla sądu żadnego znaczenia.
    4. Gdy dochodzi do sprawy rozwodowej i opieki nad dziećmi, tylko 4 procent wygrywaja ojcowie.Bo wiadomo.Matka zawsze lepiej wychowa dzieci a ojciec to nierób i pedofil, w najlepszym wypadku tylko damski bokser i alkoholik.
    5.W zwiazku z tym, tzw Matce Polce, biednej i znękanej, chociaż często alkoholiczce i prostytutce sąd zasadza wysokie alimenty i osoba ta może już wieść spokojny żywot na koszt swojego żywiciela.Gdy ten, chociaż raz nie zapłaci alimentów lub w niepełnej kwocie ( wszak zdarzają się wypadki losowe niezawinione takie jak choroba, utrata pracy), wtedy biedna Matka Polka udaje sie do komornika, a ten zaczyna gnebic alimenciarza, praktycznie bez powodu i przez dziesiecielocia, gdyż bez znaczenia jest powód nie wpłacenia alimentów i fakt, ze np stało sie to tylko jeden raz i wiele lat temu.Egzekucja komornicza bedzie sie toczyć przez dzisieciolecia, gdyż moze zostać przerwana wyłącznie na życzenie pasożyta, czyli włascicielki dziecka.
    5.Inne...można wymieniać dziesiątkami podobne przykłady.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane