• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tylko 35 proc. pasażerów płaci za komunikację miejską

Maciej Korolczuk
28 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (665)
Debatę o kondycji trójmiejskiej komunikacji miejskiej i problemach, z jakimi się mierzy, zorganizowała Nowa Lewica. Debatę o kondycji trójmiejskiej komunikacji miejskiej i problemach, z jakimi się mierzy, zorganizowała Nowa Lewica.

Tylko 35 proc. pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej w Trójmieście za nią płaci. Reszta pasażerów korzysta z niej bezpłatnie - powiedział Hubert Kołodziejski, dyrektor ZKM w Gdyni podczas debaty dotyczącej funkcjonowania transportu publicznego w aglomeracji. Spotkanie zorganizowała Nowa Lewica.



Czy trójmiejskie samorządy powinny zrezygnować z darmowej komunikacji dla wybranych grup?

O komunikacji miejskiej w trójmiejskim wydaniu rozmawiali m.in. Beata Maciejewska, posłanka Nowej Lewicy, Tomasz Larczyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Nowej Lewicy, dyrektor ZTM w Gdańsku Sebastian Zomkowski,
  • Paweł Kondzielewski z firmy Innobaltica, wprowadzającej system Fala oraz Hubert Kołodziejski, dyrektor ZKM w Gdyni.

    I to ten ostatni w trakcie debaty zdiagnozował największą bolączkę trójmiejskiej komunikacji.

    Według niego jest nią rażąca dysproporcja w ponoszeniu kosztów za jej funkcjonowanie.

    - Obecnie ok. 30-35 proc. pasażerów płaci za korzystanie z komunikacji miejskiej wg taryfy pełnopłatnej - przyznał Kołodziejski. - Reszta pasażerów korzysta z ulg i zwolnień z opłat, tak jak dzieci, młodzież czy seniorzy. To niesie za sobą szereg konsekwencji. Planowane podwyżki dotykają coraz mniejszej grupy, co może spowodować, że nastąpi odpływ pasażerów. Niskie przychody z biletów nie wystarczają, by zbilansować koszty. Najgorszy okres mamy już chyba za sobą, gdy stopień pokrycia kosztów przychodami w pandemii spadł do zaledwie 20 proc. Obecnie to ok. 30 proc. Pozostała reszta środków potrzebnych do utrzymania komunikacji pochodzi z budżetów gmin, bo nawet ostatnie propozycje wzrostu cen nie są w stanie zrekompensować wzrostu cen prądu, gazu i paliw.
    Kupili busy, w których będą uczyć... o systemie Fala Kupili busy, w których będą uczyć... o systemie Fala

    Według danych tylko 35 proc. pasażerów w Trójmieście płaci za korzystanie z gminnej komunikacji miejskiej. Reszta pasażerów jest zwolniona z opłat. Według danych tylko 35 proc. pasażerów w Trójmieście płaci za korzystanie z gminnej komunikacji miejskiej. Reszta pasażerów jest zwolniona z opłat.

    Polski Ład tylko Gdyni zabrał 180 mln zł



    Na braki w budżetach miast uwagę zwrócił także Stanisław Taube, przewodniczący Forum Związków Zawodowych woj. pomorskiego. Przyznał, że tylko regulacje Polskiego Ładu pozbawiły budżet Gdyni 180 mln zł, które mogłyby nie tyle poprawić jakość komunikacji, co utrzymać ją na dotychczasowym poziomie.

    Zwrócił też uwagę na pułapkę, w jaką mogą wpaść nowoczesne samorządy, stawiające na transport zeroemisyjny (taką strategię rok temu ogłosił m.in. Gdańsk).

    - Proszę spojrzeć na Kraków, który postawił na nowoczesny elektryczny tabor, a podwyżki cen prądu odczuł najmocniej. W efekcie flota została postawiona na kołkach i znów na ulicach pojawiły się pojazdy z silnikami diesla.
    Sebastian Zomkowski z ZTM Gdańsk wskazywał z kolei, że pasażerów do komunikacji miejskiej można tylko zachęcać i dawać im wybór, a nie zmuszać.

    - Można to zrobić dzięki taborowi wysokiej jakości, którą systematycznie podnosimy. To też szeroka oferta taryfowa, integracja z koleją czy zwiększanie częstotliwości kursów. Naszym celem jest z jednej strony utrzymanie 50 proc. podróży odbywanych komunikacją miejską, a z drugiej przekonanie podróżnych do transportu publicznego na krótkich odcinkach, by tam, gdzie nie muszą, nie jechali autem, wybierali tramwaj, autobus lub szli pieszo - mówił Zomkowski.
    Marek Weryszko z Partii Zieloni uważa, że w dyskusji o komunikacji należy wsłuchać się w głos mieszkańców. Marek Weryszko z Partii Zieloni uważa, że w dyskusji o komunikacji należy wsłuchać się w głos mieszkańców.

    Podstawowy kłopot: brak porozumienia między samorządami



    Podczas debaty sporo miejsca poświęcono też planowanej inauguracji systemu Fala. Choć ma to nastąpić już za cztery miesiące, nadal jego założenia wzbudzają wiele kontrowersji. Mówiła o tym m.in. posłanka Beata Maciejewska.

    - Oprogramowanie informatyczne systemu Fala jest ogromne i skomplikowane, ale sam system dla pasażera ma ubogą ofertę. Z jednej strony daje wiele możliwości organizatorom transportu, a z drugiej niewiele pasażerom - twierdzi posłanka Nowej Lewicy.
    Jej zdaniem u podstaw niepowodzenia leży brak porozumienia między władzami poszczególnych samorządów.

    - Władze Gdańska, Sopotu i Gdyni są "po jednej linii", a mimo to od lat nie mogą się porozumieć w kwestii np. wspólnego biletu. Przecież Trójmiasto od lat funkcjonuje jako jeden organizm i środowisko, granice się zacierają, zwłaszcza w komunikacji. W mojej ocenie to błąd polityczny, który leży u podstaw wszystkich bolączek trójmiejskiej komunikacji. Najpierw trzeba się dogadać, a dopiero potem mówić o didaskaliach.
    Na ubogą ofertę taryfową systemu zwrócił z kolei uwagę Marek Weryszko z Partii Zieloni.
    - Prace nad systemem trwają od lat i masę czasu już nam uciekło. Z pewnych założeń już się pewnie nie da tak łatwo wycofać. Ale trzeba posłuchać tego, co mówią mieszkańcy i popracować nad atrakcyjniejszymi taryfami. Potrzebne są choćby zachęty finansowe dla pasażerów. Zgadzam się też z tezą, że Fala nie trafiła w swój czas, że jest opóźniona - zwłaszcza technologicznie. Bezprecedensowa fala krytyki i negatywnych komentarzy nie wzięły się z niczego. Nie można teraz tego zlekceważyć.
    Paweł Kondzielewski, dyrektor projektu systemu Fala. Paweł Kondzielewski, dyrektor projektu systemu Fala.

    W przyszłości system sam rozpozna, że jesteśmy w pojeździe?



    Nieco więcej optymizmu wykazywał Paweł Kondzielewski, dyrektor projektu systemu Fala. Jak przekonywał, system będzie przechodził stopniowe przeobrażenia, nawet już po uruchomieniu.

    - Nie chcemy robić rewolucyjnych zmian od razu, musi się to odbywać małymi krokami i niewykluczone, że w przyszłości "checkowanie" w pojazdach odbywać się będzie na podobnych zasadach, jak w innych miastach tzw. systemu be in-be out, który rozpozna, że znaleźliśmy się w pojeździe lub poza nim bez konieczności zbliżania karty do walidatora.

    Uchwała obywatelska, by przywrócić niższe ceny



    Na koniec debaty Tomasz Larczyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Gdańsku zapowiedział złożenie obywatelskiego projektu uchwały, która miałaby przywrócić ceny biletów sprzed proponowanych podwyżek. Zbieranie podpisów ma ruszyć niebawem.

    To już druga w ostatnim czasie debata dotycząca komunikacji, zorganizowana przez środowiska będące w opozycji do władz miasta. Na początku lutego w sali obrad rady miasta o systemie Fala rozmawiali goście zaproszeni przez radnych PiS.

    Innoblatica w ogniu pytań o system Fala Innoblatica w ogniu pytań o system Fala
  • Opinie (665) ponad 10 zablokowanych

    • dzieci i młodzież to już przesada

      Nie ma nic "za darmo", zniżka 50% wystarczyła..

      • 16 3

    • Jakoś nie chce mi się wierzyć w te 35%. Z tymi seniorami to też naciągane bo bilet darmowy jest od 70. Ludzie w wieku 21(max25) do 69 jeżdżą płacąc za bilety.

      • 15 0

    • Bezpłatne przejazdy dla dzieci to już naprawdę przesada (5)

      darmowa edukacja, opieka zdrowotna, socjal, obiady w szkołach, 500+, wyprawki, bony turystyczne, ulgi podatkowe... i ciągle mało kasy, żeby utrzymać własne dziecko? Ponad 50% budżetu każdej gminy idzie co roku na same szkoły, kilkadziesiąt milionów w 3mieście na socjale, to nie ma się co dziwić, że kasy na inwestycje nie ma.

      • 34 5

      • (1)

        Może się czepiam ale przy tym stanie finansów samorządów to głupotą było wciskanie ukraińskich dzieci do szkół. Powinny dostawać laptopy i uczyć się zdalnie u siebie. Jakosnpolskie dzieci mogły dwa lata tak się uczyć. Bardzo dużo pieniędzy na to poszło. Miasto powinno też sprzedać ECS bo generuje dużo kosztów. Niech prywatny przedsiębiorca zrobi tam biura czy nawet jakąś lekką produkcję. Stadion Lechii przeznaczyć pod parking wielopiętrowy dla UCK. Lechia niech korzysta ze złotego stadionu i tak stoi odłogiem. A już kompletna głupota jest robinie przejść naziemnych za grube miliony jak ponoć brak kasy. Niech do UM i ich spółek wpadnie parę kontroli. Proszę

        • 15 2

        • powinny zostac odebrane przez usa i zabrane do usa, tam moglyby sie rozwijac jako mieso armatnie do nowej wojny

          • 1 3

      • Dlaczego rodzice mający kartę dużej rodziny mają bezpłatne przejazdy.Dzieci -to rozumiem,ale rodzice?

        • 2 1

      • W sedno, z małym ale.

        Edukacja jest obowiązkowa, więc musi być darmowa. Jakakolwiek ta edukacja jest, to jednak jest powszechna. Dzięki temu potencjał wytwórczo/produkcyjny/usługowy ludzi w wieku produkcyjnym jest wyższy niż w krajach z powszechnym analfabetyzmem. Czyniąc edukację odrobinę tylko mniej powszechną (płatną) długoterminowo obniżamy średnią jakość pracownika na rynku pracy, i zaczynamy (jeszcze bardziej) odstawać od bogatego zachodu, do którego trochę przynależymy. Tak więc edukacja może nie opłąca się nikomu, ale jednocześnie opłaca się wszystkim i są to dobrze wydane pieniądze.

        Służba zdrowia: im łątwiejsza (czyli też tańsza) jest wizyta u lekarza i leczenie, tym (znowu) średnio rzecz biorąc społeczeństwo jest zdrowsze. Zdrowsze, znaczy (ograniczam teraz punkt widzenia do ultraliberalnego) zdolne do pracy i coś może zdrowy pracownik/pracownica robić. Chory, niezdolny do pracy czy to wskutek choroby, czy wskutek niedoedukowania (analfabeta nie zrobi nawet prawa jazdy) jest tylko kosztem.

        Mogę zapytać czymu droga jest za darmo, przecież niąnie jeżdżę, a na jej utrzymanie płacę. Ja nie, ale samochód, który dowozi mi mi mocnego fulla do Biedry już tak, czyli z każda z tych darmowych rzeczy na którąpłącępodatki gdzieś też dyskretnie mnie wzbogaca.

        PAtaologią jest sponsorowanie zaś rzeczy, które nie zwracają się społęczeństwu w żaden sposób a wręcz obracają się przeciwko niemu. Litościwie nie będęwymieniać

        • 0 2

      • najpierw czepianie się i nienawiść do dzieci i młodzieży, a jutro będzie biadolenie na innym forum, że kobiety nie chcą rodzic, ciekawe dlaczego....

        • 0 2

    • O kurczę! Kto by się spodziewał??

      Kto by się spodziewał że darmowa komunikacja na siebie nie zarobi!? Z Gdyni Obłuże jadąc do Wejherowa wydam więcej na bilety niż na paliwo, myśle że nic dodawać nie trzeba.

      • 17 1

    • Darmowa

      Koniec kropka i jeszcze chodniki wyremontujcie i poszerzone mają być minimum jak droga rowerowa wtedy kierowca będzie łaskaw wyjść i te trzysta metrów pieszo iść..

      • 9 1

    • Komunikacja miejska za 300pln/rocznie dla wzystkich zameldowanych, płatne ratalnie po 25pln/mies. umowa na rok

      Komunikacja miejska za 300pln/rocznie dla wzystkich zameldowanych, płatne ratalnie po 25pln/mies. umowa na rok. to takie trudne?

      • 14 3

    • nie chcę nowoczesnego taboru (1)

      chcę żeby było więcej kursów, bo czasem nie ma jak wsiąść,
      a nie zabawa w odświeżanie

      • 32 1

      • I w Gdyni jeżdżą co pół godziny zamiast co 5-10 minut, a

        Do tego w nocy nie ma czym do domu wrócić

        • 1 0

    • Emeryci do 70. roku życia płacą za przejazd

      W autobusach, tramwajach, trolejbusach mają 50% zniżkę, a na kolei ok. 30% Bezpłatnie podróżuje wiele grup, zbyt wiele. Jeśli państwo jest takie opiekuńcze, niech pokrywa to z budżetu, a nie obciąża samorządy.

      • 13 4

    • To prosty wniosek, skoro ten tzw Polski Ład (2)

      Przyczynił się do odebrania Gdyni aż 180 mln złotych, wniosek nasuwa się sam
      Więcej szkody niż pożytku

      • 6 9

      • może i dobrze, bo kupiliby kolejne lotnisko albo wykopali parking podziemny pod prywatną inwestycję (1)

        • 5 2

        • Gdyby UNIA pomogła to by było lotnisko!

          • 0 0

    • Zbigniew

      Popieram projekt fala oraz twierdze że stać nas na przejazdy darmowe dla emerytów każdy kiedyś nim będzie mało dotacji z państwa

      • 2 19

    alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

    Najczęściej czytane