• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

U marszałka praca zdalna głównie dla zaszczepionych

Ewelina Oleksy
27 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"
Urząd Marszałkowski stoi na stanowisku, że praca zdalna powinna być umożliwiona przede wszystkim osobom zaszczepionym. Urząd Marszałkowski stoi na stanowisku, że praca zdalna powinna być umożliwiona przede wszystkim osobom zaszczepionym.

Wylądowałeś na kwarantannie, a jesteś niezaszczepiony? Nie możesz pracować zdalnie, musisz iść na zwolnienie. Czujesz się dobrze, ale jesteś niezaszczepiony i obawiasz się zakażenia w biurze? Praca zdalna też nie jest dla ciebie - takie zasady wprowadzono w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. I od razu pojawiły się głosy, że to "segregacja pracowników". Inne urzędy w Trójmieście na takie rozwiązanie się nie zdecydowały.



Czy możliwość pracy zdalnej powinny mieć tylko osoby zaszczepione?

Decyzją ministra zdrowia wszystkie urzędy administracji publicznej powinny przejść na pracę zdalną, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

Nie wszędzie jest to jednak w pełni możliwe.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że do zmiany trybu pracy przygotowują się już trójmiejskie magistraty.

Po publikacji skontaktowało się z nami kilka osób, które poinformowały, że zasadę pracy zdalnej dla urzędników inaczej niż pozostali potraktował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

- W Urzędzie Marszałkowskim na pracę zdalną mogą iść tylko pracownicy zaszczepieni. Czy nie jest to segregacja pracowników i działania niezgodne z obowiązującym prawem? - napisała do nas jedna z czytelniczek, przekazując treść wiadomości rozesłanej do pracowników marszałka za pośrednictwem wewnętrznego intranetu.
Wiadomość podpisał Tomasz Augustyniak, były szef pomorskiego sanepidu, a obecnie zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia u marszałka.

"Osoby niezaszczepione nie korzystają z możliwości świadczenia pracy zdalnej"



- W związku ze zwiększającą się liczbą przypadków zakażeń wśród pracowników naszego urzędu oraz coraz większą skalą kwarantanny na skutek zakażeń wśród domowników, prosimy o przyjęcie poniższej informacji i stosowanie się do wprowadzonych zasad pracy w Urzędzie - podkreślił Augustyniak.
Rzeczywiście, w kilku miejscach wytycznych podkreślono, że "osoby niezaszczepione nie korzystają z możliwości świadczenia pracy zdalnej".

Fragment wytycznych, które trafiły do pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Podkreślono w nich, że osoby nieszczepione nie mogą korzystać z możliwości pracy zdalnej. Fragment wytycznych, które trafiły do pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Podkreślono w nich, że osoby nieszczepione nie mogą korzystać z możliwości pracy zdalnej.
- O skuteczności szczepień, z przywołaniem dowodów naukowych, będziemy Państwa dodatkowo informować w nadchodzącym czasie za pośrednictwem intranetu - poinformował pracowników Tomasz Augustyniak.

Oficjalnego zakazu pracy zdalnej dla niezaszczepionych nie ma, ale jest reguła



Proszony przez nas o uzasadnienie powyższych zarządzeń Urząd Marszałkowski wysłał obszerne oświadczenie, w którym już na początku stwierdzono, że "wprowadzenie zakazu pracy zdalnej dla pracowników nieszczepionych nie jest prawdą", a informacja, która została rozesłana do pracowników, "dotyczyła wyłącznie możliwości pracy zdalnej w przypadku skierowania pracownika na kwarantannę".

Czytaj też:

Praca zdalna wciąż bez regulacji w Kodeksie pracy



Jak tłumaczy Michał Piotrowski, rzecznik marszałka, zasada jest taka, że pracownik zaszczepiony i przebywający na kwarantannie może pracować zdalnie (i otrzymywać pełne wynagrodzenie), a pracownik nieszczepiony na kwarantannie musi wziąć z tego tytułu L4 (podczas którego otrzymuje 80 proc. wynagrodzenia).

- W przypadku osoby niezaszczepionej kontakt z osobą chorą oznacza duże prawdopodobieństwo pełnoobjawowego zachorowania na COVID-19, stąd zlecanie jej pracy zdalnej może utrudnić dochodzenie do pełnej formy po zakażeniu - mówi Piotrowski.

Kilka wyjątków, kiedy niezaszczepiony może skorzystać z pracy zdalnej



Pracę zdalną mogą w Urzędzie Marszałkowskim świadczyć też m.in. pracownicy sprawujący opiekę nad dzieckiem, które zostało objęte kwarantanną.

- W takiej sytuacji każdy pracownik, niezależnie od tego, jaki ma status (zaszczepiony, ozdrowieniec, niezaszczepiony), może zostać skierowany do wykonywania pracy w domu. Podobnie jest w sytuacji braku możliwości zapewnienia pracownikowi bezpiecznych warunków pracy, tj. 1,5 m odległości między stanowiskami pracy - w tej sytuacji przełożony również może polecić pracownikowi pracę zdalną niezależnie od statusu szczepiennego pracownika - informuje Michał Piotrowski.

"Trudno zlecać pracę zdalną tym, którzy okazują brak odpowiedzialności, nie poddając się szczepieniom"



Rzecznik pytany o to, czy np. pracownik, który się nie zaszczepił, a mimo to obawia się zakażenia i nie chce przychodzić do biura, może pracować z domu, odpowiada, że w tej sytuacji nie ma możliwości pracy zdalnej.

-Trudno zlecać taką formę pracy pracownikom, którzy kwestionując doniesienia naukowe, nie poddają się szczepieniom, okazując tym samym całkowity brak odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych - stwierdza Piotrowski. - Możliwość pracy zdalnej w żaden sposób nie zwiększy bezpieczeństwa takich osób, gdyż po godzinach pracy korzystają z miejsc ogólnodostępnych (sklepy, kina, siłownie), w których transmisja wirusa jest największa. Dlatego UMWP stoi na stanowisku, że praca zdalna powinna być umożliwiona przede wszystkim tym pracownikom, którzy wykazali się odpowiedzialnością i troską o własne zdrowie, jak też pozostałych pracowników urzędu.

Gdzie się zaszczepić na COVID-19? Lista punktów w Trójmieście



Każdego dnia liczba osób przebywających na kwarantannie wzrasta w Urzędzie Marszałkowskim o ponad 20 osób.

- Pracownicy ci w zdecydowanej większości świadczą pracę zdalnie - mówi Piotrowski.
Ci, którzy nie chcą się zaszczepić, mają utrudnione korzystanie z pracy zdalnej w Urzędzie Marszałkowskim. Ci, którzy nie chcą się zaszczepić, mają utrudnione korzystanie z pracy zdalnej w Urzędzie Marszałkowskim.

Praca zdalna tylko w urzędach nieskuteczna w walce z pandemią



Urząd Marszałkowski stoi na stanowisku, że "wprowadzanie pracy zdalnej wyłącznie w administracji publicznej jest absurdalne i nieskuteczne w obliczu walki z pandemią".

- Brak jakichkolwiek rozwiązań, które realnie zachęcałyby do szczepień, jak też narzędzi umożliwiających pracodawcom zorganizowanie pracy w sposób bezpieczny, w tym nieuchwalenie w dalszym ciągu przepisów umożliwiających pozyskiwanie informacji o tym, kto z pracowników jest zaszczepiony , zmusza nas do wprowadzania rozwiązań, które w sposób logiczny i konsekwentny będą chronić naszych pracowników przed zakażeniem się wirusem COVID-19 - wskazuje rzecznik.
Czytaj też:

Rodzice częściej odmawiają szczepień ochronnych dzieci. Pomorze w czołówce



Piotrowski dodaje, że pracujący w urzędzie odpowiedzialni są za realizację ważnych zadań, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców całego regionu (m.in. organizacja pracy szpitali czy transport publiczny).

- Zatem wymagania, jakie stawiamy pracownikom w tej nadzwyczajnej sytuacji pandemii, są większe niż dotychczas. Rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie zwalnia samorządu województwa z realizacji przypisanych mu zadań, a te nie mogą być efektywnie wykonywane, gdy wszyscy pracownicy będą pracować zdalnie w domach.

Inne urzędy nie dzielą na szczepionych i nieszczepionych



Zapytaliśmy trójmiejskie magistraty, czy obowiązuje w nich zasada, że na pracy zdalnej mogą być tylko lub głównie osoby zaszczepione. Żaden z nich się na to nie zdecydował.

Urzędy i instytucje w Trójmieście - lista wszystkich



- Rozwiązanie takie jako pierwszy wprowadził pan marszałek zachodniopomorski. Już wtedy się nad tym zastanawialiśmy i po analizie uznaliśmy, że zupełnie inna jest specyfika urzędów miejskich, a inna marszałkowskich - mówi Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska. - U nas po prostu jest dużo więcej spraw codziennych, które załatwiają mieszkańcy. Tysiące osób przychodzą po dowody osobiste, prawa jazdy, akty urodzenia itp. Stąd wysłanie wszystkich urzędników na pracę zdalną, z zastrzeżeniem, że nie dotyczy to niezaszczepionych, po prostu nie wchodzi w grę, mogłoby to być ze szkodą dla mieszkańców, a tego nie chcemy - podkreśla.
Urząd Miejski w Gdańsku rozważał wprowadzenie podobnego rozwiązania, jak w Urzędzie Marszałkowskim. Ale ostatecznie się na to nie zdecydowano. Urząd Miejski w Gdańsku rozważał wprowadzenie podobnego rozwiązania, jak w Urzędzie Marszałkowskim. Ale ostatecznie się na to nie zdecydowano.
Na podobnym stanowisku stoi Urząd Miasta Gdyni, gdzie też nie wprowadzono rozróżnienia na pracowników zaszczepionych i niezaszczepionych.

Urząd Miasta Sopotu informuje z kolei, że niemal 100 proc. urzędników to osoby zaszczepione.

- Pozostałe osoby to indywidualne przypadki, które prawdopodobnie miały przeciwwskazania do szczepień, więc nie będziemy różnicować pracowników - mówi Katarzyna Alesionek z sopockiego magistratu.

Miejsca

Opinie (693) ponad 20 zablokowanych

  • Do niezaszczepionych (6)

    Skąd te nerwy i sprzeciw? Przecież dla Was COVID albo nie istnieje, albo przechodzi się go tak jak zwykłe przeziębienie. Szczepienia nie są obowiązkowe. Także co za różnica, dla Was nic się nie zmienia. A jak się "przeziębicie" to idziecie na L4.

    • 10 19

    • (4)

      Nie widze tu zadnych nerwow i sprzeciwow - ten uklad jest super. Odseparowuje zaszczepionych przyglupow zarazajacych otoczenie od zdrowych. Po prostu ekstra sprawa.

      • 6 2

      • (3)

        No nie mów ze tak Ci bardzo zależy na odpowiedzialności za zdrowie innych.

        • 0 4

        • (2)

          Zalezy mi na moim zdrowiu, a zdrowie czy nawet zycie pozytecznych leninowskich idi*tow mam w d.

          • 7 0

          • (1)

            Tak przypuszczałam. Egozim wylewa się uszami. Pasujesz do profilu.

            • 0 9

            • Witam w swiecie doroslych, frajerze.

              • 5 0

    • Nie da się bo na siłę próbują testować i doszukiwać się covida.

      • 7 0

  • Mi to wyglada na nagrode za uleglosc i wypelnianie rozkazow wladzy.

    • 21 1

  • Opinia wyróżniona

    Konieczne jest uregulowanie wreszcie pracy zdalnej w kodeksie pracy (5)

    Wówczas nie będą pojawiać się tego typu kontrowersyjne rozwiązania. Coś co jest standardem na Zachodzie i przynosi wiele korzyści nie tylko firmom, ale także pracownikom, u nas nadal postrzegane jest jako dopust, głównie przez przełożonych (i częściej w instytucjach publicznych). To jest problem mentalny kadry zarządzającej - kontrola pracowników (która często w praktyce sprowadza się do głównych obowiązków przełożonych w miejsce własnej pracy merytorycznej, ale zwiększa ich poczucie władzy).

    • 159 10

    • Nie ma potrzeby nic regulować bo znowu powstaną absurdy.

      • 12 3

    • (1)

      Bo manager to glownie dozorca. Nie znam managera ktory by wzbudzal moj szacunek wiedza i doswiadczeniem za to bywali i tacy co liczyli czas spedzony w kiblu. Doslownie.

      • 10 1

      • Rozumiem

        jednak pragnę zauważyć, że musisz pracować w złej firmie skoro takich nie poznałeś. Ja pracowałem w czterech i w trzech poznałem ludzi których właśnie ze względu na doświadczenie i postawę doceniam jako managerów. I nie muszą mieć siwych włosów chociaż młodziki z żelem i wytrymowanymi zarostami zazwyczaj dobrze nie wróżą.

        • 0 0

    • Jednego nie rozumiem: napisane jest że jesli ktoś się obawia zakażenia to nie może iść na zdalne. Chyba powinno być dokładnie odwrotnie. Już abstrahuję od tego że zakażenia bardziej obawiają się zaszczepieni niż niezaszczepieni, ale gdzie logika takiego uregulowania?

      • 2 0

    • Prawda to

      Potrzeba kontroli u niektórych dinozaurów prowadzi do takich absurdów

      • 1 0

  • (2)

    Większej bzdury jak ta poniżej dawno już nie słyszałam
    "Trudno zlecać taką formę pracy pracownikom, którzy kwestionując doniesienia naukowe, nie poddają się szczepieniom, okazując tym samym całkowity brak odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych"

    • 22 2

    • a co? gospodyni domowa Socha twierdzi inaczej? :) (1)

      • 0 5

      • A jaki jest sens zlecać pracę zdalnym osobom zaszczepionym, które podobno nie chorują i nie przenoszą wirusa? To ma być walka z pandemią? Gratuluje logicznego rozumowania :)

        • 2 0

  • absurd goni absurd (5)

    Jeżeli szczepionki są ochrona to dlaczego na pracy zdalnej izoluje się zaszczepionych a nie chroni niezaszczepionych? To nadal nie wina nieszczepionych że jest wirus i świat sobie z nim nie radzi.

    • 17 5

    • gdyby niezaszczepieni się zaszczepili to wirus by zniknął (4)

      tak skutecznie wyeliminowano epidemie polio, odry i wielu innych chorób zakaźnych

      • 1 10

      • (2)

        Nie wiedzialem, ze odre wyelminowano. Podobnie jak polio. Musisz te rewelacje przekazac w najblizszym zakaznym, bo gwarantuje, ze nie wiedza.

        • 3 1

        • a kiedy ostatnio miałeś w Europie (gdzie wprowadzono powszechne szczepienia) epidemię odry lub polio? (1)

          • 1 2

          • 1) jakies 5-7 lat temu byla epidemia odry na terenie Europy Srodkowej i Wschodniej (szczegolnie Ukraina) w tym w Polsce. O gruzlicy nawet nie wspomne: 100 lat szprycowania baranow, a gruzlica ma sie tak dobrze jak w latach 50tych, nieoficjalnie mowi sie o pandemii. Dane sa tak zle, ze w wielu krajach zrezygnowano z oficjalnych, corocznych testow co rzecz jasna "zmniejszylo" liczebnosc chorych - na papierze. Zabawne, prawda? :)
            2) cytuje "skutecznie wyeliminowano" - to wyeliminowano czy nie, bo sie gubisz koles w zeznaniach.

            • 2 1

      • Wyłącz TV - natychmiast

        • 1 0

  • Najlepsze, że wszyscy (1)

    Którzy przed majówką w deszczu stali do punktów szprycowania, aby w końcu wrócić do normalności zaraz będę antyszczepami, bo im paszport się skończy buhahahaha Ludzie k.rwa myśleć!!!

    • 19 2

    • Oczekujesz myslenia od tych kolkow w rodzaju podaj, przynies, pozamiataj? Facet...

      • 9 2

  • urząd, skupisko nie wiadomo czego nie urząd.

    • 12 1

  • A co z ozdrowieńcami... (4)

    Ozdrowieniec to taki zaszczepiony przez naturę. Nukowcy się przecież w tym zgadzają.

    • 20 0

    • owszem, o ile przeżyje (3)

      • 0 11

      • Mówisz o tych 99,9 procentach... (2)

        ...nie należących do grupy wiekowej 65+?

        No myślę że sobie poradzą.

        Proszę poczytaj statystyki zgonu z oficjalnej strony MZ w funkcji wieku.

        • 9 0

        • skoro odsyłasz do strony MZ to tam też jest jak byk napisane (1)

          że wymagają hospitalizacji i umierają głównie nieszczepieni, prawda?

          • 0 6

          • Umierają glownie niezaszczepieni - prawda
            Dodam że w ogromnej ilości są to osoby 65+

            Wymagają hospitalicaji głównie niezaszczepieni - obecnie to fałsz.
            Grupa zaszczepionych w Polsce jest już obecnie większa niż połowa populacji a dane napływające z ostatnich tygodni wskazują że to zaszczepieni są hospitalizowani częściej.

            No i jeszcze Spójrz na fale. Rok temu nie było tylu zaszczepionych co w tym. Więc w tym roku powinno być lepiej prawda.
            No a jak jest to już wiemy -, nowe rekordy ale jeszcze nie tak duże jak w Izraelu.
            Tylko mi tu głupot nie gadaj o nowych wariantach wirusa zmutowanych na niezaszczepionych ponieważ wszyscy już wiemy że wszyscy się zarażają i przekazują dalej.
            Kwestia kto umiera. I koło się zatacza.

            • 3 0

  • Brawo, w końcu ktoś sensownie podszedł do sprawy z niezaszczepionymi. Tak powinno być w całej Polsce. Przez nich trwa ta cała epidemia.

    • 8 20

  • Narażają się na interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich (3)

    Oraz przegraną w każdym sądzie. Urzędnik powinien swoje przekonania prywatne zostawiać w domu.

    • 27 0

    • i zostawia, bo jest na kwarantannie :) (1)

      • 0 6

      • Rzecznik i marszałek.

        • 0 0

    • RPO powinien wszcząć sprawę z urzędu

      Co tu się wyprawia, w tym Urzędzie Marszałkowskim, d**ilne, niezgodne z prawem zarządzenia wewnętrzne

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane