• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uwłaszczenie spółdzielni

am
20 stycznia 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Spółdzielniom mieszkaniowym, które będą chciały wykupić grunty należące do gminy na własność prezydent Paweł Adamowicz proponuje 90-procentową zniżkę. Aby skorzystać z bonifikaty spółdzielnie będą musiały jednak spełnić kilka warunków.

Warunek to deklaracja, którą muszą złożyć prezesi spółdzielni mieszkaniowych, że w ciągu 2 lat od momentu nabycia gruntów, na których stoją budynki mieszkalne, wyodrębnią własność lokali i przeniosą prawo do lokalu na rzecz co najmniej dwóch członków spółdzielni.

- W przeciwnym razie spółdzielnia pozostanie właścicielem, ale będzie zobowiązana do zwrócenia gminie kwoty równej udzielonej zniżce - podkreśla prezydent.

Aby uniknąć takich sytuacji prezydent sugeruje spółdzielniom, by wcześniej przeprowadziły ankietę wśród lokatorów. W Gdańsku są 64 spółdzielnie mieszkaniowe. Posiadają one w użytkowaniu wieczystym 733 hektary. Wycena gruntów odbywać się będzie na koszt spółdzielni. Mechanizm sprzedaży będzie prosty: miasto sprzedaje spółdzielniom grunt za 10 procent jego wartości rynkowej, a spółdzielnie na ustalonych przez siebie zasadach - lokatorom.

Wcześniej z propozycją przekształcenia użytkowania wieczystego we własność przy 95-procentowej bonifikacie wystąpili radni LPR. Komisja polityki gospodarczej i morskiej przegłosowała z kolei wniosek Marka Polaszewskiego (SLD), dopuszczający sprzedaż gruntów gminnych na korzyść spółdzielni za 2 procent wartości rynkowej gruntu. Prezydent zaproponował mniejszy upust, bo - jak podkreśla - miasto nie może szastać pieniędzmi.

- Ja rozumiem, że radni kierują się dobrocią serca i ja też chciałbym dla spółdzielców jak najlepiej, ale muszę dbać o finanse miasta. I tak na przekształceniu miasto traci - mówi. - Ta operacja spowoduje w przyszłości uszczuplenie dochodów miasta. W tym roku planowany wpływ z użytkowania wieczystego wynosi 2 mln zł. Każda bonifikata narusza finanse gminy.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Gdynia postanowiła umożliwić spółdzielniom mieszkaniowym wykup gruntów pozostających w ich wieczystym użytkowaniu. Projekt uchwały, zakładający 90-procentowe bonifikaty trafi pod obrady na najbliższej sesji Rady Miasta.

- Istnieje duże zainteresowanie ze strony członków spółdzielni - mówi Bogusław Stasiak, wiceprezydent Gdyni. - Ta decyzja umożliwia wykonanie kolejnego kroku, jakim jest wyodrębnianie i silniejsze uwłaszczenie członków spółdzielni. To jest potrzebne, gdy spółdzielcy chcą stworzyć wspólnotę mieszkaniową. Tą decyzją i wysoką bonifikatą dajemy impuls, by odchodzić od coraz bardziej archaicznej formy władania gruntem, jakim jest użytkowanie wieczyste.

Gdynia zaproponuje spółdzielniom dziewięćdziesięcioprocentowe bonifikaty. Najpierw rzeczoznawca dokona dwóch wycen - wartości gruntu oraz wartości użytkowania wieczystego. Ostateczna cena wykupu po bonifikacie wyniesie dziesięć procent różnicy tych kwot. Przykładowo: wykup 1,5 tys. metrów kwadratowych gruntu pod 11-kondygnacyjnym budynkiem (wartość gruntu - 311 tys. zł, wartość użytkowania wieczystego - 197 tys. zł) wyniesie 11,4 tys.

- Przeciętna cena wykupu będzie równała się dwudziestoletnim opłatom za użytkowanie wieczyste - mówi Bogusław Stasiak. - W kraju przeciętne bonifikaty wynoszą właśnie 90 procent, tak jest choćby w Sopocie.

O ostatecznym losie projektu uchwały zadecydują radni na najbliższej sesji Rady Miasta 28 stycznia.
Głos Wybrzeżaam

Opinie (59)

  • rany Boskie,

    4000 rocznie za ogrzewanie, to wychodzi 333 miesięcznie przez cały rok, za 4 pokoje...cholercia, gdzie tu logika. Ja ogrzewając 200 m2 około 300 zł/mc płacę w tych miesiącach, gdy solidny mróz za oknem, a w tym jest jeszcze ciepła woda (bez specjalnych oszczędności). A to trwa 2-3 miesiące w roku, reszta...sporo taniej. Ale wiadomo, co innego WŁASNE, a co innego KOŁCHOŹNIANE - bez urazy dla mieszkańców bloków, ale jednak...

    • 0 0

  • baja

    tam to wogóle jest przekichane

    • 0 0

  • Mama,

    nie mam ze sp-nią do czynienia już dłuższy czas, ale nie bardzo chce mi się uwierzyć, że nic nie można zrobić. Wiem, ludziska zapracowani, brak czasu, czasem brak sił do walki, ale w końcu nie może być tak, by jak owce dać się prowadzić na rzeź. Tylko trzeba to zorganizować w gronie zainteresowanym. Musi być jakaś metoda, ja bym nie popuściła.

    • 0 0

  • są mierniki ciepła na wszystkich kaloryferach - te na zasadzie odparowywania
    a budynki nieocieplone , jak jeszcze okna nieszczelne...

    • 0 0

  • mama, baja

    co mnie obchodzi gdzie mieszkacie jakią macie wielką nore i ile was kosztuje utrzymanie tego bajzlu, wypowiadajcie sie na temat albo zrywka na czata, szkoda na was oczu marnować.
    Czyli jest wam żal biednych mieszkańców dużych wielkopłytowych osiedli i bloków?
    żal wam ponad połowy mieszkańców Trójmiasta?
    To mi jest was żal niedorż... stare raszple!

    • 0 0

  • Jodi

    a co nas obchodi czego tobie szkoda?
    wypowiedziałeś się w temacie?
    jakoś nie zauważyłam
    a my rozo spółdzielniech mieszkaniowych bo tego powyższy artykuł dotyczy
    ale widać szkoda ci oczu także na czytanie artykułu...

    • 0 0

  • Prezes

    Panowie prezesi jako wieloletni wasz kolega melduje, to Rzad jasnie oswieconej bez wzgledu na przynaleznosc partyjna
    powinien uchwalic te przepisy, ale cwaniacy samorzadowcy sejmowcy spuscili ten problem na samorzady, a towarzystwa warszawskiego ustwawiającego aktualnie stolki ministerialne w Brukseli, parz: Tow. jaskiernia to nie obchodzi. i do widzenia.

    • 0 0

  • A ja płacę za 2 pok. 500zł. czynszu zimą

    Czy to nie jawne złodziejstwo za 46m2 płacić latem 300 a zimą 500zł. Nigdy w życiu nie ogrzewam się za 200zł/m-cznie To jest dopiero paranoja. I co mogę zrobić .Tylko konkretnie się wkurzyć i to wszystko

    • 0 0

  • uwłaszczenie

    Radę Miasta Gdańska prosze o wyłączenie Spółdzielni Morena z możliwości skorzystania z rabatu. Nasza Spółdzielnia z Prezesem Dąbrowskim na czele do dnia dzisiejszego nie uporała sie ze zmianami statutu /ustawowy obowiązek do 31 grudnia 2003/ i dalej w tej materii jest bałagan.Zedania wynikające z uatawy o wydzieleniu odrębnej własności wydają się być za trudne dla naszego Zarządu /czytaj JE prezesa/.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane