• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wciąż wiele niewiadomych wokół majowych wyborów

Ewelina Oleksy
21 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
W związku z epidemią koronawirusa trudno sobie wyobrazić, by majowe wybory prezydenckie miały się odbyć w tradycyjnej formie. W związku z epidemią koronawirusa trudno sobie wyobrazić, by majowe wybory prezydenckie miały się odbyć w tradycyjnej formie.

Mimo usilnych starań i wydłużania terminu zgłoszeń w Gdańsku, Gdyni i Sopocie nie udało się powołać wszystkich obwodowych komisji potrzebnych do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w maju. Niewiadomych wokół wyborów jest jednak znacznie więcej.



Który wariant wyborów wydaje Ci się najlepszy

W poniedziałek, 20 kwietnia, minął ustawowy termin powołania przez komisarzy wyborczych obwodowych komisji wyborczych.

Trójmiejskie samorządy już od kilku tygodni sygnalizowały, że mają problem z brakiem chętnych do pracy w komisjach. Ostatecznie w Gdańsku, Gdyni i Sopocie nie udało się skompletować pełnych składów.

Różne propozycje terminu wyborów



Przypomnijmy, że oficjalnie wybory mają się odbyć 10 maja.

Na początku kwietnia Sejm przyjął ustawę dotyczącą korespondencyjnego przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Zgodnie z nią głosowanie odbędzie się za pomocą kart roznoszonych przez listonoszy. Ustawa otwiera też furtkę do przełożenia terminu wyborów na 17 maja, ale na razie taka decyzja nie zapadła.

Projekt trafił do Senatu, który ma się nim zająć pod koniec kwietnia lub nawet na początku maja i może go jeszcze w ostatniej chwili zablokować.

Już pojawiły się informacje, że Senat pracuje nad poprawką ws. wprowadzenia możliwości głosowania przez internet. Opozycja z kolei zaapelowała o przełożenie wyborów na 16 maja 2021 r. i przygotowanie ich w konsultacji z lekarzami.

35 tys. skrzynek do głosowania



Z kolei w obozie rządzącym mają już trwać prace do przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego. Jak donosi "Gazeta Prawna", rząd planuje wystawić przynajmniej 35 tys. skrzynek do głosowania, które będą pełniły funkcję urn.

Czytaj też: Samorządy apelują, by przełożyć termin wyborów

"W dniu wyborów skrzynki do głosowania staną przed dotychczasowymi siedzibami 27 tys. obwodowych komisji wyborczych oraz przed 7,5 tys. urzędów pocztowych. Do nich wrzucać mamy koperty z wypełnionymi kartami do głosowania, które wcześniej zostaną nam dostarczone przez listonoszy. Plan zakłada, że będą oni chodzić po domach w parach. Z jednej strony chodzi o to, by uniknąć pomyłek, z drugiej - by przy każdym doręczeniu obecny był świadek. Niewykluczone, że listonosze otrzymają za to dodatkowe wynagrodzenie" - pisze "Gazeta Prawna".

Porozmawiaj o wyborach na naszym forum



Sytuacja ws. wyborów prezydenckich jest więc dynamiczna i właściwie nie ma dnia, by nie pojawiały się w tej sprawie nowe propozycje. Na ten moment informowanie więc o tym, jakie ostatecznie będą zasady głosowania i kiedy się ono odbędzie, jest jak wróżenie z fusów.

W Gdańsku, Gdyni i Sopocie nie udało się powołać wszystkich potrzebnych komisji. W Gdańsku, Gdyni i Sopocie nie udało się powołać wszystkich potrzebnych komisji.

W Gdyni brakuje składu dla 51 komisji



Kalendarz wyborczy jednak biegnie. 20 kwietnia komisarz wyborczy powołał składy obwodowych komisji w Gdyni w 67 obwodach na 118.

Czytaj też: Prezydent Gdyni: Nie można narażać życia wyborców

- Nie powołano komisji w 51 obwodach z powodu braku wystarczającej liczby zgłoszeń kandydatów. Minimalny skład komisji wynikający w Kodeksu wyborczego to pięć osób, maksymalny - zależny od wielkości obwodu - wynosi od 7 do 13 osób. Do obsady pełnych składów komisji w Gdyni potrzeba 1148 osób - informuje Agata Grzegorczyk, rzeczniczka gdyńskiego magistratu.

Gdańsk bez 40 komisji



W Gdańsku udało się utworzyć 160 obwodowych komisji wyborczych, 40 nie zostało powołanych.

- Do pracy w OKW zgłosiły się 1063 osoby. Do minimalnego obsadzenia wszystkich 200 OKW brakuje jeszcze 71 osób. Decyzję w sprawie ewentualnych dalszych działań podejmie komisarz wyborczy. Jako miasto przygotowaliśmy wszystko zgodnie z możliwościami. Teraz za resztę czynności odpowiada komisarz wyborczy - mówi Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska.

W Sopocie tylko dwie komisje



20 kwietnia do Urzędu Miasta Sopotu wpłynęło pismo komisarza wyborczego w Gdańsku informujące, że zgodnie z kalendarzem wyborczym, dot. wyborów zarządzonych na 10 maja, powołuje się jedynie dwie obwodowe komisje wyborcze na 21.

- Widać, że mieszkańcy Sopotu są mądrzejsi niż partia rządząca - komentuje Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Zdrowie i poszanowanie demokracji jest dla nich najważniejsze.
Do prac w sopockich komisjach wyborczych łącznie zgłosiło się 78 chętnych, a minimalne zapotrzebowanie wynosi 105 osób. Tylko w dwóch komisjach liczba zgłoszeń pozwoliła na ich utworzenie, bo pełnomocnicy zgłaszają kandydatów do konkretnych komisji. W tym przypadku akurat do dwóch.

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym to komisarz wyborczy uzupełnia składy komisji. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku, gdy wybory korespondencyjne zostaną wprowadzone w życie, komisje i tak zostaną rozwiązane, bo ich praca dotyczy przeprowadzenia wyborów w formie tradycyjnej, przy urnach w lokalach.

Miejsca

Opinie (543) ponad 100 zablokowanych

  • Prezydenci dużych miast (1)

    Zachowują się tak aby wybory się nie odbyły i Grockiemu też zależy na tym aby w ostatnim dniu wydać decyzję to nawet dzieci rozpoznają takie zagrywki

    • 11 7

    • No i co? Bez różnicy na jakie wybory nie pójdę

      • 1 3

  • Taka ciekawostka (1)

    Karty mają być dostarczone na tydzień przed wyborami. Zameldowana jestem w Gdańsku a mieszkam w Gdyni. Przejadę się po te karty nie tylko dla siebie i wrzucę je do urny u siebie na osiedlu w Gdyni. Czy ktoś takie cudo przewidział? Podejrzewam że takich osób jak ja będzie więcej. Jak oni to ogarną?

    • 4 5

    • A jakbys nie była nigdzie zameldowana, to coby zrobili? W Trójmieście to i tak wszystko pomieszane,

      Wystarczy spojrzec na rejestrację samochodow pod domami - w Gdyni stoją z GD i odwrotnie, Sopot to samo, plus gka, gks.. ludzie są zameldowani u rodziny, mieszkają zupełnie gdzieś indziej, dużo osób wynajmuje. Nikt tego nie ogarnie

      • 3 0

  • A ja uważam, że... (2)

    ... wybory mogą odbyć się normalnie w maju.

    Wystarczy, że zachowa się kolejkę z odstępami odkażanie rąk przy wejściu i zakrywanie ust i nosa. Ten wirus nie przenosi się od spojrzenia.

    • 11 10

    • Anka idz jush spać bo ci Jarek z Adrianem mózg zlasowali.

      • 5 5

    • myśl bo myslenie nie boli , miliony Polaków dotychczas nie wychodzących z domu przejdzie przez

      klatki schodowe brudne poręcze , klamki itd , to dopiero będzie roznoszenie

      • 3 1

  • Jakie to na znaczenie? (1)

    Dla mnie ważne by Duda wygrał
    Reszta się nie liczy

    • 7 12

    • Ameba intelektualna z farmy trolli :))))

      • 2 0

  • cywilizacja europejska (12)

    w odróżnieniu od innych uznała pewne wartości za istotne i nienaruszalne.
    W procesie wyborczym są nimi:
    zasada powszechności
    zasada tajności
    zasada równości
    zasada bezpośredniości
    Tłumaczenie czym są te zasady byłoby obraźliwe dla większości czytelników, to elementarz osoby przeciętnie wykształconej.
    Te prawa przysługują wyborcy i nie musi się On tłumaczyć z korzystania z nich.
    Naruszanie praw wyborczych jest niczym innym jak kradzieżą praw obywatelskich.
    Jeśli z różnych przyczyn nie można zagwarantować zaistnienia tych warunków to wybory nie mogą się odbyć a jeśli odbędą się to będą obarczone wadą.
    Nie będziemy mieli wyborów a plebiscyt czy jesteśmy za łamaniem prawa czy też nie.
    Z punktu widzenia wyborcy jest bez znaczenia czy osoba obecnie urzędująca będzie nią jeszcze przez pewien czas z przyczyn zrozumiałych dla ogółu społeczeństwa.
    Z punktu widzenia wyborcy ma znaczenie czy dla spełnienia naciąganych formalności zostaną ograniczone jego prawa.
    W ocenie tego co się dzieje nie bez znaczenia są intencje władzy.
    Nie ulega wątpliwości, że podyktowane są wyłącznie interesem partyjnym.

    • 17 8

    • to oda do demokracji?

      w życiu chyba nie byłeś demokratycznie potraktowany!

      a, jako wyborca dla mnie ma znaczenie - " jest bez znaczenia czy osoba obecnie urzędująca ..."

      • 2 2

    • No to wytłumacz ... (8)

      ...ktora z tych zasad zostanie naruszona podczas wyborów korespondencyjnych? I jeszcze jedna kwestia. Oprócz prawa do wyborów czynnych i biernych mamy zagwarantowane jeszcze inne prawa, np . prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy. Czy w sytacji pandemii to prawo też nie powinno być realizowane tak jak prawo wyborcze, czy raczej powinniśmy dążyć do jak najszerszego realizowania praw konstytucyjnych uwzgledniajac zagrożenia w takim zakresie w jakim jest to absolutnie niezbędne? Konstytucja realizację prawa wyborczego stawia ponad prawo tymczasowego przedlużania władzy stojacej u progu zakończenia kadencji. Więc prawo wyborcze jest nadrzędne. Nie słyszałem, żeby eksperci od epidemii kategorycznie zakazywali udziału w wyborach. Minister Szumowski- Lekarz z wykształcenia, a więc ekspert, uważa że wybory korespondencyjne mogą się odbyć, są bezpieczne w tej sytuacji. Po stronie opozycji nie słyszałem głosów ekspertów w tej sprawie.

      • 2 6

      • (4)

        Imię i nazwisko osoby głosującej oraz kandydat na ktorego oddałem głos.

        • 3 1

        • Kolego... (2)

          ...to Ty widzę wogóle nie znasz projektu nowelizacji kodeksu wyborczego. Najpierw poczytaj. Potem dyskutuj.

          • 2 2

          • kolego (1)

            zmiany to możesz sobie zrobić w głosowaniu na sołtysa

            • 1 1

            • Co za dno...

              ...masakra, rozmowa z kimś takim to orka na ugorze.

              • 1 0

        • to tak jakbyś miał pretensję przy poprzednich wyborach, że poprawność swoich danych osobowych potwierdzasz podpisem i otrzymujesz jednocześnie listę kandydatów!

          • 2 2

      • Lekarz z wykształcenia, a więc ekspert, (2)

        Szumowski wiele mówił, maseczki są be, maseczki są niezbędne.
        Ten niby ekspert to tylko polityk
        Wybory korespondencyjne nie muszą naruszać tych zasad, proponowane przez pis naruszają 3.

        • 3 1

        • tak... (1)

          ...to jest lekarz. Budka nie jest lekarzem a ma wiele do powiedzenia na temst epidemii Jemu powiedz, ze nie jest ekspertem.

          • 1 2

          • nagle pokochaliście lekarzy? to najlepszy dowód, że to Wasz lekarz polityk

            • 1 0

    • interes partyjny - domena POprzedników - pamiętamy ich nierządy...a teraz totalność w walce z aktualnie rządzącymi - nie dla nich dobro Polski, polaków?

      • 0 4

    • Brawo.

      Tylko zwolennicy pis tego nie rozumieja

      • 1 1

  • Ktoś jeszcze wątpi ze te wybory odbeda sie konstytucyjnie...

    • 9 4

  • (1)

    Najważniejsze że wiadomo kto wygra.

    • 7 3

    • a dlaczego wiadomo?

      jak wystawia się na kandydata przysłowiową " kukłę", to trudno by było inaczej, to obraza wyborców!

      • 3 0

  • Zawsze głosuje w wyborach, ale w tym roku oddam nieważny głos.

    • 6 5

  • Słoiczki wasza kandydatka ma 10% poparcie:D (5)

    Demonstracje, skargi do przyjaciół niemieckich, paparcia tu nie macie, więc musicie coś wymyśleć:/

    • 13 15

    • (1)

      Nareszcie ktos zdrowo myslacy!

      • 2 3

      • Tak tak za 15 groszy od wPiSu!!

        • 2 0

    • (1)

      Jaka moja kandydatka ?
      Glosuje na Biedronia.
      Jeden pisowski troll o pojemnosci mozgu ameby szaleje na vpn.
      I zgrana plyta: pispopispopispo

      • 2 1

      • głosujesz na "żonomęża"?! - współczuję - nadaje się może na przywódcę, ale związku kochających inaczej i to na poziomie tylko krajowym - niesłowny, realizujący SWOJE marzenia, wtapiający się antypolski trend totalnych w bruxeli...

        • 0 1

    • nie zapominaj ,że Gdańsk to nie wieś ,a wieś głosuje na Dudę i Pis

      • 4 1

  • To nie wybory tylko zwykły szwindel (1)

    Jak w 1947 partia sama sobie wybierze kogo trzeba. PIS=PPR bis. Precz z komuną!

    • 10 8

    • Nawet jak ta śmieszna partia rządziła i tak wybraliście byle kogo na prezydenta miasta.

      • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane