• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wciąż wiele niewiadomych wokół majowych wyborów

Ewelina Oleksy
21 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
W związku z epidemią koronawirusa trudno sobie wyobrazić, by majowe wybory prezydenckie miały się odbyć w tradycyjnej formie. W związku z epidemią koronawirusa trudno sobie wyobrazić, by majowe wybory prezydenckie miały się odbyć w tradycyjnej formie.

Mimo usilnych starań i wydłużania terminu zgłoszeń w Gdańsku, Gdyni i Sopocie nie udało się powołać wszystkich obwodowych komisji potrzebnych do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w maju. Niewiadomych wokół wyborów jest jednak znacznie więcej.



Który wariant wyborów wydaje Ci się najlepszy

W poniedziałek, 20 kwietnia, minął ustawowy termin powołania przez komisarzy wyborczych obwodowych komisji wyborczych.

Trójmiejskie samorządy już od kilku tygodni sygnalizowały, że mają problem z brakiem chętnych do pracy w komisjach. Ostatecznie w Gdańsku, Gdyni i Sopocie nie udało się skompletować pełnych składów.

Różne propozycje terminu wyborów



Przypomnijmy, że oficjalnie wybory mają się odbyć 10 maja.

Na początku kwietnia Sejm przyjął ustawę dotyczącą korespondencyjnego przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Zgodnie z nią głosowanie odbędzie się za pomocą kart roznoszonych przez listonoszy. Ustawa otwiera też furtkę do przełożenia terminu wyborów na 17 maja, ale na razie taka decyzja nie zapadła.

Projekt trafił do Senatu, który ma się nim zająć pod koniec kwietnia lub nawet na początku maja i może go jeszcze w ostatniej chwili zablokować.

Już pojawiły się informacje, że Senat pracuje nad poprawką ws. wprowadzenia możliwości głosowania przez internet. Opozycja z kolei zaapelowała o przełożenie wyborów na 16 maja 2021 r. i przygotowanie ich w konsultacji z lekarzami.

35 tys. skrzynek do głosowania



Z kolei w obozie rządzącym mają już trwać prace do przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego. Jak donosi "Gazeta Prawna", rząd planuje wystawić przynajmniej 35 tys. skrzynek do głosowania, które będą pełniły funkcję urn.

Czytaj też: Samorządy apelują, by przełożyć termin wyborów

"W dniu wyborów skrzynki do głosowania staną przed dotychczasowymi siedzibami 27 tys. obwodowych komisji wyborczych oraz przed 7,5 tys. urzędów pocztowych. Do nich wrzucać mamy koperty z wypełnionymi kartami do głosowania, które wcześniej zostaną nam dostarczone przez listonoszy. Plan zakłada, że będą oni chodzić po domach w parach. Z jednej strony chodzi o to, by uniknąć pomyłek, z drugiej - by przy każdym doręczeniu obecny był świadek. Niewykluczone, że listonosze otrzymają za to dodatkowe wynagrodzenie" - pisze "Gazeta Prawna".

Porozmawiaj o wyborach na naszym forum



Sytuacja ws. wyborów prezydenckich jest więc dynamiczna i właściwie nie ma dnia, by nie pojawiały się w tej sprawie nowe propozycje. Na ten moment informowanie więc o tym, jakie ostatecznie będą zasady głosowania i kiedy się ono odbędzie, jest jak wróżenie z fusów.

W Gdańsku, Gdyni i Sopocie nie udało się powołać wszystkich potrzebnych komisji. W Gdańsku, Gdyni i Sopocie nie udało się powołać wszystkich potrzebnych komisji.

W Gdyni brakuje składu dla 51 komisji



Kalendarz wyborczy jednak biegnie. 20 kwietnia komisarz wyborczy powołał składy obwodowych komisji w Gdyni w 67 obwodach na 118.

Czytaj też: Prezydent Gdyni: Nie można narażać życia wyborców

- Nie powołano komisji w 51 obwodach z powodu braku wystarczającej liczby zgłoszeń kandydatów. Minimalny skład komisji wynikający w Kodeksu wyborczego to pięć osób, maksymalny - zależny od wielkości obwodu - wynosi od 7 do 13 osób. Do obsady pełnych składów komisji w Gdyni potrzeba 1148 osób - informuje Agata Grzegorczyk, rzeczniczka gdyńskiego magistratu.

Gdańsk bez 40 komisji



W Gdańsku udało się utworzyć 160 obwodowych komisji wyborczych, 40 nie zostało powołanych.

- Do pracy w OKW zgłosiły się 1063 osoby. Do minimalnego obsadzenia wszystkich 200 OKW brakuje jeszcze 71 osób. Decyzję w sprawie ewentualnych dalszych działań podejmie komisarz wyborczy. Jako miasto przygotowaliśmy wszystko zgodnie z możliwościami. Teraz za resztę czynności odpowiada komisarz wyborczy - mówi Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska.

W Sopocie tylko dwie komisje



20 kwietnia do Urzędu Miasta Sopotu wpłynęło pismo komisarza wyborczego w Gdańsku informujące, że zgodnie z kalendarzem wyborczym, dot. wyborów zarządzonych na 10 maja, powołuje się jedynie dwie obwodowe komisje wyborcze na 21.

- Widać, że mieszkańcy Sopotu są mądrzejsi niż partia rządząca - komentuje Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Zdrowie i poszanowanie demokracji jest dla nich najważniejsze.
Do prac w sopockich komisjach wyborczych łącznie zgłosiło się 78 chętnych, a minimalne zapotrzebowanie wynosi 105 osób. Tylko w dwóch komisjach liczba zgłoszeń pozwoliła na ich utworzenie, bo pełnomocnicy zgłaszają kandydatów do konkretnych komisji. W tym przypadku akurat do dwóch.

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym to komisarz wyborczy uzupełnia składy komisji. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku, gdy wybory korespondencyjne zostaną wprowadzone w życie, komisje i tak zostaną rozwiązane, bo ich praca dotyczy przeprowadzenia wyborów w formie tradycyjnej, przy urnach w lokalach.

Miejsca

Opinie (543) ponad 100 zablokowanych

  • Bawią mnie politycy którzy myślą że przeciętny Polak nie myśli o niczym tylko o wyborach prezydenckich . A swoją drogą to ciekawe że w 38 mln państwie 100 tys działaczy partyjnych wszelkiej maści i koloru tak potrafi zdominować środki masowego przekazu że one o niczym innym jak o wyborach i kłótniach związanych z koronawirusem zająć się nie umieją a niektórych z nas potrafią doprowadzić do stanu wrzenia. To co się teraz dzieje utwierdza mnie w przekonaniu że ja w tym uczestniczyć nie będę , niech się wybierają sami przy pomocy tych którzy lubią żyć w ciągłym starciu gotowi z byle powodu skoczyć sobie do gardeł. Był czas kiedy nie mogłem patrzeć na polityków ale miałem nadzieję ze następne wybory wyłonią lepszych ludzi , ludzi z klasą . Nic bardziej mylnego , z wyborów na wybory gorzej .

    • 7 1

  • Klęska by była gdyby Polska zastosowała wariant Brytyjski , Włoski lub Hiszpański. Najlepiej usiąść , normalnie porozmawiać i przesunąć wybory o pół roku czy rok.

    • 9 1

  • a co ludzie mają wiedzieć na ten temat???

    są już wyniki wyborów, tylko nie ma jeszcze jak ich ogłosić

    • 9 2

  • Głosujemy tak jak to na zach. A totalni to prażka (2)

    dajcie sobie spokój z totalną opozycją, to wszystko co obiecują a na czym jadą na gapę, to takie same młotki jak piniendzy nie ma i nie będzie :)

    • 3 7

    • (1)

      100% racji totalna władza jak w korei płn

      • 0 2

      • Władza obecna jest demokratyczna a opozycja jest totalna.

        Ogarnij się!

        • 2 1

  • W ankiecie najwięcej głosów zdobyła opcja klęski żywiołowej (9)

    Czy nikt nie zdaje sobie sprawy, że stan klęski żywiołowej to jeszcze większe niż do tej pory ograniczenia w naszym życiu codziennym, jeszcze więcej obostrzeń i jeszcze mniej praw???
    Oczywiście , mamy sytuację nietypową, z którą spotykamy się po raz pierwszy. Wobec tego warto by było rozważyć propozycję możliwości (jako jedna z opcji) głosowania przez internet. Każdy ma przecież swój niepowtarzalny PESEL , mamy informatyków wcale niegłupich którzy daliby radę przygotować wybory . Skoro można głosować na Budżety Obywatelskie właśnie przez internet (owszem w mniejszej skali) to w XXI wieku, w dobie cyfryzacji z pewnością są możliwości zrobienia tego dla 30 milionów wyborców. Metoda bezpieczna dla obawiających się wyjść z domu (zero kontaktu z potencjalnym zakażonym) .
    Reasumując, skoro czasy i wydarzenia nietypowe to można zrobić odstępstwo i takie rozwiązanie rozważyć . Mamy przecież w Sejmie i Senacie wybranych przedstawicieli narodu (w liczbie 560 ludzi łącznie) którzy powinni nad takim rozwiązaniem się pochylić.

    To oni powinni być wzorem dla społeczeństwa w jaki sposób należy się porozumieć

    • 7 9

    • (5)

      Po pierwsze może się znaleźć haker mądrzejszy od programistów rządowych, wyobrażasz sobie by ktoś przechwycił dane tylu osób??? Katastrofa
      Po drugie mogę zabrać babci dowód i za nią zagłosować, kto sprawdzi że było inaczej???
      Po trzecie masa ludzi nie posiada komputera, proszenie sąsiada o udostępnienie kompa może być upokarzające dla niektórych.
      Poza tym gdzie była kampania wyborcza??? Gdzie tu równe szanse kandydatów??? Nie ma nigdzie plakatów, nie było wieców, debat, jak człowiek sam nie pofatyguje się by znaleźć informacje o programie i obietnicach to niczego się nie dowie ani z mediów ani z gazet.
      Obecny rząd trzęsie portkami bo za rok zostaliby odpowiednio rozliczeni za nieporadność w czasie epidemii, bo najgorsze dopiero nadchodzi.
      Szczerze wam powiem że nie mam ochoty głosować. Są teraz sprawy dużo ważniejsze.

      • 5 6

      • Plakaty są - mkb, wkk, w mediach większość z nich bryluje...kampania na miarę pandemii

        • 2 2

      • Odnośnie pierwszego punktu

        A jakie są gwarancje, że papierowy głos w liście wysłanym do komisji wyborczej nie zginie gdzieś po drodze albo że ktoś za kogoś no oddał głos ?

        • 3 2

      • Chodzi o alternatywny sposób głosowania (2)

        Alternatywnie czyli jako jedna z opcji, możliwości.
        Jednak jak widać język polski jest trudny dla niektórych, skoro nie rozumieją sensu wypowiedzi .

        Dawno temu ktoś powiedział , że takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie .

        • 3 1

        • jest jakaś alternatywa na dziś? (1)

          • 0 0

          • Przecież wyraźnie napisane jest, że wybory drogą elektroniczną mogłyby być slternatywą

            Kwestią następną jest dogadanie się wszystkich parlamentarzystów odnośnie zmian w ustawie zasadniczej (Konstytucji) .
            Skoro mamy sytuację nietypową tak w Polsce jak i na świecie , to chyba jest to moment by wspólnie coś konstruktywnego postanowić.
            Po co pchać się od razu w stany klęski z nieciekawymi konsekwencjami takich stanów, skoro porozumienie przyniosłoby lepsze efekty. Poza tym wszystkie partie zyskałyby uznanie wyborców czyli tzw szacun . To oni są wybrani przez naród, niech więc pokażą czy zależy im na narodzie , na Polakach . Przecież parlamentarzyści opłacani są z pieniędzy podatników - proszę o tym pamiętać

            • 1 0

    • w budzetach obywatelskich (1)

      przecież właśnie byly błedy w glosowaniach

      • 0 3

      • Były błędy - owszem

        Chyba jednak tylu bardzo dobrych informatyków znajdą , by mogli tak opracować system by był odporny w bardzo dużym stopniu na atak hakerów

        • 4 0

    • z wszystkimi systemami, aplikacjami zawsze byly problemy

      tristar nie wiem czy do dzis wogóle działa, z wypozyczaniem rowerów same problemy, informatycy wogole sobie nie radza. a co dopiero w wyborach. Lepszy hacker by mógł pewnie wybory ustawic nam

      • 2 1

  • Do tej pory drukowano ok. 75 % kart wyborczych. (2)

    Teraz trzeba wydrukować 100% i każdemu dostarczyć. Bogaty kraj....

    • 9 0

    • A frekwencja będzie 20%. (1)

      • 1 1

      • to się zdziwisz!

        • 0 0

  • Ci co przegrali przed pięcioma laty na nic nie mieli pieniędzy i sposobu. Umią tylko donosić na Polskę. (6)

    Wybory odbędą się w zapowiedzianym terminie w sposób higieniczny z zachowaniem wszystkich niezbędnych wymagań. Zagłosujemy ponownie na najlepszego Prezydenta po II Wojnie Światowej. Naród już nie odda swego losu nieudacznikom.

    • 7 13

    • Chlop panszczyzniany- masz racje bacznosc i na wschod masz do putina

      • 3 2

    • (1)

      Umią:))))))
      Za to Ty nie potrafisz pisac po polsku.
      Podstawowke bylo trzeba skończyć.

      • 2 3

      • Czego tym wymagasz od tępego Pisuara ,on się i tak napocił by resztę napisać poprawnie

        • 1 3

    • hi ,hi w sposób higieniczny gdy jednego dnia w Polsce przejdą przez klatki schodowe

      miliony ludzi dotykając brudnych poręczy i klamek , higiena ,ze ho,ho,

      • 1 1

    • Totalni to targowica

      • 2 1

    • i kolejne 50gr.wpadło na Twoje konto :)))

      • 0 1

  • Już wiemy dlaczego komuna w Polsce tyle lat trwała. Widać zatęsknili rodacy DiscoPolacy !!

    • 5 2

  • Niech wsadzą sobie je w D...
    a na pewno się UDA

    • 3 1

  • Brak tu negatywnej opini o wyborach majowych zw.lek.wirusologow

    Wbrew pis,niby-pecjalistom" mowiącym_wyb.koresp.w maju są bezpieczne tu cała prestiżowa organizacja mówi że bezpieczna organizacja ich jest niemożliwa w maju!Dla apologetow Dudyi Kaczyńskiego to bez znaczenia bo oni już stanowią70%składow komisji .

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane