• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Westerplatte - Pomnik historii

am
27 sierpnia 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
Po kilku latach starań Westerplatte dołączy do listy pomników przeszłości. Z inicjatywą otoczenia tego miejsca szczególną troską wystąpił jeszcze do władz poprzedniej kadencji Longin Pastusiak, obecnie marszałek Senatu. Oficjalna informacja zostanie przedstawiona 1 września, podczas uroczystości obchodów 64. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Pomniki historii są świadkami dziejów narodu, symbolami jego przeszłości. Dzięki nim społeczeństwo zachowuje swoją tożsamość. Wśród pomników polskiej historii można wymienić pole bitwy pod Grunwaldem, obozy koncentracyjne m.in. w Stutthofie, zamek w Malborku czy miejsca straceń powstańców z 1863 roku. Kilka lat temu z inicjatywą proklamowania Westerplatte pomnikiem historii wystąpił polityk SLD Longin Pastusiak. Zgodnie z procedurą wniosek trafia do ministra kultury, który po zaciągnięciu opinii Rady Pomników Historii występuje z propozycją do prezydenta RP. Prezydent podejmuje ostateczne postanowienie i ogłasza dane miejsce pomnikiem historii. W poprzedniej kadencji ówczesny minister Zakrzewski nie zdążył przed śmiercią podjąć decyzji. L. Pastusiak zwrócił się więc z prośbą do jego następcy Kazimierza Ujazdowskiego, ten jednak stwierdził, że wniosek zaginął i nie podjął żadnych działań.

- Nie zareagował nawet na to, że chciałem mu dostarczyć kopię - powiedział "Głosowi" marszałek. - W tej sytuacji, po zmianie rządu, podjąłem starania u obecnego ministra kultury, a efekt jest taki, że prezydent Aleksander Kwaśniewski do wniosku się przychylił.

Dla marszałka Senatu Westerplatte zajmuje szczególne miejsce nie tylko w historii Polski, ale Europy i całego świata. Tu bowiem zaczął się największy pożar w historii ludzkości, w którym zginęły miliony istnień ludzkich.

- Oczywiście my ponieśliśmy największe straty, których rozmiary uświadamiam cudzoziemcom w moich rozmowach. Podaję wówczas taką statystykę: jeśli wziąć wszystkie ofiary śmiertelne niektórych krajów w stosunku do tysiąca mieszkańców, to straty amerykańskie na wszystkich frontach w Europie i na Pacyfiku wyniosły 1, straty brytyjskie 8, francuskie 15, a polskie 225. Myślę, że takie miejsce powinno zapisać się w pamięci nie tylko Polaków, ale tych wszystkich ludzi na świecie, którzy są świadomi wielkich ofiar jakie ludzkość poniosła w II wojnie światowej, w której pierwszy strzał padł właśnie na Westerplatte.

Westerplatte będzie otoczone szczególną pamięcią i opieką.
Głos Wybrzeżaam

Miejsca

Opinie (33) 1 zablokowana

  • wypracowanie

    pisze właśnie wypracowanie na temat westerplatte i ta strona bardzo mi pomaga !!!!!!!!jEST TU DUZO WAŻNYCH WIADOMOŚCI I CIEKAWOSTEK !!!!!!!!!!!!!!!!1 JESTEM ZADOWOLONA !

    PS.TA STRONKA JEST SPOX!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

    • 1 0

  • westerplatte - pomnik czego?

    Ten, kto mówi o robieniu z Westerplatte jakiegokolwiek pomnika chyba nigdy nie był na tym miejscu. Bo gdyby był to co by zobaczył? Jedną (z pierwotnych pięciu) wartownię (drugą znajdzie tylko po wnikliwych poszukiwaniach i pewnie nawet nie będzie wiedział co znalazł, bo nie zadbano o odpowiednie oznaczenie jej ruin), połowę koszar bojowych (szkoda że pewnie nie dowie się, że przetrwały w dobrym stanie całą wojnę a zniszczyło je Ludowe Wojsko Polskie detonując wewnątrz niewypały, reszty dokonano przeprowadzając przez środek ruin aleję do kopca), być może dostrzeże wśród krzewów placówkę "Fort" traktowaną przez większość odwiedzających jako bezpłatną toaletę (jak rozumiem po patriotycznych uniesieniach), czołg - symbol polsko-radzieckiego braterstwa broni oraz pomnik wątpliwej jakości artystycznej. Nie zobaczy (bo nikt się o to nie postarał) ani nasypów ochronnych magazynów amunicyjnych składnicy tranzytowej, ani trzeciej z zachowanych wartowni (niszczeje na terenie straży granicznej, ani stanowisk armat obrońców, ani kolejnych (obok "Fortu") placówek, ani schronu i wieży obserwacyjnej z lat "Zimnej Wojny". Nie zobaczy i jak większość odwiedzających nic nie zrozumie z istoty ani z warunków obrony tego miejsca w 1939 roku. Nie zrozumie że męstwo obrońców znalazło oparcie w przemyślnie i pracowicie skonstruowanym systemie umocnień bez którego najdzielniejsza załoga wybita zostałaby po pierwszym dniu ostrzału. I być może (jeśli jest dość naiwny) dalej będzie dumny z tego miejsca, będącego karykaturą miejsca pamięci narodowej, ubogim skwerkiem, różniącym się tym tylko od każdego innego skwerka miejskiego że przypadkowo zachowano tu kilka historycznych budowli.
    Wielce szanowni panowie i panie odpowiedzialni za ochronę i poamiętnienie Westerplatte - najpierw zróbcie z tego miejsca prawdziwy park historyczny (czy nikt nie pomyślał o zorganizowaniu ogólnopolskiego konkursu na projekt właściwego zagospodarowania tego terenu), oparty o autentyczne a zachowane obiekty i wyeksponowane miejsca poszczególnych epizodów z dni obrony, a dopiero potem zastanawiajcie się jakie określenie będzie do niego najlepiej pasować. Samo nazwanie śmietnika pałacem nie sprawi że przestanie on śmierdzieć. I niech ktoś nauczy przewodnika w Wartowni Nr I że jej NAJWAŻNIEJSZA część mieści się w piwnicy (w rzeczywistości schron mieszczący stanowiska ciężkich karabinów maszynowych) i niech nie mówi ludziom że "tam nie ma nic ciekawego, tylko kurz i pająki".

    • 0 0

  • Wypracowanie?

    Droga Agnieszko z opinią "wypracowanie". Jeżeli chcesz cokolwiek sensownego napisać o Westerplatte to sięgnij do książek a nie internetowej stroneczki której autor stwierdza że wartownia nr 1 jest JEDYNYM zachowanym tam obiektem obronnym. Mam podejżenia że on tam albo w ogóle nie był albo w ogóle nie wie o czym pisze (przeczytaj opinię powyżej)! Jak już coś się pisze o Westerplatte, to wybaczcie, ale wykażcie obrobinę szacunku dla tego miejsca i tych ludzi, którzy nie po to tam walczyli i ginęli, żeby teraz ktoś odwalał jakieś brednie kosztem ich pamięci. I miejcie szacunek dla siebie żeby najpierw zrozumieć i sprawdzić o czym będziecie pisać a dopiero potem to robić. Inaczej pozostaje tylko błaźnienie się i wątpliwa satysfakcja ze zmarnowania odrobiny papieru czy miejsca na stronie internetowej.
    opinię dedykuję autorowi tekstu o westerplatte ku przemyśleniu problemu.

    • 1 0

  • Hej ! Bardzo sie cieszę że do dziś pamięta się o tym mijscu bo wkońcu tam walczyli o polskę nasi przodkowie i każdy by chciał aby i onim pamiętano

    • 0 0

  • Westerplatte, Sucharski i komiks

    Sucharski zrehabilitowany !

    ... przynajmniej przeze mnie . Tak dla ogólnej wiadomości - jako uzupełnienie komiksu o Westerplatte:

    Geheimoperation Wicher / Wladyslaw Kozaczuk / Karl Müller Verlag / 3-86070-803-1 / str. 82:
    "... Außer dem aus politischen Gründen inszenierten Zwischenfall in Gleiwitz benutzten die Deutschen mehrere weniger bekanntgewordene Kriegslisten zur Irreführung der Polen. So wollten sie einzelne Einheiten und Verbände zur Kapitulation verleiten. Ein solcher Versuch wurde z.B. durch die geheime Funkaufklärung der Kriegsmarine unternommen. Ihr war es kurz vor dem Krieg gelungen, einen von der Besatzung der Westerplatte benutzten polnischen Marinecode aus vier Buchstaben zu knacken. Am zweiten Kriegstag funkte die deutsche B-Dienst-Leitstelle in Swinemünde einen vorgetäuschten Befehl in diesem Code. Scheinbar von polnischen Militärbehörden ausgegeben, forderte er die Westerplatte auf, den Widerstand einzustellen und sich zu ergeben. "Der gewünschte Erfolg blieb aus", bemerkt der ehemalige Leiter der deutschen Marine-Funkaufklärung. ..."

    Jako źródło: Die deutsche Marine-Funkaufklärung 1914-1945 / H.Bonatz / str. 116

    Streszczenie: Niemcy przed wojną złamali szyfr używany na Westerplatte. W drugim dniu wojny podszyli się za Polaków i wysłali fałszywy rozkaz kapitulacji. Tym fortelem próbowali zmusić załogę do poddania się. Znaczy Sucharski nie załamał się tylko dał się nabrać ! Dostał fałszywy rozkaz. Wyjaśnia to pewne sprawy np. palenie papierów, wywieszenie flagi itp.
    Moim zdaniem trzeba przerysować komiks.

    • 0 0

  • Do "życzliwego":

    Uważniej przeczytaj to co zawiera strona www.westerplatte.com.pl, czy suplement komiksu "Westerplatte", a później dziel się swoją (?) "wiedzą" (?) z innymi...

    A o tzw. "rehablitacji" Sucharskiego mowy być nie może. Tchórzostwo na polu walki zawsze będzie tchórzostwem.

    • 0 0

  • I żeby jeszcze zmartwić "życzliwego" to dodam, że Wartownia nr 1 jest j e d y n y m w całości i w miarę nie zmienionym w kształcie obiektem obronnym b. Wojskowej Składnicy Tranzytowej, który zachował się do dziś...

    Informację podaję pod rozwagę w/w osobie, aby przestała pisać bzdury w temacie o którym nie ma zielonego pojęcia.

    • 0 0

  • Piękne miejsce

    Chętnie odwiedzam to miejsce co rok. Bardzo podoba mi się
    Westerplatte.

    • 0 0

  • byłam tam i juest świetnie w tym roku też tam wróce

    • 0 0

  • Kurde niewiecie?

    kurde niewiecie gdzie moge znaleśc dane o tym pomniku typu:
    - gdzie sie znajduje
    - ile ma wzrostu
    - jaką ma średnice
    - kiedy powstał
    - czemu powstał

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane