• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Westerplatte - Pomnik historii

am
27 sierpnia 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
Po kilku latach starań Westerplatte dołączy do listy pomników przeszłości. Z inicjatywą otoczenia tego miejsca szczególną troską wystąpił jeszcze do władz poprzedniej kadencji Longin Pastusiak, obecnie marszałek Senatu. Oficjalna informacja zostanie przedstawiona 1 września, podczas uroczystości obchodów 64. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Pomniki historii są świadkami dziejów narodu, symbolami jego przeszłości. Dzięki nim społeczeństwo zachowuje swoją tożsamość. Wśród pomników polskiej historii można wymienić pole bitwy pod Grunwaldem, obozy koncentracyjne m.in. w Stutthofie, zamek w Malborku czy miejsca straceń powstańców z 1863 roku. Kilka lat temu z inicjatywą proklamowania Westerplatte pomnikiem historii wystąpił polityk SLD Longin Pastusiak. Zgodnie z procedurą wniosek trafia do ministra kultury, który po zaciągnięciu opinii Rady Pomników Historii występuje z propozycją do prezydenta RP. Prezydent podejmuje ostateczne postanowienie i ogłasza dane miejsce pomnikiem historii. W poprzedniej kadencji ówczesny minister Zakrzewski nie zdążył przed śmiercią podjąć decyzji. L. Pastusiak zwrócił się więc z prośbą do jego następcy Kazimierza Ujazdowskiego, ten jednak stwierdził, że wniosek zaginął i nie podjął żadnych działań.

- Nie zareagował nawet na to, że chciałem mu dostarczyć kopię - powiedział "Głosowi" marszałek. - W tej sytuacji, po zmianie rządu, podjąłem starania u obecnego ministra kultury, a efekt jest taki, że prezydent Aleksander Kwaśniewski do wniosku się przychylił.

Dla marszałka Senatu Westerplatte zajmuje szczególne miejsce nie tylko w historii Polski, ale Europy i całego świata. Tu bowiem zaczął się największy pożar w historii ludzkości, w którym zginęły miliony istnień ludzkich.

- Oczywiście my ponieśliśmy największe straty, których rozmiary uświadamiam cudzoziemcom w moich rozmowach. Podaję wówczas taką statystykę: jeśli wziąć wszystkie ofiary śmiertelne niektórych krajów w stosunku do tysiąca mieszkańców, to straty amerykańskie na wszystkich frontach w Europie i na Pacyfiku wyniosły 1, straty brytyjskie 8, francuskie 15, a polskie 225. Myślę, że takie miejsce powinno zapisać się w pamięci nie tylko Polaków, ale tych wszystkich ludzi na świecie, którzy są świadomi wielkich ofiar jakie ludzkość poniosła w II wojnie światowej, w której pierwszy strzał padł właśnie na Westerplatte.

Westerplatte będzie otoczone szczególną pamięcią i opieką.
Głos Wybrzeżaam

Miejsca

Opinie (33) 1 zablokowana

  • bla bla bla nudy

    • 0 0

  • hehe

    ładne jest westerplatte byłam :)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane