• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Westerplatte się broni

Bartosz Gondek
27 listopada 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Zarząd Morskiego Portu Handlowego chciał rozebrać zabytkowy Mewi Szaniec. Miejsce, przy którym kapitulowała załoga Westerplatte.

Mewi Szaniec to ceglany fort, którego korzenie sięgają pobytu w Gdańsku Napoleona. Obecny kształt zawdzięcza Prusakom, którzy rozbudowali go w 1846 roku. Do historii przeszedł jednak we wrześniu 1939 roku. To w nim znajdował się niemiecki sztab, kierujący atakami na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Tutaj też prowadzono rozmowy kapitulacyjne i tu gromadzono polskich żołnierzy, którzy już jako jeńcy opuszczali teren Składnicy. Do dziś, choć mocno nadwątlony, Mewi Szaniec przetrwał w kompletnym stanie.

Szaniec jest jednak solą w oku Zarządu Morskiego Portu w Gdańsku. We wrześniu tego roku Ryszard Wocial, dyrektor rozwoju infrastruktury Morskiego Portu w Gdańsku, wysłał do wojewódzkiego konserwatora zabytków pismo, w którym postuluje, ze względu na bezpieczeństwo żeglugi na Zakręcie Pięciu Gwizdków, przebudowę nabrzeża Mew i rozebranie znajdującego się tam fortu.

- W ocenie znawców przedmiotu oczywistym i bezdyskusyjnym obiektem podlegającym ochronie jest Twierdza Wisłoujście, natomiast nie są takimi obiektami forty i szańce. W przypadku Szańca Mew port liczy się z tym, że szaniec można by gdzieś przenieść, ale uważa to za niecelowe - napisał Ryszard Wocial.

- Jakiekolwiek pomysły dotyczące likwidacji czegoś takiego, jak Mewi Szaniec to czyste szaleństwo, a argument o przesuwaniu dużego, murowano-ziemnego obiektu to fikcja - mówi wojewódzki konserwator zabytków Marian Kwapiński. - Mewi Szaniec, tak jak wszystkie inne obiekty pamiętające obronę Westerplatte, wchodzi w skład pomnika historii - pola bitwy o Westerplatte i z tego powodu objęty jest ścisłą ochroną. W przyszłości ma tu powstać zaplecze logistyczne dla zrekonstruowanego pola bitwy.

Po interwencji "Gazety" i konserwatora Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zdecydował się na niewielkie ścięcie nabrzeża Mew.

- Zrobimy tylko ok. 30 metrową wcinkę. Resztę wyremontujemy w obecnym kształcie. Jest to konieczne, ponieważ inaczej Mewi Szaniec spłynie do kanału - powiedział "Gazecie" Roman Kolicki z Morskiego Portu Gdańsk.

O autorze

autor

Bartosz Gondek

Historyk, dziennikarz, kierownik Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim

Gazeta Wyborcza

Opinie (70) 4 zablokowane

  • wszedłem:-)

    " I tu ku ogólnemu aplauzowi publiczności nastąpiła spontaniczna zmiana w scenariuszu. Ponieważ na polu walki ocalałych kilku niemieckich żołnierzy uparcie prowadziło ogień w stronę polskich placówek, a tam kończyła się już amunicja, dowódca odcinka wschodniego Westerplatte postanowił kontraatakować co widzom sprawiło olbrzymią satysfakcję. Kontrnatarcie ostatecznie zakończyło drugi szturm Niemców, wzięto także kilku jeńców, udzielono pomocy rannym. Wielka burza braw poświadczyła, że widowisko historyczne "Bitwa o Fort" było bardzo udane. "



    co tu komentować?

    full spontam rulez, dobrze, ze nie mają pod ręką grubszego kalibru typu działa szlezwiga.....

    aha jeńców koniecznie przesłuchać na okoliczność "kto o*****" forty...

    • 0 0

  • zabudowac weterplatte

    zabudowac weterplatte. sprzedac deweloperom na dzialki. zabytki, ani historia sa nikomu nie potrzebne, bo nie generuja zyskow. sa ckliwym wymyslem ludzi slabych i frajerow.

    • 0 0

  • Głupi jesteś Gallux jak ci z zarzadu Gdańskiego portu.
    Westerplatte to nasza historia i poki co nikt dla kasy nie bedzie nic tam rozbierał. Sam odwiedzam Westerplatte raz na jakiś czas i sprawia mi to ogromną przyjamność. A pomysłodawcom westerplatte.org trzeba pogratulować zamiłowania a nie krytykować, bo sie chłopaki czyms interesuja a nie ganiają z nożami po kolejkach skm.
    Rozumiem, że do Westerplatte masz daleko i jadac Zkam zajmuje Ci to poł dnia, ale to nie powód, żebys takie bzdety wypisywał chłopie. Zatanów się nad zyciem lepiej - w końcu masz już swoje lata.

    • 0 0

  • Gdańsk założyli Kaszubi. Największym ich władcą był Swiętopek Wielki

    Jego prochy leżą w kościele sw Katarzyny. On rozbudował miasto, ( oliwa, lokacja), walczył z Krzyżakami w czasach gdy jeszcze byli sprzymierzeńcami Polaków. Kolejnym władcą Kaszub Wschodnich był Mestwin II który po swej bezpotomnej smierci przekazał Kaszuby księciu Wielkopolski Przemysłowi II. Niestety, w 1309 roku, Krzyżacy zajęli Gdańsk. Polacy po raz pierwszy nie obronili kaszubów, do których ziemi roszczą sobie prawa. Kolejne razy polacy zdradzali kaszubów w czasach powstania związku pruskiego przewciw Krzyżakom, w czasch szwedzkich wojen, w czasie I rozbioru, w czasach napoleońskich, oraz oczywiście w czasie II wojny. Nie będę już pisał jak zachowywali się Polacy przeciw Kaszubom na Kaszubach w czasach II RP oraz PRL. Jeszcze dziś polacy bezczelnie mówią że kaszubi mają coraz więcej praw w Polsce. Otóż Kaszubi mają coraz więcej prac NA KASZUBACH. Polska graniczy z Kaszubami od południa.

    • 0 0

  • głupie jest przebieranie się za niemca i udawanie że sie coś odtwarza, na dodatek niezbyt zgodnie z tzw prawdą historyczną
    jakas plaga i mania opanowała małolatów i chyba ich niedorozwinietych rodzicieli, co pare dni "rekonstrukcja"
    jak chcesz jeden z drugim zobaczyć czym jest wojna to do iraku i afganistanu
    zamiast rekonstrukcji miotły grabie taczki i wysprzątać miejsce, bo z opisów to wyłania się kongo i meksyk, a nie miejsce pamięci narodowej

    • 0 0

  • od południa to Polska graniczy z Czechami, ciołku kaszubski!

    • 0 0

  • zazdroszczę wawie
    na lotnisko bedzie jeździła za 3 lata kolej naPOwietrzna bu ha ha ha ha ha

    • 0 0

  • Bitwę pod Grunwaldem też odtwarzają. I z tego co wiem nie tylko to. Są ludzie, których to kreci. Sam nigdy tego nie widzialem i szczerze mowiąc mam to gdzieś jak to wyglada, ale wiem, że to jest i całkiem możliwe, że się wybiore kiedyś zobaczyć. Mi tym nie szkodza i podejrzewam, że innym też nie.

    • 0 0

  • Jak się komus nie podoba to nie musi rekonstrukcji oglądać. Tysiące ludzi na rekonstrukcjach na Westerplatte potwierdzają, że kogoś to interesuje i jest to potrzebne. A jak ktoś chce poznac prawdę historyczną to są odpowiednie publikacje i nawet jak rekonstruktorów poniesie to wie jak było naprawdę.

    • 0 0

  • Gallux a co powiesz o takich, którzy się zbierają co roku,żeby pojechac na wyścigi samochodami terenowymi przez Syberię?
    Przeciez to bez sensu. - Tam nic nie ma, na dodatek ładuą w to kupę siana, a przez resztę roku przygotowują samochody.
    Zajrzyj na www.transsyberia.com - zobacz jacy idioci.
    A Ci od rajdu Paryż - Dakar to już w ogóle mają we łbach poprzewracane.
    Tylko, że jakoś oni są znani nie tylko z zaśmiecania portalu i mają za sobą sporo przezyć, a Tobie zostało udzielać tylko teoretycznych wypiwiedzi i łatać marynare.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane