• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wigilia na polskich statkach i okrętach

Michał Lipka
24 grudnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Dowódca pancernego smoka leżał w dwóch grobach
Wigilia podczas służby na krążowniku ORP Bałtyk. Wigilia podczas służby na krążowniku ORP Bałtyk.

Kto tylko może, ten Wigilię spędza w rodzinnym gronie. Wśród tych, którzy nie mogą, są m.in. marynarze. Jak zatem wygląda marynarska wigilia na okrętach i statkach pod biało-czerwoną banderą?



Zacznijmy od jednych z najtrudniejszych i najsmutniejszych świąt, jakie miały miejsce w 1939 roku. Po raz pierwszy załogi polskich okrętów miały spędzać Boże Narodzenie z daleka od swych bliskich, którzy pozostali w okupowanym kraju. Mimo wszystko starano się stworzyć świąteczną atmosferę.

Medale z jednopensówek i ordery z sera

Na pokładzie ORP Grom załoga przygotowała wieczerzę wigilijną we wspólnej mesie. Mimo wysiłków kucharzy, wieczerza wigilijna nie liczyła 12 potraw. Za to było wspólne kolędowanie i łamanie się opłatkiem.

Pojawił się również sam Święty Mikołaj, który miał do rozdania odznaczenia - za wykryte i rozstrzelane miny przyznawano medale z jednopensówek, a za wzorowe prowadzenie prowiantury - krzyże z sera.

Każdy z marynarzy otrzymał paczkę, w której mógł znaleźć m. in. paczkę papierosów "Popularne", które były przechowywane w magazynach okrętu od czasu opuszczenia Polski. Wszędzie też życzono sobie jednej rzeczy - by móc kolejne święta spędzać już wspólne z rodziną w Polsce.

Wigilia u czuwających

Dziś pokłady polskich okrętów nigdy całkowicie nie pustoszeją na Boże Narodzenie. Flota wszak czuwa; oficerowie i marynarze pełnią wachty nie tylko na samych jednostkach pływających, ale również i lotniskach, w zespołach awaryjnych czy jednostkach brzegowych. W ciągłej gotowości do niesienia pomocy jest również Batalion Lotniczy Marynarki Wojennej.
Wigilia zorganizowana na pokładzie ORP Kościuszko w Porcie Wojennym Gdynia Oksywie. Wigilia zorganizowana na pokładzie ORP Kościuszko w Porcie Wojennym Gdynia Oksywie.

Kucharze przygotowują bożonarodzeniowe potrawy, które są spożywane wspólnie po łamaniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń, które tradycyjnie rozpocznie dowódca okrętu.

Tradycją już jest, że w kościele garnizonowym na Oksywiu ksiądz dziekan Marynarki Wojennej odprawia uroczystą pasterkę.

Ryba po grecku na wigilię w Grecji

Nie można tu oczywiście zapomnieć o jednostkach przebywających na zagranicznych misjach. Służący na nich marynarze również starają się podtrzymywać tradycję, choć nie zawsze jest o to łatwo. Jakiś czas temu Boże Narodzenie zastało załogę ORP Bielik podczas wykonywania misji "Active Endeavour" w jednym z greckich portów. Co prawda nie było niektórych tradycyjnych atrybutów świąt, takich jak choinka czy barszcz z uszkami, ale za to była ryba po grecku zrobiona przez jednego z oficerów wachtowych (musiał sobie poradzić z brakiem korzenia selera, gdyż czegoś takiego Grecy w ogóle nie używają), żurek (o burakach niezbędnych do barszczu również można było zapomnieć) i wspólne kolędowanie w mesie. Na bielikowym stole pojawiło się 12 potraw.

Wigilie na statkach handlowych

Zgodnie z tradycją na statkach handlowych wigilia rozpoczyna się o godzinie 17. Jako pierwszy przemawia kapitan i to on rozpoczyna uroczyste łamanie się opłatkiem. Bożonarodzeniowa kolacja ma miejsce we wspólnej mesie, w towarzystwie nieodłącznej w takich chwilach choinki (choć przeważnie jest ona sztuczna).

Podobnie jak kucharze z Marynarki Wojennej, ich cywilni koledzy chcą przed załogą wypaść jak najlepiej, stąd też niemal pewne jest to, że na stole zagości 12 potraw i polskie ciasta jak makowce i serniki.
Załoga okrętu hydrograficznego ORP "Arctowski" przygotowuje się do świąt. Załoga okrętu hydrograficznego ORP "Arctowski" przygotowuje się do świąt.

Choć oficjalnie kolacja wigilijna kończy się ok. godziny 20, to nierzadko przeciąga się w czasie. Po niej następuje zwykle część mniej oficjalna, kiedy to marynarze kontaktują się ze swoimi rodzinami pragnąc złożyć życzenia swym najbliższym.

W tym roku będzie identycznie jak w latach ubiegłych - na okrętach pozostanie służba dyżurna, załogi statków w różnych porach będą obchodzić wigilię (wszystko zależy od pozycji danej jednostki). My zaś ze swojej strony wszystkim ludziom morza życzymy spokojnych i wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz bezpiecznego powrotu do tego najważniejszego, domowego portu.

Opinie (94) 7 zablokowanych

  • o samych trepach ta wigilia a gdzie flota handlowa chocby ta juz nie istniejaca ?

    Osoba mieszkajaca na poludnie od Gdyni o reszcie kraju nie wspominajac moze odniesc wrazenie ze wigilia na statkach jest ograniczona do marynarki wojennej a tymczasem kazdy kto w temacie wie ze trepy to tylko ulamek .

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane