• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiślinka jest pełna uranu

Sławomir Sowula
31 maja 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Szefostwo gdańskich Fosforów w Wiślince twierdzi, że hałda fosfogipsów nie zagraża ludziom. - To nieprawda, hałda to ekologiczna bomba - odpowiada dr inż. Danuta Trokowicz, autorka patentu na odzyskiwanie metali ciężkich, uranu i strontu, z takich składowisk

Historię hałdy fosfogipsów, stworzonej przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych w podgdańskiej Wiślince, opisaliśmy wczoraj w reportażu zamieszczonym w "Dużym Formacie". Jan Wyganowski, zastępca dyrektora do spraw technicznych w GZNF, twierdzi w artykule, że składowisko nie jest niebezpieczne dla środowiska. Dowodem mają być całe tomy opracowań, którymi dysponuje firma.

Dotarliśmy do osoby, która twierdzi, że jest wręcz przeciwnie.

- W hałdzie znajduje się uran oraz inne promieniotwórcze pierwiastki - stront i tor. Fosfogipsy są jednym z głównych czynników rakotwórczych w województwie pomorskim - twierdzi dr inż. Danuta Trokowicz, była pracownica Państwowego Instytutu Geologicznego w Gdańsku, która w latach 80. badała hałdę.

Trokowicz uważa, że promieniotwórczość hałdy stale wzrasta. Dzieje się tak, bo absorbuje pierwiastki promieniotwórcze z atmosfery. Chodzi głównie o stront, który zastępuje w związkach chemicznych wapń.

- Na skutek pylenia wiatry roznoszą szkodliwe substancje w promieniu 20-40 kilometrów. Jeszcze gorsze są skutki rekultywacji hałdy odpadami ściekowymi z gdańskiej oczyszczalni Wschód. Przez substancje w nich zawarte rozpoczyna się proces wypłukiwania z hałdy promieniotwórczych pierwiastków, które przez glebę przechodzą do wód gruntowych - mówi Trokowicz.

Obawy dr Trokowicz podziela Zbigniew Bąkowski, wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Niedawno zakwestionował "ściekową" metodę rekultywacji hałdy. - Wprowadzamy do środowiska metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, a na dodatek jeszcze pasożyty - alarmuje Bąkowski. - Zapytałem wojewodę pomorskiego, czy ta metoda jest zgodna z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska z 2002 roku.

Wojewoda jest organem wydającym pozwolenia na składowanie niebezpiecznych odpadów. Jego służby bronią jednak pomysłu. Jak powiedziała nam Anna Dyksińska, rzecznik wojewody - hałda jest obiektem budowlanym, więc nie mają wobec niej zastosowania normy, które dotyczą składu odpadów na polach uprawnych.

W Saur Neptun Gdańsk, które zarządza oczyszczalnią, od prawie tygodnia nikt nie potrafił zająć stanowiska.

Ile uranu jest w fosfogipsach? W latach 80., w ramach zespołu stworzonego przez naukowców Państwowego Instytutu Geologicznego, dr Trokowicz w tonie fosfogipsów stwierdziła obecność 25 g uranu i 200 g strontu, które są pierwiastkami promieniotwórczymi.

- Stwierdziliśmy wtedy, że hałdę trzeba zlikwidować, bo ilość pierwiastków rakotwórczych jest tak duża, że zagraża zdrowiu, ale jest na to sposób. Opracowaliśmy patent pozwalający odzyskać uran i inne pierwiastki z fosfogipsów - mówi dr Danuta Trokowicz

Potwierdza to dr Joanna Zachowicz, obecna szefowa Państwowego Instytutu Geologicznego w Gdańsku, współautorka patentu.

- Odzyskiwaliśmy z hałdy różne pierwiastki - również promieniotwórcze na poziomie laboratoryjnym. Nie zdążyliśmy tego wdrożyć do przemysłowego wykorzystania - mówi Zachowicz.
Patent dr Trokowicz nie wejdzie w życie szybko. Można jednak zrobić coś "od zaraz".

- Hałdę trzeba przykryć specjalną plandeką z tworzywa sztucznego - proponuje Trokowicz.

36 lat hałdy

Składowisko w Wiślince zostało stworzone przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych 36 lat temu. Wtedy firma zaczęła produkować nawóz sztuczny - superfosfat. Wyprodukowanie tony nawozu wiąże się z powstaniem pięciu ton odpadów - fosfogipsów. Postanowiono, że będą one składowane w dawnym wyrobisku gliny należącym do pobliskiej cegielni, głębokim na 10 metrów. Początkowo hałda miała mieć 18 metrów wysokości, dzisiaj sięga 50. Leży w niej 16 mln ton odpadów.


Dr inż. Danuta Trokowicz, była pracownica PIG w Gdańsku:
Hałdę trzeba zlikwidować albo przynajmniej jak najszybciej przykryć specjalną plandeką. Fosfogipsy są jednym z głównych czynników rakotwórczych w województwie pomorskim

Dr Maria Piszcz - Katedra Technologii Chemicznej Politechnika Gdańska

Nie chciałabym się wypowiadać na temat patentu dr Trokowicz. Oczywiście, że pierwiastki promieniotwórcze występują w fosforytach i fosfogipsach. Jednak ich zawartość zależy od tego, z jakiego regionu pochodzą. Może być różna nawet na poszczególnych statkach przychodzących do portu. Myślę, że dokładnymi danymi powinny dysponować Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych.
Gazeta WyborczaSławomir Sowula

Opinie (198)

  • do głupiego anonima

    1. Wysypisko leży na terenie gminy Pruszcz
    2. Zabronić składowania może tylko Minister Ochrony Środowiska
    3. Dzieci z podstawówki już dawno powinny spać.

    • 0 0

  • od 2 poloen chodujemy psy na dzialce ok 200m od chaldy. pies "biko" ma 5 lapek i jest efektem chaldy. jego rodzice (kundelki) sa na dzialce drugiej od konca na uliczce ponizej walu obok chaldy. jesli ktos z wladz mialby ochote sie przekonac zapraszam do tego smutnego widoku. moim zdaniem to dobitny dowod na mutogenna i rakotworcza dzialalnosc chaldy.

    • 2 0

  • "Początkowo hałda miała mieć 18 metrów wysokości, dzisiaj sięga 50. Leży w niej 16 mln ton odpadów"

    kurka wodna i pylące na żółto sosny z wierzbami razem wzieNte!
    czy my mamy w ogóle jakąś skale??
    no jakiś wzorzec?? żeby mieć pojęcie o skali?? my tu mamy rekord guinessa jak mi miły...nie bede Go wzywał do byle hałdy:)
    ciekawi mnie jako futuryste i fana fajans fikcji czy toto widac z księżyca, co??

    • 0 0

  • Słyszałem nie wiem czy to bzdura ,że ta hałda świeci w nocy?
    Może ktoś wtajemniczony mnie oświeci czy tak jest naprawde?

    • 0 0

  • Gallux, chyba jednak nie widac. Mam pewna skale porownawcza ze skladami wUngla w polnocniku i wynosi to ca. od diabla i ciut, ciut:) Przy okazji, kochani ekolodzy, przeciwnicy elektrowni atomowych i znajacy moje imie, sama elektrownia Belchatow "produkuje" 3 000 000 ton odpadow rocznie.

    • 1 0

  • no ale jeżeli uwzględnimy że miliony ton świecą??
    może taka mleczna droga to nie jest niestety droga do gwiazd tylko raczej do gwiezdnego pardon fosfatowego pyłu??
    cio?

    • 0 0

  • Zawsze mozna pwiedziec:

    - Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! -
    raz Polak skandował
    i popatrzył nań Kościuszko,
    i się zwymiotował.

    Konstanty Ildefons Gałczyński
    1934

    • 0 1

  • ...szkoda słów...

    W sumie brudna sprawa bo kto sie ma tym niby zająć??
    Pewnie kolejna afera sie szykuje. No i ktoś na tym zarobi!:)
    Najbardziej wqurzające jest to że nasi eks-rządzący są niczym małpy w zoo, kury w kurniku i myślą o dupie maryny a o zdrowiu ludzi to sie nie martwią. Jeśli ta fałda świeci to i dobrze bo sie nami federalni zajmą bo nas pomylą z UFO albo UFO pomyli nas ze swoimi hehe:) ale słyszałem że jednak nas widac z kosmosu:)

    • 0 0

  • widzisz misiek jak to jest
    oni nawet o zadku maryni mają takie pojęcie jak ichnia ustawa o ochronie zycia poczetego
    niby jest, niby można, ale i tak skrobie sie w prywatnych gabinetach....

    • 0 0

  • najprostszym a zatem nie do wprowadzenia U NAS jest rozpisanie konkursu pt "co zrobiemy z tą hałdą"
    i wtedy te wszystkie mUndrale po PG PCH i KK niech główkują komPinją jeszcze im nagrode dadzą może do jakiejś akademii nauk przyjmą w poczet poczetych
    ale nie, Une wolą sie śmiać z mojej skromnej matury:) a hałda jak leżała tak leży i jeszcze poleży a jeśli mi ktoś nie wierzy to do białowieży
    acha ale oddech jest nieświeży po białowieży:)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane