• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiślinka jest pełna uranu

Sławomir Sowula
31 maja 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Szefostwo gdańskich Fosforów w Wiślince twierdzi, że hałda fosfogipsów nie zagraża ludziom. - To nieprawda, hałda to ekologiczna bomba - odpowiada dr inż. Danuta Trokowicz, autorka patentu na odzyskiwanie metali ciężkich, uranu i strontu, z takich składowisk

Historię hałdy fosfogipsów, stworzonej przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych w podgdańskiej Wiślince, opisaliśmy wczoraj w reportażu zamieszczonym w "Dużym Formacie". Jan Wyganowski, zastępca dyrektora do spraw technicznych w GZNF, twierdzi w artykule, że składowisko nie jest niebezpieczne dla środowiska. Dowodem mają być całe tomy opracowań, którymi dysponuje firma.

Dotarliśmy do osoby, która twierdzi, że jest wręcz przeciwnie.

- W hałdzie znajduje się uran oraz inne promieniotwórcze pierwiastki - stront i tor. Fosfogipsy są jednym z głównych czynników rakotwórczych w województwie pomorskim - twierdzi dr inż. Danuta Trokowicz, była pracownica Państwowego Instytutu Geologicznego w Gdańsku, która w latach 80. badała hałdę.

Trokowicz uważa, że promieniotwórczość hałdy stale wzrasta. Dzieje się tak, bo absorbuje pierwiastki promieniotwórcze z atmosfery. Chodzi głównie o stront, który zastępuje w związkach chemicznych wapń.

- Na skutek pylenia wiatry roznoszą szkodliwe substancje w promieniu 20-40 kilometrów. Jeszcze gorsze są skutki rekultywacji hałdy odpadami ściekowymi z gdańskiej oczyszczalni Wschód. Przez substancje w nich zawarte rozpoczyna się proces wypłukiwania z hałdy promieniotwórczych pierwiastków, które przez glebę przechodzą do wód gruntowych - mówi Trokowicz.

Obawy dr Trokowicz podziela Zbigniew Bąkowski, wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Niedawno zakwestionował "ściekową" metodę rekultywacji hałdy. - Wprowadzamy do środowiska metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, a na dodatek jeszcze pasożyty - alarmuje Bąkowski. - Zapytałem wojewodę pomorskiego, czy ta metoda jest zgodna z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska z 2002 roku.

Wojewoda jest organem wydającym pozwolenia na składowanie niebezpiecznych odpadów. Jego służby bronią jednak pomysłu. Jak powiedziała nam Anna Dyksińska, rzecznik wojewody - hałda jest obiektem budowlanym, więc nie mają wobec niej zastosowania normy, które dotyczą składu odpadów na polach uprawnych.

W Saur Neptun Gdańsk, które zarządza oczyszczalnią, od prawie tygodnia nikt nie potrafił zająć stanowiska.

Ile uranu jest w fosfogipsach? W latach 80., w ramach zespołu stworzonego przez naukowców Państwowego Instytutu Geologicznego, dr Trokowicz w tonie fosfogipsów stwierdziła obecność 25 g uranu i 200 g strontu, które są pierwiastkami promieniotwórczymi.

- Stwierdziliśmy wtedy, że hałdę trzeba zlikwidować, bo ilość pierwiastków rakotwórczych jest tak duża, że zagraża zdrowiu, ale jest na to sposób. Opracowaliśmy patent pozwalający odzyskać uran i inne pierwiastki z fosfogipsów - mówi dr Danuta Trokowicz

Potwierdza to dr Joanna Zachowicz, obecna szefowa Państwowego Instytutu Geologicznego w Gdańsku, współautorka patentu.

- Odzyskiwaliśmy z hałdy różne pierwiastki - również promieniotwórcze na poziomie laboratoryjnym. Nie zdążyliśmy tego wdrożyć do przemysłowego wykorzystania - mówi Zachowicz.
Patent dr Trokowicz nie wejdzie w życie szybko. Można jednak zrobić coś "od zaraz".

- Hałdę trzeba przykryć specjalną plandeką z tworzywa sztucznego - proponuje Trokowicz.

36 lat hałdy

Składowisko w Wiślince zostało stworzone przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych 36 lat temu. Wtedy firma zaczęła produkować nawóz sztuczny - superfosfat. Wyprodukowanie tony nawozu wiąże się z powstaniem pięciu ton odpadów - fosfogipsów. Postanowiono, że będą one składowane w dawnym wyrobisku gliny należącym do pobliskiej cegielni, głębokim na 10 metrów. Początkowo hałda miała mieć 18 metrów wysokości, dzisiaj sięga 50. Leży w niej 16 mln ton odpadów.


Dr inż. Danuta Trokowicz, była pracownica PIG w Gdańsku:
Hałdę trzeba zlikwidować albo przynajmniej jak najszybciej przykryć specjalną plandeką. Fosfogipsy są jednym z głównych czynników rakotwórczych w województwie pomorskim

Dr Maria Piszcz - Katedra Technologii Chemicznej Politechnika Gdańska

Nie chciałabym się wypowiadać na temat patentu dr Trokowicz. Oczywiście, że pierwiastki promieniotwórcze występują w fosforytach i fosfogipsach. Jednak ich zawartość zależy od tego, z jakiego regionu pochodzą. Może być różna nawet na poszczególnych statkach przychodzących do portu. Myślę, że dokładnymi danymi powinny dysponować Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych.
Gazeta WyborczaSławomir Sowula

Opinie (198)

  • ano to matołku, że promieniowanie nie uznaje granic powiatów
    wody gruntowe buraczku też
    pomyśl zanim cos palniesz:)
    winić PA powodu nie ma, ale oczekiwać od niego działań należy
    i ten oddech nieświeży z białowieży

    • 0 0

  • kolo wislinki widziano galluxa z dwoma trombami w spodniach...

    • 0 0

  • a mnie cos zastanawia

    czemu tylko ta Pani co ma patent krzyczy ze tzreba zlikwidowac halde za pomoca jej sposobu, ile by na tym zarobila? czemu nie mzna inaczej? no bo to ze wypadaloby sie tego pozbyc to wiemy ale czy przy pomocy patentu tej Pani

    • 0 0

  • ja mam patent (pat end, end of the pat) na likwidacje chaldy (les haldes de vislinkos). ładorka L34 na radzieckich oponach (odporne na uran), na statek i sprzedac za granice do taniego kraju. :-)
    i nie ma problema.

    • 0 0

  • Podziwiam , ze mieszkajac tak blisko "czarodziejskiej gory" potraficie -przynajmniej niektorzy pisac o tym z humorem . Na waszym miejscu staralbym sie zorganizowac jakas demonstracje , aby przyspieszyc rozwiazanie tego problemu.

    • 0 0

  • po nerwowej reakcji poznaję żeś żółtodziób:)
    znaczy szczawik:)
    nieprawdaż??

    • 0 0

  • marek
    od 20 lat mieszkam w bloku pokrytym płytami azbestowo cementowymi
    co prawda nie ma tu żadnych potworków o trzech żołądkach czy z pięcioma sercami, ale ile za to dewiantów...

    • 0 0

  • Gallux

    zarty sie koncza , kiedy czlowiek sam zachoruje , tylko wtedy jest juz za pozno .
    Chwalebne , ze ludzie potrafili sie tak szybko zebrac po smierci JP II aby zademonstrowac szacunek dla zmarlego . Tutaj jednak , w sytuacji gdy chodzi o zdrowie Wasze i Waszych dzieci robia sobie poniektorzy podsmiechujki.

    • 0 0

  • czy wy nie czujecie tego SMRODU w Gdańsku przy 'odpowiednim' kierunku wiatru???

    Podziwiam dyskutantów na forum: żółty nie żółty, truje nie truje no i największy problem dla tego popegeerowskiego województwa: kto i ile na tym zarobił i zarobi. Czy wy naprawdę w Gdańsku nie czujecie obrzydliwego SMRODU NAWOZÓW SZTUCZNYCH przy 'sprzyjającej' pogodzie - mówiąc prościej - kiedy wieje od strony hałdy???? A polityków samorządowych sami wybieracie i sami możecie ich odwołać - na tym polega swiadomość obywatelska - więc zamiast budować wypasione domki w cieniu hałdy rozejrzyjcie się po śmierdzącej okolicy i spróbujcie coś z tym fantem zrobić a Gdańsk też niech się obudzi bo już jest wiochą a jak jeszcze turyści pójda po rozum do głowy to nawet latem nie zajrzy tu pies z kulawą, sorry, z trzema nogami i polegną w tym miejscu nawet wątłe letnie usługi. Podziwiam wasze dobre samopoczucie i dowcipkowanie siedzących na beczce prochu!

    • 0 0

  • ba
    ale z drugiej strony kiedy wspomne odświeżanie spleśniałej kiełbasy w hipermarkecie czy wode ze straszyna (nomen omen) to w myśl filozofii "na kogo wypadnie na tego bęc" strach pokrywam żartem
    ja sie już nie boje azbestu, ale pokolenie, których mamusie suszyły za oknem pieluchy (niestety) problemy zdrowotne już ma - vide wczorajszy artykuł o cukrzycy w pomorskiem czy o starej-nowej bakteri (hif vif czy pif - z radia sepleniącego spikera trudno wykumać) powodującej ropne zapalenie mózgu to już smutna rzeczywistość
    generacja X jawi sie mi jako pokolenie dr rentgena

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane