• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiślinka jest pełna uranu

Sławomir Sowula
31 maja 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Szefostwo gdańskich Fosforów w Wiślince twierdzi, że hałda fosfogipsów nie zagraża ludziom. - To nieprawda, hałda to ekologiczna bomba - odpowiada dr inż. Danuta Trokowicz, autorka patentu na odzyskiwanie metali ciężkich, uranu i strontu, z takich składowisk

Historię hałdy fosfogipsów, stworzonej przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych w podgdańskiej Wiślince, opisaliśmy wczoraj w reportażu zamieszczonym w "Dużym Formacie". Jan Wyganowski, zastępca dyrektora do spraw technicznych w GZNF, twierdzi w artykule, że składowisko nie jest niebezpieczne dla środowiska. Dowodem mają być całe tomy opracowań, którymi dysponuje firma.

Dotarliśmy do osoby, która twierdzi, że jest wręcz przeciwnie.

- W hałdzie znajduje się uran oraz inne promieniotwórcze pierwiastki - stront i tor. Fosfogipsy są jednym z głównych czynników rakotwórczych w województwie pomorskim - twierdzi dr inż. Danuta Trokowicz, była pracownica Państwowego Instytutu Geologicznego w Gdańsku, która w latach 80. badała hałdę.

Trokowicz uważa, że promieniotwórczość hałdy stale wzrasta. Dzieje się tak, bo absorbuje pierwiastki promieniotwórcze z atmosfery. Chodzi głównie o stront, który zastępuje w związkach chemicznych wapń.

- Na skutek pylenia wiatry roznoszą szkodliwe substancje w promieniu 20-40 kilometrów. Jeszcze gorsze są skutki rekultywacji hałdy odpadami ściekowymi z gdańskiej oczyszczalni Wschód. Przez substancje w nich zawarte rozpoczyna się proces wypłukiwania z hałdy promieniotwórczych pierwiastków, które przez glebę przechodzą do wód gruntowych - mówi Trokowicz.

Obawy dr Trokowicz podziela Zbigniew Bąkowski, wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Niedawno zakwestionował "ściekową" metodę rekultywacji hałdy. - Wprowadzamy do środowiska metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, a na dodatek jeszcze pasożyty - alarmuje Bąkowski. - Zapytałem wojewodę pomorskiego, czy ta metoda jest zgodna z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska z 2002 roku.

Wojewoda jest organem wydającym pozwolenia na składowanie niebezpiecznych odpadów. Jego służby bronią jednak pomysłu. Jak powiedziała nam Anna Dyksińska, rzecznik wojewody - hałda jest obiektem budowlanym, więc nie mają wobec niej zastosowania normy, które dotyczą składu odpadów na polach uprawnych.

W Saur Neptun Gdańsk, które zarządza oczyszczalnią, od prawie tygodnia nikt nie potrafił zająć stanowiska.

Ile uranu jest w fosfogipsach? W latach 80., w ramach zespołu stworzonego przez naukowców Państwowego Instytutu Geologicznego, dr Trokowicz w tonie fosfogipsów stwierdziła obecność 25 g uranu i 200 g strontu, które są pierwiastkami promieniotwórczymi.

- Stwierdziliśmy wtedy, że hałdę trzeba zlikwidować, bo ilość pierwiastków rakotwórczych jest tak duża, że zagraża zdrowiu, ale jest na to sposób. Opracowaliśmy patent pozwalający odzyskać uran i inne pierwiastki z fosfogipsów - mówi dr Danuta Trokowicz

Potwierdza to dr Joanna Zachowicz, obecna szefowa Państwowego Instytutu Geologicznego w Gdańsku, współautorka patentu.

- Odzyskiwaliśmy z hałdy różne pierwiastki - również promieniotwórcze na poziomie laboratoryjnym. Nie zdążyliśmy tego wdrożyć do przemysłowego wykorzystania - mówi Zachowicz.
Patent dr Trokowicz nie wejdzie w życie szybko. Można jednak zrobić coś "od zaraz".

- Hałdę trzeba przykryć specjalną plandeką z tworzywa sztucznego - proponuje Trokowicz.

36 lat hałdy

Składowisko w Wiślince zostało stworzone przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych 36 lat temu. Wtedy firma zaczęła produkować nawóz sztuczny - superfosfat. Wyprodukowanie tony nawozu wiąże się z powstaniem pięciu ton odpadów - fosfogipsów. Postanowiono, że będą one składowane w dawnym wyrobisku gliny należącym do pobliskiej cegielni, głębokim na 10 metrów. Początkowo hałda miała mieć 18 metrów wysokości, dzisiaj sięga 50. Leży w niej 16 mln ton odpadów.


Dr inż. Danuta Trokowicz, była pracownica PIG w Gdańsku:
Hałdę trzeba zlikwidować albo przynajmniej jak najszybciej przykryć specjalną plandeką. Fosfogipsy są jednym z głównych czynników rakotwórczych w województwie pomorskim

Dr Maria Piszcz - Katedra Technologii Chemicznej Politechnika Gdańska

Nie chciałabym się wypowiadać na temat patentu dr Trokowicz. Oczywiście, że pierwiastki promieniotwórcze występują w fosforytach i fosfogipsach. Jednak ich zawartość zależy od tego, z jakiego regionu pochodzą. Może być różna nawet na poszczególnych statkach przychodzących do portu. Myślę, że dokładnymi danymi powinny dysponować Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych.
Gazeta WyborczaSławomir Sowula

Opinie (198)

  • ty górnik
    pilnuj i pouczaj swoich decydentów w sprawie szkód górniczych
    nie jest to co prawda beczka prochu ale za to niezła zapadnia

    • 0 0

  • Smrodek

    Mieszkam we wrzeszczu i czasami jak sie robi ciemno to zaczyna smierdzieć na dworze. Wyglada na to ,że pod przykrywką nocy, ktoś wypuszcza jakieś smierdzące wynalazki. A nasza elektrociepłownia też nawala czasami czarnym jak smoła dymem z kominów. Czy naprawde nie ma ludzi, którzy są odpowiedzialni za utrzymanie i dozorowanie godnych warunków do życia?

    • 0 0

  • Posłuchaj Pomorski Ziomie - od dziury w ziemi jeszcze nikt nie zachorował na raka w przeciwieństwie do wdychanego pyłu nawozów sztucznych. Zachowałbyś trochę przyzwoitości chociażby ze względu na tych, którzy umarli lub umierają tutaj w bólach nowotworowych. A może sam jesteś tutejszym politykiem????

    • 0 0

  • I jeszcze najlepiej Gornikowi , ktory logicznie pisze dac odpowiedz w stylu - a u was bija murzynow . Obraza majestatu , bo czlowiek ze slaska ( tak przypuszczam) osmielil sie cos powiedziec na nasze kochane miasto - paranoja .

    • 0 0

  • murzynów to może nie bija ale argument o umierających w bólach jest ni przypiał ni wypiął zaś sam śląsk jest klasycznym przykładem gospodarki rabunkowej
    siarka ze spalanego węgla też do przyjaznych człowiekowi nie należy, że o śladowych ilościach cjanku czy innego świństwa nie wspomne

    • 0 0

  • Marek - może nie jestesmy po prostu az tacy panikarze, zeby nagle po 30 latach popadać w histerię. proponuję ci przeczytać "dzikie białko" Chmielewskiej i nabrac nieco dystansu do spiskowej teori wszechobecnych trucicieli...

    Górnik - do mnie jakoś smród z hałdy nie dociera, bardziej w tym względzie był uciązliwszy swego czasu browar we Wrzeszczu

    A co do bakterii to nosi ona nazwe HIB i jako powikłanie po niej moze wystepować między innymi zapalenie opon mózgowych - szczepionka dostepna od paru ładnych lat - wiem bo zaszczepiłam dzieci i nie zaraz 150 zł. jak panikowali w telewizji tylko wystarczy 50 zl. jak się szczepi dziecko które ma skończony rok

    • 0 0

  • Sprawa fosforogipsów powraca cyklicznie co kilka lat. Dyskusja w mediach trwa kilka dni i sprawa ucicha na kolejne lata. Po co ta cała dyskusja. Przecież ta góra odpadów sama nie wyparuje, kosmici jej nie zabiorą, a i przykrycie jakąś idiotyczną plandeką nic nie da. Cały czas trwa przysypywanie tego "czegoś" ziemią i już pewnie nam zostanie taki twór na wieki.

    • 0 0

  • danke szejn:) muther:) HIB

    • 0 0

  • uważam, że ukraina jest nam coś winna, nieprawdaż??
    te ich dzikie pola hohohoho pół alaski wejdzie

    • 0 0

  • A gdzie winny????

    Kto wpadł na ten "genialny" pomysł, by takiego śmierdziela zlokalizować w terenie, w którym wybudowanie drogi natychmiast uruchamia armię "niedojrzałych czerwonych" celem blokady, oprotestowania i boju. To cudo powstało 36 lat temu....kto to wtedy nam panował...rok 1969?
    Co teraz zrobić z tym wspaniałym dobytkiem minionej epoki? Najlepiej zamknąć na 4 spusty i pogłówkować o pozbyciu się góry odpadów. Ale...ludzi trza zwolnić, miejsca pracy...buuu....źwiązki zaw. będą protestować i to jak.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane