• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiślinka jest pełna uranu

Sławomir Sowula
31 maja 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Szefostwo gdańskich Fosforów w Wiślince twierdzi, że hałda fosfogipsów nie zagraża ludziom. - To nieprawda, hałda to ekologiczna bomba - odpowiada dr inż. Danuta Trokowicz, autorka patentu na odzyskiwanie metali ciężkich, uranu i strontu, z takich składowisk

Historię hałdy fosfogipsów, stworzonej przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych w podgdańskiej Wiślince, opisaliśmy wczoraj w reportażu zamieszczonym w "Dużym Formacie". Jan Wyganowski, zastępca dyrektora do spraw technicznych w GZNF, twierdzi w artykule, że składowisko nie jest niebezpieczne dla środowiska. Dowodem mają być całe tomy opracowań, którymi dysponuje firma.

Dotarliśmy do osoby, która twierdzi, że jest wręcz przeciwnie.

- W hałdzie znajduje się uran oraz inne promieniotwórcze pierwiastki - stront i tor. Fosfogipsy są jednym z głównych czynników rakotwórczych w województwie pomorskim - twierdzi dr inż. Danuta Trokowicz, była pracownica Państwowego Instytutu Geologicznego w Gdańsku, która w latach 80. badała hałdę.

Trokowicz uważa, że promieniotwórczość hałdy stale wzrasta. Dzieje się tak, bo absorbuje pierwiastki promieniotwórcze z atmosfery. Chodzi głównie o stront, który zastępuje w związkach chemicznych wapń.

- Na skutek pylenia wiatry roznoszą szkodliwe substancje w promieniu 20-40 kilometrów. Jeszcze gorsze są skutki rekultywacji hałdy odpadami ściekowymi z gdańskiej oczyszczalni Wschód. Przez substancje w nich zawarte rozpoczyna się proces wypłukiwania z hałdy promieniotwórczych pierwiastków, które przez glebę przechodzą do wód gruntowych - mówi Trokowicz.

Obawy dr Trokowicz podziela Zbigniew Bąkowski, wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Niedawno zakwestionował "ściekową" metodę rekultywacji hałdy. - Wprowadzamy do środowiska metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, a na dodatek jeszcze pasożyty - alarmuje Bąkowski. - Zapytałem wojewodę pomorskiego, czy ta metoda jest zgodna z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska z 2002 roku.

Wojewoda jest organem wydającym pozwolenia na składowanie niebezpiecznych odpadów. Jego służby bronią jednak pomysłu. Jak powiedziała nam Anna Dyksińska, rzecznik wojewody - hałda jest obiektem budowlanym, więc nie mają wobec niej zastosowania normy, które dotyczą składu odpadów na polach uprawnych.

W Saur Neptun Gdańsk, które zarządza oczyszczalnią, od prawie tygodnia nikt nie potrafił zająć stanowiska.

Ile uranu jest w fosfogipsach? W latach 80., w ramach zespołu stworzonego przez naukowców Państwowego Instytutu Geologicznego, dr Trokowicz w tonie fosfogipsów stwierdziła obecność 25 g uranu i 200 g strontu, które są pierwiastkami promieniotwórczymi.

- Stwierdziliśmy wtedy, że hałdę trzeba zlikwidować, bo ilość pierwiastków rakotwórczych jest tak duża, że zagraża zdrowiu, ale jest na to sposób. Opracowaliśmy patent pozwalający odzyskać uran i inne pierwiastki z fosfogipsów - mówi dr Danuta Trokowicz

Potwierdza to dr Joanna Zachowicz, obecna szefowa Państwowego Instytutu Geologicznego w Gdańsku, współautorka patentu.

- Odzyskiwaliśmy z hałdy różne pierwiastki - również promieniotwórcze na poziomie laboratoryjnym. Nie zdążyliśmy tego wdrożyć do przemysłowego wykorzystania - mówi Zachowicz.
Patent dr Trokowicz nie wejdzie w życie szybko. Można jednak zrobić coś "od zaraz".

- Hałdę trzeba przykryć specjalną plandeką z tworzywa sztucznego - proponuje Trokowicz.

36 lat hałdy

Składowisko w Wiślince zostało stworzone przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych 36 lat temu. Wtedy firma zaczęła produkować nawóz sztuczny - superfosfat. Wyprodukowanie tony nawozu wiąże się z powstaniem pięciu ton odpadów - fosfogipsów. Postanowiono, że będą one składowane w dawnym wyrobisku gliny należącym do pobliskiej cegielni, głębokim na 10 metrów. Początkowo hałda miała mieć 18 metrów wysokości, dzisiaj sięga 50. Leży w niej 16 mln ton odpadów.


Dr inż. Danuta Trokowicz, była pracownica PIG w Gdańsku:
Hałdę trzeba zlikwidować albo przynajmniej jak najszybciej przykryć specjalną plandeką. Fosfogipsy są jednym z głównych czynników rakotwórczych w województwie pomorskim

Dr Maria Piszcz - Katedra Technologii Chemicznej Politechnika Gdańska

Nie chciałabym się wypowiadać na temat patentu dr Trokowicz. Oczywiście, że pierwiastki promieniotwórcze występują w fosforytach i fosfogipsach. Jednak ich zawartość zależy od tego, z jakiego regionu pochodzą. Może być różna nawet na poszczególnych statkach przychodzących do portu. Myślę, że dokładnymi danymi powinny dysponować Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych.
Gazeta WyborczaSławomir Sowula

Opinie (198)

  • Wrócę jeszcze do mojego spaceru gdzieś w okolicach Sopotu, gdzie też przy brzegu była żółta piana. Tam przez rozrytą plażę biegną grube zardzewiałe rury (ślady rdzy są na piasku) . Przez rury pompowana jest woda (od morza i do morza). Woda ma odcień nie żółty a czarniawy i ŚMIERDZI.

    • 0 0

  • a własnie, że istnieje
    mówi ci sowa, że to społeczność mała do pewnego momentu hermetyczna
    to samo jest w szwecji gdzie ilośc osób "nienormalnych" była nieproporcjonalnie wysoka
    dopiero świeża afro-arabsko-kitajska krew dała efekty
    toż samo masz w rodach królewskich dziedziczących choroby powstałe wskutek degeneracji matgen., siłą rzeczy zawierali związki między sobą a ilośc ich była mikra
    i gdyby nie jan - służący to wymarliby ze szczętem już dawno...

    • 0 0

  • ty spacer ty nie siej plotek OK??
    no:)
    kurde ja chyba dziś nic nie zrobie
    tam trwają prace hydrogeologiczne a owa rura wrzuca z powrotem odmulony piasek sensacie:))

    • 0 0

  • .......

    Trzeba być idiotą, żeby nie wykonać prostego rachunku i jak osioł upierać się przy tym, że hałda jest niegroźna

    Rachunek pierwszy
    16 mln ton x 0,025 = uran

    Rachunek drugi
    16 mln ton x 0,2 = stront

    Więc nie chrzańcie bzdur!

    • 0 0

  • podaj mundralo jednostki
    kłania sie szkoła średnia

    • 0 0

  • test na ynteligencje ;)

    • 0 0

  • I niech mundrala uwzględni okres rozkładu:)
    To też szkoła średnia:)

    • 0 0

  • czy chodzi ci anonim o miliardy lat czy tylko miliony?

    • 0 0

  • chłodnym okiem

    Podobno to, co wdychają tutaj ludzie ma podobne działanie jak BROM (info według GW, Duży Format). Jak działa brom - wiemy - ma działanie otępiające, więc nie dziw się, że większość na tym forum jest przymulona albo cieszy się jak nagi w pokrzywach.

    • 0 0

  • ch.o.

    ależ my wcale nie twierdzimy że jest niegroźna
    zaledwie ośmielemy się zauwazać ze nie jest ona dla nas zasadniczym mankamentem zatruwającym nam zycie, mimo że dla niektórych urasta do rangi jedynego, niewyobrazalnego wręcz niebezpieczeństwa z natychmiastowym smiertelnym skutkiem
    wystarczy że ktoś rzuci tekst o radioaktywnosci a niektórzy wpadaja w panikę jakby spali na lekcjach w szkole i przegapili informacje ze pewien poziom radioaktywnosci w środowisku jest normą
    "Trokowicz uważa, że promieniotwórczość hałdy stale wzrasta. Dzieje się tak, bo absorbuje pierwiastki promieniotwórcze z atmosfery. "

    jeszcze wyjdzie że nam hałda oczyszcza powietrze ;P

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane