• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wszędzie po meczu tramwaje jeżdżą, tylko nie u nas

Maciej Korolczuk
9 sierpnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (219)

Lechia Gdańsk

Dlaczego po meczach w Letnicy kibice mogą w bezpieczny sposób pojechać kolejką SKM do centrum, a nie mogą skorzystać z "niebezpiecznych" zdaniem policji i urzędu miasta tramwajów? Dlaczego po meczach w Letnicy kibice mogą w bezpieczny sposób pojechać kolejką SKM do centrum, a nie mogą skorzystać z "niebezpiecznych" zdaniem policji i urzędu miasta tramwajów?

Przykłady z innych miast pokazują, że upór policji wstrzymującej ruch tramwajów po meczach Lechii jest absurdalny - uważa nasz czytelnik. Brak tramwajów, które sprawnie, szybko i bezpiecznie mogą odwieźć kibiców po meczach w Letnicy, jego zdaniem działa też negatywnie na frekwencję na trybunach i - zamiast zachęcać - zniechęca do korzystania z transportu publicznego.



W jaki sposób najczęściej docierasz na imprezę na stadionie w Letnicy?

O absurdalnej organizacji ruchu po meczach w Letnicy pisaliśmy już wielokrotnie. Po każdym spotkaniu biało-zielonych w Gdańsku na wniosek policji ruch tramwajów przy stadionie jest wstrzymywany na ok. 40 min.

Dziwaczną organizację po meczach Lechii dostrzegają i krytykują też sami kibice i mieszkańcy. Ci pierwsi wskazują, że brak sprawnej komunikacji miejskiej, która szybko i bezpiecznie rozwiezie wychodzących ze stadionu kibiców w kilku, a nie jednym kierunku, negatywnie wpływa na frekwencję na trybunach. Wskazują też, że zamiast promowania komunikacji miejskiej i przemieszczania się po mieście w dniach meczowych transportem publicznym, obecne rozwiązania skłaniają kibiców do jazdy własnym autem, co ostatecznie doprowadza do większych korków po zakończeniu meczu.

Lechia Gdańsk zwiększa widownię do 12 tysięcy miejsc. Odwołanie od kary Lechia Gdańsk zwiększa widownię do 12 tysięcy miejsc. Odwołanie od kary

Nadziwić się nie mogą też mieszkańcy dzielnic położonych wokół stadionu: Wrzeszcza, Letnicy, Brzeźna czy Nowego Portu. Irytują się, że w dniach meczowych muszą pamiętać, że ich tramwaj może nie przyjechać albo pojedzie okrężną trasą.



Po meczach Lechii kibice nie mogą wrócić do domu tramwajem już od 6 lat. Czas to zmienić. Po meczach Lechii kibice nie mogą wrócić do domu tramwajem już od 6 lat. Czas to zmienić.

W innych miastach tramwaje kursują



Jedną z takich osób jest pan Piotr. Nasz czytelnik przeanalizował, jak wygląda funkcjonowanie transportu publicznego w innych dużych miastach: Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu.

Lechia Gdańsk oblała debiut w Fortuna 1. Lidze. Brak biletów oraz możliwości powrotu z meczu komunikacją miejską Lechia Gdańsk oblała debiut w Fortuna 1. Lidze. Brak biletów oraz możliwości powrotu z meczu komunikacją miejską

I tak w stolicy, według komunikatu z początku sierpnia tego roku, w dniu meczu Legii od godz. 19 do końca kursowania linii dziennych dla linii przyspieszonych przystanki w pobliżu stadionu przy Łazienkowskiej obowiązują jako stałe (a nie na żądanie). Dodatkowo po meczu uruchamiane są autobusy linii 911 rozwożące kibiców w kilku kierunkach: al. Stanów Zjednoczonych i Wiatracznej, a także w stronę Solca i Metra Politechnika.



W Poznaniu Zarząd Transportu Miejskiego również wzmacnia, a nie osłabia transport publiczny wokół stadionu przy Bułgarskiej. Na trzy linie obsługujące okolice stadionu Lecha wysyłane są bardziej pojemne autobusy, a trzy inne linie zyskują dodatkowe kursy.

Podobnie jest we Wrocławiu, gdzie przed i po meczu kibice mogą skorzystać ze specjalnej linii tramwajowej T2. Przed meczem kursy realizowane są co 10 minut, a do obsługi linii skierowanych jest aż 10 tramwajów. Podobnie sytuacja wygląda po końcowym gwizdku.

Środowy komunikat ZTM Poznań o wzmocnieniu komunikacji przed i po meczu Lecha. Środowy komunikat ZTM Poznań o wzmocnieniu komunikacji przed i po meczu Lecha.

Kolejka bezpieczna, ale tramwaj już nie



W Gdańsku wszystko postawione jest na głowie. Policja z niezrozumiałych powodów wstrzymuje ruch tramwajowy, powołując się na kwestie bezpieczeństwa.

Pytanie czyjego bezpieczeństwa? Kibiców? Motorniczych? Policjantów?

  • Jakby kibice, na co dzień korzystający z tramwajów, autobusów czy kolejek SKM nagle tracili zmysły i nie wiedzieli, jak wsiadać i wysiadać z tramwaju?
  • Czym różni się podstawienie kolejek SKM, które zawożą kibiców do centrum Gdańska, od tramwajów, które kursują po ul. Marynarki Polskiej?
  • Dlaczego kibice mogą wrócić po meczu komunikacją tylko do centrum, a nie mogą pojechać w kierunku Opery Bałtyckiej, Wrzeszcza, Brzeźna czy Nowego Portu?
  • Gdzie przebiega linia podziału między bezpiecznymi kursami SKM-ką na Dworzec Główny, a niebezpiecznymi tramwajami poruszającymi się podobną trasą?

Podobne pytania można mnożyć.

Kuriozalne ograniczenia w ruchu tramwajów dziwią tym bardziej, że w trakcie meczów reprezentacji Polski, finału Ligi Europy w 2021 roku czy nawet podczas Euro 2012 tramwaje nie tylko kursowały, ale ich rozkład był dodatkowo dogęszczany. Właśnie po to, by po meczu, gdy w jednym momencie trybuny opuszcza kilka czy kilkanaście tysięcy osób, można było je szybko rozwieźć po mieście.

W celu szybkiej i bezpiecznej obsługi komunikacyjnej przy rondzie w Letnicy powstały długie i szerokie przystanki. W dni meczowe kibice nie mogą z nich jednak korzystać. W celu szybkiej i bezpiecznej obsługi komunikacyjnej przy rondzie w Letnicy powstały długie i szerokie przystanki. W dni meczowe kibice nie mogą z nich jednak korzystać.

Tramwaje jak węzeł przesiadkowy czy rowery Mevo



Mało tego przed Euro do wygodnej i bezpiecznej obsługi ruchu przed- i pomeczowego powstały przeznaczone do tego celu przystanki przy rondzie w Letnicy.

Trochę to przypomina węzeł przesiadkowy Gdańsk Śródmieście, gdzie nie można się przesiąść, bo nie kursują tam niemal żadne autobusy, przystanki tramwaju wodnego, do których nie dopływa żaden tramwaj (bo został zlikwidowany), budowę nowej palmiarni, w której nie ma palmy (bo uschła) czy stacje roweru metropolitalnego, przy których nie parkują rowery metropolitalne, bo ich nie ma.

Absurd jest tym większy, że decyzja policji o wyłączeniu z ruchu tramwajów została podjęta sześć lat temu (!), w dodatku w afekcie, po tym jak fatalna organizacja po derbach z Arką sparaliżowała ruch w Letnicy.



Od tamtej pory, bez względu na to, czy na mecz biało-zielonych przychodzą 3 tys. kibiców, 13 tys. czy 23 tys., tramwaje jechać nie mają prawa. Bo niebezpiecznie!

Co ciekawe, gdy Lechia swoje mecze rozgrywała na stadionie przy Traugutta i często przychodziło na nie więcej kibiców niż obecnie, tramwaje po al. Zwycięstwa kursowały bez zastrzeżeń.

Dodatkowe kursy tramwajów i autobusów miasto zapewnia tylko wtedy, gdy w Gdańsku gra reprezentacja Polski lub rozgrywany był finał Ligi Europy. Dodatkowe kursy tramwajów i autobusów miasto zapewnia tylko wtedy, gdy w Gdańsku gra reprezentacja Polski lub rozgrywany był finał Ligi Europy.

Mniej tramwajów = mniejsze oczekiwania pasażerów



Zdanie policji zdają się potwierdzać sami urzędnicy. Gdy podjęliśmy temat wiosną, jeszcze gdy Lechia grała w ekstraklasie, magistrat - całkiem serio - tłumaczył, że "brak ograniczeń w funkcjonowaniu tramwajów spowoduje zmianę nawyków komunikacyjnych uczestników i zwiększenie oczekiwań w zakresie zapewnienia dodatkowej komunikacji".

Genialne! Wystarczy ograniczać ofertę komunikacyjną, by w pasażerach tłumić, a nie rozbudzać nadzieję, że po mieście można poruszać się inaczej niż tylko samochodem.

Osób odpowiedzialnych za tę niedorzeczność nie wzruszają nie tylko apele kibiców w mediach, ale też interwencje miejskich radnych. W sprawie kilkukrotnie interweniował radny Andrzej Kowalczys, prywatnie kibic Lechii. I póki co może tylko bezradnie rozłożyć ręce i - podobnie jak reszta fanów Lechii - po meczu iść do domu na piechotę.

Wydarzenia

LECHIA Gdańsk - Znicz Pruszków

15-45 zł
mecz

Miejsca

Kluby sportowe

Opinie (219) 9 zablokowanych

  • Ten akapit idealnie oddaje niektóre absurdy w naszym mieście

    Trochę to przypomina węzeł przesiadkowy Gdańsk Śródmieście, gdzie nie można się przesiąść, bo nie kursują tam niemal żadne autobusy, przystanki tramwaju wodnego, do których nie dopływa żaden tramwaj (bo został zlikwidowany), budowę nowej palmiarni, w której nie ma palmy (bo uschła) czy stacje roweru metropolitalnego, przy których nie parkują rowery metropolitalne, bo ich nie ma.

    • 1 0

  • miestety milicja jest taka jaki jest ich przywódca granatnik

    • 2 0

  • nie lepiej zamknąć tą pożywkę dla patologii?

    • 1 0

  • No i dobrze. (6)

    W pociągu łatwiej upilnować tych bandytów. No i szkody tylko w jednym środku transportu. Ostatnio znowu gdzieś się pozabijali. Ciekawe, że np. z kibicami żużla nie ma takich problemów.

    • 42 44

    • Oj mało wiesz. Tak to jest jak się wiedzę czerpie tylko z brukowców.

      • 9 4

    • "ostatnio, gdzieś" (1)

      Kiedy i gdzie dokładnie?

      • 4 1

      • 2 dni temu pod Tarnowem, w Radłowie

        dwie grupki patusów spotkały się, żeby sobie flagi zabierać, zmarł 40-latek. Koledzy go zostawili na trawniku.

        • 4 1

    • A tam, bandytów, to że nie lubimy twojego dziadka i taty z zomo (1)

      To jeszcze nie powód, żeby w dużym mieście nie działała komunikacja publiczna

      • 2 3

      • Ile rac jesteś w stanie wnieść na stadion?

        • 2 0

    • Tymczasem po meczu żużlowym Falubazu ze Stalą...

      • 0 0

  • To są skutki,zajmowania się prezydent, wszystkim tylko nie gdańskiem!!Zamarzyła się wielka polityka,a w Gdańsku urzędnicy robią co chcą!!Czas przewietrzyć to towarzystwo!!

    • 0 0

  • nie wydawac zgody na impreze

    skoro bez przerwy i notorycznie są zakłucenia porządku przez tz. kibiców to trzeba przestać organizować imprezy tego typu. Dlaczego na innych imprezach sportowych jest normalnie tylko na meczach piłki nożnej jest dzicz, wandalizm, bandytyzm i nikt nie potrafi zrobić z tym porządku tylko wydawane są publiczne pieniądze na ochronę tych imprez . Z drugiej strony skoro przez tyle lat nikt nie zrobił z bandytami kibicami porządku to widocznie jest przyzwolenie władz i klubów na tego rodzaju działania.

    • 1 0

  • Bardzo dobrze.

    Bo kibice to bydło i później zdewastowanymi pojazdami trzeba jeździć. Dobra decyzja policji.

    • 0 0

  • Cytat

    "Trochę to przypomina węzeł przesiadkowy Gdańsk Śródmieście, gdzie nie można się przesiąść, bo nie kursują tam niemal żadne autobusy, przystanki tramwaju wodnego, do których nie dopływa żaden tramwaj (bo został zlikwidowany), budowę nowej palmiarni, w której nie ma palmy (bo uschła) czy stacje roweru metropolitalnego, przy których nie parkują rowery metropolitalne, bo ich nie ma." Wszystko na temat zarzadzania miastem.

    • 2 0

  • Nie jeżdżą bo nikt z niezadowolonych ludzi nie przyjechał z taczką pod magistrat. (1)

    Gdyby grupa niezadowolonych ludzi przyszła pokazać swoje niezadowolenie w magistracie i gdyby weszli z taczkami do budynku by pokazać prezydentce wyraz swojego oburzenia, to wydaje mi się, że w końcu ktoś tam poszedłby po rozum do głowy i uruchomił te połączenia tramwajowe. Ba, nawet kto wie czy władze miasta nie porozumiałyby się w końcu z PKP w kwestii przywrócenia połączeń SKM do Nowego Portu.
    To co prawda jest już chwytanie się tonącego za brzytew, jednak co można zrobić skoro żadne apele, artykuły w mediach i głos mieszkańców nie są słyszane?
    Czy pozostaje być biernym na ciągłe "nie da się"?

    • 0 2

    • Nie wymądrzaj się bo brak ci mózgowego potencjału.

      Z taczką możesz jechać pod Urząd Wojewódzki i wywieźć stare drelichy na śmietnik bo tak policja jak i PKP to firmy państwowe a nie miejskie i to państwowa spółka PKP uparcie nie chce przywrócić tej bardzo obecnie potrzebnej linii do Nowego Portu a cały bałagan z komunikacją miejską powstał na skutek wniosku policji. Zamiast więc bezmyślnie kacperzyć zastanów się nad rolą tzw. 'rządu' w mąceniu ile się da w naszym mieście.

      • 0 0

  • Bandyci powinni na piechote wracać

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane