• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyspa Spichrzów z promenadą, kładkami i punktem widokowym

Michał Stąporek
3 lipca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów
Wyspa Spichrzów widziana od strony mariny jachtowej. Pośrodku spichlerz Steffen, w którym prawdopodobnie zlokalizowane będzie Muzeum Bursztynu. Wyspa Spichrzów widziana od strony mariny jachtowej. Pośrodku spichlerz Steffen, w którym prawdopodobnie zlokalizowane będzie Muzeum Bursztynu.

Biegnąca wokół całego cypla nadwodna promenada, dwie zwodzone kładki, dostępny dla wszystkich punkt widokowy i Muzeum Bursztynu w spichlerzu Steffen - to najważniejsze założenia miejskich planistów dla północnego cypla Wyspy Spichrzów.



Tak planiści widzą zagospodarowanie północnego cypla wyspy. Tak planiści widzą zagospodarowanie północnego cypla wyspy.
Spichlerz Steffen od strony ul. Chmielnej na Wyspie Spichrzów. Spichlerz Steffen od strony ul. Chmielnej na Wyspie Spichrzów.
Rozstrzygnięty pod koniec kwietnia konkurs na zabudowę północnego cypla Wyspy Spichrzów wielu mieszkańców odebrało jako ostateczne wskazanie, jak będą wyglądały budynki, które na tym terenie wybuduje spółka zawiązana przez miasto i firmę deweloperską Polnord. Tymczasem był to konkurs urbanistyczny, który decydował jedynie o tym, co i gdzie powstanie na wyspie.

Teraz planiści z Biura Rozwoju Gdańska przelali na papier pomysły architektów w formie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Urbaniści zaplanowali gęstą sieć pasaży, uliczek i placów, które mają sprawić, że północny cypel wyspy będzie tętnił życiem. - Temu samemu ma służyć zakaz lokalizacji banków i punktów sprzedaży sieci telefonów komórkowych w punktach usługowych na parterach wszystkich budynków - mówi Irena Romasiuk, kierownik Zespołu Urbanistycznego Śródmieście w Biurze Rozwoju Gdańska.

Główną ulicą cypla będzie ul. Chmielna. Jej pierzeja zostanie zaprojektowana w ten sposób, by tworzące ją budynki nie stały idealnie w jednej linii, lecz tworzyły tzw. miękką linię zabudowy. To nawiązanie od historycznego wyglądu tej ulicy.

Przy nabrzeżu od strony Nowej Motławy znajdzie się ul. Motławska. Obie ulice biegnące wzdłuż osi cypla połączą poprzeczne do nich drogi, m.in. Ciesielska i Basztowa. Komunikację pieszą w poprzek cypla będą kontynuowały dwa ciągi piesze od ul. Chmielnej na zachód w kierunku Starej Motławy.

W północnej części cypla znajdą się dwa miejsca publiczne, które będą mogły zostać przykryte szklanym zadaszeniem: plac przy nabrzeżu Motławy od strony Długiego Pobrzeża oraz przejście od ul. Chmielnej w kierunku Nowej Motławy.

Na samym wierzchołku cypla, od strony mariny jachtowej, zaplanowano ok. 25-metrowej wysokości budynek, na szczycie którego znajdzie się dostępny dla wszystkich punkt widokowy. Nie będzie to jednak najwyższy budynek na wyspie, której większość zabudowy może sięgać 27 metrów, a wybrana nawet 30 metrów.

Cały cypel będzie można obejść nabrzeżną promenadą. Od strony Długiego Pobrzeża aż za szczyt wyspy będzie ona biegła nawodnym pomostem, zaś od strony mariny jachtowej wejdzie na stały ląd i pobiegnie chodnikiem wzdłuż ul. Motławskiej.

Dodatkową atrakcją cypla mają być dwie zwodzone kładki, które połączą szczyt wyspy z brzegami Motławy. Jedna z nich ma być przedłużeniem ul. Św. Ducha, druga pobiegnie przez marinę do ul. Szafarnia.

Na wyspie znajdują się cztery zabytkowe i podlegające ochronie konserwatorskiej spichlerze (lub ich pozostałości): Daleka Droga I i II, Turek i Steffen. W tym ostatnim, w którym dziś mieści się klub żeglarski Zejman, prawdopodobnie znajdzie się w przyszłości siedziba Muzeum Bursztynu.

W tej części wyspy powstanie co najmniej 500 miejsc parkingowych, do obsługi wszystkich obiektów użyteczności publicznej. Do tego dojdzie po jednym miejscu parkingowym na każde mieszkanie, jakie powstanie na wyspie. Ile ich będzie? Mieszkania będą stanowić nie więcej niż 30 proc. powierzchni użytkowej w budynkach, jakie tu powstaną.

Teraz opracowane przez planistów założenia planu trafią do konsultacji i uzgodnień, m.in. do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Na razie pozytywnie zaopiniowała go Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna. Być może we wrześniu plan zostanie wyłożony i wtedy będą mogli odnieść się do niego wszyscy gdańszczanie i stowarzyszenia. Jeśli z ich strony nie będzie zasadnych zastrzeżeń, pod koniec roku plan będzie głosowany przez gdańskich radnych. Wtedy plan dla północnego cypla wszedłby w życie wiosną 2011 roku.

Deweloperem wartej ok. 450 mln zł zabudowy Wyspy Spichrzów będzie spółka stworzona przez firmę deweloperską Polnord oraz miasto Gdańsk. Inwestycja ruszy prawdopodobnie pod koniec 2011 roku. Muzeum Bursztynu powinno powstać do 2013 roku. Cały projekt ma zostać ukończony pod koniec roku 2014.

Opinie (164) ponad 20 zablokowanych

  • Obiecanki wyborcze

    Przecież wiadomo że wszystkie inwestycje za które jest odpowiedzialna władza budynia są wstrzymane bo wszystko idzie na garnek zwany stadion i ECS, więc PO co obiecywać ludziom nowe wyremontowane ulice chyba że znowu kręci się nowy przekręt.

    • 5 3

  • "nożyczki"? nie śpij:-) tnij miły, tnij:-) wypal gorącym żelazem:-)

    • 0 3

  • Wyspa Śpichrzów - po raz "enty" ???

    Dywagacje na temat zabudowy Wyspy Śpichrzów trwają - jak dobrze pamiętam od II Kadencji Rady MIasta. Myślę, że gdy ta sama władza będzie rządzić w kolejnej kadencji - to jeszcze wiele razy koncepcja będzie zmieniana. Bo w Gdańsku robi się - włodarze robią - pod impulsem chwili, czyli wygrywa ten projekt - kto ma większą moc przebicia, dlatego często projekty padają i tak na nowo. Włodarze władający tym miastem - nie mają opracowanej wizji rozwoju miasta Gdańska, czy ma być "zwrócony twarzą do morza, czy też odwwrócony plecami od morza." Gdańsk to miasto morskie, bez zwątpienia, lecz Pan Prezydent powinien wiedzieć czy chce zabudowę do tego morskiego charakteru przystosowywać, czy też prowadzić ją jakby "od sasa do lasa" jak w rozmowie ze mną wyraziła się pewna młoda osoba. Gdańsk nie ma wciąż swej tożsamości - dryfuje i tylko dryfuje, od "brzegu do brzegu" swych pojedyńczych decyzji. Dobrze że zostaną zachowane niektóre historyczne budowle i ich znaczenie podkreślone dodatkowo tym, że miasto Gdańska jest stolicą bursztynu. Do tego musi być odpowiednia - okoliczna sceneria zabudowy i infrastruktury. Nie znam dokładnie tego ostatniego projektu zabudowy Wyspy Śpichrzów, dlatego nie wdaję się w szczegóły, ufam że jak nasi urbaniści i architekci za to ostro się zabrali, to będzie to zabudowa która będzie dobrze świadczyć o dawnym Gdańsku z elastycznym przejściem do nowoczesności tej morskiej, tej wielkomiejskiej. Zgadzam się z tym internautą, że w tej części powinny być pewne ośrodki tzw. wysokiej kultury, jak np. opera czy być może teatr - inny trochę od Teatru Wybrzeże - hołdujący w sztuce nieco lżejszej, marynistycznej, a może nawet hobbystycznej poszczególnych twórców. Jeśli w tym projekcie nic takiego nie ma to warto by się zastanowić. Ważnym też jest - jakiego materiału użyje się do budowy, żeby nie wyobcowała się z charakteru Gdańskiego. Jeśli na jednym z bloków mieszkalnych ma być punkt widokowy, to możę na innych zrobić "dach - ogród" gdzie w warunkach ekskluzywnych i w pełni morskiego powietrza, można by wypić szklankę prozdrowotnych - choć dość niekonwencjonalnych napojów takich przykładowo - jak mleko KOZIE i zjeść typowo kaszubskie danie jakim są ziemniaki zapiekane boczkiem i posypane suto koperkiem, do tego maślankę prawdziwą. Uważam, miało to by wielkie powodzenie w otoczeniu widoku morza i statków tam pływających jak i widoku mew wzlatujących nad falami.

    • 6 2

  • kawiareniki sialala pełne po brzegi sialala są kawiareki sialala

    gdzieś zakamarki wielkich miast ciągną nas sialalala obwarzanki, płyną wianki sialala

    • 1 1

  • słyszysz Pamelo tenśpiew i wdźwięki gitar ?? to śpiewają chłopcy z drugiej irlandii, jutro o świcie idziemy w świat "wizz air"

    głód wypędza nas z tego pustego stepu na którym rosną tylko kolczaste opucje...
    Pamelo żegnaj:-)

    • 2 3

  • "W północnej części cypla znajdą się dwa miejsca publiczne"

    i nawet burdele będą - wow!!!!!

    • 6 1

  • opuNcje szanowny galluxsie (1)

    • 1 0

    • zjadło mi się mój X

      wybacz hi hi hi
      http://www.youtube.com/watch?v=-Y3bxE179VU&feature=related

      • 0 1

  • Ktoś w to wierzy ? ;]

    • 2 1

  • Temu samemu ma służyć zakaz lokalizacji banków i punktów sprzedaży sieci telefonów komórkowych w punktach usługowych na

    parterach wszystkich budynków - mówi Irena Romasiuk, kierownik Zespołu Urbanistycznego Śródmieście w Biurze Rozwoju Gdańska. Tak Pani Irenko, tak już dobrze :) Pewnie sama Pani w to nie wierzy.

    • 4 1

  • Nie szkoda miastu wydawać nasze publiczne pieniądze na jakieś ; projekty,wizualizacje ? Przecież i tak mało który kończy sie finalizacją.Urzędnicy karmią nas jakimiś utopijnymi wizjami wspaniałej zabudowy,która nigdy nie powstaje !!!

    • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane