• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyższy czynsz w mieszkaniach komunalnych w Gdańsku

Katarzyna Kołodziejska
16 sierpnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Większość najemców lokali komunalnych straci 5-procentowe zniżki. Teraz zależne od bliskości do komunikacji miejskiej, poziomu hałasu i od tego, czy lokal znajduje się na terenach przemysłowych. Większość najemców lokali komunalnych straci 5-procentowe zniżki. Teraz zależne od bliskości do komunikacji miejskiej, poziomu hałasu i od tego, czy lokal znajduje się na terenach przemysłowych.

Najemcy mieszkań komunalnych w Gdańsku do końca sierpnia znajdą w swoich skrzynkach pocztowych informację o zmianie w opłatach za czynsz. Dla większości nie będzie to dobra wiadomość, bo oznacza zlikwidowanie dotychczasowej bonifikaty. To efekt wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie gdańskiej reformy czynszowej.



Czy opłaty za czynsz powinny być takie same w centrum jak na obrzeżach miasta?

Dotychczas pięcioprocentową ulgę czynszową mieli niemal wszyscy (ok. 90 proc.) najemcy lokali komunalnych w mieście. Jednak wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie pozostawił wątpliwości. Okazało się, że wprowadzenie tych ulg jest niezgodne z ustawą o ochronie praw lokatorów.

Przeczytaj też: Reforma czynszowa niezgodna z prawem

- Zmiana podyktowana jest styczniowym wyrokiem WSA, który zakwestionował dotychczasowy sposób naliczania obniżki - tłumaczy Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku. - Złożyliśmy wniosek o kasację do NSA, jednocześnie wprowadzając inny system obniżek - taki, który mógłby choć częściowo złagodzić wyrok - wyjaśnia Piotrowski.

Nie czekając na opinię Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok ma zapaść w połowie września), Gdańsk wprowadził korekty i już w czerwcu radni zmienili poprzednią, przewidującą bonifikaty, uchwałę.

Zobacz także: Gdańsk skarży się do NSA

- Dotychczasowa tzw. lokalizacyjna obniżka w wysokości 5 proc. dla lokali położonych w budynkach poza strefą centralną została wykreślona z uchwały. Natomiast wprowadzono trzy inne obniżki - mówi Dimitras Skuras, dyrektor gdańskiego Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Teraz ulgi będę uzależnione od bliskości do komunikacji miejskiej, poziomu hałasu oraz od tego, czy lokal znajduje się na terenach przemysłowych.

Według danych z czerwca tego roku, na ok. 19 969 mieszkań komunalnych, aż 17 769 posiada 5 proc. obniżkę za położenie poza strefą centralną. Teraz ta liczba znacznie się zmniejszy.

Według wyliczeń:

2 279 - uzyska obniżkę za przekroczenie hałasu, ok. 13 proc.
1 091 - uzyska obniżkę za brak w miejscowym planie zagospodarowania funkcji mieszkaniowej, ok. 6 proc.
155 - uzyska obniżkę za odległość od przystanku większą niż 500 m, ok. 1 proc.

Teoretycznie zniżki mogą się sumować, w praktyce niewiele osób je uzyska.

- Część mieszkańców otrzyma obniżkę, czasem nawet większą niż obecnie. Wiadomo jednak, że pozostali będą niezadowoleni - przyznaje Michał Piotrowski.

Do końca sierpnia najemcy lokali komunalnych, którzy tracą bonifikaty (co oznacza 0,50 groszy więcej za m.kw.) otrzymają wypowiedzenie jego wysokości w trybie trzymiesięcznym. To oznacza, że wyższy czynsz zapłacą do grudnia. Ci, którzy zyskają prawo do obniżenia dotychczasowego czynszu, lub których wysokość czynszu nie ulegnie zmianie, uchwała radnych obowiązuje od momentu wejścia w życie, czyli od 5 sierpnia 2013 r.

Gdańscy urzędnicy zapewniają jednocześnie, że w najbliższym czasie nie planują kolejnych zmian w opłatach za czynsze w mieszkaniach komunalnych.

Opinie (429) 10 zablokowanych

  • nie powinno być mieszkań socjalnych!!!!!

    • 1 2

  • i nie powinno być bezrobocia!!!!!!!!

    • 3 1

  • i nie powinno być biedy!!!!!!!!!

    • 3 1

  • i nie powinno być kombinatorów !!!!!!!

    • 3 1

  • Najlepiej miec ciasne mieszkanko ale wlasne

    Zamieniłam komunalne luksusy w nowym budownictwie na blok z lat 80 w bardzo dobrym stanie wykupilam i nie płacę haraczu urzedowi miasta. Czynsze sa wysokie i beda rosły bo brak kasy w budzecie miasta.

    • 1 0

  • Debilizm

    No debilizm psychole

    • 0 0

  • Coraz wyższe są opłaty a z czego ludzie mają płacić? Przecież te mieszkania są dla osób, których nie stać na własne mieszkanie. Czy nikt tego nie rozumie? Luksusów nie ma , a jeszcze trzeba za swoje remontować. Moja siostra dostała taki przydział, a mieszkanie wyglądało jak po wybuchu bomby. Wszystko do remontu było i oczywiście za własne remontowała.Potem jak miała problem z zapłatą czynszu, to ją wywalili! Rozumiecie to?! Potem czekali aż odsetki narosną i do sądu chcieli ją podać.Prawnik z kancelarii Klisz i Wspólnicy, którego wyszukałam na nacie jej pomógł.Oni jacy jedni z niewielu się w takich sprawach specjalizują. Gdyby nie to to pewnie by musiała zapłacić wszystko.A tak chociaż te pieniądze uratowała.Ktoś dostał po niej ładnie wyremontowane mieszkanko.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane