• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zakazane symbole

ji
9 lutego 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Komisja Europejska zapowiedziała ponowne rozpatrzenie zakazu eksponowania symboli nazistowskich w całej Europie. Debata dopiero się rozpocznie, ale propozycja już dzisiaj prowokuje pytania dotyczące pamięci historycznej, wolności słowa, jak również pytania praktyczne: Co zakaz ma obejmować? Jak ma być egzekwowany?
Bez swastyki nie ma nazistów?

Symboli nazistowskich nie można w Niemczech kupić od dawna, z wyjątkiem celów artystycznych i naukowych. W Polsce obowiązuje artykuł 256 kodeksu karnego, który mówi: "Kto publicznie propaguje systemy totalitarne, podlega karze więzienia". Według prof. Zbigniewa Hołdy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka mamy wszystkie konieczne, cywilizowane zakazy, takie jak kłamstwo oświęcimskie, czyli negowanie zbrodni nazistowskich i komunistycznych. Unia Europejska chce jednak pójść dalej.

- Być może warto rozpatrzyć możliwość całkowitego, europejskiego zakazu eksponowania symboli nazistowskich - zapowiada rzecznik unijnego komisarza sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Franco Frattiniego, podejmując wezwanie eurodeputowanych niemieckich. Politycy niemieccy zareagowali w ten sposób na opublikowane niedawno w "The Sun" zdjęcie księcia Harry"ego w przebraniu hitlerowskiego żołnierza.

- Próby wprowadzenia podobnych przepisów zostały zablokowane dwa lata temu przez Włochy, które chciały odłożyć dyskusję do czasu uchwalenia europejskiej konstytucji. Obecne wypowiedzi Frattiniego sugerują, że Włochy są gotowe do podjęcia debaty. Frattini widzi problem jako część kampanii przeciw rasizmowi, ksenofobii i antysemityzmowi. Tymczasem Brytyjczyk z partii liberalno-demokratycznej Chris Davies kwestionuje potrzebę zakazu.

- Rozumiem jak przeszłość ciąży na moich niemieckich kolegach. Zakazując jednak symboli, nie zakażemy zła i ryzykujemy działanie na korzyść tych, którzy chcieliby obalić wolności, których bronimy.

- To problem Niemców - komentuje pomysł prof. Zbigniew Hołda z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Niemcy mieli problem z nazizmem i z komunizmem dużo większy niż my. Może taki zakaz jest im bardziej potrzebny.

Dodaje, że nie tędy droga, jeśli chcemy wychować ludzi, jak należy. A o to pewnie chodzi eurodeputowanym.

Książę Harry przebrany za bolszewika?
Czy książę Harry przebrany za bolszewika uruchomiłby podobne reakcje po obu stronach oceanu? Co do tego wydają się mieć wątpliwości politycy z byłego bloku wschodniego zasiadający w Parlamencie Europejskim. Niezadowoleni z jednostronności propozycji komisji, wystąpili z kontrpropozycją zakazu używania symboli komunistycznych. "Państwa członkowskie UE i Komisja Europejska w Brukseli powinny "zwracać szczególną uwagę" na stosunek Rosji do państw Europy Środkowo-Wschodniej, "szczególnie jeśli chodzi o ich niepodległość", i traktować w tym kontekście zachowanie Rosji jako "test jej dobrych intencji w stosunkach z UE" - podaje "Gazeta Wyborcza". Jacek Saryusz-Wolski z PO oświadczył, że jeśli Unia miałaby zakazać hitlerowskich symboli, to powinno to dotyczyć także sierpa i młota.

Radio Wolna Europa zapytało rzecznika komisarza Frattiniego, czy dyskusja nad zakazem będzie rozszerzona na akcesoria kojarzone z innymi ideologiami, takimi jak komunizm. Rzecznik poinformował, że Frattini nie wspominał o żadnych innych symbolach i dodał, że komisja nie ma na razie zdania na temat symboli komunistycznych.
Zapytany o opinię szef gdańskiego IPN powiedział:

- Komunizm i faszyzm to były zbrodnicze systemy i nie można tych systemów reklamować, a pokazywanie sierpa i młota to reklama. Komunizm był może bardziej zbrodniczym systemem od nazistowskiego, bo był długotrwały - dodał.

Odsiadka za sprzedaż hitlerowskich wykopalisk?
Rzecznik Frattiniego zaznaczył, że konstruując zakaz trzeba uważać, by nie naruszyć wolności wyrażania opinii.

- Granica między walką z antysemityzmem, dyskryminacją, faszyzmem i nazizmem a wolnością ekspresji jest cienka - powiedział.

Czy zakaz miałby dotyczyć także poniemieckich przedmiotów z demobilu sprzedawanych na przykład na Jarmarku Dominikańskim? Czy przypięcie czerwonoarmijnej gwiazdy na prima aprilis powinno być karane?

- Trzeba by się zastanowić, czy zakazane byłoby to, co zostało odnalezione, czy to co zostało wytworzone. Gdybyśmy potraktowali zakaz ostro, trzeba by zakazać zbieractwa. Obecnie, jeśli ktoś trzyma w domu lub sprzedaje na jarmarku nazistowskie akcesoria, nie będzie ścigany. Co innego, gdyby chodził z opaską hitlerowską po mieście - mówi Edmund Krasowski. - Moim zadaniem książę Harry propagował nazizm, choć była to impreza zamknięta - ocenia. - Ale jest to problem rodziny królewskiej.

Zbigniew Hołda jest sceptyczny.

- Musi być mocne uzasadnienie wprowadzenia takiego zakazu: godziwy cel, ustawowa regulacja i niemożność osiągnięcia celu innymi sposobami. Trudno byłoby uzasadnić taki zakaz przy pomocy tych standardów poszanowania praw człowieka, które akceptujemy.

- Pomysł jest bardzo dobry, ale może powstać dyskusja wokół problemów z nim związanych - przyznaje E. Krasowski.


Głos Wybrzeżaji

Opinie (63)

  • Gallux - Sportin Lizbona

    ???

    ;)

    • 0 0

  • bialo - zielone to barwy niezwyciezone

    nie wydaje mi sie ze powinni zakazac szaliki w takich barwach wrecz przeciwnie :-)

    • 0 0

  • dobry artykul na temat:
    http://www.republika.pl/pismorkp/Ze%20swastyka%20w%20herbie.htm

    cytat dwóch ostatnich zdan z tegoż artykułu:
    "12 tysiącom lat dziejów swastyki, jako symbolu dobroczynnego, przeciwstawia się 12 lat używania tego symbolu na sztandarach i godłach Trzeciej Rzeszy. Czy z tego względu mamy go przekreślić bezpowrotnie?"

    • 0 0

  • Tenigal ciekawy artykuł. Wczoraj też szukałam info o tym symbolu (symbolu łaczącego krzyż czteroramienny z kołem) i to się pokrywa. Używana była na całym świecie, z dawną Europą właćznie.

    • 0 0

  • 12 lat przeciw 12 tysiącom

    to faktycznie parszywa sytuacja, ale niestety

    1. łyżka dziegciu psuje beczkę miodu

    2. Czasy nazistowskich Niemiec są jeszcze za świeże i bolesne, żeby ktokolwiek miał wzgląd na 12 tys. lat innej tradycji.

    • 0 0

  • Do Olisa

    Bracie! Gdzie dają to piwo!!!!!!!! Od tego pasteryzowania wymarła mi flora bakteryjna!!!

    • 0 0

  • f u

    mnie proszę rozumieć tak: fajnie, że przez 12 tys. lat swastyka była bardzo szacownym symbolem dla różnych religii, ale niestety 12 lat używania jej przez nazistów spowodowało, że kojarzy się jak najgorzej. Tzn. w Europie, bo zapewne w Indiach nie.

    Ciekawe, czy kiedyś pamięć o nazizmie osłabnie i swastyka będzie kojarzona np. z kultem ognia. Bo na razie to nie ma na to szans.

    • 0 0

  • Gallux - dobrze wszystko przedstawiłeś

    w ostatnim poście :) Popieram

    • 0 0

  • Czyli walka z nazizmem ograniczy się do walki z hinduizmem?

    Swastyka to święty symbol hinduizmu. Występuje też w buddyzmie i chyba w konfucjanizmie. To symbol szczęścia często widoczny na bramach hinduskich świątyń i na trawnikach przed nimi. Pamiętam, jak w podstawówce nauczycielka wezwała do szkoły rodziców chłopaka, który artystycznie ozdobił zeszyt symbolami zespołu ACDC, że to niby symbole SS. Ludziom odbija totalnie.

    • 0 0

  • Jakie i kogo to symbole postarałem się przedstawic w moich wpisach.
    swastyka była również bardzo popularnym symbolem wśród angielskiej inteligencji z początku XX wieku.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane