• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zastrzegą zgubiony dowód osobisty, o ile... go nie odnajdziesz

Mariusz
21 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
aktualizacja: godz. 10:09 (21 lutego 2017)
Jak się okazuje, zastrzec dowód osobisty w Urzędzie Miasta można tylko wtedy, gdy nie został odnaleziony. Jak się okazuje, zastrzec dowód osobisty w Urzędzie Miasta można tylko wtedy, gdy nie został odnaleziony.

Nasz czytelnik chciał zastrzec w Urzędzie Miasta w Gdyni zobacz na mapie Gdyni dowód osobisty, który po miesiącu znalazł w skrzynce pocztowej. Odmówiono mu tego, bo... dowód się odnalazł i był w nienaruszonym stanie.



Oto jego relacja z wizyty w gdyńskim magistracie:

Tydzień temu, w sobotę [11 lutego - przyp. red], znalazłem w skrzynce pocztowej swój dowód osobisty. Wtedy zdałem sobie sprawę, że go zgubiłem i przez jakiś czas żyłem z tym faktem w nieświadomości. Szukając szybko w pamięci, próbowałem sobie przypomnieć okoliczności zgubienia dowodu i to jak długo go nie miałem.

Czy zdarzyło ci się zgubić ważne dokumenty?

Prawdopodobnie mojego dowodu osobistego nie było wśród dokumentów przez około miesiąc, aż w końcu ktoś wrzucił go do skrzynki pocztowej. Zacząłem mieć poważne obawy. Nawet jeśli ktoś nie zdążył wziąć przez ten czas na mój dowód kredytu, to mógł zostać zeskanowany i w każdej chwili może posłużyć do innych celów. Zdałem sobie sprawę, że natychmiast trzeba zastrzec taki dokument.

Czytaj też: Więcej elektroniki to mniejsze kolejki w urzędach?

Urząd Miasta w Gdyni jest czynny w sobotę. Udałem się tam z nadzieją, że wydział zajmujący się dowodami osobistymi zastrzeże ten dokument najszybciej. Rozczarowałem się. W okienku pani najzwyczajniej odmówiła mi zastrzeżenia dowodu osobistego, ponieważ już go odzyskałem i - według niej - nie ma żadnych podstaw do jego unieważnienia. Nie pomogły tłumaczenia, że przez miesiąc w posiadaniu tego dokumentu mógł być każdy i nie wiem do jakich celów mógł zostać wykorzystany.

Moja prośba o wydanie takiej decyzji na piśmie również spotkała się z odmową. Pani w okienku pouczała mnie jeszcze przepisami zupełnie nie mającymi związku ze sprawą, tłumacząc chociażby, że dowód osobisty ma termin ważności do 2018 roku, więc tym bardziej nie zostanie zastrzeżony.

Stojąc przy okienku żałowałem, że jestem uczciwy i najzwyczajniej w świecie nie skłamałem, że zgubiłem ten dowód i po prostu go nie mam. Chciałem zgłosić sprawę przełożonym, ale okazało się, że w sobotę nikt nie nadzoruje urzędu i wszystkie piętra z biurami włącznie są zamknięte.

Czy takie zachowanie pracownicy urzędu, gdy wszędzie pisze się o niebezpieczeństwie zgubienia dokumentu tożsamości jest profesjonalne i akceptowalne? Dodam tylko, że zarejestrowałem się w Biurze Informacji Kredytowej. W najbliższym dniu roboczym operacja została zakończona. I niepotrzebna była do tego pani w okienku czytająca Dzienniki Ustaw...

Odpowiedź Urzędu Miasta w Gdyni na przesłane pytania, którą otrzymaliśmy po publikacji artykułu:

Ustawa z 6 sierpnia 2010 r.  o dowodach osobistych nie przewiduje zastrzeżenia dowodu osobistego. Zgodnie art. 47 pkt 1 i 5 ustawy o dowodach (Dz. U. 2010 Nr 167 poz. 1131 z późn. zm.) posiadacz dowodu osobistego, którego dowód osobisty został utracony lub uszkodzony, zgłasza niezwłocznie, osobiście ten fakt organowi dowolnej gminy, a posiadacz dowodu osobistego przebywający poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - dowolnej placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Istnieje możliwość przesłanie zgłoszenia utraty dowodu osobistego w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym do organu, który był wystawcą dowodu osobistego. Po dokonaniu zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego posiadaczowi dowodu osobistego wydaje się zaświadczenie.

Zgodnie z art. 50 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy unieważnienie dowodu osobistego następuje:
1) z dniem zgłoszenia do organu dowolnej gminy lub placówki konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego przez jego posiadacza lub przekazania do organu dowolnej gminy lub do placówki konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę trzecią znalezionego cudzego dowodu osobistego;
2) z dniem utraty obywatelstwa polskiego lub zgonu posiadacza dowodu osobistego lub wydania decyzji o odmowie wydania dowodu osobistego,
3) z dniem przekazania posiadaczowi nowego dowodu osobistego, o ile wcześniej nie został unieważniony,
4) po upływie 4 miesięcy od zaistnienia okoliczności dotyczących zmiany danych w przypadku niezłożenia przez posiadacza dowodu osobistego o jego wymianę,
5) z dniem upływu ważności dowodu osobistego.

W świetle obowiązujących przepisów brak jest podstaw prawnych do unieważnienia dowodu osobistego ze względu na "wykorzystanie danych przez osoby trzecie" .

Jedynym rozwiązaniem w tym przypadku pozostaje złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego i jako powód wymiany wskazać - "inne przyczyny wraz z krótkim opisem o zagubieniu dokumentu i prawdopodobnym wykorzystaniem danych przez osoby trzecie". Natomiast unieważnienie dowodu osobistego nastąpi w chwili odbioru nowego dokumentu.

Jednocześnie należy podkreślić, że w sprawie posługiwania się zagubionym dowodem osobistym przez osoby trzecie należy zwrócić się do odpowiednich organów ścigania.
Mariusz

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie (246) ponad 10 zablokowanych

  • zastrzeżeniedowodu w UM i banku nic nie da - i tak kredyt "wziety"

    dlaczeo ?
    Bo cico daja kredyty współpracująz "znalazcami"
    Pisze takina wniosku wcześniejsządatę (znalezienia czy zeskanowania)i tyle

    Prawopowinno byc takie ze odpowada za kredyt ten co daje a nie ten co bierze.
    Bo teraz płaci ofiara a temu kto nie zachował starannosci przy udzielaniu kredytu NIC NIE GROZI
    A takich agencji kredytowych pełno - nie wiesz czy ta usmiechnieta Pani czy Pan nie współpracuje z "dostarczycielami" dokumentów
    Po prostu z mocy prawa kredyt powinien byc ubezpieczony przezd kradzieża jak karta kredytowa - ile tego jest 0,1 % ????
    W Polsce w zeszłym roku wyłudzeń na kartach bło circa 2 tyś... to wiele mniejniz na kredytach na cudze dokumenty

    Czym zajmują się politycy ?? (poza sobą nawzajem?)
    Ten problem łatwy do rozwiązania to jeden z tysiąca w tym kraju którym nikt sie niegdy nie zajął i nie zajmie.. póki nie zagłosujecie np. na Kukiza
    Bo tamsa ludzie tacy jak Wy a nie ZAWODOWI politycy od 5 kadencji w sejmnie/senaciepełni frazesów w mowie i zero konkretów

    • 5 0

  • zastrzega się w banku - potem na policji - ostatni etap to urzad

    • 4 1

  • Czy tutaj nikt nie myśli? (1)

    Przeczytałem "o zdarzeniu" czytelnika, czytam te wszystkie komentarze i nie mogę się nadziwić jaka tu panuje bezmyślność. Przecież zastrzeżenie dowodu i tak nie skutkuje wstecz ... więc jeżeli coś miałoby się z nim zdarzyć przez ten miesiąc, to i tak właściciel musiałby wziąć wszystko na siebie, bo prawo nie działa wstecz ... każdy kredyt wzięty przez ten miesiąc byłby kredytem właściciela dowodu ... przecież to takie logiczne ... ale jak widać nie wszyscy potrafią myśleć ...

    • 6 1

    • dlatego zarejestrował się w biurze informacji kredytowej

      popatrzeć sobie ile ma do spłaty firmom pożyczkowym.
      Druga sprawa, że taki dowód mógł zostać skopiowany na 100 sposobów, a wtedy można robić cuda w internecie na podstawie samego zdjęcia lub ksera dowodu.

      • 0 0

  • "Moja prośba o wydanie takiej decyzji na piśmie również spotkała się z odmową"

    Czo? :) Panienka łaskę robi? Przecież to jest jej zasr...kichany obowiązek. No ale co się dziwić - jaki pan, taki kram.

    • 2 5

  • Uważajcie na firmy dzwoniace np niby z firm telefonicznych, oferują ci niby telefon itd

    biorą dane z pesel włącznie a potem cisza, albo zadzwonią, że ci nie przyznali
    telefonu... A twoje dane nie wiadomo kto wziął i co z nimi zrobi...

    a każdy urzędnik musi przyjąć podanie na piśmie i podbić ksero jak zechcesz i masz z czym iść wyżej albo np do sądu.

    Zawsze trzymaj drugi egzemplarz do potwierdzenia przyjęcia podania a jak nie chciała wydać zaświadczenia to napisz podanie i niech na nim odmówi - odrzuci.

    Z urzędami wszystko an papier i pisać skargi, odwołania itp. Inaczej cię będą zbywać. Taki mamy klimat

    • 2 2

  • Z zycia

    • 0 0

  • Z życia wzięte

    Skradziono mi portfel w sklepie. Po około 20 minutach zablokowałem wszystkie karty i pojawiłem się na policji. Policjant powiedział mi, że często sie zdarza taka sytuacja, że klient zgłasza na komisariacie kradzież dowodu a po chwili bierze kredyt, raty, chwilówkę i pali głupa, że to nie on a złodziej zrobił. Dlatego, trochę to dziwne, że przez miesiąc brak dowodu nie przeszkadzał.

    • 5 1

  • BIK (2)

    Jak ja zgubiłem portfel z dowodem osobistym, to dokument zastrzegłem w kilka sekund w Biurze Informacji Kredytowej. Posiadanie tam konta jest w pełni bezpłatne. Zastrzeżenie dokumentu tez jest bezpłatne i można to zrobić nie wychodząc z domu.

    • 0 0

    • portfel też zgubiłeś nie wychodząc z domu???? (1)

      • 0 0

      • Nie

        ale dokument można zatrzeć w systemie Dokumenty Zastrzeżone nie wychodząc z domu, dzięki czemu nie trzeba się użerać z urzędnikami.

        • 0 0

  • Zastrzeganie

    Mnie pani zapytala o nr dokumentu bo inaczej nic nie moze zrobic :D na cale szczescie mialem zdjecie na telefonie

    • 1 0

  • Jak zgubiłem portfel to nigdzie nie chcieli zastrzeżyć Dowodu Osobistego. (1)

    Dopiero w banku, przy zastrzeganiu kart płatniczych mi dowód zastrzeżyli.

    • 0 0

    • Zastrzegli

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane